print header

8 מיתוסים על יתר לחץ דם והאמת מאחוריהם

  בשנת 2020, כאשר פרצה מגפת הקורונה והחוקרים פרסמו את גורמי הסיכון שמעלים את החשש להתפתחות והחמרת המחלה בקרב אלו שנדבקו בנגיף – דאגה רבה קמה סביב כך שאחד מן הגורמים שצוינו ברשימה זו היה יתר לחץ דם. זאת מכיוון שמדובר במצב בריאותי שכיח ביותר: רק בישראל ההערכה היא כי ישנם בין 1 ל-2 מיליון איש הסובלים ממנו. אז אכן שכיחות התופעה רבה ואלו הסובלים ממנה עדיין מצויים בקבוצת הסיכון להחמרה של מחלת קורונה, אך מעבר לכך יש לה גם השלכות בריאותיות נוספות שצריך לדעת ולהכיר. עם זאת, גם הרבה מאוד מיתוסים ואמונות רווחות שונות התפתחו סביב המצב הבריאותי הנפוץ הזה – כאלו שאין בהם אמת בהכרח, או שנכונותם חלקית ביותר. בגלל אותם מיתוסים ותפיסות שגויות בנוגע ליתר לחץ דם, רבים לא מתנהלים בצורה נכונה – ועלולים בכך להעלות את הסיכון שלהם ללקות ביתר לחץ דם או להחריף אותו אם הם כבר סובלים ממנו. לכן, כדי למנוע את התפשטות המיתוסים האלו ולנפץ אותם אחת ולתמיד, אנו מביאים בפניכם 8 מיתוסים על יתר לחץ והאמת שמאחוריהם בתקווה שזה יעזור לכם להבין טוב יותר את העניין ולהתנהל נכון יותר.

 

1. "יתר לחץ דם הוא לא בעיה חמורה"

יש כאלו שמאמינים כי יתר לחץ דם זו לא בעיה חמורה במיוחד – הרי בסך הכל מדובר בעלייה קטנה באחד המדדים בגוף, שום דבר מעבר לזה, לא? התשובה היא – ודאי שלא כך. יתר לחץ דם בהחלט יכול להפוך במהירות לבעיה חמורה אם לא מטפלים בו, והוא עלול לשים אתכם בסיכון גבוה לשורה ארוכה של מחלות, כולל התקפי לב, שבץ, מחלת כליות, אנגינה, איבוד ראייה, בעיות בתפקוד המיני ועוד.

הלחץ הגבוה של הדם גם מוביל להתפתחות של נזקים בגוף בכמה וכמה דרכים, למשל בהורדת הגמישות של כלי הדם – הנגרמת מהלחץ הגובר על העורקים. עם הזמן, ההשפעה הזו גורמת לירידת רמות החמצן והדם שמגיעות ללב – מה שמעמיד אותו בסכנה חמורה. בנוסף, יתר לחץ דם יכול להזיק גם לכלי הדם העדינים שבמוח, מה שמגדיל את הסיכון לחסימתם או אף להתבקעותם.

2. "יתר לחץ דם זה דבר תורשתי במשפחה שלי, אז אין לי מה לעשות"

לגבי המיתוס הזה, חייבים להודות שהוא לא לגמרי לא לנכון; לפי המדע, ליתר לחץ דם אכן יש רכיבים תורשתיים. עורכיו של מחקר משנת 2017 שאסף מידע גנטי ממשפחה בת 3 דורות, הגיעו למסקנה כי "הופעה מוקדמת של יתר לחץ דם אצל הסבים מעלה את הסיכון ליתר לחץ דם אצל הנכדים". עם זאת, צריך לזכור שהתופעה הזו היא איננה בלתי נמנעת, אפילו לאלו שמבחינה גנטית נוטים לה. לרוב, יתר לחץ דם מתפתח עקב מאפייני אורח חיים שונים - כדוגמת תזונה – שעליהם הגנים המשפחתיים לא בהכרח משפיעים.

