print header

4 מצבי טרום מחלה ודרכי הטיפול בהם

סוכרת, אוסטאופורוזיס, לחץ דם גבוה וסרטן העור, הם ארבעה אבחונים שאף אחד לא היה רוצה לקבל מהרופא שלו. בשעה שקיימים טיפולים חשובים רבים שניתנים במצבים כאלה, חשוב לדעת שהמחלות הללו שולחות איתותים מקדימים וסימני אזהרה עוד טרם התפרצותן, שמעידים על כך שהגוף נפגע וזקוק לשינוי. האיתותים הללו מאובחנים כמצבים של "טרום מחלה", ואנשים רבים שמקבלים את האבחנה הזו אינם תמיד יודעים כיצד להגיב ובאיזו חומרה להתייחס אל הנושא כדי לא להגיע למצב שבו המחלה מתפרצת בפועל. בסעיפים הבאים תוכלו לקבל הדרכה אודות המשמעות של כל מצב שכזה, כיצד מאבחנים אותו ומה ניתן לעשות. התייחסו אליהם כאל אפשרות לשנות ולשפר את חייכם, ותוכלו לחיות בבריאות לאורך שנים ארוכות. 

1. טרום סוכרת

הימצאות במצב טרום סוכרתי היא נפוצה מאוד, והאגודה האמריקאית לסוכרת אף מעריכה ש-1 מכל 3 אמריקאים סובל ממנו. אלה שנמצאים בקבוצת הסיכון הם אנשים מעל לגיל 40, אלה שנמצאים בעודף משקל, מי שיש לו היסטוריה משפחתית של סוכרת, נשים שסבלו מסוכרת בזמן ההיריון ועוד. 
 
מהי המשמעות של מצב טרום סוכרתי?
ד"ר ילנה ברנגולטס מבית הספר לרפואה באוניברסיטת אילינוי מציינת שלמרות שהמצב אינו מחייב נטילת תרופות, חשוב שלא להתעלם מהממצאים ולזכור שיש באפשרותכם לשנות ולהשפיע עליהם. לדבריה, במחקרים נמצא כי אצל כ-60% מהמאובחנים בטרום סוכרת שיישמו שינויים בריאים באורח חייהם במשך 5 שנים, לא נמצאה התקדמות במחלה ולפיכך יש לתגובה לאבחון הזה משמעות רבה.
 
כיצד מאבחנים?
לדברי אייק אוקוסן, מנהל המחלקה לאפידמיולוגיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת ג'ורג'יה, לא קיימת שיטה מקובלת אחת לאבחון מצב טרום סוכרתי. עם זאת, הדרך הנפוצה ביותר היא מבחן ההמוגלובין (C1A), שהוא מבחן נוח שמבוסס על בדיקת דם פשוטה שאינה מצריכה הימצאות בצום. ציון של 5.6% או מתחת לזה נחשב לתקין, ציון של בין 5.7 ל 6.4% מעיד על סיכון מוגבר לסוכרת או הימצאות במצב טרום סוכרתי, ואילו 6.5% ומעלה מעיד על מצב של סוכרת.
מזרק ומכשירים למדיד סוכר
מה ניתן לעשות?
1. שמרו על המשקל  החדשות הטובות הן שגם שינוי קטן במשקל יכול להוביל לתוצאות גדולות. במחקר שנערך בקרב קבוצת ניסוי על ידי התוכנית האמריקאית למלחמה בסוכרת, נמצא כי משתתפים שיפרו את תוצאות בדיקות הדם שלהם כבר לאחר שירדו 7% ממשקל גופם. ייתכן מאוד שתצליחו להשיג את השינוי הרצוי במשקל על ידי הפחתה בכמות הנשנושים והחטיפים, אך חשוב שלא תסתפקו רק בכך אלא גם שתצאו אל חדר הכושר. 
 
