print header

10 יתרונות בריאותיים מפתיעים של כוס בירה ביום

לא מעט מאמרים נכתבו על היתרונות של שתיית כוס יין, המסייעת לנהל אורח חיים בריא, בעוד שהבירה סווגה כמשקה זול הנצרך בברים אפלים, על ידי אוכלוסיית אנשים מפוקפקת. אך האמת היא שמחקרים רבים מוכיחים כי צריכה מתונה של בירה מפחיתה את הסיכון לחלות במחלות רבות כגון: סרטן, דמנציה, סוכרת, שבץ מוחי ועוד, מאחר שהיא עשירה בפחמימות, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון שחיוניים לבריאות הגוף. אז לפני שאתם חולצים את בקבוק היין החדש, הכירו את 10 היתרונות הבריאותיים של הבירה שיגרמו לכם להסתכל על המשקה הזה בצורה קצת אחרת... 

יתרונות בריאותיים לבירה
 
1. מסייעת בהגנה מפני מחלות דמנציה
 
ככל הנראה מדובר ביתרון החשוב ביותר שיש לבירה להציע, והיא בהחלט ראויה לציון בשל היכולת שלה להגן עלינו מפני מחלת האלצהיימר. חוקרים מאוניברסיטת לויולה שבשיקגו ניתחו מספר מאמרים שנערכו בנושא, והסיקו כי שתיית בירה מפחיתה ב-23% את הסיכוי לפתח מחלות דמנציה שונות וליקויים קוגניטיביים, כולל מחלת האלצהיימר. בנוסף, במחקר שנערך בשנת 2008 נקבע כי הסיליקון המצוי בבירה מגן על המוח מפני ההשפעות המזיקות של כמויות אלומיניום גבוהות בגוף, שהם אחד מהגורמים האפשריים למחלת האלצהיימר.  
 
 
2. מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב
 
במחקר שנעשה באיטליה בקרב 200,000 נבדקים, נמצא כי אנשים ששתו 480 מ"ל בירה ביום הפחיתו ב-31% את הסיכויים שלהם ללקות במחלות לב. היכולת המרשימה של הבירה להגן על הלב נובעת מנוגדי החמצון הטבעיים המצויים בה, הנקראים פנולים, ומהחומרים המזינים בה שככל הנראה מסייעים במניעת התקשות העורקים שעלולים להוביל להתקפי לב. לכן אם התרגלתם עד כה לשתות כוס יין טוב בשעות הערב למען בריאות הלב, מומלץ לנסות לחדש את ההרגל עם כוס בירה קרה.
 
יתרונות בריאותיים לבירה
 
3. מונעת היווצרות אבנים בכליות
 
משקה הבירה מכיל כ-93% מים, שמסייעים לשטוף ביעילות רעלים מהגוף ושומרים על תפקוד תקין של הכליות. בשל כך, צריכת בירה מתונה על בסיס יומי מפחיתה את הסיכון לפתח אבנים בכליות ב-40%. יתרה מזאת, תערובת הכשות (עשבים המקנים לבירה את טעמה המריר, המשמשים כחומר משמר) שנוצרת במהלך בישול הבירה, עוזרת להאט את שחרור הסידן מהעצמות, תהליך אשר מונע הצטברות של אבני סידן בכליות.
 
4. מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת
 
מסקנות מחקר שנערך בשנת 2009, מצביעות על כך שהאלכוהול בבירה משפיע על רמות הגלוקוז בדם ומשפר את רמות הפרשת האדיפוקין, שמגביר את הרגישות לאינסולין ומסייע במניעת סוכרת. בנוסף, מחקר שנערך בשנת 2011 באוניברסיטת הווארד בדק את השפעת הבירה על מחלת הסוכרת מסוג 2, והממצאים מוכיחים כי 25% מתוך 28,000 גברים בגיל העמידה ששתו בירה ביום, הפגינו ירידה בסיכון לחלות במחלה. יתר על כן, בירה הינה מקור נהדר לסיבים מסיסים שממלאים תפקיד חשוב בתזונה בריאה של אנשים הסובלים מסוכרת. 
 
יתרונות בריאותיים לבירה
 
5. מפחיתה את רמת הכולסטרול
 
הבירה מכילה שעורה שעשירה בסיבים מסיסים בשם ביתא גלוקן, שהוכחו כמסייעים בהורדת רמות הכולסטרול. ככל שהבירה כהה יותר כך היא מכילה יותר סיבים מסיסים; בירה כהה מכילה כ-3.5 גרם סיבים מסיסים, ובירה בהירה כ-2 גרם. בנוסף, מחקרים חשפו כי צריכה מתונה של בירה בהירה באופן קבוע, מסייעת בהעלאת הכולסטרול הטוב, והממצאים הציגו עלייה של כ-6.8% לאחר 10 ימים בלבד.
 
