print header

15 טריקים פסיכולוגיים שישיגו לכם כל דבר

הגישה לפסיכולוגיה כיום כמעט ואינה שונה מכל גישה מדעית אחרת. את ההתנהגות האנושית אנו ממפים על ידי מחקרים ותצפיות, וברגע שווידאנו התנהגות אחת, ניתן לנצל אותה לשלל שימושים. המקום בו נוכל להבחין בכך בצורה הברורה ביותר נמצא בשיווק ובפרסום, אולם גם אתם יכולים להשתמש בכמה טריקים יעילים שיגרמו לאחרים לעשות את מה שאתם רוצים שיעשו. נסו את 15 הטריקים האלה בזמנכם החופשי והיווכחו שאנחנו, בני האדם, יכולים בסופו של דבר להיות מאוד צפויים אם רק יודעים כיצד לתכנת אותנו.

טריקים פסיכולוגיים
 

1. חכמה אבהית

אם אתם רוצים שאנשים אחרים יתייחסו לדבריכם ברצינות רבה יותר, אמרו להם שמה שאתם אומרים הוא דבר שאביכם לימד אתכם. אנשים נוטים להאמין יותר לעצות שמגיעות מההורים שלכם מאשר מכם ישירות.

2. טריק הברוקולי

אם אתם רוצים שילדכם יאכל ברוקולי (או כל מאכל אחר), במקום לשאול אותו אם הוא בכלל רוצה לאכול ברוקולי שאלו אותו אם הוא רוצה לאכול 2 חתיכות ברוקולי או 5 חתיכות. כך תעשו בעצם את הבחירה שלו עבורו, אך הוא ירגיש נהדר עם כך שניתנת לו האפשרות לבחור את כמות הברוקולי שהוא רוצה לאכול. ניתן להשתמש בטריק הזה גם בשלל מצבים אחרים; באותה מידה תוכלו לשאול את הילד אם הוא רוצה לשתות מים בכוס כחולה או אדומה, ועל ידי כך למעשה להחליט בשבילו שעליו לשתות מים.

3. שיסחוב בזמן שהוא מדבר

אם אתם מסתובבים עם חבר וסוחבים דבר מה ביד, למשל קניות, וברצונכם שחברכם יסחוב אותם, פשוט דברו איתו והמשיכו לדבר בזמן שאתם מעבירים לו את השקית עם המצרכים. רוב האנשים יקחו את השקית באופן אוטומטי מבלי להבחין בכך, על אף שחלקם עשויים להגיב בבלבול. כך או כך, השקית תילקח.

4.  ניצחון בטוח באבן נייר ומספריים

אם אתם מנסים להגיע להחלטה ואתם רוצים שהדעה שלכם תתקבל, הציעו לקבל את ההחלטה בעזרת משחק הוגן של אבן נייר ומספריים. רגע לפני תחילת המשחק שאלו את המתמודד שמולכם שאלה אישית, ומבלי לחכות למענה התחילו לשחק ובחרו ב'אבן'. אם תעשו זאת, כמעט תמיד המתמודד יבחר במספריים כמנגנון הגנה.

טריקים פסיכולוגיים
BetacommandBot

5. התניה בזמן שיחה

אם ברצונכם להשתעשע מעט עם מילים, נסו את הטריק הזה במהלך השיחה הבאה שלכם: בחרו מילה שהאדם שמולכם אומר פעמים רבות יחסית, ובכל פעם שהוא חוזר על המילה הזו או מילה שקרובה למשמעותה, חייכו או הנהנו בראשכם. שימו לב שהאדם שמולכם יתחיל להגיד את המילה הזו יותר ויותר ככל שתמשיכו לעשות זאת. אם אתם בעצמכם תתחילו להשתמש במילה הזו בזמן שאתם מדברים, תגרמו לאדם שמולכם להרגיש קרוב יותר אליכם.

6. גלאי עוקבים

אם אתם הולכים ברחוב וחוששים שמישהו צופה בכם או עוקב אחריכם, נסו לפהק ולצפות בתגובה של החשוד. אם הוא מפהק בחזרה, אתם יכולים להיות בטוחים בכך שהוא צופה בכם, מאחר שהפיהוק מדבק.

7. הסכמה אוטומטית

כשאתם שואלים מישהו שאלה שאמורה לעזור לקבוצה להגיע להחלטה מסוימת, גרמו לו להסכים עם דעתכם על ידי הנהון בראשכם בזמן שאילת השאלה. הפעולה הזו תגרום לאדם שמולכם לחשוב שמה שאתם אומרים מבוסס על אמת שלא ניתן להתווכח איתה ושעליו להנהן בעצמו, מאחר שמבחינה חברתית אנו נוטים לפעול בהתאם לקבוצה שלנו ולא נגדה. 

