print header

צפוף פה: הבדיקה החדשנית לגילוי סרטן השד

1 מכל 8 נשים תפתח סרטן השד במהלך החיים, אך אין זה אומר בהכרח שהיא תמות מהמחלה. למעשה, גילוי מוקדם של סרטן השד יכול להוביל להחלמה כמעט מלאה. למרות שהמודעות לסרטן השד נמצאת בעלייה, רוב הנשים אינן יודעות איזו בדיקה עליהן לעבור לצורך גילוי מוקדם. הכירו את הבדיקה החדשנית 'אולטרה סאונד שד אוטומטי - ABUS' שיכולה להציל חיים.

בכל שנה מתגלים בישראל כ-4000 מקרים של סרטן השד, ונרשמות כ-900 פטירות מהמחלה. נכון להיום, סרטן השד נחשב למחלת הסרטן הנפוצה בעולם ולגורם התמותה העיקרי בקרב נשים בין הגילאים 35-55. הבשורה הטובה היא שגידול בשד אינו קטלני כשלעצמו; כל עוד הגידול קטן מ-2 ס"מ, סיכויי ההחלמה עומדים על כ-90%. הסכנה מתחילה כאשר התאים הסרטניים מתפשטים לאיברים חיוניים.

סרטן שד

האם ידעת שאם יש לך רקמת שד צפופה את נמצאת בסיכון פי 5 לחלות בסרטן השד?

לרוב הנשים בעולם, ובפרט בישראל, אין שמץ של מושג מהי צפיפות רקמת השד שלהן.  רבות סבורות שבדיקת מישוש למציאת גוש חשוד, היא בבחינת גילוי מוקדם יעיל, אך זוהי טעות קריטית שעלולה לעלות בחיים, היות ובמישוש חשים רק גושים גדולים יחסית (בגודל שמעל 2 ס“מ), ואז הסיכון הנובע מגרורות וסיבוכים גדל מאוד.

בישראל נהוג להמליץ לכל אישה מעל גיל 50 או מעל גיל 40 שנמצאת בקבוצת הסיכון, לערוך בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. הממוגרפיה היא למעשה צילום רנטגן של השדיים והיא ידועה כבדיקה לא נעימה ואף כואבת. הממוגרפיה כרוכה בקרינה ומבוצעת על-ידי לחץ המופעל על השדיים אשר משטח אותם ומספק תמונה רחבה של אזור השד. החסרון העיקרי של הממוגרפיה מתבטא ביעילותה המוגבלת אצל נשים בעלות שד צפוף.

מה זו צפיפות שד (BREAST DENSITY) ומה זה בעצם אומר?

'צפיפות השד' היא דרך לתאר את סוגי רקמת השד השונים, כאשר הסקאלה נעה בין רקמה שומנית לרקמה צפופה. נשים עם שד צפוף נמצאות בסיכון של פי 4 עד 6 ללקות בסרטן השד, לעומת נשים עם רקמת שד שומנית.

השד מורכב מרקמה גלנדולרית, רקמת חיבור ורקמת שומן. אחוז הצפיפות של כל רקמה משתנה מאישה לאישה ולאורך השנים, אך באופן עקרוני - נשים בעלות אחוז גבוה של רקמה גלנדולרית או רקמת חיבור, נחשבות לבעלות צפיפות שד גבוהה.

כאשר צפיפות השד גבוהה, קשה מאד לבדיקת הממוגרפיה לגלות גידולים סרטניים, זאת מכיוון שבפענוח ממצאי הממוגרפיה, גם הגידולים וגם רקמות השד מופיעים בצבע לבן. במצב כזה, במידה והגידולים מוסתרים מאחורי הרקמה הצפופה, התוצאה המתקבלת היא לבן על לבן ולא ניתן להבחין בגידול.

צפיפות השד משתנה לאורך השנים; היא גבוהה מאוד אצל נשים צעירות, והולכת ופוחתת אצל נשים בתקופת גיל המעבר. יחד עם זאת, כשני שליש מהנשים מעל גיל 40 וכרבע מהנשים מעל גיל 50 משמרות את רקמת השד הצפופה, וכתוצאה מכך נמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד. גורמים שונים המשפיעים על צפיפות גבוהה של רקמת השד, הם: השמנה, לידה ראשונה בגיל מאוחר, הורמונים, טיפולי פוריות ונטייה גנטית.

מהי בדיקת אולטרה סאונד שד אוטומטי - ABUS?

ABUS הוא מכשיר אולטרה סאונד חדשני ומשוכלל שנחשב לחידוש האחרון בתחום המניעה של סרטן השד. זוהי שיטה אמינה ובטוחה בכל גיל לגילוי מוקדם של המחלה. המכשיר אינו פולשני, אינו כואב ומאפשר סריקה עמוקה ומקיפה המסוגלת לאתר גידולים בשלב ההתחלתי ביותר, מה שמגדיל את סיכויי ההחלמה באופן משמעותי.

לפרטים נוספים על בדיקת ABUS שמצילה חיים - לחצו כאן!

מהו ה-BI-RADS שלך?

בכדי לסווג את צפיפות השד, משתמשים בשיטה המכונה BI-RADS. שיטה זו מחלקת את צפיפות השד בין 4 קטגוריות שונות הנעות מ-25% ועד 100%.

BI-RADS 1 - רקמת שד שומנית - צפיפות של 25%
BI-RADS 2 - רקמת שד מפוזרת - צפיפות של 50%
BI-RADS 3 - רקמת שד הטרוגנית - צפיפות של 50%
BI-RADS 4 - רקמת שד צפופה מאוד - צפיפות של 75%

הנה המחשה ברורה יותר:

צפיפות


הסריקה האוטומטית באולטרה סאונד שד האוטומטי, מונעת טעויות אנוש ומספקת תוצאות אמינות, כמו גם אינה חושפת את הנשים הנבדקות לקרינה, לחץ פיזי או אי נוחות. סריקה מקיפה של כ-10 דקות במכשיר ABUS מספקת בין 4000 ל-5000 תמונות הדמיה של כל מילימטר ומילימטר בשד, ומגדילה את הסיכוי לגילוי מוקדם של סרטן השד מ-48% ל-97%. בדיקת ה-ABUS הינה הבדיקה היחידה המאושרת בתור בדיקת סקר בארה”ב, קנדה ואירופה והיא זמינה כעת בישראל במרכז בריאות השד של אולטרה מדיקל.

לפרטים נוספים על הבדיקה שמצילה חיים - לחצו כאן ומלאו פרטיכם!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.