print header

10 גורמים שעלולים להחמיר התפרצויות אלרגיה

  אנשים רבים חיים עם אלרגיות שונות או מפתחים אותן לאורך השנים, וכמעט כולנו מכירים אדם שאלרגי לאבק, לחתולים, מאכלים מסוימים או אף סוגי אנטיביוטיקה שונים ועוד. אלה שסובלים מאלרגיה עושים כל שביכולתם על מנת שלא להיחשף אל האלרגנים ולנהל אורח חיים שיקל על בריאותם, אולם לעתים הם מגלים החמרה במצבם על אף שעשו מעל ומעבר כדי להימנע מכך. החדשות הטובות הן שהחמרה נקודתית באלרגיה היא דבר שברוב המקרים נובע מדברים שבשליטתנו, ולא פעם מדובר בסיבות מפתיעות ואף משונות שלא חשבתם עליהן מעולם. 10 הגורמים הבאים להתפרצויות אלרגיה כוללים פעולות, חשיפה לעצמים שונים ועוד, ולאחר שתכירו אותם ותמנעו מהם, תוכלו ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר, בקלות.
 
גורמים שמחמירים אלרגיה
 

1. סלרי

אם אתם סובלים מאלרגיה לאבקת עצים, שמחמירה באופן טבעי בתקופות של פריחה, אתם ודאי יודעים שאכילה של אפרסקים או תפוחים יכולה להחמיר את תסמיני האלרגיה הזו ולהביא לגירוד או נפיחות בחלל הפה. עם זאת, רבים אינם יודעים שגם הסלרי עלול להוביל לאותו המצב. על פי מחקר שנערך באוניברסיטת נברסקה, סלרי בכל תצורותיו (מבושל או טרי) יכול להוביל לנפיחות של הגרון והלשון, כך שאם אתם אלרגיים לאבקת עצים או דשא, תרצו להתרחק מהירק הזה. כמו כן, חשוב שתוודאו שלא נעשה בו שימוש במזונות מוכנים מראש כמו רטבים לסלט או מרקים.

2. עדשות מגע

ע"פ ד"ר ג'ולי קוריאקוז, מנהלת מרכז האדסון לחקר וטיפול באלרגיות שבמנהטן, עדשות המגע שלכם יכולות להחמיר או אפילו לגרום לאלרגיה. כיצד? חלבוני הדמעות אשר מצטברים על פני העדשה עלולים לגרום לגירוי הלחמית של העין, ועל ידי כך להוביל לאדמומיות, נפיחות, רגישות לאור והפרשות. למרבה המזל, ניתן להימנע מהתופעות הללו ברוב המצבים על ידי שימוש בעדשות חד פעמיות שמונעות הצטברות של חלבונים, והימנעות מוחלטת משינה עם עדשות, אפילו לא באופן חד פעמי. במקרים אחרים רופאים עשויים להמליץ לכם לקחת הפסקה מהשימוש בעדשות מגע לתקופה קצרה, להחליף סוג או להשתמש בטיפות עיניים. 
גורמים שמחמירים אלרגיה

3. נעילת נעליים ברחבי הבית

בנוסף לבוץ ולכלוך, ייתכן מאוד שאתם מכניסים לביתכם יחד עם הנעליים גם אבקנים שונים, כך מציין ד"ר מארק דייקוביץ, ראש המכון לאלרגיה ולאימונולוגיה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וויק פורסט בצפון קרוליינה. אם אתם סובלים מתסמיני אלרגיה שונים, ד"ר דייקוביץ מציע להוריד את הנעליים בכניסה לבית, ולנגב את הסוליות שלהן במטלית לעתים קרובות.

4. הדרך שבה אתם מכבסים את המצעים

הפרשותיה של קרדית אבק הבית, אשר ניזונה מתאי עור של בני אדם וחיות מחמד, הן גורם נפוץ לתגובות אלרגיות, והמקום בו הקרדית אוהבת לבלות את מירב זמנה הוא בין הסדינים, הציפות וכיסויי המזרנים שלכם. אז לפני שאתם מכבסים את המצעים בפעם הבאה, בדקו שהפעלתם את מכונת הכביסה על הטמפרטורה הגבוהה ביותר. שימוש במייבש כביסה לרבע שעה או יותר הוא דרך נוספת להיפטר מהבעיה. ד"ר קוריאקוז מוסיפה שאם ילדיכם הם אלה שסובלים מאלרגיה, כדאי שתכבסו בטמפרטורה גבוהה גם את בובות הפרווה עמן הם נוהגים לישון. 
גורמים שמחמירים אלרגיה
 

5. מקקים 

המכון האמריקאי לאסטמה ולאלרגיות מדווח כי הפרשות מקקים הן אחד מהגורמים השכיחים ביותר לאלרגיות שאינן תלויות בחילופי עונות, כמו גם לאסטמה. אם אתם חושדים שיש בביתכם מקקים, טפלו בבעיה ללא דיחוי. על מנת לא להיחשף לכימיקלים מלאכותיים, תוכלו ללחוץ כאן כדי ללמוד כיצד לעשות זאת בדרך נעימה וטבעית באמצעות שמנים ארומטיים.