8. הפסקת הלולאה המוזיקלית

גם אתם מתעצבנים כשנתקע לכם שיר בראש שהייתם מעדיפים לשכוח? פשוט שירו לעצמכם את השורות האחרונות של השיר וסיימו אותו. לפי אפקט זייגארניק, המוח שלכם נוטה לחשוב על דברים שוב ושוב עד שהוא מגיע לסיומם, כך שאם תחשבו על סוף השיר תוכלו לסגור את הלולאה ולאפשר לשיר לצאת מראשכם.

טריקים פסיכולוגיים
 

9. להכשיל את היריב

אם אתם משחקים משחק תחרותי כמו ביליארד או טניס נגד חבר שמשחק ממש טוב וברצונכם להכשיל אותו כדי שתנצחו בעצמכם, פשוט אמרו לו "וואו אתה טוב!  איך אתה עושה את זה?" הדבר יגרום למתמודד שמולכם להפוך להיות מודע לכך שהוא עושה משהו טוב ולנסות לחזור עליו, אך הוא יאבד את השליטה האוטומטית והאינטואיטיבית שהייתה לו ויתחיל להיכשל יותר.

10. אנוכי או אדיב

אם אתם רוצים לבדוק אם החבר שלכם הוא אדם אנוכי או אדיב, עמדו מולו ובקשו ממנו לצייר את האות כ' על המצח שלו. אם הוא יצייר את האות כך שאתם תוכלו לקרוא אותה, סימן שהוא אדם שחושב על אחרים לפני שהוא חושב על עצמו, אך אם הוא יצייר אותה כך שתהיה בכיוון הקריאה שלו, סימן שהוא אדם שחושב יותר על עצמו מאשר על אחרים.

11. כדי ללמוד מומלץ ללמד

הדרך היעילה ביותר ללמוד דבר מה היא ללמד אותו מישהו אחר. כשאתם ניגשים לנושא בגישה של מלמד אשר יודע את החומר, אתם מגיבים אחרת לבעיות שבהן אתם נתקלים משום שהמוח שלכם אומר לעצמו "אני המלמד, לכן אני חייב לדעת כיצד לפתור את הבעיה". בטיפ הזה ניתן להשתמש גם כאשר אנחנו אלה שנבחנים, כל עוד ניגשים למבחן בגישה של מלמד שיודע את החומר ועליו ללמד אותו אדם אחר.

12. לפתוח את הארנק ברצון

אם אתם תקועים בתחנת אוטובוס אחרי שגיליתם שחסרים לכם כמה שקלים לנסיעה תוכלו כמובן לבקש מהאנשים שסביבכם עזרה, אך אם ברצונכם לקבל עזרה מבלי שיסרבו לכם לעולם, נסו את הטריק הבא: שאלו את אחד האנשים מתי מגיע האוטובוס, ואחרי שיענה לכם תגידו לו תודה רבה עם חיוך. לאחר מכן אמרו לו שנראה לכם שחסר לכם עוד 2 שקלים לנסיעה ושאלו אותו אם הוא יוכל לעזור לכם. לאדם זר שכבר עזר לכם בתחילה וקיבל מכם תגובה חיובית יהיה הרבה יותר קל לפתוח את הארנק שלו ולעזור לכם גם כשמדובר בכסף.

טריקים פסיכולוגיים
401(2012)

13. שקר אמין

אם אתם מספרים שקר שברצונכם שיאמינו לו, הוסיפו לסיפור שלכם פרט מביך על עצמכם. זה יגרום לסיפור שלכם להיראות הרבה יותר אמין, משום שלא הגיוני שתכללו פרט שכזה בסיפור שסתם ככה המצאתם.

14. סיבה לעקוף בתור

אם אתם צריכים לעקוף בתור כלשהו, דאגו לציין מה הסיבה לכך ולהשתמש במילה "כי". הסיבה לא באמת משנה, אלא השימוש במילה "כי" הוא המשפיע. במחקר שנערך עוד בשנת 1978 גילו כי אדם שמנסה לעקוף ולהשתמש במכונת צילום לפני כולם מקבל היענות חיובית ב-85-87% מהמקרים כשהוא משתמש מילה "כי" (Because) מאשר כשהוא מבקש לעקוף ללא סיבה, אז יש היענות חיובית של רק 55% משאר העומדים בתור.

15. יש לי עיניים בגב

אם אתם רוצים שילדיכם יחשבו שיש לכם כוחות על טבעיים לגילוי התנהגות רעה או פשוט עיניים בגב, בפעם הבאה שאתם תופסים אותם עושים משהו שאינכם מרוצים ממנו והם לא שמו לב שהסתכלתם, סובבו את ראשכם, חכו 3 שניות והעירו להם על ההתנהגות שלהם. הם יידהמו לגלות שלהורים שלהם יש כוחות לדעת כל מה שהם עושים.

 

מקור תמונה ראשית: David Goehring

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו