print header

המטפל משיב: "עזה כמוות הקנאה"

 

ד"ר יששכר רוטרי

הכותב הוא יועץ, סקסולוג, מטפל זוגי ומיני, מגשר ומרצה מוסמך בתחום המיניות, הזוגיות ושיקום האהבה ובעל ניסיון של 30 שנה בתחומו.

       המטופלת:

 "אני בת 37 ובן זוגי בן 40, שנינו גרושים, אין לנו ילדים (בגללי!!! העובדה שאיני יכולה להרות, גורמת לי לקנא בכל אם צעירה ופוריה), לבעלי יש ילדה מנישואיו הקודמים, היא מתגוררת אצל אשתו לשעבר. אנחנו נשואים 6 שנים. לפני 3-4 שנים עוד היתה לנו זוגיות סבירה, הסקס היה מענג, והייתי שלווה. אני לא מצליחה להסביר אפילו לעצמי איך ומדוע זה קרה שבשנתיים האחרונות משהו השתבש אצלי ברגשותי. הפכתי להיות קנאית כפייתית לבעלי. כאשר אני מוצפת ברגשי הקנאה, אני נסחפת, מציקה ולא מרפה. אני לא מסוגלת לשלוט בעצמי. אם עברו מספר שעות במשך היום ולא שמעתי ממנו, אני חשה בחרדה ומיד מנסה ליצור קשר עמו, אם הוא לא זמין. אז הפאניקה משתלטת עלי ואני מתקשרת לעובדים שלו (לבעלי יש מינימרקט משפחתי בניהולו) ומבררת על מקום הימצאו ומעשיו.  ברור לי שנשים מחזרות אחריו, הן קונות, מתחנחנות . והוא נראה חתיך משגע, אני מכירה אותו הוא אינו מתעלם, זה מחמיא לו . הוא נהנה מהחיזורים. הוא כאילו רומז להן שתהיינה בהמתנה. כי תמיד יש סיכוי. איך אני יודעת? אני הייתי  'בסרט' הזה איתו בעבר. כאשר הן מזמינות מוצרים בטלפון ושומעות את הקול שלו הרגוע והנעים, זה משגע אותן. וכאשר הן רואות אותו הן כבר מרטיבות (כפי שזה קרה אצלי), אין לי בשלב זה כל הוכחה שהוא בוגד בי, אבל אני מאמינה שהוא עושה זאת. למה אני חושבת כך? כי בעבר הוא היה כזה חרמן ורצה סקס כל יום וכל היום. הוא התיש אותי מינית. כיום הוא אינו יוזם וזה בקושי מעניין אותו. אם אני יוזמת הוא עושה לי טובה וגם לא יכול 'לגמור'. המחשבות שיש לו מאהבת שבחברתה הוא חוגג במהלך היום מכניסות אותי ל'סרטים' שאתה לא מתאר לעצמך, אני מפנטזת על בן זוגי החתיך בחברת אשה, מדמיינת לעצמי כיצד הוא משתגל איתה ועושה לה את כל הדברים שפעם הוא עשה איתי. אני מדמיינת כיצד הוא גומר בחברתה בהנאה ואומר לה שהיא האשה הכי כייפית בעולם (כפי שהוא היה אומר לי) והקטע הכי הזוי, הוא זה שאני יודעת כיצד הוא אוהב לפנק אחרי שהוא נהנה מסקס. איך הוא עושה לה עיסוי ומביא לה קפה למיטה ומלטף. אתה רואה אני בוכה."

       המטפל:

מטפל

"אני מציע שתשתי כוס מים ותנסי להרגע. הרי זה רק בדמיון שלך. "

המטופלת:

 "במצב זה כאשר אני עם עצמי בלבד ושוקעת בפינטוזים, אני מתכסה בזיעה קרה, העיניים צורבות, הפנים בוערות, יש לי תחושה של יובש בפה ומחנק בגרון, אז בא לי למות. פעם הייתי מתחלה והוא היה דואג ומתיחס, מטפל ומפנק. כיום הוא כבר לא מתרשם ושולח אותי ישר לרופא. אני מרגישה שהוא התעייף ממני, וברור לי שזה רק עניין של זמן עד שהוא ירצה לעזוב אותי, מה גם שהוא מאוד רצה ילד שהוא יוכל לגדל אותו וגם בזה אכזבתי אותו. אני מבקשת עזרה! האם תוכל להציל אותי מעצמי? האם ניתן להציל את הזוגיות שלי עם האיש הזה שאני חולה עליו. וגם ממנו?

המטפל משיב: מה היא הקנאה?