6. מוצרים אורגניים

מוצרים אורגניים לטיפוח העור נעשים פופולאריים יותר ויותר, אבל ד"ר קוריאקוז מדגישה כי למרות שהם טבעיים, הם לא בהכרח פחות אלרגניים. למעשה, חלקם יכולים לגרום לתגובות אלרגיות חריפות יותר מאשר אלו הנגרמות ממוצרים סינתטיים. "עיסוי או שפשוף הגוף באמצעות קרמים המכילים ריכוז גבוה של תמצית אגוז או תפוז למשל, עלולים לעורר תגובה אלרגית שאף סבון רגיל לא יגרום לה", היא מסבירה. "כך שאם אתם סובלים מאלרגיות שונות, בייחוד למזונות מסוימים, קראו בעיון את התוויות של המתנות שאתם מקבלים או של המוצרים שאתם רוכשים בעצמכם". 
גורמים שמחמירים אלרגיה

7. חלונות פתוחים

על אף הפיתוי להשאיר את החלונות פתוחים בימים בהם מזג האוויר נעים, מומלץ שתשמרו אותם סגורים אפילו אם אתם גרים בקומה גבוהה יחסית. ציפורים שנוחתות על המרפסת או אפילו משב רוח קל, יכולים להכניס אל ביתכם אלרגנים שאולי לא הייתם מודעים לכך שאתם רגישים אליהם. אם אתם בוחרים להפעיל מזגן, בדקו את המסנן ונקו אותו מפעם לפעם, כדי לוודא שאינכם נושמים את האבק שמצטבר בו.

8. צבע שחור לצביעת שיער

ידוע כי אלרגנים נפוצים נמצאים במוצרי איפור, בשמים וסבונים, אך גם חומרי צביעת השיער עלולים לגרום לחלק מהאנשים לפתח תסמיני אלרגיה. הסיבה לכך היא החומר פארא-פנילדיאמין, הנמצא בצבע שחור לצביעת שיער, אשר בחלק מהמקומות משמש גם כבסיס לקעקועי חינה שחורה. חומר זה הוא הסיבה לשלל הסיפורים הנוגעים לילדים ומבוגרים שהתהדרו בחופשה בקעקועים זמניים ומצאו עצמם מאושפזים בבית החולים, כך שחשוב לוודא טרם ביצוע קעקוע שכזה או צביעת שיער במספרה או בבית, שהצבע שברשותכם אינו מכיל אותו.
גורמים שמחמירים אלרגיה

9. קרם הגנה

חשים בתסמיני אלרגיה לאחר שמרחתם קרם הגנה? כדאי שתבדקו את רכיביו. חברות שונות נוהגות להוסיף לתמרוקים שלהם, ביניהן לקרם ההגנה, את החומר המשמר קווטרניום 15 (Quaternium 15). אף על פי שבמינונים נמוכים הוא נחשב כלא מזיק, מומלץ שתחפשו אחר תחליפים אם גיליתם שהקרם שלכם מכיל אותו שכן הוא ידוע ככימיקל מעורר אלרגיות.

10. האופן בו אתם שוטפים כלים 

במחקר שנערך בשוודיה בשנת 2015, נמצא נתון שבמבט ראשון עלול להישמע מוזר אולם ניתן למצוא בו היגיון רב. כאשר החוקרים עקבו אחר 1,029 ילדים, הם מצאו כי אלה שמשפחותיהם שטפו את הכלים באופן ידני, הקטינו את סיכוייהם לפתח אקזמה באופן משמעותי, ואת סיכוייהם לפתח אסטמה במידת מה, לעומת אלה שמשפחותיהם נעזרו במדיח כלים. המחקר הזה הוא חוליה נוספת בשרשרת הראיות לפיה אנשים במדינות מפותחות עלולים לחיות בתנאים סטריליים מדי, מה שמונע מהמערכת החיסונית שלהם את היכולת לזהות חיידקים ועל ידי כך להיות פגיעים יותר לאלרגיות. כיוון שייתכן שהיו גורמים נוספים שהשפיעו על בריאות הילדים בשתי הקבוצות, אין כמובן סיבה לנטוש את מדיחי הכלים לחלוטין אלא רק להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות של הפעולות השונות שכביכול מגנות על הגוף אך למעשה מחלישות אני מנגנוני ההגנה שלו. 
 

מקור תמונות: Tina Franklinleehaywood

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו