print header

הקדימו אופטימיות לשבץ

שבץ מוחי הוא הגורם מספר 1 לנכות ולדימנציה וגורם התמותה השלישי בעולם המערבי. למרות ששבץ מתרחש בפתאומיות ולכאורה לא ניתן לצפות באופן מובהק מהי מידת הסיכון לחטוף אותו, מחקר חדש מגלה שחשיבה חיובית ותחושה של אופטימיות מוקדמת, יכולות לצמצם באופן משמעותי את מידת הסכנה!

 

מתוך מיליון איש בעולם המערבי, בכל שנה, בממוצע, נפגעים 2,400 אנשים משבץ. ליתר דיוק: 1 מכל 6 גברים ו-1 מכל 5 נשים נפגעים משבץ מוחי. כל 2 שניות מישהו נפגע משבץ מוחי. כל 6 שניות מישהו נפטר כתוצאה משבץ מוחי.
בישראל מתרחשים כ-15,000 מקרי שבץ בשנה!

פרופיל קבוצת הסיכון:

שבץ הוא מצב שבו דם זורם באופן חלקי אל המוח, עקב חסימה או קריעה של אחד העורקים, מה שגורם להיווצרות תהליך של נמק בו התאים לא מסוגלים להתחדש והם פשוט מתים. ברוב המקרים, הנזק אחרי שבץ הוא בלתי הפיך והחולים נדרשים לשיקום ממושך עד כדי טיפול סיעודי.

בישראל, 75% מנפגעי השבץ הם מעל גיל 60, כאשר הגיל הממוצע אצל נשים הוא 72 והגיל הממוצע לגברים הוא 68. הגורמים השכיחים לשבץ הם טרשת עורקים, לחץ דם ורמת כולסטרול גבוהים, עישון, סכרת ושימוש במדללי-דם. בקרב האוכלוסיה הצעירה, הסיבות הן בעיקר תזונה לקויה, עישון, השמנת יתר, לחץ דם גבוה, מחלות לב ומחלות גנטיות.
 

סימני אזהרה:

- תחושת נמלול בצד אחד או בשני הצדדים של הפנים, הזרועות או הרגליים.
- חולשה פתאומית.

- קושי פתאומי לדבר או להבין.
- כאב ראש חד ופתאומי.

- הפרעה פתאומית בראייה.
- הפרעה פתאומית בשיווי המשקל או הקורדינציה, מלווה בסחרחורת.
- הפרעה קיצונית בבליעה.
- עיקום פתאומי של הפה.

ההתאגדות האמריקנית לטיפול בשבץ מוחי פירסמה שלושה מהלכים מומלצים שיעזרו לרופאים לאבחן מצב של שבץ:

1. לבקש מהנבדק להראות את שיניו ולבדוק האם ישנה א-סימטריה בפנים.
2. לבקש מהנבדק לעצום את העיניים ולהרים את הידיים למעלה - אדם שעבר אירוע מוחי יתקשה להרים את הידיים לאותו הגובה.

3. לבקש מהנבדק לחזור על משפט פשוט ולבחון האם הוא מדבר בצורה ברורה או מגמגמת.

 

כאמור, על אף הסכנה הפתאומית הכרוכה באירוע מוחי, מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת של איגוד הלב האמריקני מצא - "השקפה חיובית על החיים, עשויה להוריד את הסיכון לחטוף שבץ!"

בעקבות המחקר שכלל שאלון ותצפית ממושכת על כ-6,044 מבוגרים מעל גיל 50, שלא חוו שבץ מעולם, הסיקו החוקרים בבית ספר לפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת מישיגן, כי אנשים שמצפים לדברים טובים בחיים, נוקטים צעדים כדי לשמור ולקדם את הבריאות שלהם.

משתתפי המחקר התבקשו לדרג את מידת האופטימיות שלהם בסולם של 1-16, כאשר כל נקודה בסולם האופטימיות, התכתבה עם ירידה של 9 אחוזים בסיכון לחטוף שבץ, לתקופה של שנתיים, לפחות.

"זהו המחקר הראשון שגילה קשר בין אופטימיות לשבץ" הסביר אריק קים, מוביל המחקר, "מחקר קודם הראה כי פסימיות נמוכה ורגשות חיוביים זמניים, עשויים להוריד באופן נקודתי את הסיכון לשבץ, אבל המחקר שלנו מתייחס לטווח הארוך ומראה כי אופטימיות גורמת לתפקוד טוב יותר של הלב ושל המערכת החיסונית".

החוקרים ניתחו נתונים שנאספו בין השנים 2006 ו-2008 של המשתתפים ועקבו אחריהם במהלך שנתיים נוספות, תוך שהם מודדים את רמות האופטימיות והאוריינטציה שלהם לחיים. "אופטימיות היא גורם שמשפיע במהירות על שבץ מוחי". הסביר קים וציין כי ההשפעה המגוננת של אופטימיות עלולה לבוא לידי ביטוי בבחירה התנהגותית להעניק ערך לחיים ולהשגיח על תזונה נכונה, פעילות גופנית ותוספי ויטמינים. כלומר, ישנו קשר ישיר בין חשיבה אופטימית להשפעה ביולוגית חיובית.

 

אופטימיות ומחשבה חיובית זה טוב ויפה, אך בכל זאת, אילו מהלכים ממשיים כדאי לבצע כדי להפחית את הסיכון לשבץ?

1. מגיל 40, מומלץ לערוך כל חצי שנה בדיקות של לחץ דם ושומנים בדם.

2. יש לשמור על ערכי לחץ דם תקינים באמצעות הפחתת כמות המלח במזון וביצוע פעילות ספורטיבית. אם לחץ הדם אינו מאוזן, יש לקבל טיפול תרופתי.

3. יש לשמור על רמת תקינה של שומנים בדם - כולסטרול וטריגליצרידים - באמצעות תזונה דלת שומן, דלת פחמימות ודלת סוכרים. אם מתקבלים ערכים גבוהים של שלושת מרכיבים אלה, יש לדאוג לטיפול תרופתי.

4. מומלץ להפסיק לעשן.

5. יש לבצע בדיקה דם לבחינת רמת ההומוציסטאין בגוף. אם היא גבוהה, יש לקחת תוסף.

6. יש לבצע בדיקה פשוטה על ידי מכשיר דופלר המשווה את לחץ הדם בקרסול ללחץ הדם בגפיים ועוזרת לאבחן תופעות של כאבי רגליים הנובעות ממחלות כלי דם שעשויות להתפתח לשבץ מוחי.

7. יש לגלות עירנות לסימני האזהרה.

 

שמרו על עצמכם והקדימו אופטימיות לשבץ!

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.