במחקר שפורסם בשנת 2018 וסקר את הגנטיקה, הרגלי אורח החיים והמצב הבריאותי של לא פחות מ-277,000 משתתפים, סיכמו החוקרים כך: "הראנו כי נטייה לאורח חיים בריא, הכולל תזונה בריאה, צריכת אלכוהול מוגבלת, הפרשת נתרן נמוכה, מדד מסת גוף [BMI] נמוך, ופעילות גופנית מוגברת, מתקשר עם לחץ דם נמוך יותר, ללא קשר לסיכון הגנטי ללחץ דם גבוה". זאת ועוד, החוקרים שערכו את המחקר גם מצאו כי "נטייה לאורח חיים בריא מקושרת לסיכון נמוך יותר לאוטם שריר הלב, שבץ ומחלת לב מורכבת, בכל הרמות של סיכון גנטי ללחץ דם גבוה".

מיתוסים על יתר לחץ דם: אישה מודדת לעצמה את לחץ הדם ושמה יד על הראש

3. "לחץ דם גבוה זה דבר בלתי נמנע עם התקדמות הגיל"

קודם כל, צריך לדעת: יתר לחץ דם גבוה זה לא דבר בלתי נמנע באף גיל, וזה לא חלק טבעי או נורמלי מההזדקנות. אמנם התופעה הזו נפוצה יותר בגילאים המאוחרים, זה נכון, אבל היא עלולה להופיע גם בקרב הדור הצעיר – אצל מבוגרים צעירים – וגם בגילאי הביניים. ההתפלגות אכן נוטה למבוגרים יותר, כשאצל אוכלוסיית בני ה-60+ השכיחות היא מעל 60% לעומת 7.5% בגילאי 18-39 ו-33.2% בגילאי 40-59 – אבל זה עדיין לא מצביע על כך שמדובר בבעיה בלתי נמנעת.

על אף העלייה בתפוצת יתר לחץ הדם עם הגיל, עדיין החשיבות העיקרית היא להרגלי אורח חיים, כשיש כמה וכמה כאלו שיכולים להוריד באופן משמעותי את הסיכון לבעיה. בין היתר הם כוללים צמצום בצריכת מלח ונתרן, שמירה על כושר באופן תדיר, הפסקת עישון, מעבר לתזונה בריאה ועוד. אנחנו יכולים להמליץ על אימוץ שתיית המשקאות המוזכרים בכתבה הבאה, כחלק ממהלך תזונתי שנועד למנוע את עליית לחץ הדם שלכם.

4. "אני לא שם מלח על האוכל שלי, אז אני לא צריך לחשוש מעודף נתרן"

ארגון הבריאות הבינלאומי ממליץ על צריכה של 5 גרם מלח ליום לכל היותר כדי לשמור על לחץ דם בריא. אנשי הארגון מסבירים ש"מוערך כי 2.5 מיליון מיתות היו יכולות להימנע בכל שנה אם צריכת המלח הבינלאומית הייתה מצטמצמת לרמות המומלצות". כך או כך, גם אם אתם לא מפזרים מלח בכמויות גדולות על האוכל שלכם – הוא עדיין יכול להגיע לגופכם ממקורות אחרים. על פי המומחים מהמרכזים לבקרת מחלות ומניעתן שבארה"ב, כ-40% מצריכת הנתרן היומית שלנו מגיעה מהמאכלים הבאים:

 • לחמים
 • פיצות
 • כריכים
 • נקניקים ובשר משומר
 • מרקים
 • חטיפים כגון חטיפי צ'יפס, פופקורן, בייגלה וקרקרים
 • מנות עוף
 • גבינות
 • ביצים

אולי תתפלאו לשמוע, אבל גם שלל מאכלים מעובדים שיש בכל בית – כמו משקאות קלים, שוקולדים, ממתקים, דגני בוקר מעובדים ומרקים להכנה מיידית – עשירים לא רק בסוכר אלא גם במלח. לכן, כדאי לכם לבחון יותר את התוויות שעל מוצרי המזון שאתם קונים, לבדוק כמה נתרן הם מכילים, ולהפסיק לחשוב שאם אתם לא מפזרים עוד קצת מלח על המזון אז אתם מחוץ לטווח הסכנה ללקות ביתר לחץ דם.

מיתוסים על יתר לחץ דם: מלחיה מלאה במלח עד הקצה ומלח לידה

5. "יתר לחץ דם זה דבר שניתן לרפא"

אז צריך לדעת: נכון לעכשיו, אין תרופה שמרפאת לחץ דם ופותרת את התופעה לחלוטין; ישנן תרופות לטיפול בלחץ דם שמסייעות בהורדתו ובמניעת תסמיניו, אך הן נלקחות לכל החיים ולא נועדו להעברת הבעיה. אך עיקר הטיפול ביתר לחץ דם הוא על ידי שליטה על התופעה ועריכת שינויים ואימוץ הרגלים חדשים שעוזרים לצמצם את השפעתה על הבריאות. כך למשל, בין יתר השינויים שתצטרכו לקבל על עצמכם אם אתם סובלים מיתר לחץ דם:

 • צמצום צריכת אלכוהול
 • מעבר לתזונה בריאה
 • התעמלות קבועה
 • השתלטות על לחץ וכעסים
 • גמילה מעישון
 • שמירה על משקל גוף מאוזן

6. "ברגע שלחץ הדם שלי מגיב טוב לטיפול בתרופות, אני יכול להפסיק לנטול אותן"

כפי שציינו בסעיף הקודם – נטילת תרופות נוגדות לחץ דם כרוני זה עניין שנמשך לכל החיים. אנשים שנוטלים את התרופות כנראה יראו ירידה ברמת לחץ הדם חזרה אל הרמה התקינה – אך זה לא אומר שהם יכולים פשוט להפסיק עם התרופות, ללא שום התייעצות עם הרופא שלהם, רק כי הם חושבים שזה בסדר או שמישהו שאינו רופא אמר להם כך.

המומחים של אגודת הלב האמריקאית סיכמו זאת בצורה הברורה ביותר שיש: "צפו שהטיפול בלחץ דם גבוה ימשך לכל החיים. רופאים יורידו לעיתים את מינון התרופות לחולים שהגיעו לרמות לחץ דם נורמליות ושמרו על כך למשך שנה או יותר, אם כי זה נדיר שהטיפול הופסק לחלוטין. צורות טיפול מסוימות חייבות להימשך לאורך כל החיים מסיבות טובות".

מיתוסים על יתר לחץ דם: צורת לב עשויה מכדורי תרופות על רקע בדיקת א.ק.ג

7. "אם היה לי לחץ דם גבוה הייתי חש בתסמינים"

הדרך היחידה לאבחן ולאתר יתר לחץ דם היא על ידי מדידת לחץ הדם – אין אפשרות אחרת בעניין הזה. במרבית המקרים אין שום סימנים או תסמינים שאפשר לשים עליהם את האצבע ולומר בוודאות שהם מצביעים על יתר לחץ דם, מבלי לבצע מדידה. בארה"ב בלבד יש כיום כ-75 מיליון אנשים שסובלים מיתר לחץ דם – אבל ההערכה היא שכ-11 מיליון מהם, יותר מ-10%, בכלל לא יודעים על כך; זאת הסיבה שבגללה חלק מהמומחים קוראים לבעיה הנפוצה הזו "הרוצח השקט" ומזהירים שלא להיות שאננים לגביה, וללכת להיבדק במקום להמתין לראות איזשהם תסמינים לגביה.

8. "רק גברים מפתחים לחץ דם גבוה"

אם אתם חושבים שיתר לחץ דם הוא עניין מגדרי שנכון רק למין הזכרי – אז טעות בידיכם. בקרב גברים הסיכון להתפתחות התופעה אמנם אכן גבוה יותר עד גיל 45 – אך בין הגילאים 45-64 רמת הסיכון שווה בין שני המינים, ולאחר גיל 64 דווקא נשים הן אלו שנמצאות גבוה יותר במדד הסכנה מגברים, וצריכות להיזהר ולהקפיד יותר. 

מיתוסים על יתר לחץ דם: איש מבצע מדידת לחץ דם

לסיכום

יתר לחץ דם זוהי בעיה חמורה, רצינית ונפוצה. על אף שמדובר במצב כרוני שילווה אתכם לכל החיים – כפי שכבר ראיתם והזכרנו לאורך הכתבה, יש דרכים לנהל אותה, לצמצם את הסיכונים הכרוכים בה ובסך הכל לחיות היטב גם לצידה – הכל תלוי במידת שינוי אורח החיים שאתם מוכנים לקחת על עצמכם. על ידי כך שנבין מה הם המיתוסים הרווחים בנוגע למצב הזה וכיצד עלינו להתייחס אליהם, נוכל לעזור לצמצם את ההשפעה הרחבה של יתר לחץ הדם על בריאות הציבור, כשנתמודד יותר טוב עם גורמי הסיכון ונוכל לפעול נגדם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.