print header

עזרה ראשונה לפציעות נפוצות - לגזור ולשמור!

 

Previous

 •  

  1

  עזרה ראשונה לפציעות נפוצות  מכה בראש, כוויה, דימום מהאף, אובייקט זר בעין, נקע, חתך, כוויה, הרעלה או חנק? הנה לפניכם מדריך קצר - מה לעשות מיד, מה לא לעשות בשום אופן ומתי לפנות לטיפול רפואי. • דימום מהאף

  דימום מהאף מתרחש כאשר כלי הדם העדינים בתוך האף נשברים. זה יכול לקרות בקלות בגלל תנאי מזג אוויר, מכה חזקה או נזלת כרונית.

  מה לעשות מיד: שבו על כסא והשענו עם הגוף קדימה. סתמו את האף ממש מתחת לגשר, במקום בו הסחוס והעצם נפגשים. שמרו על לחץ מתון במשך 5 עד 15 דקות. אפשר גם ללחוץ בעזרת שקית קרח.

  יש המציעים להניח מתכת קרה על העורף או לאורך עמוד השידרה כדי להצר את כלי הדם ולהפסיק את הדימום. לצורך העניין, כל פריט ממתכת יכול לעבוד כמו כף, מטבע או מפתח, לכן מומלץ תמיד לשמור כאלו במקפיא למקרה הצורך.

  מה לא לעשות: אל תטו את הראש לאחור, כיוון שאתם יכולים לבלוע את הדם והוא ייכנס לריאות.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: צרו קשר עם רופא במידה ואתם לא מצליחים לעצור את הדימום אחרי 20 דקות, או אם זה קרה באופן ספונטני, או שהדימום מלווה בכאב ראש, סחרחורת, צלצולים באוזניים או בעיות בראייה. • נקע

  נקעים יכולים להתרחש כאשר הרצועות סביב המפרקים נמתחות מעבר לטווח הרגיל. נקעים מלווים לעיתים קרובות בחבורות ובנפיחות.

  מה לעשות מיד: ביום הראשון החילו קרח על איזור הפגיעה והחליפו אותו כל 20 דקות. חבשו את הפגיעה בעזרת תחבושת אלסטית כדי לקבע את האיזור והשגיחו ב-24 השעות הראשונות לא להפעיל או להזיז את האיזור הפגוע, על מנת שהרצועות יוכלו לחזור לטווח תנועה נורמלי. לאחר מכן חממו את האיזור כדי להזרים מחדש את הדם.

  מה לא לעשות: לא להמשיך לתפקד למרות הכאב. אתם עשויים לגרום לנזק חמור יותר כמו קרע של הרצועה.

  מתי לפנות לטיפל רפואי: אם הפגיעה אינה משתפרת תוך מספר ימים ייתכן שמדובר בשבר או קרע של שריר ורצועה - פנו לטיפול רפואי.


 • כוויות

   

  כוויות מדרגה 1 עלולות לגרום לאדמומיות, כוויות מדרגה 2 עלולות לגרום לשלפוחיות וכוויות מדרגה 3 יכולות לגרום לעור מושחר ורקמות פגועות.

  מה לעשות מיד: כשמדובר בכוויה מדרגה 1 או 2, הניחו את הכוויה תחת מים זורמים או הניחו מגבות רטובות על איזור הפגיעה.

  תרופות סבתא לשיכוך הכאב לאחר השטיפה: שקית תה ספוגה תביא להקלה מיידית וזאת הודות לתכונות הריפוי של הטאנינים, שידועים כמכווצים רקמות וחלבונים מבניים בעור. השרו שקית תה בכוס מים קרים, ולאחר מכן החילו על העור. שקיות תה מקוררות, הן גם פתרון אידיאלי לטיפול בכוויות שמש. תפוח אדמה לא מבושל. גרדו תפוח אדמה לא מבושל ולא מקולף, או חתכו אותו לפרוסות והחילו על האיזור הפגוע, כך שהנוזל של תפוח האדמה ירגיע את הכוויה. חומץ . במקרה של כוויה קלה, חומץ לבן או חומץ תפוחים יעשו את העבודה. שפכו קצת חומץ על מטלית, והניחו על הכוויה לזמן ממושך. החומץ יחטא את האיזור וגם ימנע מהפצע להזדהם. אלוורה. במקרה של כוויה קלה, נתקו חתיכת עלה ומרחו שכבה עבה של הג'ל על האיזור הפגוע.

    • 1

     מה לא לעשות: אל תשימו קרח על כוויות גדולות. קרח עלול לגרום נזק לעור או להחמיר את הפציעה. אין ליישם אנטיביוטיקה או חמאה, זה יכול לגרום לזיהום.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: אם מדובר בכוויות מדרגה 3 או כוויות חשמליות וכימיות, אם הנפגע משתעל או שיש לו עינים מימיות וקושי לנשום. פנו לחדר מיון בכוויות מדרגה 2 כאשר הכוויה גדולה יותר מגודל כף היד.

 • תמצית זרעי אשכולית
  דלג


 • פצע פתוח

   

  חתכים מדממים בעור צריכים להיות מטופלים במהירות כדי למנוע זיהום.