2. אכלו יותר סיבים תזונתיים  סיבים תזונתיים נחשבים לאחד ממקורות המזון העיקריים של החיידקים המועילים בקיבה, אשר יכולים לעזור לשלוט ברמות הסוכר בדם. המכון הלאומי לרפואה בארצות הברית ממליץ על 21 גרם סיבים ליום עבור נשים ו-30 לגברים, אולם רוב האנשים צורכים ממוצע של 16 גרם בלבד. תוכל להיעזר בכמה מהמתכונים הבאים, שיעזרו לכם לאכול ארוחות בריאות, טעימות ועשירות בסיבים. 
 
3. ותרו על הסיגריות – סיגריות מזיקות מאוד לבריאות בתחומים רבים, שאחד מהם הוא יצירת תנגודת של הגוף לאינסולין. הסיכוי של מעשנים לסבול מסוכרת גבוה בשיעורים של בין 30% ל-40% מהסיכוי של לא מעשנים, כך שמומלץ מאוד שתחדלו מההרגל המזיק או לפחות תצמצמו בכמות הסיגריות שאתם מעשנים.  
 
4. בדקו את רמות ויטמין D שלכם – בדיקת דם תוכל לאפשר לכם לדעת האם גופכם מקבל מספיק ויטמין D, שכפי שנמצא במחקרים רבים מחסור בו מקושר לסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 1. תוכלו להעלות את רמות הוויטמין הזה על ידי צריכת ביצים, מוצרי סויה מועשרים בוויטמין D, דגים שמנים ופטריות. במקרה של מחסור משמעותי, ייתכן שהרופא ימליץ לכם לקחת תוסף ויטמין D באופן יומיומי.
מבחנת דם במעבדה
 

2. טרום אוסטאופורוזיס (אוסטאופניה)

ירידה מסוימת בצפיפות העצם היא תהליך טבעי שמתרחש עם השנים, אך אצל חלק מהאנשים הופך התהליך למחלת שלד מסוכנת שעלולה להוביל לשברים מסובכים ולפגוע באיכות החיים שלהם. 
 
מהי המשמעות של אוסטאופניה?
כאשר סובלים מאוסטאופניה, פירוש הדבר הוא שצפיפות העצם בגוף נמוכה, מה שעלול להוביל להיחלשותה ולהגביר היווצרות של שברים. למרות שלא ניתן לבטל את המצב, האבחון הוא חשוב, שכן הוא מאפשר לשנות את סגנון החיים ולהשלים חוסרים תזונתיים על מנת לא להגיע לאוסטאופרוזיס. 
 
כיצד מאבחנים?
מצב זה, ש-80% מהחולים בו הן נשים, מאובחן בבדיקת DXA, שהיא בדיקת צפיפות עצם, המבוצעת באמצעות קרני רנטגן. בישראל הבדיקה נכללת בסל הבריאות עבור נשים מעל גיל 60, נשים מעל גיל 50 שה-BMI שלהן נמוך מ-19 או שהן או קרובי משפחתן סבלו משבר עקב דלדול עצם, מטופלות בתרופות שמשפיעות על קולטני אסטרוגן, וכמו כן גברים ונשים שחולים במחלה עם סיכון להתפתחות דלדול עצם. 
בדיקת עצמות
מה ניתן לעשות?
1. אל תתעקשו ליטול תרופות באופן מיידי
אם ההנחה שלכם היא שיהיה עליכם ליטול מיידית תרופות על מנת למנוע שברים, זהו לא המצב. בשנים האחרונות מתבססים הרופאים על מודלים חדשים כמו ה-FRAX, שפותח על ידי ארגון הבריאות העולמי, כדי להתייחס אל בדיקת צפיפות העצם כאל נתון אחד בלבד מבין מכלול נתונים שקובעים מהו הטיפול הנכון ביותר לכל מטופל. זאת, באמצעות זיהוי חולים שנמצאים בסיכון גבוה לשבור עצם תוך 10 שנים, ומתן התרופות בצורה נקודתית כדי להימנע מתופעות לוואי שלהן.
 
