print header

12 כללי נימוס חשובים שכל ילד חייב ללמוד

 
החינוך שאנחנו מעניקים לילדינו הוא הבסיס החשוב ביותר להתנהלותם והצלחתם בחיים, ואם נזניח את המשימה החשובה הזאת בגיל צעיר, יהיה לנו הרבה יותר קשה לפצות על כך ככל שהשנים יעברו. הבעיה היא שלפעמים אנחנו נוטים לוותר לילדים שלנו על התנהגות בעייתית משום שהם "צעירים מידי בכדי להבין", אבל פה בעצם מתחילה הבעיה. מהרגע שהילדים שלכם בוגרים מפסיק כדי לתקשר ולדבר עם הסביבה באופן שוטף, עליכם להתחיל להדגיש בפניהם את החשיבות של התנהגות ראויה. בכתבה הבאה תמצאו 12 כללי נימוס שכל ילד צריך ללמוד כדי שחייו וחייכם יהיו הרבה יותר רגועים ומוצלחים.
 
חינוך ילדים נימוסים
pdpics

 

1. כללי דיבור בסיסיים

ילדים תמיד "רוצים" ו"צריכים", והם צריכים ללמוד שהם יקבלו מכם את כל מה שרק תוכלו לתת להם, אבל רק אם הם ידעו כיצד לבקש זאת בצורה הנכונה. כשהם רוצים משהו עליהם להגיד בבקשה, כשהם מקבלים משהו, אפילו אם זה לא מה שרצו, הם חייבים להכיר על כך תודה, ואם הם טעו או פגעו במישהו, הם צריכים לדעת לבקש סליחה. המילים "בבקשה", "תודה" ו"סליחה" הן בין המילים החשובות ביותר שכל ילד צריך ללמוד ולהשתמש בהן כמה שיותר. 
 

2. לא להפריע

אלא אם כן מדובר במקרה חירום, כדאי שתדגישו בפני הילדים שלכם את חשיבות הסבלנות כדי שלא יפריעו לכם ולאחרים באמצע שיחות או עיסוקים חשובים. כששני מבוגרים מדברים הילד צריך לדעת לבקש את תשומת הלב בצורה עדינה ולהפריע רק אם מדובר במשהו שדורש תשומת לב של מבוגר. אם ילדכם מפריע לכם ומתערב בשיחות ללא הרף, הדרך הטובה ביותר לתקן את ההתנהגות הזאת היא פשוט לבקש ממנו שלא להפריע עד שתסיימו לדבר, ולחזור על התשובה הזאת שוב ושוב אם הוא ממשיך להפריע, עד שתתפנו. 
 

3. הצגה עצמית

מפגשים חברתיים עם אנשים זרים עלולים להיות בעייתיים עבור אנשים בוגרים, אז רק תארו לעצמכם כמה הדבר יכול להיות קשה עבור ילדים. אם תלמדו את ילדיכם כיצד להציג את עצמם כראוי, הם יקבלו כלי חשוב מאוד שיסייע רבות להתפתחות החברתית שלהם ולהצלחתם בחיים. ילדים רבים ביישנים מאוד במפגש עם זרים, מבוגרים ובני גילם כאחד, ולכן היו איתם סבלניים, עזרו להם למצוא את המילים המתאימות להציג ולתאר את עצמם ("אני דנה, אני בת 7 ואני אוהבת לצייר") עד שהדבר יהפוך לטבע שני.
 
חינוך ילדים נימוסים
U.S. Army

 

4. מענה לשאלה מנומסת

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, ילדים רבים יודעים כיצד להציג את עצמם בפני אחרים, אבל אחרי שלב ההצגה הראשונית הם בוהים באוויר ורק מחכים להזדמנות למצוא עיסוק אחר. מומלץ שתעודדו אנשים איתם הם נפגשים בפעם הראשונה לשאול אותם שאלות, כדי שידעו כיצד להתחיל לנהל שיחה. השאלות הנפוצות ביותר הן בדרך כלל שאלות לשלומם של הילדים, מעשיהם ותחביביהם, ולכן אלו הנושאים שכדאי שתלמדו אותם כיצד לתאר בצורה רהוטה וברורה כתשובה לכל שאלה שאולי תעלה.
 
הרגל נוסף שאפשר ללמד כבר בגיל צעיר (אם כי הוא יהפוך להיות שימושי רק בגיל מאוחר יותר) הוא ההקפדה על שאלת ההמשך במתן תשובה. אין דבר מקסים יותר מילד ששואל אתכם מה שלומכם אחרי ששאלתם אותו. השאלה הזאת תגרום לילד שלכם לפתח כישורי דיבור ויחסים חברתיים בצורה מהירה מאוד, בין אם היא מופנית בחזרה למבוגרים או לילדים אחרים. 
 

