print header

40 דברים שיכולים להרוג את תאי המוח שלכם!

המוח הוא האיבר הראשי במערכת העצבים של הגוף והוא משמש כמערכת הבקרה, ההפעלה והשליטה של שאר מערכות הגוף. המידע במוח עובר בעיקר באמצעות תאי עצב או נוירונים, שהם ליבת התקשורת של מערכת העצבים, כך שפגיעה בעורק התחבורה הראשי עשויה להביא לקריסת מערכות כוללת; המחקר המדעי הוכיח כי פגיעה בתאי המוח משפיעה על תפקודים קוגנטיביים ועשויה לגרום לדימנציה בגיל מתקדם.

לפניכם 40 דברים שיכולים להרוג את תאי המוח שלכם - למזלכם, רובם בשליטתכם!

תאי מוח


1. רחרוח צבע: רחרוח צבע אומנם מעניק תחושה של High לזמן מה אבל כאשר היא חולפת נותר סיכוי גבוה לנזק מוחי חמור. הימנעו משאיפת צבע, שכן לא רק שזה יכול
להרוג את תאי המוח שלכם זה גם יכול להרוג אתכם. ומספיקה רק פעם אחת.

2. קוקאין: הסנפת קוקאין לא רק פוגעת בתאי המוח באופן רנדומלי, אלא ממש מוחקת את התאים שבמרכז ההנאה של המוח - אלה התאים שגורמים לכם להרגיש טוב ומפעילים רגש חיובי של הנאה. רוצים לשמור על כיף בחיים? התרחקו מקוקאין.

3. לחץ: אומנם מעט מתח בריא לכולם כיוון שזה שומר על מוטיבציה, אך כאשר הלחץ יוצא מכלל שליטה עד לנקודה שבה משתחרר אדרנלין, הגוף מתחיל לייצר עודף כימי של קורטיזול (הורמון המתח) וזהו כימיקל שעשוי להרוג תאים במוח. למדו להפיג מתחים מיותרים.

4. זעזוע מוח: למרבה הצער, לרובינו אין שליטה על מקרים של זעזוע מוח, אך חשוב לדעת כי הם רוצחים את עצבי המוח ויש להיזהר מהם ככל שאפשר. נקטו באמצעי זהירות מיוחדים, כמו חבישת קסדות מגן והימנעות מפעילות אקסטרים.

5. נדנוד מהיר של הראש: הנהון אגרסיבי של הראש לפנים ולאחור, יכול לקרוע את האקסונים (סיבים עצביים) שבתאי המוח ויכול לגרום למוות מוחי. דרך קלה מאוד למנוע אובדן של תאי מוח היא לא להניד את הראש.

6. ג'אנק פוד: כאשר תאי הגוף לא מקבלים חומרים מזינים ובריאים הם עשויים לרעוב למוות. נכון, קצת ג'אנק פוד לא מזיק, אבל כאשר הוא הופך להיות המרכיב העיקרי בכל ארוחה, זה עשוי לגרום למוות של תאים בריאים. שלבו מזונות בריאים והזינו את המוח שלכם.

7. יותר מדיי אלכוהול: כמה תאים במוח הורגת כוס בירה אחרת? רוב הסיכויים שכוס בירה לא תהרוג אותנו וקרוב לוודאי שהשתכרות חד פעמית לא תהרוג תאי מוח, אבל
אלכוהול יכול לגרום לחוסר איזון כימי זמני ולשינויים מבניים בגוף, כך שאם אתם נוטים להשתכר לעיתים תכופות, סביר להניח שההשפעות יתחיל לכרסם בתאי המוח שלכם. בדיקת MRI שבוצעה על אלכוהוליסטיים הראתה ירידה בנפח המוח.

8. אקסטזי: הסם יוצר חורים במוח שלכם, פשוטו כמשמעו. בנוסף, אקסטזי מדלל את ייצור הסרוטונין שחשוב לשמירה על רוח חיובית.

9. התייבשות: ללא רמות מספיקות של מים בגוף, המוח יכול להתייבש ועשוי להיווצר נזק מוחי.

