maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

שאלות נפוצות לגבי תביעות נזיקין

עו"ד עופר קרינסקי

מתי ניתן להתחיל לטפל בתביעה?
 ניתן וצריך להתחיל לטפל בתביעה סמוך ככל הניתן לארוע התאונה או גילוי הנזק, וזאת על מנת שניתן יהיה לצלם את המפגע או הנזק, לאתר ולראיין את העדים למקרה כשזכרונם טרי ולאסוף את החומר הנחוץ.
במקרה של נזקי גוף כתוצאה מתאונות דרכים קיימת אפשרות לקבל תשלומים על חשבון התביעה עוד בטרם התגבש הנזק. איחור בדרישת זכות זאת (אשר בדרך כלל מוגבלת ממילא לשנתיים) עלול לפגוע במימושה.

כמה זמן אורך הטיפול?
כאמור לעיל, ניתן וצריך לטפל בתביעה סמוך ככל הניתן לארוע התאונה או גילוי הנזק. יחד עם זאת, במקרים של נזקי גוף חולפים בדרך כלל כ-6 חודשים עד שנה עד שמתייצב המצב הרפואי ומתגבש הנזק באופן שאפשר בפועל להגיש תביעה משפטית (במקרים של תאונת דרכים ולצורך תשלומים על חשבון אין צורך להמתין להתגבשות הנזק).
בתי המשפט פועלים כיום מהר יותר מאשר בשנים עברו, וניתן לצפות לסיום תביעה משפטית, בדרך כלל, תוך שנה עד שנתיים.

מה עלות הטיפול?
עלות הטיפול בתביעה (מבחינת התובעים) תלויה באופי המקרה, סוג הנזק וההסדר המסוים בקשר לטיפול בתביעה. יש להקדים ולציין כי העלויות של התובעים משולמות, במרבית המקרים, בסופו של דבר, ע"י הנתבעים.
כן יש להבחין בין שכר טרחה (ומע"מ) הנגבים, במרבית המקרים, בסוף ההליך ובהתאם לתוצאתו לבין הוצאות המשפט, הממומנות בסמוך להוצאתן. בתאונות דרכים, למשל, שכר הטירחה נע, ע"פ החוק, בהתאם לשלב הטיפול, בין 8% ל- 13% בצרוף מע"מ.
בתאונות אחרות בין 15% ל- 20% בצרוף מע"מ.

האם חייבים להגיש תביעה לבית המשפט?
תביעות רבות מסתיימות בפשרה, אולם, למרבה הצער, חלק גדול מהפשרות מושגות רק לאחר הגשת תביעה לביהמ"ש.
לעיתים אין מנוס מהגשת תביעה באופן מיידי ע"מ לא להחמיץ את מועד ההתיישנות.

אילו מסמכים נחוצים?
כל מסמך התומך בחבות או הנזק חיוני ויש לשמור עליו מכל משמר. על מסמכים אלו נמנים: פוליסת או תעודת ביטוח, הצעת ביטוח (ככל שקיימת), רשיון נהיגה, תמונות של המפגע או הנזק, מסמכים רפואיים, קבלות ותלושי שכר.
בהעדר מסמכים יש להקפיד על עריכת רישומים מדויקים וגביית עדות מהעדים (ככל שקיימים).

מהן תקופות ההתיישנות (מתי לא ניתן לתבוע יותר)?
תקופת ההתיישנות, דהיינו התקופה שאחריה לא ניתן לתבוע יותר, הינה בדרך כלל בת 7 שנים. תביעה עפ"י פוליסת ביטוח (למעט חריגים) הינה בת 3 שנים. בנסיבות מסוימות (מקרקעין, קטינים, חולי נפש, גילוי מאוחר ואחרים) התקופה ארוכה יותר.
עם זאת, אין זה רצוי להשהות הגשת התביעה, שכן השיהוי מקשה על ברור התביעה ועלול לפגוע בסיכוייה.
לעניין פניה לביטוח לאומי קיימים כללים שונים בהתאם לענף (סוג) התביעה.

מהם הגורמים המשפיעים על גובה הפיצוי?
העקרון המנחה בדיני הנזיקין בישראל הינו עקרון "השבת המצב לקדמותו". דהיינו - הפיצוי הכספי צריך להעמיד הנפגע באותו מצב בו היה לפני הפגיעה. בעוד שאת נזקי העבר קל יותר להוכיח, הרי שנזקי העתיד הינם עניין להשערה ואומדנא.
הגורם החשוב ביותר שנלקח בחשבון הינו גובה הנכות. כמו כן, נלקחים בחשבון, בין השאר, גובה ההשתכרות לפני ואחרי התאונה, שיעור ההפסדים, גובה ההוצאות והצרכים, כתוצאה מהתאונה.

כיצד נקבעת הנכות ועל פי מה?
הנכות נקבעת ע"י בתי המשפט על פי חוות דעת רפואיות המובאות בפניהם ונמדדת בדרך כלל על פי הקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי להערכת נכותם של נפגעי עבודה.

כיצד תוכל/י לסייע להצלחת התביעה?
תוכל/י לסייע להצלחת התביעה ע"י התייעצות עם עורך דין, שמירת המסמכים הרלוונטיים ועריכת רישומים מדויקים.
במקרים של תאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה רפואי על סמך מסמכים רפואיים שנערכו לצורך הטיפול בנפגע ומכאן שהמנעות מקבלת טיפול רפואי עלולה לפגוע בתביעה.

האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד ואינו תחליף להתייעצות עם עורך דין.

בואו לשאול את עו"ד קרינסקי ועוד מומחי חוק ומשפט רבים נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים החדש שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו