print header

כך תפחיתו את החשק של ילדיכם למתוקים

זוכרים את הפעם שבה הפחתתם לראשונה את כמות הסוכר בקפה שלכם והתקשיתם להבין איך לא היה לכם מתוק מידי קודם לכן? באותה המידה, בכל פעם שתפחיתו בכמות צריכת הסוכר שלכם במאכלים ובמשקאות אחרים, במהרה תלמדו לאהוב את הטעם החדש והגוף שלכם לא יזדקק למתיקות שאליה היה רגיל בעבר. אם הנהנתם בראשכם כאות להסכמה עד לנקודה זו, ודאי תשמחו לשמוע שתוכלו לסייע גם לילדיכם להפחית את החשק העז למתוקים תוך 30 ימים בלבד! עקבו אחר הצעדים הבאים, ותזכו לגדל ילדים בריאים ומאושרים יותר.  
 
כך תפחיתו את החשק למתוקים אצל ילדיכם
 
לפני שאתם מתחילים לנקוט בפעולות ולשנות את שגרת החיים שלכם ושל ילדיכם, חשוב שתדעו מדוע כדאי לכם לעשות זאת. "ילדים מתוכנתים ביולוגית להעדיף רמת מתיקות גבוהה יותר מאשר מבוגרים", כך טוען ד"ר דניאל ליברמן, יו"ר המחלקה לביולוגיה אבולוציונית באוניברסיטת הרווארד. הוא ממשיך ואומר שילדים אשר צורכים כמויות גבוהות של סוכר מפתחים את הכמיהה לאכול דברים מתוקים, ואותה ההשתוקקות לא חולפת עד שיגיעו לגיל ההתבגרות. עם זאת מומלץ שלא לחכות עד שיגדלו, מאחר שמחקרים שונים מוכיחים שילדים אשר צורכים כמויות גבוהות מידי של סוכר מעלים את הסיכוי שלהם באופן משמעותי ללקות בהמשך החיים במחלות לב, סוכרת ובתסמונת מטבולית, שעלולה אף היא להגדיל את הסיכוי ללקות בשבץ מוחי וכן בסוכרת ובמחלות לב. ברגע שתבחרו לבצע את השינוי הזה, תוכלו לסייע לילדים שלכם להפחית את הצורך במתוקים ואף את הרצון לאכול אותם. 

שבוע ראשון: רעננו את שגרת הבוקר שלכם

המטרה: השאיפה היא להגיע ל-6 גרם תוספת סוכר בלבד בארוחת הבוקר של ילדים בין הגילאים 8-4, כשילדים צעירים יותר צריכים לצרוך אף פחות. 

כעת נמשיך עם ידיעה מפתיעה: המשפחה שלכם ככל הנראה אוכלת יותר סוכר בארוחת הבוקר מאשר בעת נשנוש קינוח סטנדרטי שאתם נוהגים להגיש בסיום ארוחות אחרות. המתיקות לא מגיעה רק מדגני הבוקר, המיץ או השוקו, אלא גם מגביע יוגורט בטעמים שונים, כשכולם מכילים בדרך כלל כמות גדולה של סוכר שלא נופלת מזו של ממתק. התחילו עם הכנת ארוחת בוקר בריאה יותר, כשתוכלו להיעזר ב-7 המתכונים הטעימים והבריאים האלה שניתן להכין ערב לפני.

אם ילדיכם מתקשים לוותר על היוגורט האהוב והבחנתם כי הוא אכן מכיל ממתיקים מלאכותיים לא בריאים, תוכלו להוסיף טעם נהדר ליוגורט הרגיל בעצמכם. ניתן להוסיף כף אבקת קקאו וקורט תמצית קינמון על מנת להעשיר את המנה, או לקשט אותה עם פירות טריים. כמו כן, תוכלו לעזור לילדיכם להיות שבעים לאורך זמן רב יותר אם תבחרו להגיש להם ארוחה רוויה בחלבון, כדוגמת ביצה מקושקשת, קשה או כל סגנון אחר שהם מעדיפים. כמובן שתוכלו גם לנסות תוספות חדשות בסנדוויצ'ים, ובמקום למרוח שוקולד או ריבה בחרו בחמאת בוטנים לדוגמה, אשר מספקת כמות ראויה של חלבון, ותוכלו אפילו להכין חמאות בריאות יותר בעצמכם ללא כל צורך להתפשר על הטעם. במקרה שהילדים לא יכולים להתחיל את היום בלי קערת דגנים, שימו לב שאתם רוכשים אריזות שמספקות לא יותר מ-6 גרם סוכר למנה, או שגם במקרה זה תוכלו לקנות דגנים לא ממותקים ולהמתיק אותם בעצמכם עם פירות, דבש, קקאו וכדומה.  

כך תפחיתו את החשק למתוקים אצל ילדיכם
 

שבוע שני: שינוי הרגלי צריכת הקינוחים של בני המשפחה

המטרה: עליכם לשאוף לצמצם את צריכת הסוכר לעד 60 גרם בשבוע כמרכיב בקינוחים.

