print header

הפרעות קשב וריכוז וטיפול קוגניטיבי

גיל סוזין

הכותב בעל קליניקה שייעודה אבחון נוירופסיכולוגי וטיפול פסיכולוגי באנשים עם הפרעת קשב, פגיעת ראש, בעיות זיכרון או כל מצב משברי אחר הדורש התערבות פסיכולוגית.

מהי הפרעת קשב?
הפרעת קשב, הידועה גם כ-ADHD) Attention Deficit / Hyperactivity Disorder), הינה הפרעה נפוצה בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים, שעלולה להיות מולדת או נרכשת (בעקבות פגיעה מוחית). היא מתבטאת במגוון רחב של סימפטומים בעלי השפעה על התפקוד היומיומי. אנשים עם הפרעת קשב יתקשו, לעיתים קרובות, להתרכז בפעילות מסוימת ולהתמיד בה (לדוגמה, קריאה בספר, צפייה בסרט, או שיחה עם אדם אחר), עלולים להיות מוסחים בקלות ע"י גירויים חיצוניים, לאבד את חוט המחשבה וכתוצאה מכך לבצע טעויות.

השלכות של הפרעות קשב:
הפרעת הקשב קשורה עם קשיי חשיבה נוספים וגם עם קשיים רגשיים-התנהגותיים. אנשים עם הפרעת קשב מתלוננים, לעיתים קרובות, על בעיות בזיכרון או בהבנת הנקרא, שמקורן העיקרי הוא קשבי. לדוגמה, אדם שמתקשה להיות קשוב בעת קריאת ספר, יתקשה לזכור את מה שקרא מאוחר יותר. אנשים הסובלים מהפרעת קשב מדווחים, לעיתים קרובות, על חוסר-נוחות, אי-שקט, קושי לעמוד בלחצים ואפילו על תגובות התנהגותיות אימפולסיביות. אלו עשויים להוביל לתחושת תסכול ולפגיעה בערך העצמי. הפרעת קשב עלולה ליצור קושי בתחומי חיים רבים. מומלץ לפנות לאבחון נוירופסיכולוגי כאשר ישנן עדויות לפגיעה בהישגים לימודיים, בעיות ביחסים בינאישיים, בזוגיות או כשמופיעים קשיים בתחום התעסוקה.


טיפול קוגניטיבי בהפרעת קשב
טיפול יעיל בהפרעת קשב צריך לתת מענה להיבטים הנוירולוגיים, הקוגניטיביים וההתנהגותיים של ההפרעה. לפיכך, מומלץ להיות במעקב רפואי אצל פסיכיאטר ולשקול נטילת תרופות מתאימות (לדוגמה, ריטאלין). בנוסף, מומלץ להשתלב בטיפול קוגניטיבי לצורך אימון תפקודי הקשב והחשיבה והקניית מיומנויות חשיבה מפצות. בהתאם לצורך, יש לשקול טיפול פסיכולוגי לצורך התמודדות עם הבעיות הרגשיות וההתנהגותיות, שהן תוצאת הפרעת הקשב.

הכשרתו של המטפל הקוגניטיבי
המטפל הקוגניטיבי הינו נוירופסיכולוג- פסיכולוג (בעל תואר שני לכל הפחות) עם הכשרה מיוחדת בטיפול באנשים עם הפרעות נוירולוגיות.

 

טיפול קוגניטיבי פרטני
טיפול המתנה
ל כרצף של פגישות אישיות עם מטפל קוגניטיבי. הפגישה הראשונה מוקדשת לאיסוף מידע. במהלך הפגישה שואל המטפל שאלות רבות, שעיקרן בחינת התפקוד היומיומי של האדם, זאת במטרה לאתר את הקשיים בחשיבה. הפגישות העוקבות מוקדשות לתהליך של אימון קוגניטיבי באמצעות תוכנות מחשב או מטלות אחרות. האימון מתבצע בנוכחות צמודה של המטפל, זאת על-מנת לסייע לאדם בזיהוי הכשלים בחשיבה ובחינת השפעתם על התפקודים השונים בחיי היומיום. בשלבים מתקדמים יותר בטיפול, האדם לומד לפצות על הכשלים באמצעות עזרים ואסטרטגיות מפצות. לדוגמא, אדם שמתקשה להשלים את מטלותיו בשל בעיות בקשב ובריכוז, ילמד כיצד לזהות את המקור לבעיותיו (למשל: מוסחות, אימפולסיביות), לנהל נכון יותר את משאבי הקשב שלו (למשל: חלוקת קשב יעילה ויציאה מבוקרת להפסקות) לארגן ביעילות את סדר היום באמצעות עזרים (למשל: יומן, טבלת מעקב) ולבסוף, בהתאם לצורך, לבחור בתחום תעסוקתי שהולם את יכולותיו. הטיפול הקוגניטיבי הינו קצר-מועד ומשכו לא צפוי לעלות על כ-20 פגישות.

טיפול קוגניטיבי קבוצתי
הטיפול הקוגניטיבי הקבוצתי מיועד לאנשים בוגרים (מעל גיל 18) שמעוניינים לשפר תפקודים חשיבתיים במסגרת קבוצתית. כוחו של הטיפול הקבוצתי נובע מהשיתוף בקשיים ובהיכרות עם אסטרטגיות פיצוי הולמות. הקבוצה מועברת ע"י נוירופסיכולוג ונערכת במתכונת שבועית, במשך שעה בכל פעם. במהלך הקבוצה מבצעים המשתתפים תרגילים, דרכם הם מתוודעים לגורמים לליקויי הקשב ומתרגלים אסטרטגיות פיצוי לחיזוק היכולת.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו