maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 עצות שיעזרו לכם לגרום לילדיכם להגיד את האמת

  גידול ילדים בהחלט מהווה אתגר עבור הורים רבים, בייחוד כאשר אין שום דרך לדעת מה יביא איתו כל יום שמגיע ואילו מהמורות יחכו בשבילי ההורות. אחת הבעיות הגדולות עמן הורים מתמודדים במהלך השנים היא שקרים של ילדים, מה שעלול להוביל ללא מעט חיכוכים בין שני הצדדים, בייחוד כאשר לא מטפלים במנהג הזה בזמן. על מנת למנוע משקרים להפוך לעניין שבשגרה, חשוב לטפל בהם כבר בגיל קטן, ועם 9 הטיפים הבאים, גם אתם תדעו כיצד לגרום לילדיכם להגיד את האמת ולהיות אנשים כנים יותר.
 
ילד מחייך ומשלב ידיים
 

1. אל תיצרו מצבים מביכים שמכריחים אותם לשקר

פעמים רבות הורים יודעים מה מתרחש "מאחוריי הקלעים" בחיים של ילדיהם, למשל כאשר הם לא הכינו שיעורי בית. במקרים כאלו האמת ידועה להורים, אך הם ינסו לגרום לילדיהם להגיד אותה על ידי שאילת שאלות ממוקדות דוגמת "הכנת שיעורי בית?" - שאלות מסוג זה יוצרות מבוכה בקרב הילדים, שכן הם טרם הכינו את השיעורים, אבל בו זמנית אינם רוצים להתמודד עם ההשלכות, מה שגורם להם לשקר. כאשר אתם נמצאים במצב בו אתם יודעים מה מתרחש אבל רוצים "לסחוט" את המידע מילדיכם, אל תעמידו אותם במצב מביך, שכן במרבית המקרים זה יוביל ליצירת שקרים. במקום זאת שאלו אותם שאלות שינחו אותם לפעולה, כמו "מה אתה מתכנן לעשות בקשר לשיעורי הבית?" - כך הילדים לא ירגישו שמעמידים אותם במצב לא נעים בו הם נאלצים לשקר, והם יוכלו להתמקד בביצוע משימה שטרם השלימו במקום בהמצאת סיפורים בנידון.

2. אל תספרו "שקרים לבנים" ליד ילדיכם

לכל אדם יש נטייה לספר "שקרים לבנים" לעתים כדי להגן על עצמו או על אנשים אחרים במצבים לא נעימים. אנחנו כמבוגרים יודעים להבדיל בין שקרים מסוג זה שאמורים להיות טובים, ובין שקרים אחרים שפוגעים באנשים, אך לילדים עוד אין את יכולת האבחנה החדה הזו. עקב כך, כאשר מספרים לידם שקרים לבנים, הם חושבים שמותר לשקר בכל מצב ובהחלט יתחילו ליישם את התובנה הזו. חשוב למנוע את המצב הזה על ידי אמירת האמת ליד הילדים בכל עת. כמובן שצריך לספר להם דברים מסוימים בדרך שמתאימה לגילם, אך כאשר אתם נאלצים לספר למישהו שקר לבן, אל תעשו זאת ליד ילדיכם. אסור להטמיע בהם את הרעיון שאי אמירת האמת היא מובנת מאליה, כדי שלא יגדלו לחשוב ששקרים זה עניין שבשגרה.
ילדה לוחשת סוד לאוזן של ילדה אחרת
 

3. הגדירו את הציפיות שלכם בנוגע לאמירת האמת על ידי חקיקת חוק ביתי

ילדים זקוקים לגבולות ברורים כדי לדעת מה נכון ומה אסור לעשות, ולכן חשוב להגדיר להם ציפיות מדויקות בנוגע לאמירת האמת. על מנת שילדיכם ידעו ששקרים הם אסורים בתכלית האיסור, קבעו חוק ביתי שאומר שאסור לשקר בשום פנים ואופן ותלו שלט במקום נראה לעין שאומר בדיוק את זה. כך הילדים יוכלו לדעת שאין שטחים אפורים בכל הנוגע לשקרים ואסור להגיד אותם בשום מצב. זה ינחיל בהם את חשיבותה של כנות בגילאים בהם הם לומדים כיצד להתנהל בעולם, ובהחלט ישרת אותם בהמשך דרכם כאנשים בוגרים.

4. שימו לב כיצד אתם מגיבים להתנהגות שלהם

פעמים רבות ילדים מרגישים צורך לשקר משום שהם פוחדים מתגובה מוגזמת של הוריהם, בהתבסס על ניסיונם מהעבר בו ההורים הגיבו בצורה מאיימת במיוחד. על מנת שילדיכם לא ירגישו צורך לשקר לכם, שימו לב לאופן בו אתם מגיבים כאשר הם מתנהגים לא יפה או כאשר אתם תופסים אותם בשקר. אם אתם מוצאים שיש לכם נטייה לצעוק או לגעור בהם, מתנו את ההתנהגות הזו לא רק על מנת שילדיכם לא ירגישו צורך לשקר, אלא גם כדי שהם ירגישו בנוח לגשת אליכם עם בעיות שונות.
איש מחזיק נייר עם ציור של פרצוף זועף מול פניו

5. הסבירו להם את ההשלכות של השקרים

על מנת שילדים יוכלו להבין את משמעותה של כנות, חשוב לא רק להסביר להם שעליהם להגיד את האמת, אלא להבהיר להם מה עלול להתרחש כתוצאה משקרים. כדי לעשות זאת נהלו איתם שיחה על אמון בין אנשים ובייחוד ביניהם וביניכם, ההורים. הסבירו להם שכאשר הם משקרים, האמון שביניכם עלול להישבר ויהיה קשה לכם לדעת מתי הם אומרים את האמת ומתי הם משקרים. יתרה מזאת, הבהירו להם שיהיו אנשים שלא יקבלו את השקרים שלהם בצורה טובה ככל שהם יתבגרו ושחוסר כנות עלול לגרום להם לבעיות בחיים מלבד ביחסים עם אנשים. חשוב שהם ידעו שלשקרים יש תוצאות שהן לרוב מידיות ושליליות, ולכן לא מומלץ לשקר בשום מצב.