10. שימוש במתאמפטמין: נטילת כדורים מקבוצת מתאמפטמין לצרכים רפואיים או נטילת הסם המסוכן, זו טעות יסודית. לא רק שזו אחת הקבוצות הממכרות של תרופות, אלא שהן גם מוציאות מאיזון ועשויות להרוג את תאי המוח. החלק העצוב הוא שתוצאות שימוש במתאמפטמין עשויות להתגלות גם לאחר הפסקת השימוש.

11. חבורות: חבורה במוח עשויה לגרום למוות של נוירונים. למרבה הצער רוב האנשים שסובלים מחבורות במוח לא עושים דבר כדי להימנע מהם ולא לוקחים בחשבון את הסכנה. כך למשל נחרץ גורלו של המתאגרף מוחמד עלי.

12. לאחר שבץ: בדרך כלל שבץ מתרחש כתוצאה מאיבוד זמני של זרימת דם למוח. בדרך כלל הנזק משבץ ניכר רק בצד אחד של המוח אבל יכול לגרום למוות נרחב של תאים. נמצא כי בדקה אחת של שבץ יעולים למות מיליוני תאים. למרות שלא ניתן לעשות הרבה כדי להימנע משבץ, תוכלו להקדים ולדאוג לבריאות שלכם; להוריד רמות לחץ, להקפיד על פעילות גופנית.

13. הימנעות מפעילות גופנית: הימנעות מפעילות גופנית אומנם לא הורגת תאי מוח אבל היא עשויה לייצר גרורות שכן יעשו זאת. פעילות גופנית טובה למחזור הדם ולחידוש התאים במוח, אם אתם נמנעים מפעילות גופנית אתם בעצם חורצים את גורל תאי המוח שלכם למות.

14. אבסינת: רוב משקאות האבסינת מכילים כמויות של אתנול וכימיקל שנקרא טוג'ון. שניהם יכולים לגרום למוות בתאי המוח. טוג'ון במינון גבוה יכול לגרום להתקפים ואף למוות.

15. יותר מדי מים: פעולת שתיית מים רבה עשויה להציף את המוח ולגרום למוות של תאים. כאשר היחס בין נתרן למים מסלים, המוח מתנפח ותאי המוח מתים בתהליך. אנשים שעושים דיאטות דלות נתרן עשוים להיות פגיעים יותר להרעלת מים. חשוב לשתות מים במידה סבירה.

16. פסימיסטיות כרונית: פעולת חשיבה שלילית אומנם לא תגרום לאיבוד תאי המוח אבל כן להשתלטות עליהם ולהחרפת תחושת הלחץ והמועקה, עד שיגבר הסיכוי שתפנו לפתרונות מסוכנים כמו סמים ואלכוהול. חשיבה שלילית היא רוצח עקיף.

17. הפרעת דחק פוסט טראומטית: נפגעי פוסט טראומה נאלצים להתמודד עם בעיות זיכרון ואירועים של צער, חרדה ופלאשבקים תכופים, מה שעשוי לפגוע בתאי המוח שלהם. פוסט טראומה גורמת למוח לייצר עודף קורטיזול - הורמון המתח שהורג תאים במוח. בדומה להפרעות אחרות הקשורות ללחץ, תאי המוח לא נמחקים בין לילה אבל הם יכולים לדעוך לאורך זמן אם לא יקבלו טיפול.

18. פגיעת ראש: הדבר המפחיד בפגיעת ראש היא לא רק שזה עשוי להרוג אתכם או את תאי המוח שלכם, אלא גם שסיכויי ההחלמה והשיקום הם מזעריים. פגיעת ראש קשורה למחלת פרקינסון ולשאר מפגעים סנסוריים במוח. הקפידו תמיד לשמור על הראש שלכם, במיוחד אם אתם רוכבים על אופנוע או אופניים, עוסקים בספורט או עובדים בבניין.

19. רמות טסטוסטרון גבוהות: הוכח כי רמה גבוהה מדיי של טסטוסטרון מזיקה לבריאות המוח ויכולה להרוג תאים במוח. אם אתם נוטלים תוספי טסטוסטרון, היו מודעים לפוטנציאל הסכנה.

