maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

11 גורמים לכאבים בצוואר ובכתפיים שכדאי להכיר

  הצוואר והכתפיים הם שני אזורים רגישים במיוחד שחשופים לפציעות שונות במהלך החיים וגם לבעיות אחרות שגורמות לכאבים עזים שכולנו היינו רוצים להיפטר מהם. הכאבים הללו הם בהחלט לא נעימים ועלולים להשפיע על אורח החיים התקין וגם על התנועות שביכולתנו לבצע. ישנם מספר גורמים לכאבים הללו שחשוב להכיר אותם ושאסור להתעלם מהם, שכן עם הזמן עלולה להיות החמרה בכאבים וגם במצב הגופני והבריאותי שהוביל אליהם. 11 הגורמים הבאים לכאבים בצוואר ובכתפיים עלולים להחמיר עם הזמן וליצור בעיות בריאותיות נוספות, וחשוב לטפל בהם בזמן כדי ליהנות מבריאות כללית טובה, וכן על מנת למזער את הכאבים באזורים הרגישים בגוף.
 
אישה אוחזת בעורף שלה
 

1. דלקת פרקים שגרונית של הצוואר

אנו רגילים לחשוב שדלקות פרקים משפיעות בעיקר על אזור הידיים והרגליים, אך שוכחים שגם הצוואר הוא מפרק. במצבים כאלו של דלקת פרקים שגרונית בצוואר, עלולה להתרחש גדילה של זיזי עצמות בצוואר שגורמים לדלקת ולהיצרות של חללים בין החוליות, שיחד מביאים לכאבים עזים בצוואר ובכתפיים. דלקת מסוג זה רק מחמירה ככל שעובר הזמן, וחשוב לאבחן אותה ולטפל בה כדי למנוע כאבים נוספים ונזק בלתי הפיך לצוואר.

2. ניוון של דיסק בין חולייתי

ככל שאנו מתבגרים, מתרחשים בגופנו תהליכים שונים שחלקם כרוכים בניוון וירידה בתפקוד של חלקים ואיברים מסוימים. סוג אחד של ניוון שכזה נקרא דיסקופתיה צווארית (Degenerative cervical disc disease), והוא נגרם כתוצאה מאובדן הגמישות והנוזל בדיסקים שבין החוליות התחתונות של הצוואר. המצב הזה גורם בפניי עצמו לכאב, אך יכול גם להתדרדר לפריצת הדיסקים החולייתיים ולחיצה שלהם על העצבים בחוט השדרה. ניתן למנוע את המצב הזה, שרק מוביל לכאבים חמורים יותר, אם מאתרים את הבעיה מבעוד מועד, ולכן חשוב לאבחן אותו כראוי.
איש מחזיק מול גופו איור של גוף אדם עם חץ שמורה לצוואר

3. עומס מתמשך על הכתפיים

כאשר עוסקים בעבודות גופניות שכוללות הרמת חפצים שונים, עלול להתרחש מצב שנקרא "בורסיטיס בכתף", שהוא דלקת בשק הבורסה שנמצא בין מפרקים בכתף ומלא בנוזל סיכוך שאמור למנוע מגע בין המפרקים. עם השנים ועקב תנועות חוזרות ונשנות שעושים עם הכתפיים, נגרם בורסיטיס – התרוקנות של שק הבורסה מנוזלים, מה שגורם לחיכוך של המפרקים זה בזה. החיכוך מביא לכאבים עזים בכתף שגורמים בין היתר לתופעה של "כתף קפואה", שקשה להזיז אותה מעבר לנקודה מסוימת.
 

4. פגיעה במסובבי הכתף

שרירי מסובבי הכתף (Rotator cuff) הם ארבעה שרירים שמתחברים בין עצם הזרוע ועצם השכמה. תפקידם לסובב את הזרועות קדימה ואחורה, ומכאן נובע שמם. במהלך השנים, תנועות חוזרות ופציעות פוגעות בפעילות שרירי הכתף המסובב, מה שמוביל לכאבים באזור הזה. עם הזמן וללא טיפול הולם, הכאב והפציעה בשרירים החיוניים האלו מובילים להחמרה של הכאבים ולבעיות ביציבה שפוגעים באורח חיים תקין. בשרירים הללו עלולות להתרחש בעיות נוספות כמו הסתיידות ודלקות של גידים, שגם הם גורמים לכאבים ולכן חשוב לאבחן אותם במהרה כדי לקבל טיפול, גם עבור הסיבות לכאבים וגם עבור הכאבים עצמם. 

גב שרירי של אישה

5. צליפת שוט

תסמונת צליפת שוט (Whiplash) נגרמת כתוצאה מתנועה פתאומית של חוליות הצוואר קדימה ואחורה כאשר נקלעים לתאונה או עושים תנועות מהירות ולא נכונות עם הגוף. התנועה והלחץ שנוצר על הצוואר גורמים לנקע שמוביל לכאבים עזים באזור הזה. בנוסף, נוצרת מוגבלות בתנועה של הצוואר וכן כאבי ראש בבסיס הצוואר, שהם בהחלט לא נעימים. אם אתם חשים שעשיתם תנועה לא נכונה עם הצוואר או קרה שבלמתם חזק מדי ברכב והתחלתם לחוש בכאבים לאחר מכן, מומלץ לפנות לרופא שיתאים לכם טיפול לפני שהמצב יחמיר.