2. חזרו אל חדר הכושר
אימונים משפיעים לא רק על השרירים אלא גם על העצמות. עצם מגיבה ללחצים על ידי התחזקות, כך שמומלץ שתנסו אימונים כמו הליכה, ריקוד או הרמת משקולות. בנוסף, לאימונים אפשרות לסייע לשיפור שיווי משקל וחיזוק הגוף, מה שהכרחי בכל הנוגע למניעת נפילות שעלולות להוביל לשבר. תוכלו להיעזר בתרגילים הבאים כדי לאתגר את הגוף ולחזק אותו. 
 
3. צרכו מזונות שבונים עצם
שני החומרים המזינים והחשובים ביותר לבריאות העצם הם סידן וויטמין D, ולכן חשוב שתגדילו את הצריכה של מזונות שעשירים בהם. מקורות כאלה הם אגוזים, ירקות ירוקים כהים כמו ברוקולי, פטרוזיליה וחסה, דגים, סלמון עם עצמותיו, דגנים ומיץ תפוזים. 
מנת סלמון

3. טרום לחץ דם גבוה

כמו במקרה של סוכרת, אחוז גבוה של מבוגרים סובל מטרום לחץ דם גבוה ואינו מודע לכך. ד"ר סטיבן מרטין, רופא משפחה מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מסצ'וסטס, מציין כי למרות שבחברה המערבית ניתן לראות עלייה מתמדת בלחץ הדם עם העלייה בגיל, לא מדובר במצב בלתי נמנע וחשוב לטפל בו. 
 
מהי המשמעות של טרום לחץ דם גבוה?
חשוב לאבחן ולזהות מצא שכזה, משום שהסיכון בהימצאות בו לאורך זמן היא עלייה בסיכון להתקפי לב, שבץ, אי ספיקת לב ומחלות הקשורות לכליות. 
 
כיצד מאבחנים?
ראשית, יש לדעת שתוצאות גבוהות במדידת לחץ דם אינן בהכרח מעידות על בעיה. קיימים מדדים רבים שעלולים להשפיע על התוצאה, ביניהן אפילו לחץ מעצם הבדיקה, ולכן חשוב שלא להסתמך על בדיקה חד פעמית או להסיק ממנה מסקנות. על מנת לקבל את התוצאה המדויקת ביותר הימנעו מלהתעמל, לאכול, לעשן או לשתות אלכוהול וקפאין במשך 30 דקות לפני ביצוע הבדיקה. 5 דקות לפני המדידה שבו בנוחות ונסו להירגע ולנשום נשימות עמוקות, ובמהלכה שמרו על הרגליים יציבות על הרצפה והקפידו שהזרוע שלכם תהיה מונחת בצורה ישרה ומקבילה לרגליים. אם קיבלתם תוצאה גבוהה, בקשו לבצע את הבדיקה פעם נוספת. 
מכשיר למדידת לחץ דם
מה ניתן לעשות?
1. הוסיפו צמחי תיבול לתפריט
צמחי תיבול הם תוספת נהדרת שמעניקה לכל מנה טעם, ובמקביל באפשרותם גם לעזור ללחץ הדם שלכם להישאר בטווחים בריאים. את חלקם תוכלו להוסיף לסלט ואחרים לצרוך כחליטה, ותרומתם היא בהורדת לחץ הדם, הרחבת העורקים או שיפור הזרימה של הדם ברחבי הגוף. לחצו כאן כדי להכיר כמה מצמחי התיבול היעילים ביותר ללחץ דם גבוה. 
 
2. הגדילו את צריכת המזונות שיכולים להוריד את לחץ הדם שלכם
ידעתם שתרכובת הקוקואמין שבתפוחי האדמה יכולה להוריד את לחץ הדם שלכם, ושהסיבים שבגויאבה מנקזים נוזלים עודפים ולכן מייצבים את לחץ הדם? שינויים קטנים בתפריט והוספת פירוט וירקות שמתאימים למצב, יכולים למנוע מכם את הצורך ליטול תרופות ובמקביל גם לעזור לכם לרדת במשקל. 18 המזונות הבאים הם מומלצים במיוחד, וכדאי שתכירו את יתרונותיהם.
 
