print header

18 סימנים שיש לך מיגרנה!

עשרות מליוני אנשים ברחבי העולם סובלים ממיגרנות. על פי הסטטיסטיקה, נשים סובלות פי 3 יותר מגברים. אבל זו לא תחרות, שכן קרוב לוודאי שמי שסובל מכאבי מיגרנה היה מסכים להזדכות על "התענוג". מגרנות הן כאבי ראש מפמפמים ובלתי נסבלים, שבדרך כלל מגבילים ומשביתים כל פעילותו של האדם הסובל מהם. למרות שמיגרנות הן כאבים נפוצים, הסימפטומים המרמזים על בואם, כמו גם אופי הכאבים, משתנים מאדם לאדם. לפניכם 18 סימנים מקדימים המבשרים את המיגרנה!

מיגרנה
מקור: David Castillo Dominici

 

אף סתום ועיניים דומעות:
חלק מהאנשים הסובלים ממיגרנות סובלים מתסמינים של סינוסים כמו אף סתום, שמיעה עמומה ועפעפיים נפולים. מחקר גדול מצא כי בקרב אנשים שהתלוננו על כאבי ראש שנובעים מסינוסים, כמעט 90% סבלו ממיגרנות.

מיגרנה
מקור: graur razvan ionut

חמרמורת:
אחרי שהמיגרנה עוברת, ייתכן מאוד ותחושו כמו גופה שעברה מכות. במחקר שנערך לאחרונה, רואיינו חולי מיגרנה לאחר התקף מיגרנה ורובם העידו על תסמינים מאוחרים של בעיות ריכוז, עייפות, חולשה, סחרחורת ואובדן אנרגיה.

מיגרנה
מקור: graur codrin

חוסר שינה:
קושי להתעורר בבוקר או להירדם בלילה הן בעיות נפוצות אצל אנשים שסובלים ממיגרנות. מחקרים הראו קשר בין חוסר שינה לבין תדירות גבוהה ועוצמה גבוהה של מיגרנות. כאשר מיגרנה מתפרצת, קשה לישון טוב או לישון בכלל אבל אז מתחיל מעגל קסמים ממולכד, שכן מחקרים מצאו כי חוסר שינה הוא אחד הגורמים הבולטים להתפרצות מיגרנות.

 

מיגרנה
מקור: Stuart Miles

בחילה או הקאה:
על פי סקר מקוון שנערך על כ-3700 אנשים שסובלים ממיגרנות, 73% מעידים על בחילה ו-29% סובלים מהקאות לפני או במהלך התקף מיגרנה. מחקר שנערך לאחרונה מצא כי אנשים שסובלים מבחילות בזמן המיגרנה מתקשים לחוש הקלה ורוגע כאשר הם מטופלים בתרופות נגד הכאבים, לעומת כאלה המטופלים באותו האופן אך לא סובלים מסימפטום של בחילה.

 

מיגרנה
מקור: graur razvan ionut

 

פיהוק:
כשאתם מפהקים המון, זה עוד סימן שהמיגרנה בדרך. בניגוד גמור לפיהוק שנובע מעייפות, פיהוק מוגזם כסממן לבואה של המיגרנה, יכול להתרחש כל כמה דקות. במחקר שנערך לפני מספר שנים כ-36% מהחולים דיווחו כי פיהוק מבחינתם הוא סימן ברור של מיגרנה.

 

מיגרנה
מקור: Michal Marcol

כאב חד בשני צידי הראש:
כאב פועם הוא סימן קלאסי של מיגרנות. לעיתים הכאב החד מורגש רק בצד אחד של הראש.
בסקר מקוון שנערך בקרב חולי מיגרנות, נמצא כי 50% סובלים "תמיד" מכאב שמופיע רק בצד אחד, לעומתם 34% אמרו שרק "לעיתים קרובות" הכאב הוא בצד אחד.

 

מיגרנה
מקור: David Castillo Dominici

 

תשוקה לאכול:
לפני התקף מיגרנה מתרחשת השתוקקות לאוכל ואצל אנשים מסויימים, אף השתוקקות לאוכל מסויים. התשוקה המשותפת היא שוקולד.

מיגרנה
מקור: graur razvan ionut

חוסר תחושה או עקצוצים:
לחלק מהסובלים ממיגרנה יש הילה חושית. הם עשויים להפוך לחסרי תחושה באופן זמני, או לחלופין לחוש עקצוצים דוקרניים, בדרך כלל בצד אחד של הגוף, מקצות האצבעות דרך הזרוע ועד לפנים.

מיגרנה
מקור: Nutdanai
Apikhomboonwaroot

 

כאבי צוואר:
הרבה אנשים מעידים כי קודם לכאב הראש, הם חשים כי הצוואר שלהם נהיה נוקשה. כאבי צוואר הם סימפטום נפוץ ומהווים שלב מוקדם של המיגרנה. יש אנשים שיחושו את הכאבים דווקא לאחר המיגרנה או במהלכה. בסקר מקוון נמצא כי 38% מחולי המיגרנה "תמיד" סובלים מכאבי צוואר ו-31% מהם רק "לעיתים קרובות" סובלים מכאבי צוואר במהלך התקף.

