print header

מהן השפעות הגיל על המוח והזיכרון, ואיך ניתן למנוע אותן?

 כמו הרבה תהליכים שמתרחשים במעבר השנים, ירידה ביכולות המוח והזיכרון שלנו מתרחשת לאורך זמן וקשה לזהות אותה בשלבים הראשונים, אך אם מצליחים לעשות את זה ופועלים בהתאם, אפשר לעכב אותה… במחקרים רואים שהסימנים הראשונים של הירידה לפעמים מופיעים לקראת גיל 40, ובקרב אנשים בני 60+ בעיות זיכרון כבר הופכות לנפוצות מאוד ולמטרד גדול שרבים מתלוננים עליו. אך כאמור זאת לא גזירה משמיים, וישנם כלים יעילים ומוכחים לחיזוק המוח, אפילו כאלה שפותחו ממש כאן בישראל וכבר אומצו על ידי מספר בתי חולים. לפני שנכיר אותם חשוב שנבין קצת יותר את השפעת מעבר השנים על המוח, ונבין באילו תחומים שונים היא באה לידי ביטוי.

המוח והזיכרון שלנו משתנים לאורך השנים

המוח והזיכרון בגיל 40-60

לקראת גיל 40 אנשים מתחילים באופן הדרגתי לשכוח יותר ויותר דברים קטנים; איפה המפתחות של הרכב, מה השם של הסרט שהם ראו בשבוע שעבר וכדומה. המוח עדיין חזק, אך משך הזמן הנחוץ עבור חלק מהתהליכים המוחיים, ביניהם למידה של מידע חדש ושינון פרטים, מתחיל לעלות ובכך להקשות על ביצועם. החל מגיל 40 לערך גם יכולת הסקת המסקנות וכישורי הלוגיקה מתחילים להיחלש, כפי שהוכח במסגרת מחקר משנת 2012 שנערך על ידי חוקרים מבית החולים Paul Brousse בצרפת. אלפי הנבדקים שהשתתפו במחקר הזה במשך 10 שנים הראו שעם הגיל מתרחשת ירידה טבעית במספר יכולות נוספות, למשל ירידה ביכולות השפה שלהם שבאה לידי ביטוי במבחנים של דיבור מהיר ושליפת מילים מהזיכרון - אך לא הכל שלילי! ישנן גם ראיות לכך שדווקא בתקופה הזאת של החיים יכולות מסוימות כמו קבלת החלטות מוסריות, שליטה על הרגשות ופירוש מצבים חברתיים משתפרות.
 
השפעות הזקנה על המוח והזיכרון: איור של תהליך הזדקנות המוח כ-3 עצים שונים בצורת ראש

המוח והזיכרון בגיל 60 והלאה

בתקופה הזאת של החיים ההאטה במשך זמן הביצוע של תהליכים מוחיים מסוימים נמשכת, והיא משפיעה גם על הפרשת כמויות יותר קטנות של הורמונים ומוליכים עצביים כמו דופמין, אצטילכולין וסרוטונין. לשינויים האלו יש השפעה משמעותית על כך שבתקופה הזאת של החיים יש ירידה ביכולות הקוגניטיביות, שלעיתים מלווה בסבירות להופעת תחושות דיכאון ובעיות דומות. כמו כן, בשלב הזה של החיים המוח יותר פגיע למחלות קשות, ככל הנראה בשל דלקות שונות שמשפיעות עליו והצטברות של משקעים מסוכנים.
 
כדי להבין את השינויים האלו, אפשר לבחון אותם באמצעות 5 התחומים הבאים. אם אתם חווים את השינויים המתוארים בסעיפים הבאים, נזקי הזמן כבר החלו ומומלץ לפעול על מנת להאט או לעצור את התהליך.

איך מתבטאת הירידה בתפקוד המוחי?

1. מהירות עיבוד מידע

המדד הזה מתאר את המהירות שבה המוח שלנו מעבד מידע חדש שקלט מהחושים. עיבוד מידע הוא השלב הראשוני בשרשרת פעולות שבסופה נפיק תגובה מתאימה, כמו לעצור אחרי שראינו תמרור המורה על כך או להעביר פריט למישהו שביקש אותו. מהירות העיבוד משפיעה כמעט על כל שאר היכולות של המוח שלנו, אך רק על משך הזמן הנדרש לתהליך מסוים, ולא על האפשרות או חוסר האפשרות לבצע פעולה מסוימת.
 