מטפל

הקנאה היא תכונות ריגשית שהתפתחה אצל  כל היונקים במהלך שנות האבולוציה (די לראות כלבים מקנאים על-מנת להבין את האוניברסליות של הקנאה), בני אדם הם יותר אינטיליגנטיים מבעלי החיים וגם בעלי תקשורת מילולית מפותחת (שפה). על כן הקנאה האנושית היא מועצמת. רגש הקנאה הוא תופעה נורמלית שיש לכולנו וניתן לשלוט בה. הקנאה עלולה להפוך לקנאה כפייתית (במצבים מסויימים), הו אז היא מוגדרת כ"הפרעה  התנהגותית" הדורשת טיפול פסיכולוגי התנהגותי, כלומר שינויים  בדפוסי החשיבה והתגובה של המטופל.

הקנאה הכפייתית מתגברת כאשר מתווספות התחושות הבאות: איום על המעמד האישי, העדר בטחון עצמי וחרדת נטישה.

רוב בני האדם נקלעים למצבי קנאה, אך מרביתם יודעים להתמודד עם תחושות הקנאה ולא מאפשרים לעצמם להסחף איתה ובוודאי לא לתת לקנאה להשתלט על האישיות ועל ההתנהגות שלהם. מאידך, ישנם כאלו שמזמינים האזנות סתר, מעקבים, מאיימים, או נוהגים באלימות, אפילו מנסים לפגוע גופנית ולעיתים גם רוצחים, אנשים אלו מעידים על עצמם שהם לוקים "בקנאה כפייתית". כגודל הפגיעה בזולת גודל הליקוי.

שני המגדרים עלולים ללקות ב"קנאה הכפייתית", ההבדלים טמונים בתגובות. גברים מרשים לעצמם להגיב ביתר אלימות גופנית, בעיקר כאשר רמת ההורמון הזיכרי (הטסטוסטרון) גבוהה מעל לממוצע. נשים נסחפות פחות מגברים לאלימות גופנית , מאידך הן יודעות להוציא להם את הנשמה בקשית.

       המטפל:

 

מטפל

"לאחר הפתיח ברור לך שהקנאה הכפייתית היתה חלק מאישיותך והיה דרוש הניצוץ שידליק אותך ויפעיל את ה"מוקש".

לעניות דעתי את זקוקה לטיפול פסיכוסקסולוגי רציף ומעמיק על מנת לשחרר ממך את דפוסי ההתנהגות הללו המעיבים על חייך והורסים כל חלקה טובה בחייך. בטרם טיפול, אוכל אולי להקל עליך (במקצת)  מרגשי הקנאה המופעלים בדמיונך (המתעתע), שמעיקים עליך כפי שתיארת. הטכניקה היא להפוך את הזיותיך בהקשר ל"פעילותו" של בן זוגך ה"בוגדני" לאירועים המעוררים גיחוך ושמחה לאיד כגון:

* דמייני אותו עם אשה ולפתע . ..הוא מגלה אצלה "פאלולה" גדולה ושעירה במקום חשוב, הוא מאבד את זקפתו, מתכווץ לו, הגברת מתאכזבת. נכון שמגיע לה. גם לו!

* אותה התחלה, אלא שבמקום פאלולה הוא מגלה אצלה פין, כלומר הוא פותה ע"י טרנסקסואל (קוקסינל), ולא די בזה,  אלא שהפין "שלה". גדול משלו - מצחיק נכון?

ככל שהאירוע ייחשב למגוחך יותר בעינייך, כך יוסר האיום עליך ותוכלי לחזור ולתפקד, מבלי שהקנאה תכתיב לך את סדר היום ותשבש לשניכם את החיים. אני מבין שבנוסף לכך את חשה מאויימת עקב אי יכולתך להרות, על כן עומדות בפניך שתי אפשרויות:

הפריה חוץ גופית, או אם פונדקאית. אך את הנסיונות הללו עליכם לעשות אך ורק לאחר שקנאתך תרד לרמה נמוכה שאינה בעוצמה הכפייתית כפי שתיארת, ובעיקר מפני שאין לך סיבה ממשית (הוכחות), לחשוד בו בבגידות.

לגבי אדישותו המינית אליך, אני מעריך שהוא "מעניש" אותך על התנהגותך הכפייתית. בהקשר לכך אני ממליץ לך על טיפול זוגי לשניכם, שבמהותו אנסה להחזיר לו את התשוקה המינית ובעיקר את הריגוש המיני, כך שהוא יוכל לחוות אורגזמה.

כמה חרוזים על הקנאה, מתוך סיפרי "שיקוי אהבה".

* "נאמנות לאוהבים, תכונה שמשתלמת,

אך רק האוהבים יודעים מדוע היא קיימת".

* "לבגוד באיש או באישה, יש על כך ויכוח.

פתרון או עיקרון - שאלת מינוח,

אך לבגוד באהבה, יש תמימות דעים,

זוהי על פי רוב דרכם של האוילים".

* "קנאה קלה לזוגתך, היא תשפר את תשוקתך.

קנאה קשה לבן זוגך, תערער את בטחונך".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.