 

מיגרנה
מקור: nuttakit

טשטוש או ראייה כפולה:
יש מיגרנות שגורמות לסחרחורת ופוגעות ביכולת הראייה; ראייה כפולה או אובדן ראייה. חלק מהאנשים הסובלים מסוג כזה של מיגרנות, עשוי להיתקל בבעיות של איזון. במחקר שנערך לאחרונה נמצא קשר בין עוצמת מיגרנה לתחושת סחרחרות.

מיגרנה
מקור: Stuart Miles

עיניים כואבות:
כאבי מיגרנה מורגשים לעיתים במחילות שמאחורי העיניים. הרבה אנשים יאשימו את הכאב כמאמץ יתר של העיניים וילכו לרופא עיניים, אבל לא יבינו כי כאבי הראש הם הגורם.

 

מיגרנה
מקור: graur codrin

אור, רעשים וריחות, מעוררים או מחמירים את המצב:
בעיצומו של התקף מיגרנה, הסובל נוטה לחפש מקלט במקום חשוך ושקט. אורות חזקים ורעשים רמים יכולים לעורר או להגביר את הכאב. אותו הדבר נכון גם לגבי ריחות מסוימים. ברגע של מיגרנה, ריחות הופכים אינטנסיבים מאוד.

מיגרנה
מקור: Ambro

 

חולשה בצד אחד של הגוף:
כאשר זרוע אחת נרדמת או הופכת כבדה, גם זה יכול להיות סימן למיגרנה. יש אנשים שחווים חולשת שרירים בצד אחד של הגוף לפני התקף מיגרנה. זה גם יכול להיות סימן של שבץ מוחי, לכן רצוי לבדוק זאת אצל רופא.

 

מיגרנה
מקור: birdonarock

 

הילה:
יש אנשים שכשהם חווים מיגרנות הם חשים שיש סביב ראשם הילה - מעין כתמים מרצדים או אורות. הילות בדרך כלל מופיעות בין 5 דקות עד שעה לפני שמתחיל כאב הראש. יש שסובלים ממיגרנות וחשים בהילה, מבלי שזו תהפוך לכאב ראש פעיל.

 

מיגרנה
מקור: David Castillo Dominici

 

דיכאון , עצבנות, התרגשות או שינויים במצב הרוח: גם אלה סימנים של מיגרנות:
חלק מהחולים יחושו מדוכאים מאוד או שפופים,
אחרים עשויים להרגיש מרוממים מאוד ללא סיבה ממשית.  מחקר שנערך לאחרונה בהולנד מצא כי יש קשר גנטי אפשרי בין דיכאון למיגרנה, במיוחד מיגרנות המלוות בהילות. בכנס האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה משנת 2010 עלה כי דיכאון מתון או חמור עלול להעלות את הסיכון שמיגרנה נקודתית תהפוך לכרונית.

 

מיגרנה
מקור: Nutdanai
Apikhomboonwaroot

 

פעילות גופנית מעוררת או מחמירה כאב:
פעילות שגרתית כגון הליכה או טיפוס במדרגות, יכולה להפוך את הכאב לגרוע יותר. יש מיגרנות שנובעות ממאמץ גופני כמו ריצה או הרמת משקולות ויש שמופיעות במהלך פעילות מינית. אנשים שחשים סימפטומים כאלה במהלך המיגרנה, נדרשים לעבור בדיקות יסודיות כדי לשלול גורמים בסיסיים כמו מפרצת המוח.

 

מיגרנה
מקור: David Castillo Dominici


 

הטלת שתן תכופה:
אם אתם חשים ששלפוחית השתן שלכם לוחצת, גם זה יכול להיות סימן למיגרנה שבדרך. הרבה אנשים חווים סימפטום זה. זהו סימן אזהרה הידוע גם כשלב התחלתי של המיגרנה והוא בדרך כלל מופיע בטווח של בין שעה עד יומיים לפני תחילת הכאב הפעיל.

מיגרנה
מקור: graur razvan ionut

 

בעיות דיבור:
קשיי דיבור וקושי לבטא מילים גם כן יכולים להיות סימן למיגרנה שבדרך. הרבה אנשים שסובלים ממיגרנה יכולים בבת אחת לחוש מבולבלים ועילגים. במידה והסימפטום הזה הוא חדש או חד-פעמי, מומלץ לפנות לרופא כדי לשלול שבץ מוחי.

לידיעתכם, מחקרים מראים כי נטילת ויטמין B2 באופן יום-יומי, עשויה להפחית את תדירות התקפי המיגרנה ולסייע במניעתם. מקורות צריכה מומלצים של B2 הם: ירקות ירוקים, נבטים, אוכמניות, שזיפים יבשים, תפוחים, בשר ודגים. כמו-כן, ניתן לצרוך את הויטמין B2 כתוסף תזונה חיוני ויעיל. לפרטים נוספים לחצו כאן!

 

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.