print header

מה בין לחץ טרום לידתי לתוחלת החיים


האם תוחלת החיים שלנו קצרה יותר כי אמא שלנו הייתה לחוצה בזמן הלידה?

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה היו סקרניים למצוא תשובה לשאלה המורכבת מדוע יש אנשים שחיים יותר שנים מאשר אנשים אחרים. החוקרים ידעו כי לא ניתן למצוא תשובה חד משמעית ומדויקת וזאת מכיוון שאנשים הם מורכבים והשפעות החיים הן אינסופיות, כך שלא ניתן לבודד בני אדם אל תשובה אחת. ובכל זאת, החוקרים התעניינו לדעת מהן ההשפעות המולדות על תוחלת החיים שלנו והאם זו מושפעת באיזשהו אופן משלב הרחם - כלומר, האם לחץ טרום-לידתי קובע בין היתר את תוחלת חייו של הולד?

לאור העובדה כי יש לא מעט עדויות שנשים שמתמודדות עם לחצים קיצוניים במהלך ההריון, יולדות ילדים עם ליקויים שונים כמו בעיות קשב וריכוז, מנת משכל נמוכה, קשיים בזיכרון או בעיות בריאות, החוקרים החליטו לחזור אל הרחם ולחפש תשובה.

הריון

האם לחץ טרום לידתי משפיע על השעון הביולוגי של הילד?

הדרך בה ביקשו החוקרים לענות על שאלה זו הייתה באמצעות בחינת הגנים של האנשים שאימותיהם היו לחוצות במהלך ההריון.

כידוע, בכל אחד מהתאים שלנו יש חלבון DNA שנקרא טלומראז, הוא אחראי ל"תחזוק" והארכת רצפי ה-DNA המופיעים בקצה הכרומוזמים ונקראים טלומרים. הטלומרים הם כמו ציפוי פלסטיק הנמצא בקצהו של שרוך ומונע ממנו להיפרם.

בכל פעם שהתא משתכפל, הטלומרים נשחקים, מתקצרים ומאבדים מיעילותם להגן על הכרומוזומים. אורך הטלומר קובע את מידת הפגיעות של הכרומוזום, כך שאם הוא יורד מתחת לערך קריטי, שכפול התאים נפגע עד שלבסוף הוא מפסיק להתקיים. טלומרים מהווים מאין סמן לאריכות ימים, כך שאם הם תקינים, הם מונעים את הזדקנות התאים.

טלומראז

מחקרים קודמים כבר הציעו כי רמת פעילות אנזים הטלומראז, שמשליכה על קצב הזדקנות הרקמות, מושפעת ממתחים פסיכולוגיים שונים. השאלה כעת היא האם מתח פסיכולוגי של האמא מועבר לעובר באופן כזה שהוא עשוי להשפיע על רמת פעילות הטלומראז? 

לצורך המחקר, גייסו החוקרים מתנדבים בשנות ה-20 לחייהם. חלקם נבחרו כיוון שאמותיהם עברו חוויה מחרידה במהלך ההריון וחלקם היו תולדה של הריון רגיל והיוו קבוצת ביקורת. לצורך העניין, גורם הלחץ לא סבב סביב מתח הריוני רגיל של עבודה, משקל או דאגה לבריאות העובר, אלא התייחס לגורמי לחץ קיצוניים כמו גט פתאומי, מוות במשפחה, אסון טבע, התעללות פיזית או רגשית.

המחקר העלה ממצאים מטרידים.

בהשוואה לקבוצת הביקורת (אנשים שאמותיהם עברו הריון רגיל), אצל אלה שנחשפו ללחץ טרום לידתי קיצוני, נמצא כי הטלמורים שלהם היו קצרים יותר באופן משמעותי.

זה המקום לציין כי עד אמצע שנות ה-20 שלנו, רובינו מאבדים כ-60 זוגות בסיסים בכל שנה, המרכיבים את ה-DNA ומורכבים מתרכובת אורגנית של פורינים ופרימידנים, היוצרים את מבנה הכרומוזום. המחקר גילה כי אנשים שנחשפו ללחץ טרום לידתי קיצוני מאבדים זוגות בסיסים באופן דרסטי. הגברים מאבדים בכל שנה בממוצע כ-178 זוגות בסיסים (שווה ערך ל-3.5 שנים נוספות של הזדקנות!) ונשים מאבדות כ-295 זוגות בסיסים (שווה ערך ל-5 שנים של הזדקנות!)

אם כן, המחקר הראה כי לא רק שלחץ טרום לידתי קובע מראש תוחלת חיים קצרה יותר לעוברים, אלא שהוא משפיע יותר על עוברים ממין נקבה מאשר על עוברים ממין זכר.


איך זה עוברקורה?

במהלך ההריון, הלחץ משפיע על זרימת הדם, החמצן וחילוף החומרים המועברים בין האמא לעובר. רמות גבוהות של קורטיזול, הורמון הלחץ, המשתחרר בגופה של האמא זורמים אל השליה. עודף קורטיזול עשוי לגרום לחוסר איזון ולתופעות לוואי, ביניהן - האטה של ייצור הטלומראז שפועל לתחזוק הטלומרים, מה שגורם להם להיות מקוצרים.

 

רגע לפני שאתם נכנסים לפאניקה, חשוב להבהיר כי גם אם הטלומר שלכם מקוצר בעקבות לחץ טרום לידתי, אין זה אומר שלא ניתן להאריך אותו, כלומר להגביר את הייצור. אורח חיים נכון של הקפדה על תזונה נכונה ומדיטציה יכול לסייע.

כך למשל, במחקר משלים שערכו חוקרים מאונירסיטת קליפורניה בדיוויס ובסן פרנסיסקו, נמצא קשר בין שיפור שלוות הנפש בעקבות תרגילי מדיטציה לבין עליית ייצור אנזים הטלומראז בגוף, מה שעשוי להאט את תופעת הזדקנות התאים ולהאריך את תוחלת החיים.

לטענת החוקרים הקשר בין מדיטציה לעליית ייצור הטלומראז בגוף, וכתוצאה מכך הארכת תוחלת החיים, הוא עקיף. המדיטציה משפיעה לטובה על תחושת הרווחה של האדם, מה שמשפר, בין היתר, היבטים פיזיולוגיים שונים, ביניהם מערכת החיסון של הגוף.

החוקרים מצאו כי תרגול מדטטיבי מחזק את מידת השליטה של האדם בחיים שלו ואת רמת הקשב שלו להתרחשויות שונות, מבלי להגיב אליהן. עוד הם גילו כי מדיטציה מגבירה את תחושת הייעוד בחיים ומפחיתה רגשות שליליים, עד כדי צמצום מידת הנוירוטיות של האדם. איזון רגשי זה, המושג באמצעות מדיטציה, הוא על דעת החוקרים גורם משמעותי להגברת ייצור הטלומראז. 

nדיטציה כרומוזומים

שמירה על אורח חיים בריא ויצירת איזון בין גוף לנפש, חשובה לא רק בשביל איכות החיים שלנו, אלא גם עבור איכות החיים שאנו מעניקים לילדינו, איכות החיים ותוחלתם.

 

ליקטה וערכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.