print header

איך חוסכים בתשלום מס שבח במכירת דירה?

טוב לדעת

מאת: ישראל הס*


מס שבח הוא לרוב המס המשמעותי ביותר אותו נצטרך לשלם במכירת דירה, או כל נכס נדל"ני אחר. (לשם נוחות, נתייחס בכתבה לכל נכס נדל"ני בשם: דירה). בשל גובהו של מס זה הוא משפיע בצורה משמעותית על כדאיות המכירה. מהו מס שבח? כיצד מחשבים אותו ובעיקר כיצד ניתן לחסוך בתשלומו? כל מה שצריך לדעת!

מס שבח

מס השבח הוא מס על רווח ההון שמרוויח המוכר כתוצאה ממכירת דירתו. רווח הון זה הוא למעשה הפער בין מחיר הרכישה של הדירה (כולל כל ההוצאות הנלוות לרכישה) לבין מחיר המכירה של הדירה (כולל כל ההוצאות הנלוות למכירה). מס זה, על הפטורים הרבים הנלווים אליו, עבר שינויים רבים במהלך השנים. לפני שנתייחס לאיך ניתן לחסוך בתשלומי מס זה, נפרט מהם תשלומי מס השבח הסטנדרטיים כיום.

שיעור מס השבח אותו נשלם בעבור מכירת דירה מתייחס ליום הרכישה של הנכס.
על נכס שנרכש לפני ה-7/11/2001 נקבע מס שבח של 48%.
על נכס שנרכש מתאריך זה ועד ה-1/1/2012 נקבע מס שבח של 20% בלבד.
על נכס שנרכש מה-1/1/2012 ישולם מס שבח של 25%.

לדוגמא: אם רכשנו נכס ב-1/1/1995 ואנחנו רוצים למכרו ב-1/11/2012 נחשב את המס באופן הבא -  ראשית נחשב את הרווח בין יום רכישת הנכס ליום מכירתו, ונחלק במספר הימים הכולל מיום רכישת הנכס ועד ה-1/11/2012, התוצאה שקיבלנו היא הרווח היומי. את הרווח היומי שקיבלנו, נכפיל ב-48% ובמספר הימים הכולל מה-1/1/1995 ועד ה-7/11/2001, כמו כן נכפיל את הרווח היומי שקיבלנו ב-20% ובמספר הימים הכולל מה-7/11/2001 ועד ה-1/1/2012 ובנוסף, נכפיל את הרווח היומי שקיבלנו ב-25% ובמספר הימים מה-1/1/2012 ועד יום המכירה שהוא ה-1/11/2012. כעת, נחבר את כל התוצאות וזהו סכום המס אותו עלינו לשלם לרשויות המיסוי.

אילו הוצאות ניתן לקזז מהרווח שלנו על דירת מגורים?

לפני שאנו מנסים לחסוך את מס השבח נראה אם בכלל יש לנו שבח על הנכס. כלומר, לפני שנתכנן את השימוש בפטורים השונים נבחן האם הוצאותינו על הנכס, המוכרות על ידי רשויות המס, לא גבוהות יותר מהרווח בין מחיר המכירה למחיר הרכישה של הנכס. במצב בו הפסדנו, כלומר, במידה ונגלה כי הוצאותינו גבוהות מהרווח שלנו, נוכל לקזז את חובת המס שלנו על רווחי הון במכירת נכסים אחרים, או אפילו במכירת נכסים בשוק ההון עם ההפסד שלנו על הנכס הנוכחי.

ההוצאות העיקריות מהן נוכל לקזז מהרווח שלנו על דירת מגורים הן:

1. דמי תיווך בעבור רכישת הדירה ומכירתה, אבל לא יותר מ-2% משווי הנכס.
2. שכר טרחת עורך דין ששולמו על ידי המוכר בעבור רכישת הדירה ומכירתה.
3. שכר טרחת מודד ושמאי ששילם המוכר בעבור רכישת הדירה, השבחתה ומכירתה.
4. במקרים מסוימים (יש לבדוק כל מקרה לגופו עם עו"ד המתמחה במיסוי מקרקעין), ניתן יהיה לקזז תשלום בעבור היטל השבחה לרשות המקומית, אותו שילם המוכר.
5. ניתן לקזז הפסדי הון בבורסה לניירות-ערך כנגד רווח הון שנוצר מעליית שווי הדירה, עליו נצטרך לשלם מס שבח.