 
6. מפחיתה את הסיכוי ללקות בסרטן
 
בירה מכילה נוגדי חמצון שידועים בתכונות אנטי סרטניות רבות עוצמה, היות והם מסייעים "להדוף" חומרים שגורמים לסרטן בגוף. צריכת בירה מתונה מסייעת במניעת תגובה כימית שיכולה לגרום לסרטן הערמונית אצל גברים. יתרה מזאת, מחקר שנערך בשנת 2006 מצא קשר בין צריכה מתונה של בירה לבין הפחתת הסיכון ללקות בסרטן הלימפומה. מחקר נוסף שנערך בשנת 2008, מצא כי צריכה של בירה לבנה מקטינה את הסיכון לחלות בסרטן הכליה. יש לזכור כי צריכת בירה אינה מהווה תחליף לטיפול מניעתי ולבדיקות שגרתיות של מחלת הסרטן, וישנם סוגים שונים של המחלה בה שתיית בירה עלולה להחמיר את המצב, לכן אין להשליך את הממצאים הללו על כל סוגיה. כמו כן, מדובר בצריכה מאוזנת בהתאם למסת הגוף של הצרכן.
 
יתרונות בריאותיים לבירה
 
7. מסייעת בהפחתת לחץ דם
 
אין ספק שתשמחו לשמוע ששתיית בירה באופן מתון מסייעת בהפחתת לחץ דם. מחקר שנערך באוניברסיטת הווארד מצא כי נשים בגילאים 40-25 ששתו בירה, סבלו פחות מלחץ דם גבוה באופן משמעותי מאשר נשים ששתו יין או משקאות חריפים אחרים. כמובן שלא די בצריכה מתונה של בירה בכדי להפחית את לחץ הדם, אלא יש לדאוג לדבוק בשגרת חיים תקינה המלווה בפעילות גופנית ובארוחות מאוזנות. 
 
 
8. מסייעת לחזק את העצמות
 
ממצאי מחקר שנערך בשנת 2010 טוענים שבירה הינה מקור שופע לסיליקון, והימצאות גבוהה שלו בגוף מסייעת בשמירה על בריאות העצם ומחזקת את השלד. מחקר נוסף שנערך במרכז הרפואי טאפטס בשנת 2009 קבע כי מבוגרים ששתו כוס אחת עד שתיים ביום ניהנו מצפיפות עצם גבוהה יותר בירכיים ובעמוד השדרה, ונטו לסבול פחות משברים מאשר אלו שלא צרכו בירה כלל. עם זאת, יש לזכור כי צריכה לא מתונה של בירה עלולה להוביל לתוצאה הפוכה. שימו לב: שתי בירות עשויות לספק עד 30 מ"ג של סיליקון, ומומלץ לצרוך בירות בהירות בכדי לחזק את העצמות, מאחר והן מכילות יותר סיליקון מבירות כהות. 
 
יתרונות בריאותיים לבירה
 
9. מסייעת בטיפול בקשקשים
 
אין ספק שמדובר בעובדה מפתיעה בנוגע לבירה, שנחשבת לאחד מהטיפולים הטבעיים והיעילים ביותר עבור קשקשים על הקרקפת בשל רמות גבוהות של ויטמין B ושמרים. כל שעליכם לעשות הוא לשטוף את השיער עם בקבוק בירה עד שלוש פעמים בשבוע, כדי להיפטר מהקשקשים ולהפוך את השיער למבריק, רך ומלא ברק. 
 
 
10. מסייעת בהפחתת הסיכון ללקות בשבץ מוחי
 
מחקרים שנעשו על ידי איגוד השבץ האמריקאי הראו כי אנשים ששתו כמויות מתונות של בירה הפחיתו את הסיכון שלהם ללקות בשבץ מוחי בכ-50% יותר בהשוואה לאנשים שלא צרכו בירה כלל. חוקרים מבית הספר לרפואה בהווארד מסבירים שצריכת כמויות מתונות של בירה באופן יומיומי מסייעת במניעת קרישי דם החוסמים את זרימת הדם ללב, לצוואר ולמוח שמהווים גורם מוביל לשבץ איסכמי. יתרה מזאת, שתייה מתונה של בירה יכולה לשפר באופן משמעותי את זרימת הדם בגוף.
 

חשוב לציין כי בירה אינה משמשת כתחליף לתרופה או לייעוץ רפואי, וכי יש לצרוך אותה באופן מתון לפי מסת הגוף, תוך הקפדה על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. 

 
מקור התמונות: Quinn Dombrowski   Department of Foreign Affairs and Trade Paulo Ramalho  Mateus Lunardi Dutra  Victor

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.