5. בקשת רשות

ילדים יודעים טוב מאוד מתי משהו שהם חושבים לעשות עלול לעורר התנגדות, ולכן הם בוחרים (לפעמים במודע ולפעמים לא) שלא לבקש רשות ולעשות את המעשה מבלי להתייעץ עם מבוגר אחראי. תפקידכם בתור הורים הוא להדגיש בפניהם שבסופו של דבר אתם תמיד תגלו אם הם עשו מעשה פסול ללא רשות, ושלטובת כל הצדדים המעורבים תמיד כדאי שהם יבקשו את אישורכם.
 

6. כללי התנהגות ליד השולחן

שולחן האוכל הוא כנראה אחד המקומות החשובים ביותר ליצירת קשרים משפחתיים ולהקניית ערכי נימוס חשובים, כך שתחילה חשוב מאוד שתקפידו על קיום מסורת של ארוחות משפחתיות כמה שיותר פעמים בשבוע. מהרגע שהמסורת הזו התקבעה יש ללמד את הילדים את ה"טקס" שקודם לה, אשר כולל רחיצת ידיים, עזרה בעריכת השולחן וישיבה בסבלנות עד שכל המשפחה מתיישבת. בזמן האוכל אוכלים עם סכין ומזלג, ואם רוצים לקום לפני כולם, זה בסדר, אבל צריך לבקש רשות לכך.
 
הרחיקו את המכשירים הסלולריים שלכם משולחן האוכל כדי שתוכלו לנהל באופן רציף שיחה סביב השולחן, ועודדו את כל הנוכחים להשתתף בה. אם הילדים רוצים תוספות או שיעבירו להם מזון בזמן הארוחה, יש להקפיד על אמירת "בבקשה" ו"תודה" כפי שכבר תואר. שימו לב שבתור הורים עליכם למתוח את הגבול ולהחליט מתי התנהגות מסוימת אינה נסבלת יותר, ולהרחיק את הילד משולחן האוכל כדי להימנע משיחות לא נעימות בסגנון "אמרתי לך כבר מיליון פעם שליד השולחן לא עושים...". אם תרחיקו את הילד מהשולחן ותמשיכו לקיים ארוחה נינוחה ומהנה, הוא כבר יתקן את ההתנהגות בעצמו כדי לחזור אליכם.
 
חינוך ילדים נימוסים
Natasha Mileshina

 

7. פתקי תודה

היכולת לכתוב מכתבי תודה (בכל אופן ואמצעי שאפשר להעלות על הדעת) היא עוד כלי שישרת את ילדיכם לאורך כל חייהם. עד גיל שמונה בערך רצוי שתכתבו אותם יחד עם הילדים, כדי שילמדו מה מנומס וראוי לכתוב במכתבים שכאלה, ולאחר מכן תנו להם סמכות ואחריות לעשות זאת בעצמם. הטריק הטוב ביותר שיעזור לכם לגרום לילדים לרצות לכתוב פתקים שכאלה הוא להוציא מהמגירה את הטושים, המדבקות והדפים שהם הכי אוהבים, להפוך את מעשה כתיבת המכתב לפעולה יצירתית ומהנה שאפשר לעשות ביחד, ולהדגיש במהלכה כמה הנאה הפתק הזה יגרום למקבליו העתידיים. 
 

8. התנהגות בהצגות ובסרטים

אין מקום שבו הנימוסים הבעייתיים של ילדינו עשויים לגרום לנו ליותר חוסר נחות מאשר בהצגה, בקולנוע או במסעדה. במקומות האלו חשוב מאוד להדגיש בפני הילדים את ההשפעה של התנהגותם על אנשים אחרים, אם זה בכך שהם צועקים, בועטים בכיסאות או משתמשים בטלפונים הניידים שלהם. ספרו להם מראש אם יש או אין הפסקה, קנו כמות מספקת של חטיפים ושתייה ונסו ליהנות יחד איתם מהבילוי, שכן תחושת השעמום שלכם עלולה להשפיע עליהם לרעה. 
 

9. לחיצת ידיים

אתם יכולים להגיד, ובצדק, שילדים לא צריכים ללמוד איך ללחוץ ידיים בגיל מוקדם, אבל חכו רגע לפני שאתם מבטלים לחלוטין את הצורך שלהם ברכישת המיומנות הזו. הילדים שלכם ללא ספק יראו בשלב כזה או אחר של חייהם אנשים לוחצים ידיים, במציאות או בטלוויזיה, וירצו לחקות את ההתנהגות הזאת. אם לא תלמדו אותם כבר בגיל מוקדם כיצד לעשות זאת בדרך הנכונה, הם עלולים לפתח הרגל פגום שיישאר איתם לאורך כל חייהם. 
 