6. מנח כתפיים לא נכון

כיום אנשים רבים עוסקים בעבודות משרדיות בהן הם יושבים במשך שעות מרובות, וחוסר תזוזה מסוג זה עלול לגרום לנזק בדיוק כמו עבודה פיזית מאומצת. בזמן ישיבה מול מחשב אנשים רבים מושכים את כתפיהם קדימה ויושבים בצורה שאינה זקופה, מה שמוביל להתקצרות שרירים מסוימים בכתף ולכאבים באזור הזה וגם בצוואר. חשוב לקום לעתים מהכיסא ולהניע את הכתפיים, וכמובן לא לשכוח לשבת ישר כדי למנוע כאבים וחוסר יכולת לתפקד כמו שצריך. לחצו כאן כדי לצפות בסרטון קצר שמתאר כיצד יש לשבת נכון מול מחשב.
גבר בחליפה יושב כפוף מול מחשב נייד

7. התעמלות גופנית

אמנם חשוב לעשות פעילות גופנית כדי לשמור על אורח חיים בריא, אך כאשר אנו עושים תנועות לא נכונות בגלל הדרכה לקויה או מחסור בהדרכה בכלל, אנחנו עלולים לחוות כאבים עזים בכתפיים ובצוואר. כתוצאה מהתעמלות מאומצת עלולים להיווצר נקעים בצוואר ובאזורים אחרים בגוף, שמובילים בין היתר לכאבים. כאבי שרירים הנובעים באופן טבעי מאימונים עלולים לטשטש את המצב, אך אסור להתעלם ממצבים של כאב ממוקד בצוואר ובכתפיים מפני שהוא עלול להוביל לדלקות וכאבים מתמשכים, ואלו בהחלט לא תוצאות רצויות של התעמלות.
 

8. פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מצב כרוני המתבטא בכאבים באזורים שונים בגוף וגם בעייפות כבדה. אין כיום בדיקות שבעזרתן ניתן לאבחן את המצב הזה, אך אנשים רבים חווים אותו מבלי שהם מודעים לכך. פיברומיאלגיה יכולה לגרום לכאבים בצוואר ובכתפיים שאנשים פוטרים בגלל סגנון חיים עמוס או סיבות אחרות, אך יכול להיות שיש לכך סיבה חבויה. כאבים כרוניים בצוואר ובכתפיים שלא נמצאה להם סיבה גופנית כלשהי עלולים לנבוע מפיברומיאלגיה, ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחה ולראות האם יש תסמינים נוספים שאופייניים לבעיה הזו כדי לטפל בה בצורה הטובה ביותר.
צילום אחורי של אישה שמכופפת את ראשה מטה

9. פריצת דיסק

רובנו שמענו על פריצת דיסק שמתרחשת בחוליות המותניות, אך המצב הזה עלול להתרחש גם באזור הצוואר. החוליות הצוואריות הן רגישות במיוחד ויכולות להתרחש ביניהן פריצות דיסקים שביציאתם החוצה לוחצים על עצבים הקרובים אליהם, מה שמוביל לכאבים בצוואר ובכתפיים. החיכוך בין החוליות ללא חומר סיכה ביניהם גורם גם הוא לכאבים, מה שמהווה שילוב לא נעים בין שני מצבים שמובילים לאי נוחות גדולה מאוד. ניתן לטפל במצבים של פריצת דיסק במגוון דרכים כיום, אך חשוב תחילה לאבחן אותם, וניתן לעשות זאת רק אם מכירים בכאבים וניגשים לבדוק את מקורם.

10. דימום מוחי תת עכבישי

זהו מצב חמור שחשוב לטפל בו במהרה, מפני שהוא עלול לגרום לנכות קשה או למוות במקרים קיצוניים. הדימום המוחי התת עכבישי מתרחש בין השכבה העכבישית ובין מעטפת המוח ומלווה בכאב ראש עז, בלבול, הקאות וכאבים בצוואר ובעורף. דימום מסוג זה מתרחש כתוצאה מטראומה לגוף או מפרצת במוח, ויש לטפל בו כדי למנוע בקע מוחי ונכות. כאשר מרגישים נוקשות וכאבים בצוואר ובעורף המלווים בתסמינים נוספים, יש לפנות לטיפול מידי ולא להתעלם מהכאב ולקוות שהוא יעבור מעצמו.
גורמים לכאבים בגב ובצוואר

11. דלקת חוליות מקשחת 

דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) היא מחלה התוקפת בעיקר גברים ועלולה להוביל לבעיות נוספות מלבד בעיות בצוואר ובכתפיים, כמו פגיעה בריאות, בראייה, בכלי הדם ואפילו במערכת העיכול. דלקת חוליות מקשחת היא בעצם מחלה דלקתית שפוגעת בחוליות של עמוד השדרה ומתאפיינת בכאבים בצוואר ובכתפיים ולעתים גם באזורים אחרים בגוף. מלבד הכאבים שצוינו, הדלקת הזו מלווה גם בתחושה של נוקשות של פלג הגוף העליון בבוקר, אנמיה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, עייפות וחום נמוך וקבוע. התסמינים הללו הם לא נעימים כשלעצמם, ובליווי הכאבים בהחלט לא מומלץ להתעלם מהם בגלל ההתדרדרות האפשרית שעלולה להתרחש בשל דלקת זו.

מקור תמונה ראשית: Aidan Jones

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו