print header

טיפול בהיפרתרמיה למחלת הסרטן זוכה להכרה עולמית ע"י ארגון האונקולוגים העולמי (ASCO)

 הממסד הרפואי האונקולוגי העולמי ASCO מאשר בפרסומים רשמיים כי היפרתרמיה הינה טכנולוגית טיפול יעילה במחלות הסרטן. דיווחים על הצלחות הטיפול בהיפרתרמיה (HYPERTHERMIA) בסוגי הסרטן השונים, מופיעים בחוברות הרפואיות של הארגונים הרפואיים האונקולוגיים החשובים בעולם. ASCO (ראשי תיבות של American Society of Clinical Oncology) הינו איגוד הרופאים האונקולוגים הגדול והחשוב בעולם. בארגון חברים כמעט כל האונקולוגים בעולם המונים עשרות אלפי רופאים והוא מוציא לאור מספר עיתונים רפואיים המפרסמים חידושים אחרונים בעולם האונקולוגיה. מחקר חדשני שפירסם האיגוד מוכיח את יעילותו של שילוב הטיפול בשיטת ההיפרתרמיה במערך הטיפול הכולל בסרטן הלבלב, וזאת ללא כאבים ומבלי שהשיטה גורמת לתופעות לוואי או נזקים לגוף.
 
היפרתרמיה הינה שיטת טיפול בה הורסים תאי גידול בעזרת החדרת חום גבוה לאזור הגידול, אך בצורה שלא גורמת נזק לרקמות הבריאות מסביבו. השיטה פותחה באירופה וזוכה שם להצלחה גדולה; בגרמניה, הולנד ואיטליה, כמו גם ביפן, קוריאה וסין. הטיפול בהיפרתרמיה מתבצע בבתי חולים רבים ועומד כטיפול בפני עצמו או כטיפול משולב באמצעי טיפול אחרים.
 
שיטת ההיפרתמיה: רופא מטפל בחולה באמצעות מכשיר היפרתרמיה

כיצד עובדת ההיפרתרמיה ומה העקרונות העומדים מאחוריה

במסגרת טיפולי היפרתרמיה חושפים את רקמות הגוף הנגועות בתאים סרטניים לחום של כ-41-50 מעלות, המוביל להרס של החלבונים בתא הסרטני ולחסימת כלי הדם באזור הגידול. כך נוצר מצב שהתא הסרטני מתחיל בתהליך של הרס עצמי. בנוסף, כדי להתגונן מפני החום המכה בו, מפיק התא הסרטני חלבונים המכונים "חלבוני הלם חום", היוצרים מעין מעטפת מגוננת על התא. המעטפת הזו למעשה מזרזת את הרס התאים, מכיוון שהמערכת החיסונית של הגוף לא מכירה בהם וממהרת לתקוף אותם ביתר שאת עד לפירוקם.

השיטות שבהן מבצעים היפרתרמיה

קיימות 3 שיטות עיקריות שבהן מבצעים טיפולי היפרתרמיה ברחבי העולם:

  • היפרתרמיה מקומית – בשיטה זו מכוונים את מקור החום לאזור מצומצם, כלומר אל עבר הגידול עצמו בלבד.

  • היפתרמיה אזורית – בשיטה זו מכוונים את מקור החום רק לאזורים גדולים ונרחבים של רקמות, כמו למשל על חלל הבטן כולו, או על איבר מסוים בכללותו.

  • היפרתרמיה כל גופית - השיטה הזו נועדה לטפל במקרים של סרטן גרורתי והיא מתבצעת על ידי שימוש במכונה הפועלת בטכנולוגיה חדשנית שמעלה את חום הגוף למעל-41 מעלות והורסת תאי גידול סרטניים.

שיטת ההיפרתמיה: רופא מטפל בחולה באמצעות מכשיר היפרתרמיה

יתרונותיה של ההיפרתרמיה

  • ללא כאבים: מכיוון שההיפרתרמיה לרוב מכוונת לאזור ממוקד בגוף ופוגעת בתאים סרטניים בלבד ולא באלו הבריאים, המשמעות היא ששיטת טיפול זו לא גורמת לכאבים.