אז אם שמתם לב שילדיכם ראה לחיצת יד וניסה לחקות את ההתנהגות הזו בעצמו הנה כמה דגשים שחשוב שתעבירו: 
  • גב זקוף
  • יד מושטת קדימה אבל לא מתוחה לחלוטין
  • לחיצה חזקה במידה סבירה אך לא מרסקת עצמות ובטח שלא חלושה ורפויה
  • מבט אל העיניים של האדם השני
  • הצגה עצמית תוך כדי הלחיצה
חינוך ילדים נימוסים
Kevin

 

10. שפה גסה

ההקפדה על שימוש בשפה נקייה היא כנראה אחד האתגרים הכי גדולים של כל הורה, וכמו בכל תחום חינוכי אחר, הדוגמה שאתם מציגים תהייה הכלי הטוב ביותר לעיצוב ילדיכם. ילדים משתמשים במילים גסות מכיוון שהם לפעמים פשוט לא יודעים מה משמעותן, ובחלק מהמקרים הסבר שכזה יכול לטפל בבעיה. במקרים אחרים עליכם פשוט לחזור ולהדגיש באזניהם, ולנזוף אם צריך, שיש מילים שפוגעות באחרים ושעם השימוש בהן, הם פוגעים גם בעצמם מבלי שהם מודעים לכך. 
 
אחת הדרכים הטובות לגרום לילדים להבין את הנזקים של שימוש בשפה גסה היא באמצעות המילה "שנאה". כבר בגיל קטן ילדים מבינים ששנאה היא רגש שלילי, ולכן אם תקשרו את השימוש במילים גסות לרגשות שנאה וכעס, תוכלו לגרום לילדים להבין שיש קשר ישיר בין שני הגורמים האלה, שתמיד יחזור ויתנקם בהם. בסופו של דבר אנחנו כהורים חייבים להבין שהשפה משתנה ומתפתחת ללא הרף ושהילדים ישתמשו במילים שאנו לא בהכרח נאהב, אך חשוב שנבחר את המלחמות שלנו בחוכמה.
 

11. שימוש ללא הפסקה במכשירים סלולריים

את ההרגל המגונה הזה ניתן לראות בכל שכבות הגיל, החל מילדים בבית הספר היסודי ועד לאנשים שאיתם אנו עובדים. הטלפונים, המחשבים והטלוויזיות מנסים ללא הרף "לגנוב" את תשומת הלב שלנו, ואין דבר מתסכל יותר מאשר לנסות לדבר עם ילד שמבטו נעוץ במסך. קשה מאוד להתחרות על תשומת הלב של הילדים מול המכשירים המתקדמים האלה, ולכן הדרך המומלצת להתמודדות היא פשוט להרחיק אותם מכל המקומות המועדים לפורענות: שולחן האוכל, המיטה, זמני הכנת שיעורי הבית והמפגשים המשפחתיים. 
 
חינוך ילדים נימוסים
anthony kelly

 

12. חשיבות הנדיבות

אין דבר שממלא את ליבי ביותר גאווה מאשר לראות את ילדי עוזרים לחבריהם לכיתה או דואגים לרווחת אנשים זרים שהם מעולם לא פגשו. נדיבות היא ערך חשוב מאוד שמתעלה הרבה מעל כללי נימוס בסיסיים, ואתם תופתעו לגלות עד כמה קל ללמד את ילדיכם להפגין התנהגות שכזאת. פעם נוספת, הדרך הראשונה והחשובה ביותר להקניית אופן ההתנהגות הזה היא על ידי דוגמה אישית. אתם לא חייבים להדגיש בפני הילדים כל מעשה של נדיבות שאתם מבצעים, אבל חשוב שהם יראו שזאת הדרך התקנית להתנהל בה.
 
שנית, נסו לרמוז להם בכל פעם שאתם עוזרים להם או שהם עוזרים לכם כמה שמחה הדבר מספק. זכרו שלא מדובר בשקר ובצביעות, שכן עזרה לאחר הוכחה כהתנהגות שמורידה לחצים ומשפרת את מצב הרוח. אחרי שהילדים שלכם יתנסו בה בעצמם כמה פעמים, רוב הסיכויים הם שההתנהגות הנדיבה תהפוך לחלק מהאישיות שלהם ולדבר תהייה השפעה חיובית עצומה על המשך חייהם.
 
מקור: ליאת רוזן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.