20. כימותרפיה - לצערנו, טיפול כימותרפי, לא רק הורג את התאים הסרטניים אלא גם רבים מתאי המוח הטובים. אומנם לא ניתן למנוע סרטן אך ניתן לנקוט בצעדים שיפחיתו את הסיכון כמו: אכילה בריאה, פעילות גופנית, הימנעות מעישון וחשיפה מרובה לשמש.

21. אירוע מלחיץ מאוד: כן אתם קוראים נכון, לאירוע מלחיץ אחד יש פוטנציאל להרוג את התאים במוח. אם אתם גרים בסביבה עתירת מתח ונמצאים כל הזמן בתנועה ללא רגע דל, המוח שלכם פעיל מדיי והוא פשוט עלול להישרף. אם אתם יודעים שאתם חשופים לאירועים מלחיצים, מומלץ לכם ללמוד דרכי הרפייה כמו מדיטציה, נשימה עמוקה, דמיון מודרך ויוגה, לצורך איזון והורדת הלחץ.

22. עישון סיגריות וסמים קלים: סיגריות לא רק מזיקות לבריאות הגופנית שלכם אלא גם לבריאות הנפש שלכם. למעשה, מדענים גילו שעישון הורג תאים במוח ומנטרל ייצור תאים חדשים. כמו כן, מחקרים מראים כי עישון ממושך של צמח המריחואנה גורם למוות של תאים במוח, בעיקר אלה האחראיים על הזיכרון.

23. נטילת סטרואידים: סטרואידים רעים למוח ולגוף שלכם. סטרואידים מגבירים את רמות הטסטוסטרון ומעלים את רמת הלחץ. הם מגבירים את הנטייה להתאבדות ומעצימים תחושה של חוסר הגשמה וסיפוק לטווח הארוך. קחו את הזמן להרים משקולות, אין צורך להתנפח בבת אחת.

24. תוספי מזון: תוספי מזון מכילים תרכובת המכונה “exotoxins” (רעלן) שעשוי לפגוע בהתפתחות הקוגנטיבית של תאי המוח. “exotoxins” נמצא גם במזונות מעובדים. כדי למנוע בעיות בריאות בעתיד וכדי לשמור על מוח בריא, הימנעו מתוספות מזון ואוכל מעובד והקפידו על אכילה של מזונות טריים ומזינים.

25. אוקסיקודין: הורג תאי מוח ופוגע ברקמות הלב והכליות ומביא לתופעות לוואי חמורות.

26. חשיפה מרובה לחשמל: חשיפה קצרה וארוכה לחשמל עשויה להשפיע לרעה על תאי המוח שלכם. לא מדובר רק באיבוד תאים מעטים, אלא במיליונים. אם אתם חשופים לחשמל בכמויות גבוהות על בסיס קבוע, וודאו שאתם נוקטים באמצעי זהירות מיוחדים.

27. עופרת: ידוע כי חשיפה מוגברת לעופרת עלולה לגרום להזדקנות המוח בשלב מאוחר יותר של החיים. הוכח מדעית כי חשיפה לעופרת יכולה לגרום לאובדן של תאי מוח - מדענים משערים כי חשיפה חד פעמית לעופרת שוות ערך ל-5 שנים של הזדקנות המוח.

28. הרעלת כספית - הרעלת כספית הנגרמת מתוצאה ישירה לחומר, נחשבת כרוצח ידוע של תאי מוח. אם בפה יש לכם סתימות העשויות מכספית, היו זהירים שלא יפלו לכם, אחרת אתם עשויים לסבול מהרעלת כספית.

29. הרעלת חד תחמוצת הפחמן: פחמן דו חמצני יכול להרוג תאים במוח כאשר המוח לא מקבל מספיק חמצן והוא סובל מהרעלה. יש לנקוט באמצעי זהירות בתוך חללים מחוממים ובלתי מאווררים, להימנע ממקומות מעושנים או לישון בחדר סגור עם צמחים.

30. חשיפה לחומרי הדברה: זה תמיד חשוב לנקוט באמצעי זהירות כאשר עובדים עם חומרי הדברה או נמצאים במקומות שעברו הדברה. הדברה יכולה להרוג תאים במוח ולגרום לנזקים נפשיים ופיזיים במהירות חריגה.