ישנה שיטה שהורים רבים מעידים על הצלחתה, מה שללא ספק מצדיק את הכדאיות להתנסות בה; במקום להפוך את הקינוח המתוק לגולת הכותרת בסוף כל ארוחה, הגישו אותו יחד עם שאר המזון המוגש לארוחת הצהריים או הערב. זאת אומרת שבזמן שאתם מגישים לילדיכם את הצלחת שנושאת את המזון שבחרתם להכין, הניחו בה גם את הקינוח; בין שמדובר בעוגייה, כדור שוקולד או פרוסת עוגה. דרך זו אמנם נשמעת חריגה ואינה נהוגה במרבית הבתים, אך ההתייחסות אל המאכל המתוק כחלק מהארוחה ולא כפרס שיש לחתור אליו, תגרום לילדים להפחית את ההתרגשות מהקינוח ולסיים את כל מה שמוגש על צלחתם. מומלץ שתכינו את הקינוחים שאתם מגישים לילדיכם בעצמכם על מנת שתוכלו לשלוט בכמויות הסוכר, ועל הדרך נסו אף להפחיתם בכ-25% ממרבית המתכונים. אם אתם רוצים להתחיל לעשות זאת, 8 המתכונים הבאים בהחלט יקלו לכם על החיים.

באותה העת שאתם מפסיקים לעשות עניין מקינוחים שונים, עליכם ללמד את הילדים שגם פרי נחשב לקינוח. אם הם יגלו התנגדות בימים הראשונים, תוכלו להקל עליהם ולהמיס שוקולד מריר אשר מכיל לא פחות מ-70% קקאו, שישמש כמטבל לפירות הטריים. כמו כן, הניחו לילדכם לאכול מספר פעמים בודדות במהלך החודש כל קינוח שבו יחפצו, בין שמדובר בגלידה עם חברים או עוגת קצפת מתוקה ביום הולדת, על מנת שיהיה לכולכם קל ונעים להתמיד בשגרה החדשה. 

כך תפחיתו את החשק למתוקים אצל ילדיכם

שבוע שלישי: חפשו אחר סוכר במקרר ובארונות שלכם

המטרה: עליכם להגיע למצב שבו הנכם כוללים רק 10 גרם סוכר או פחות בארוחת הצהריים, הערב והנשנושים יחדיו. 

כדי להצליח להגשים את היעד ולגמול את ילדינו ממתוקים יש להתחיל לבדוק בחדשנות את כל המזונות והמשקאות שמצויים בבית, כיוון שיש לא מעט מזונות שבהם אנו כלל לא חושדים, אשר מכילים כמויות גדולות של סוכר בזמן שהאמנו שהם אינם כוללים סוכר כלל. לאחר שתעברו על כל המוצרים ותסננו את אלה שלא בריאים בעליל, תוכלו להכין רשימת קניות מעודכנת ובריאה יותר שבה תצטרכו לדבוק. בנוסף, יש לערוך רשימה של תכולת הסוכר של המוצרים הארוזים שאתם נוהגים לקנות באופן קבוע, ובזמן הקניות עליכם לבדוק אם יש מוצרים שמציעים כמות סוכר נמוכה יותר, כשעדיף לבחור מוצר שמכיל יותר שומן ופחות סוכר, כך טוען ד"ר לוסטיג, אנדוקרינולוג ילדים באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. כמובן שעליכם לשים לב שלא מופיעים ממתיקים אחרים כדוגמת סטיביה, סוכרלוז וכדומה, מאחר שהם יעכבו את ההסתגלות של הילדים לטעמים פחות מתוקים. 

כך תפחיתו את החשק למתוקים אצל ילדיכם

שבוע רביעי: בחירה במשקאות בריאים יותר

המטרה: לצרוך עד 50 גרם סוכר או פחות כמרכיב במשקאות לשבוע.

גם אם הילדים שלכם לא שותים משקאות מוגזים, סביר להניח שהם נוהגים לשתות לא מעט מיצים שונים ואף מעדיפים אותם על פני מים רגילים, לכן עליכם להפוך את המים לכמה שיותר מושכים ומזמינים. אפשרו לילדיכם לבחור את הבקבוק או הכוס האהובים עליהם ביותר, ואיתם הם יוכלו לשתות מים בלבד. אם יש ברשותכם מכשיר ביתי להכנת משקאות מוגזים, תוכלו להתסיס עבורם את המים ללא הוספת חומרי הטעם, והבועות שייווצרו יהפכו את המשקה למהנה יותר עבורם. כמו כן, יש לציין כי עדיף להרגיל את הילדים לשתות כוס קטנה אחת בלבד של מיץ ביום, מאשר להפחית את כמות הסירופ הממתיק שאתם מוסיפים למים ועדיין לתת להם לשתות ממנו כל היום. את המשקאות התוססים המתוקים הגבילו לאירועים מיוחדים בלבד, ואם אכן תקפידו לנהל שגרה שכזו במשך 30 ימים, אין ספק שתבחינו שהילדים שלכם כבר לא משתוקקים למזונות או משקאות ממותקים. כך תוודאו שעשיתם כל שביכולתכם כדי להעניק להם חיים בריאים וטובים. 

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.