  מה לעשות מיד: הניחו פיסת גזה סטרילית או מטלית נקייה על הפגיעה והפעילו לחץ ישיר כדי לעצור את הדימום. אם מדובר בפצעים וחתכים קלים, שטפו עם מים וסבון ומרחו שכבה דקה של וזלין או משחה אנטיביוטית וכסו עם תחבושת או פלסטר.

  מה לא לעשות: לא לשטוף או לשים משחה על פצע גדול, עמוק או מדמם מאוד. במקום זה יש לפנות לקבלת טיפול רפואי. אם יש עצם בולט בפציעה, אל תסירו אותו בעצמכם.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: אם הפצע עמוק והופך למזוהם, מלווה בחום אדמומיות, נפיחות או פסים אדומים סביבו, כמו-כן, אם יש בפציעה עצם זר כמו מסמר - גשו מיד לקבלת טיפול רפואי. • מכה בראש

   

  הגולגולות היא מאוד מוגנת, לכן רק לעיתים נדירות היא נפגעת, אבל אם מדובר במכה חזקה, הצוואר, הגב והרקמות הרכות יכולים לספוג נזק בלתי הפיך.

  מה לעשות מיד: אם האדם חסר הכרה התקשרו לאמבולנס. אם האיזור נראה מדמם התייחסו לזה כמו אל חתך אבל הקפידו לנהל מעקב אצל רופא שיבדוק אם יש פגיעות פנימיות. ניתן לשים שקית קרח על האיזור כדי להפחית את הנפיחות.

  מה לא לעשות: אל תשאירו את הנפגע לבד, במיוחד כאשר הוא ישן. העירו אותו כל שלוש עד ארבע שעות ושאלו שאלות פשוטות כדי לוודא שאין פגיעה מוחית וזעזוע מוח.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: אם הנפגע מפרכס או מרגיש סחרחורת ובחילות ו/או סובל מהקאות ושינויים ברורים בהתנהגות.

 • שווידן ביטר
  דלג


 • מחנק

   

  חנק הוא מצב נדיר וכשהוא קורה הוא יכול להיות קטלני. כשאדם נחנק הוא לא יכול להשתעל חזק, לדבר או לנשום ופניו מתחילים להכחיל או להאדים.

  מה לעשות מיד: התקשרו לאמבולנס. אם הנפגע הוא בן שנה ויותר השעינו אותו קדימה ובאמצעות כף היד הכו על גבו בין השכמות חמש פעמים. אם זה לא עובד, עמדו מאחוריו והניחו אגרוף מעל הטבור (איזור הסרעפת), השאירו בוהן למעלה והניחו יד שנייה מעל. הפעילו לחץ פנימה ולמעלה לכיוון הצלעות, 6-10 פעמים, בשיטת היימליך. אם אתם לבד, לחצו את הבטן על משהו מוצק כמו דלפק מטבח או השתמשו בידיים כדי ללחוץ מעל הטבור.

  מה לא לעשות: לא לשתות מים אם יש שיעול חזק.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: במקרה של חנק רציני. • הרעלה

   

  סיכונים ביתיים אפשריים כוללים חומרי ניקוי, פחמן דו חמצני וחומרי הדברה. גם עקיצות יכולות להיות רעילות עבור חלק מהאנשים.

  מה לעשות מיד: אם אדם חסר הכרה או מתקשה לנשום, יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. היו מוכנים לספק את הפרטים הבאים: מהו החומר המעורב? כמה נלקח? מתי? מה הגיל ומה המשקל של הנפגע?

  מה לא לעשות: אל תמתינו עד להופעת התסמינים בשביל להזעיק עזרה. אל תנסו להקיא, שכן הרעל עלול לגרום לנזק נוסף כאשר הוא עולה חזרה. אל תאכלו או תשתו שום דבר, אלא אם כן איש צוות רפואי אומר אחרת.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: תמיד ומיד. • אובייקט בעין

   

  כל דבר שנכנס לעין, בין אם זה גרגיר חול או חומר כימי, יכול לגרום לכאב ועלול לפגוע בקרנית.

  מה לעשות מיד: נסו לסלק את החלקיק הזר על ידי מצמוץ. אם הוא לא יוצא, שטפו את העין על ידי החזקת העפעף פתוח תחת ברז מים זורמים.

  מה לא לעשות: לא לשפשף את העיניים. אפילו חתיכה קטנה של לכלוך יכולה לשרוט את הקרנית ולגרום לזיהום ופגיעה בלתי הפיכה. לעולם אל תנסו לשלוף בעצמכם אובייקט גדול או כזה שתקוע עמוק, השאירו את זה לאיש מקצוע.

  מתי לפנות לטיפול רפואי: אם נכנס חומר כימי כמו אקונומיקה, או שמדובר באובייקט גדול או עמוק, גשו מיד למיון. במידה ומדובר במטרד קטן שמעקצץ או גורם לנפיחות לאחר שטיפה ומפריע לראייה, התקשרו לרופא.

  לטיפים יעילים ומפורטים כיצד להתמודד עם אובייקט שנכנס לעין - לחצו כאן!

 • אצה כחולה
  דלג
Next
 
 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

מקור תמונות: freedigitalphotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.