פטורים והנחות בתשלום מס שבח

לפני שנתייחס לפטורים על דירת מגורים, יש לעיין באתר רשות המסים על מנת לבחון שאכן דירתנו היא "דירת מגורים מזכה", על פי לשון החוק (2 התנאים העיקריים לדירה מזכה היא: דירה שבנייתה הסתיימה והיא מיועדת לשמש כדירת מגורים).

פטורים עיקריים בתשלום מס שבח לדירה:

1. מוכר דירה שבבעלותו דירת מגורים יחידה (דירת מגורים מזכה כמובן), אשר לא היו בבעלותו בעת ובעונה אחת יותר מדירת מגורים אחת ב-4 השנים האחרונות, והמוכר לא השתמש בפטור ממס שבח ב-18 החודשים הקודמים לעסקת המכירה, זכאי לפטור ממס שבח בגין מכירת דירתו הנוכחית.

2. במידה ורכשתם דירה שניה, אבל תצהירו לשלטונות המס כי בכוונתכם למכור את דירתכם הראשונה עד שנה מרכישת הדירה השנייה, תהיו זכאים לפטור במס שבח על מכירת הדירה הראשונה.

3. הפטור הנפוץ ביותר הוא פטור 4 השנים – מוכר אשר לא מכר דירה אחרת ב-4 השנים הקודמות למכירה, יוכל למכור את דירתו תוך קבלת פטור ממס שבח בגין מכירת דירתו. עם זאת, בשינויי החקיקה האחרונים מתחילת 2011 נקבע כי בתקופה שמיום 1/1/2013-1/1/2021 הפטור יינתן אחת ל-8 שנים. מטרת התיקון היא לעודד את בעלי הדירות למכור את דירותיהם עד סוף 2012 על מנת להעלות את ההיצע בשוק הדיור ובכך להוריד את המחיר.

4. פטור של מכירת דירה שהתקבלה בירושה – מוכר אשר קיבל דירה בירושה ומימש כבר את פטורו בגין מכירת דירת מגורים, יהיה זכאי לממש את הפטור של מוריש הדירה, עם מכירת הדירה בירושה. זאת במידה והמוריש היה זכאי לפטור עם מותו.

5. פטור כתוצאה מהוראת שעה – בתחילת 2011 התפרסמה הוראת שעה המאפשרת פטור ל-2 דירות מגורים נוספות לתקופה מוגבלת, כך שכל אדם יכול למכור 2 דירות מגורים על פי הוראת השעה ובלבד ששוויין הכולל לא עולה על 2.2 מיליון שקלים. גם מטרת פטור זה היא להגדיל את היצע הדירות בשוק הדיור.

כפי שניתן לראות, בנוסף לשינויים התדירים בתחום מס השבח, סוגיית הפטורים וסוגיית קיזוז ההוצאות מהרווח על דירה הן סוגיות מורכבות מאוד. לכן, לפני ששוקלים מכירה של דירה חשוב להתייעץ עם עו"ד המומחה במיסוי מקרקעין או ביועץ מס המעורה בתחום זה.


* ישראל הס, בעברו כתב נדל"ן ושוק ההון בביזפורטל ועורך שוק ההון במחלקת האינטרנט של 'כלכליסט', כיום מארגן קבוצות רכישה ורוכשים.

** המידע בכתבה זו לא יכול לשמש כייעוץ משפטי, מיסוי או ייעוץ מכל סוג אחר. אין כתבה זו מחליפה ייעוץ מס וייעוץ משפטי, אותם מומלץ לקבל לפני רכישת/מכירת דירה או כל נכס נדל"ני אחר.

עכשיו בפורום המשפטים:

עורכי הדין שלנו עונים על שאלות בנושאי מקרקעין ונדל"ן - לחצו כאן!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.