print header

טיפול בקורונה: אלו הן 4 התרופות המובילות שנבדקות כעת

 נגיף הקורונה משתולל בימים אלו בעולם כולו, כולל כאן בארצנו, ומשתק את חיינו בזמן שהוא מדביק רבים ואף גובה קורבנות. לכן, המרדף אחר מציאת טיפול לבעיה חיוני בימים אלו, ונעשה ביתר שאת על ידי ארגון הבריאות העולמי, שכבר הכריז על תוכנית ניסוי כלל עולמית בשם "סולידריות" (SOLIDARITY) שמטרתה למצוא את התרופה שביכולתה להתמודד עם הנגיף ולמנוע את מחלת הריאות הקטלנית שהוא גורם. המחקר הזה, שכולל נכון לעכשיו אלפי מטופלים מעשרות מדינות, מתמקד בימים אלו בתרופות שכבר קיימות בשוק ונבדקת האפשרות שהן יעילות גם לטיפול בקורונה. הניסוי תוכנן באופן שיהיה פשוט לביצוע, כך שגם בתי החולים שמוצפים כרגע בחולי הנגיף וצריכים לעמוד בלחץ, יוכלו בכל זאת להשתתף ולתרום למציאת הפתרון. בשלב הזה ישנן 4 תרופות עיקריות שארגון הבריאות הבינלאומי בוחן את השפעתן, וכדי שתכירו אותן ותדעו היכן עומד הדבר, אנו מביאים בפניכם כאן פירוט על כל אחת מהן:

התרופות המובילות שנבדקות לטיפול בקורונה: הזרקת תרופה לאדם על רקע איור של נגיף

1. רמדסיביר (Remdesivir)

בחסות משבר הקורונה מקבלת תרופת הרמדסיביר, שפותחה על ידי חברת הביופארמה האמריקאית גיליאד סיאנסז, עדנה מחודשת. התרופה, שפותחה במקור כדי להילחם בנגיף האבולה שהשתולל באפריקה במהלך העשור הקודם, משתקת את יכול ההשתכפלות של נגיפים על ידי דיכוי אחד מהאנזימים המשמעותיים שמרכיבים אותם. אמנם בעת התפרצות אבולה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו שבמערב אפריקה נוסתה התרופה ולא הראתה תוצאות משמעותיות לעומת שני טיפולים אחרים שנוסו וצלחו יותר, אך מצד שני במחקר שנערך ב-2017 על חיות ובמבחנות נמצאו הוכחות לכך שרמדסיביר אכן יכולה לדכא את נגיפי הקורונה שגורמים למחלות הסארס ו-MERS.
 

כדאי לדעת כי האדם הראשון שאובחן כחולה ב-Covid-19 (הנגרמת מנגיף הקורונה הנוכחי) טופל ברמדסיביר כאשר מצבו הידרדר, ויום לאחר נטילת התרופה הוא התאושש והשתפר. גם מטופל מאובחן נוסף מארה"ב שהרופאים חששו שלא ישרוד, טופל באמצעות התרופה והחלים. צמד המקרים האלו אמנם עדיין לא מוכיח כי הרמדסיביר אכן בטוח ויעיל, אך נדמה כי מבין כל התרופות הנבחנות כרגע – זו אחת מהאפשרויות המובילות.

התרופות המובילות שנבדקות לטיפול בקורונה: מלקחיים תופסים בכדור

2. כלורקווין והידרוקסיכלורוקווין (Chloroquine and Hydroxychloroquine)

במסיבת עיתונאים שנערכה לאחרונה הגדיר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את שתי התרופות האלו כ"משנות את כללי המשחק" וציין כי הוא מרגיש טוב לגביהן. ארגון הבריאות העולמי, מצד שני, לא כלל בתחילה את התרופות הללו בניסוי למציאת פתרון לקורונה, אך שינה את עמדתו כאשר ראה ששתיהן זוכות להתייחסות מיוחדת בהרבה מדינות.

באופן עקרוני ניתן לומר כי הכלורקויין פועלת בגוף כדי לצמצם את חומציות האנדוזומים – ממרכיבי התא שתפקידם לסנן ממנו החוצה חומרים שונים, אך נגיפים מסוימים משתמשים בהם כדי לחדור אל התא. אמנם נמצא כי נגיף הקורונה הנוכחי חודר אל התא בצורה אחרת, אך גם ישנם מספר מחקרים שמצביעים כי לכלורקווין יש בכל זאת יכולת ללחום בו. עם זאת, מדובר כנראה בכמות גבוהה מאוד מן התרופה שיש לצרוך לשם כך, במינונים שעלולים להוביל לזיהומים חמורים. אז האם היא יכולה להיות בכלל טיפול יעיל לקורונה? כרגע אין שום הוכחה מדעית חותכת לכך; בסין ובצרפת כבר ניסו לטפל בעזרתה במספר החולים, אך התוצאות של מחקרים אלו טרם מוכרות על ידי הקהילה המדעית.

התרופות המובילות שנבדקות לטיפול בקורונה: רופאים במסכות בודקים דברים

3. ריטונביר/ לופינאביר (Ritonavir/Lopinavir)

השילוב בין שתי התרופות האלו, שנמכר תחת השם המסחרי "קלטרה", אושר בשנת 2000 בארה"ב לטיפול במקרי הידבקות מאיידס. יצרנית התרופות והציוד הרפואי האמריקאית אבוט פיתחה את הלופינאביר כדי לדכא את הפרוטאז בנגיף ה-HIV; זהו אנזים המצמיד יחד שרשרת ארוכה של חלבונים היוצרים את הנגיף, ולכן עצירתו גורמת למעשה להפסקת ההיווצרות הנגיפית. מכיוון שהלופינאביר מפורק במהירות בתוך גופנו על ידי הפרוטאיזים שלו, מוסיפים לו רמות נמוכות של לופיניאביר – מדכא פרוטאיזים נוסף – שמאריך את עצם שהותו ופעולתו בגוף.
 

אז האם לשילוב הזה שיעיל נגד איידס יש גם יתרון כנגד נגיף הקורונה הנוכחי? טרם ניתן לקבוע. מצד אחד הוא הראה תוצאות בניסויים שנעשו על קופים שחלו ב-MERS – נגיף שדומה מאוד לזה שאחראי למגפה הנוכחית. מצד שני במהלך ההתפרצות נוסתה התרופה בבית החולים שבווהאן, סין – מוקד ההתפרצות להזכירכם – ניתנה ל-199 חולים, ונבדקה השפעתה עליהם אל מול חולים אחרים, שקיבלו את הטיפול הרגיל שאינו תרופתי. תוצאות הניסוי לא העלו הבדל משמעותי בין הנבדקים, ואף 51 מהחולים שכן נטלו את התרופה מתו לבסוף כתוצאה מהמחלה. עם זאת הרופאים אומרים שחולים אלו היו במצב קשה מאוד – ויכול להיות שהטיפול התרופתי בהם פשוט החל בשלב מאוחר מדי.

התרופות המובילות שנבדקות לטיפול בקורונה: איור של כפפת איגרוף נותנת מכה לנגיף

4. ריטונביר/ לופינאביר ואינטרפרון בטא 1a (Interferon beta-1a)

בנוסף לאפשרות השילוב בין ריטונביר ולופינאביר כאמצעי טיפול לקורונה, בוחן ארגון הבריאות העולמי גם את האפשרות להוסיף לשתי התרופות הללו את אינטרפרון בטא 1a – מולקולה המעורבת בתהליכי וויסות ושיכוך דלקות בגוף, המשמשת גם כתרופה לטיפול בטרשת נפוצה. האינטרפרון כבר הראתה תוצאות מבטיחות כאשר נחקרה על קופים שנדבקו בנגיף ה-Mers, והשילוב בינה לבין הריטונביר/לופינאביר נבדק עכשיו על חולים אנושיים ב-MERS בערב הסעודית.

עם זאת יש לקחת בחשבון שהשימוש באינטרפרון בטא על חולים קשים ב-Covid-19 עלול להיות מסוכן, מכיוון שאם הוא ניתן בשלב מאוחר מדי הוא יכול להוביל להחמרה בנזק הנגרם לרקמות במקום לתועלת עבור המטופלים, כך על פי סוזן הרולד, מומחית לזיהומים ריאתיים מאוניברסיטת גיסן שבגרמניה.

לסיכום

פרטי תוכנית "סולידריות" של ארגון הבריאות הבינלאומי יכולים להשתנות כל הזמן, וצוות ניטור הנתונים הבינלאומי של הארגון עוקב באופן קבוע אחרי הנתונים המגיעים אליו, שעל פיהם יוכל להחליט לאילו מאותן 4 טיפולים שפירטנו כאן יש השפעה ברורה, ועל איזה מהם אולי ניתן לוותר מכיוון שהוא אינו יעיל כנגד מחלה. מספר תרופות אנטי ויראליות נוספות - דוגמת פביפירביר המפותחת על ידי חברת טויאמה כימיקל היפנית – נבחנות כעת, ויכול להיות שייכנסו לתוכנית בהמשך.

אלפי חולים ב-Covid-19  ממדינות כמו ארגנטינה, איראן, דרום אפריקה, כבר התנדבו להשתתף בניסויים במסגרת התוכנית, והתכנון הוא לגייס חולים נוספים מארצות אירופה – כדי להאיץ את הדרך למציאת פתרון, שנקווה שיגיע במהרה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.