  • ללא תופעות לוואי: אותו מיקוד החום שהוא למעשה המאפיין שהופך את ההיפרתרמיה לשיטת טיפול נטולת כאבים, הוא גם זה שגורם לכך שתופעות לוואי לא קיימות.

  • יכולה לסייע גם לחולים במצב בריאותי ירוד: לחולים שמלבד הגידול הסרטני מצבם הבריאותי הכללי ירוד ופגיע, ההיפרתרמיה לא פוגעת ברקמות הבריאות ולא גורמת לכאבים, ולכן היא שיטה מועדפת לטיפול במצבם.

יעילותה של שיטת היפרתרמיה בטיפול במחלת הסרטן

מלבד יתרונותיה של ההיפרתרמיה כשיטת טיפול עצמאית העומדת בפני עצמה, מדובר בשיטה הניתנת גם לשילוב במסגרת מערך טיפול קיים, והשילוב מעלה את סיכויי ההצלחה הכללית. כבר בשנת 2002 התפרסם מחקר שבו הושוו יעילות השימוש בטיפולי הקרנה רדיותרפיים לבדם אל מול השימוש בטיפולי רדיותרפיה בשילוב עם טיפול היפרתרמיה. תוצאות המחקר הראו יתרון ברור להשפעות של ההיפרתרמיה בכל מה שקשור לשליטה על האזור הנגוע בסרטן ועל אפשרות ההישרדות של החולה.

סקירת מחקרים שערך ארגון ה-NCCN, הכולל את 27 המרכזים הרפואיים הגדולים ביותר בארה"ב לטיפול בסרטן, העלתה כי הוספת היפרתרמיה למערך הטיפול בסרטן השד מעלה את אחוזי ההיעלמות של הגידול המקומי ומאריכה באופן משמעותי את חיי החולות. סרטן השד הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר, ולאור התוצאות החיוביות של סקירת המחקרים והיעילות שהוכיח שילוב ההיפרתרמיה כטיפול גם במקרים הקשים והחמורים, הוציא ה-NCCN הנחיה לכלול אותו כחלק אינטגרלי בטיפול בהישנות מקומית של סרטן השד.

אחד המחקרים האחרונים שהתפרסמו בנושא זה הינו המחקר שהזכרנו בפתיחת כתבה זו, שנערך מטעם ה-ASCO ועסק בנושא שילוב של שיטות היפרתרמיות בטיפול בחולי סרטן הלבלב, אחד מסוגי הסרטן הקטלניים והמסובכים ביותר לטיפול. במסגרת מחקר זה נבדקו כ-29 חולי סרטן לבלב בדרגה 4 (הדרגה החמורה ביותר, הכוללת גידול עם גרורות) שגופם לא הגיב לטיפולי הכימותרפיה. במחקר נמצא כי טיפול זה נמצא כיעיל אצל 70% מהחולים. זהו שיפור ניכר מאוד לעומת תוצאות הטיפולים בכימותרפיה בלבד.

שיטת ההיפרתמיה: מכשיר טיפול היפותרמי מדגם EHY-2000

היכן נעשים טיפולי היפרתרמיה בישראל?

טיפולי היפרתרמיה ניתן לקבל כיום בבתי חולים מתקדמים בעולם המערבי. בישראל, אפשר למצוא את הטיפול בהיפרתרמיה במקום אחד בלבד –  המרכז הרפואי "ניו-הופ" הממוקם בתל אביב ומציע מגוון טיפולים אינטגרטיביים לסרטן. מרכז "ניו הופ" מאובזר בציוד משוכלל שמאפשר טיפול בשיטת ההיפרתרמיה המקומית עמוקה וכל גופית, ומאפשר למומחים לטפל בסוגים שונים של גידולים. 

למידע נוסף על טיפול בשיטת היפרתרמיה כל גופית למחלת הסרטן, לחצו כאן >

או חייגו למרכז New Hope: 03-5467733

 

מקור התמונות: Dr med Peter WolfGracefairchildfisher

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.