31. סוגים מסוימים של מוצרי קוסמטיקה - סוגים מסוימים של קוסמטיקה הוכחו כבעלי השפעה שלילית על בריאות הנפש. צורות מסוימות של שמפו הוכחו כבעלות מרכיבים היכולים להרוג תאי מוח. חשוב להיות מודעים לכך שיש סוגים מסוימים של מרכיבים קוסמטיים שעשויים להרוג או להזיק לתאי המוח.

32. שימוש בחומרי ניקוי ממיסים: הסנפה של חומר ניקוי ממיס יכולה להזיק לכם. הסנפה יכולה לגרום לליקוי למידה, ירידה בתפקוד החברתי והקטנת הקיבולת של הזיכרון לטווח הקצר. אין בעיה להשתמש בהם לצורך ניקוי, רק להימע מלהסניף אותם או לעשות בהם שימושים חריגים שלא לשמם הומצאו.

33. בליעת אספרטיים: אספרטיים הוא ממתיק מלאכותי הנמצא במסטיקים, ממתקים ומוצרים דיאטטים. מספר מחקרים שנערכו בנושא מצאו שיש קשר בין בליעת אספרטיים לפגיעה בתאי המוח, אך הנושא עדיין שנוי במחלוקת. עד שיוכרע הויכוח, השתדלו לצמצם את צריכת האספרטיים.

34. זיהום אוויר: זיהום אוויר מקורה, בתוך הבית, משפיע על חוט השידרה, הכליות, כדוריות הדם, מערכת העצבים המרכזית והמוח. חשוב לשמור על האוויר בתוך הבית נקי. נטול ריחות טחב וצנרת. אל תזלזלו בפוטנציאל של זיהום אוויר בתוך הבית. בנוסף, גם זיהום אוויר חיצוני יכול לגרום לתופעות לוואי קשות ולפגיעה ברקמות המוח. גזים כימיקליים מתערבבים במהירות זה עם זה ונישאים באוויר הפתוח. אם אתם מסתובבים במקומות בהם ישנה אזהרה לזיהום אוויר, הקפידו לחבוש מסיכות.

35. חוסר שינה איכותית: כולנו יודעים כי כאשר אנו לא ישנים מספיק אנו לא יכולים לתפקד כראוי למחרת, אבל איכות השינה משפיעה גם על תאי המוח. מומלץ לישון שינה טובה של לפחות 7 שעות בלילה.

36. פורמלדהיד: כימיקל שניתן למצוא בשריפות יער, בעשן הנפלט ממכוניות ובעשן סיגריות. הוא יכול לרוקן תאים במוח כמו גם לגרום לצריבה של העיניים והאף, לשיעול ולקשיי נשימה.

37. מסיר צבע: כאשר אתם שמים מסיר צבע על צבע, הוא אוכל אותו מיד. כך גם כאשר אתם שואפים מסיר צבע - הוא אוכל את המוח שלכם מיד! רחרוח של מסיר צבע יכול לחצות את המחסום שבין הדם והמוח ולכרסם ברקמות המוח והתאים.

38. מיקרוגל - זה לא משנה מה תשים במיקרוגל, כל עוד הוא עובד ואתה עומד קרוב אליו, הקרינה במיקרוגל עשויה לפגוע בתאי המוח שלכם. בדקו דליפות של קרינה ובכל מקרה הקפידו לעמוד במרחק של מינימום 2 מטרים ממנו בזמן הבישול.

39. גז צחוק - כאשר החשיפה לתחמוצת החנקן נעשית בסיבה רפואית מבוקרת, כמו למשל במשרדו של רופא השיניים, זה בסדר ולא ייגרם נזק מוחי, אך כאשר משתמשים בה שלא לצורך ולא במינון נכון היא עשויה לגרום לנזק מוחי. יש להקפיד להיחשף לגז הצחוק רק מסיבות רפואיות.

40. עשן ריתוך: חשיפה לאדי ריתוך מהווה סכנה בריאותית קיצונית. אדי ריתוך מקושרים כסימפטומים למחלת הפרקינסון ויכולים לגרום לנזקים במערכת העצבים ולתאי המוח.

תאי מוח

שמרו על שליטה, שמרו על תאי המוח!
 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.