3. התאמנו לפחות 10 דקות מדי יום
כמעט כל סוג של אימון יכול לעזור לשמירה על לחץ דם תקין, ואפילו אין צורך שתקדישו לכל פעילות זמן רב כדי להגיע לתוצאות. למעשה, במחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה נמצא כי חלוקת הפעילות הגופנית למקבצים של 10 דקות אפשרה להוריד את לחץ הדם הסיסטולי של המשתתפים באופן היעיל ביותר. אם אתם יכולים להתאמן מספר פעמים ביום, הכניסו 10 דקות של אימון בבוקר ומשבצת נוספת בערב עם שובכם מהעבודה. 
אישה רצה ברחוב

4. טרום סרטן העור (קרנת עור אקטינית)

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן בישראל, שיעור התחלואה במלנומה ממוקדמת נמצא במגמת עלייה משמעותית מאז תחילת שנות ה-90, אולם בשל המודעות לבדיקות ומעקב כך גם שיעורי ההישרדות ממנה. בארצות הברית מדובר בסוג הסרטן הנפוץ ביותר, אך מומחים מסכימים כי גילוי מוקדם יכול להציל חיים. 
 
מהי המשמעות?
קרנת עור אקטינית היא נגע טרום סרטני בצבע צהוב, אדום או כהה יותר, שמופיע לרוב באזורים חשופים כמו הידיים או הצוואר, ובעלת מרקם קשקשי. לא כל מקרה של נגע כזה הופך לסרטן, והמשמעות היא שהעור נפגע כתוצאה מחשיפה עקבית לשמש ללא אמצעי הגנה. כיוון שבישראל ישנה שמש לאורך מרבית השנה, מצבים כאלה יכולים להופיע לא רק בחודשי הקיץ. 
 
כיצד מאבחנים?
כדי לאבחן קרנת עור אקטינית או כל נגע או נקודת חן לא מזוהים, יש לגשת לבדיקה אצל רופא. במידה ותמצא נקודה שהוא ירצה לבדוק לעומק, ייקח הרופא דגימה על מנת לשלוח אותה לביופסיה ולהחליט אודות דרכי הטיפול.
בדיקת נגע על העור
מה ניתן לעשות?
1. הכירו כל שינוי על גבי העור שלכם – הסעיף הזה נראה ברור ומובן מאליו, אך עדיין מעטים מאתנו מקפידים באמת להתבונן על העור שלהם באופן קבוע ולאתר נקודות חן, כתמים או שינויים. תוכלו ללחוץ כאן כדי לזכור את הדגשים שיעזרו לכם לזהות כתם שעלול להיות מסוכן. בנוסף, הקפידו לגשת לרופא העור שלכם אחת לשנה על מנת שיבדוק אתכם (או אחת לחצי שנה עבור בעלי עור בהיר או כאלה שנמצאים בקבוצת סיכון).
 
2. עקבו אחר הנחיות הרופא – אם הרופא המליץ שלא להסיר את הנגע אלא להישאר במעקב בלבד, הקפידו שלא לזלזל בהנחיה ולהניח שהכל כשורה. ייתכן שיהיה עליכם לחזור לביקור לעתים קרובות יותר, להשתמש בקרמים או לעבור טיפולי הקפאה של הנגעים בחנקן.
 
3. זכרו שמדובר בתמרור אזהרה – ייתכן שאתם חובשים לילדיכם כובע ומורחים את גופם בקרם הגנה, אך שוכחים לעשות זאת בעצמכם. התייחסו אל קרנת אקטינית כאל תזכורת חשובה לכך שאתם מזניחים את בריאותכם, ושנו את האופן בו אתם מתייחסים אליו. מרחו קרם הגנה לאורך כל השנה, חבשו כובע כאשר אתם יוצאים אל השמש והמנעו מחשיפה מיותרת אליה גם בימים בהם נראה לכם שהטמפרטורות צונחות. 
 
מקור תמונות: SkincareausPACAFArmy Medicine
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.