6. אל תגרמו לילדיכם להרגיש רע כאשר הם עושים טעויות

כולנו עושים טעויות לעתים, וכאנשים בוגרים אנו יודעים שאלו הן הזדמנויות למידה עבור העתיד. חשוב להנחיל את העיקרון הזה גם לילדים ולגרום להם להבין שכאשר הם טועים, חשוב שיודו בכך ולא ישקרו כדי לכפות על הטעות. למדו אותם שטעויות הן טבעיות והבהירו להם שכאשר הם עושים משהו לא כשורה ובלי שהתכוונו לכך, זה מהווה עבורם הזדמנות ללמוד להבא ולהשתפר בעתיד. עשו זאת על ידי הנחייה מילולית במשפטים כמו "זאת הזדמנות עבורך ללמוד כיצד לנהוג בעתיד. אם יכולת לעשות את זה מחדש, מה היית משנה?" - באופן הזה ילדים ירגישו שטעויות הן לא סוף העולם והם לא צריכים לשקר לגביהן, אלא לצמוח מהן וללמוד כיצד לא לחזור עליהן.
ילד קטן מכסה את פניו בידו

7. תנו לילדיכם חיזוקים חיובים כשהם מספרים את האמת

גם כאנשים בוגרים אנו זקוקים לעתים לחיזוקים חיוביים בכל פעם שאנו עושים משהו כשורה, מה שעוזר לנו להתמיד בדרכנו הטובה וגם נותן לנו מוטיבציה. זה נכון פי כמה כאשר מדובר בילדים, שכן הם עדיין בשלבים שאופיים מתהווה וחשוב לגרום להם להבין מתי הם נוהגים כשורה ומתי לא. כדי ליישם את העיקרון הזה, העניקו לילדיכם חיזוקים חיובים כאשר הם מספרים את האמת, ולאו דווקא בצורה חומרית, אלא על ידי אמירת משפטים בנושא, כמו: "אני שמח/ה שאמרת לי את האמת. אני יודעת שזה לא היה קל, אבל אני גאה בך". בזכות המעשה הקטן הזה הילדים ירגישו שכנות היא תמיד האפשרות הטובה ביותר, מה שיפחית את הצורך שלהם לשקר.

8. תנו להם אזהרה כאשר אתם תופסים אותם בשקר

כשם שיש לתת חיזוקים חיוביים כאשר ילדיכם נוהגים כשורה, כך חשוב לגרום להם להבין שיש תוצאות מעשיות לשקרים שלהם. כאשר אתם יודעים שילדיכם משקרים לכם, תנו להם אזהרה בנוגע לתוצאות: "אני אתן לך עוד הזדמנות אחת לספר לי מה קרה באמת. אם אני אגלה שאת/ה משקר/ת לי, יהיו לזה תוצאות". אם ילדיכם ימשיכו לשקר, תנו להם עונש שיבהיר להם ששקרים הם לא מקובלים בשום פנים ואופן. אסרו עליהם לשחק במשך כמה שעות או ימים בצעצוע האהוב עליהם, מנעו מהם מלצפות בטלוויזיה או עשו כל דבר אחר שיבהיר להם ששקרים אינם מקובלים עליכם.
איש עם כובע ופרצוף כועס מרים את האצבע

9. בררו את הסיבות שעומדות מאחורי השקרים

כלל שהילדים מתבגרים, העולם הפנימי שלהם הולך ונהיה מורכב יותר והם מוצאים את עצמם במצבים בהם הם מרגישים שהם חייבים לשקר. כאשר זה קורה, חשוב שלא תכעסו מיד מיד, אלא תבררו את הסיבות שעומדות מאחורי השקרים, שפעמים רבות נובעים מבעיות שהילדים חווים. כאשר אתם מגלים שילדיכם המתבגרים או הצעירים משקרים בנוגע לדברים חשובים, כמו אי ביצוע מטלות שקשורות לבית הספר או שהם מפיצים שקרים ברשתות חברתיות, נהלו איתם שיחה רצינית בנוגע למעשיהם. חשוב שהשיחה תהיה באווירה נעימה כלל האפשר במצבים הללו על מנת שילדיכם ירגישו בנוח לספר לכם את מה שקורה להם ומביא אותם להמציא שקר. אם השקרים אכן נובעים מדברים שעוברים על ילדיכם, נסו למצוא פתרון לבעיות יחדיו כך שהם לא ירגישו צורך לשקר. אם הם לא מבצעים מטלות בשיעור מסוים, בררו מדוע וחשבו על פתרון ישים. באופן הזה תוכלו לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים ביניכם ובין ילדיכם כך שהם ירגישו שהם יכולים לדבר עמכם ולא לשקר בנוגע לקשיים שהם חווים. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.