ככל שהשנים עוברות, מהירות עיבוד המידע של המוח שלנו יורדת. משמעות הדבר היא שבגיל מתקדם תהליך החשיבה של אנשים ארוך יותר מאשר זה של צעירים. הירידה הזאת מתחילה להשפיע עלינו בתקופת הבגרות המוקדמת, ועד לגיל 70 היא כבר מורגשת למדי. היא משפיעה בעיקר על היכולת לבצע משימות הדורשות קליטה ועיבוד מהירים של מידע ו/או ביצוע החלטות מהירות, ויכולה להיות מורגשת למשל בנהיגה.

2. ריכוז

גם היכולת לשמור על ריכוז משתנה לאורך השנים, וכדי להבין אותה טוב יותר ניתן לפרק אותה לכמה סוגים שונים: היכולת להתרכז במשהו למשך זמן ארוך, היכולת לשמור על ריכוז למרות הסחות דעת שונות והיכולת להעביר קשב בין דברים שונים בצורה מהירה ויעילה. ריכוז למשל הוא קריטי לעיבוד המידע (שפורט מעלה), כי הוא יקבע מהו המידע החשוב מכל הקלט של החושים, יפנה אליו את תשומת הלב ויאפשר לו להיכנס למוח. ללא ריכוז קשה מאוד לנצל את היכולות השונות.
 
היכולת לשמור על ריכוז לאורך זמן כמעט ולא משתנה כאשר אנחנו מזדקנים, אך חלוקת הקשב או הריכוז והיכולת "לחסום" הסחות דעת ורעשים הולכות ויורדת. לכן בגיל מבוגר אנחנו צריכים להתאמץ יותר מבעבר להקשיב לשיחות בסביבה רועשת, וגם יותר קשה לנו לבצע ריבוי משימות או לעבור במהירות ממשימה למשימה אחרת הדורשת כישורים שונים. דוגמאות להופעת השינויים האלו יכולות להיות שאתם מעדיפים שלא לדבר עם אנשים במהלך נהיגה, או מתקשים לעקוב אחרי המתרחש על מסך הטלוויזיה במהלך קטעי אקשן עמוסים.
השפעות הזקנה על המוח והזיכרון: מוח מול בועות מלאות בסימני שאלה

3. כישורי שפה

תחום כישורי השפה כולל מגוון רחב של פעולות מוחיות שמאפשרות לנו להבין ולהפיק מסרים מורכבים בכתב ובעל פה.
 
אוצר המילים שלנו נשאר יחסית יציב גם בשלבים מאוחרים של החיים, וגם היכולת להבין שפה כתובה ומדוברת, אלא אם יש בעיות ראייה או שמיעה. השינוי המרכזי של מעבר השנים נוגע ליכולת "הפקת" שפה והוא מתבטא בכמה דרכים שונות; איות של מילים מוכרות הופך לקשה יותר, מהירות הדיבור יורדת ומורגש קושי בשליפת מילים מהזיכרון שפוגע בשטף הדיבור - בעיקר מגיל 70 והלאה.

4. תפקודים ניהוליים

אלו הם תהליכי השליטה הקוגניטיביים הגבוהים של האדם, האחראים על היכולת ליזום, להתמיד, לעכב ולשנות תחומים שונים. תפקודים ניהוליים מאפשרים בין השאר לפתור בעיות, לארגן מידע באופן יעיל, לחשוב באופן מופשט, להסתגל למצבים חדשים ועוד.
 
כפי שתואר בחלק הקודם של הכתבה, הכישורים הניהוליים שלנו נשארים יציבים לאורך רוב החיים ואפילו משתפרים בתקופות מסוימות, אבל אז מתחילה צניחה ביעילות שלהם. לאנשים בגיל הזהב עדיין יש תפקודים ניהוליים ברמה מסוימת, אך היא נמוכה יחסית לזו של צעירים מהם ולכן נדרש יותר זמן לביצועם והתוצאות יהיו פחות טובות.

5. זיכרון

זהו התחום שאנחנו אולי הכי חוששים מפני התדרדרותו לאורך השנים, ובצדק. ניתן לתאר את התחום בעזרת הגדרות כלליות שחלקן חופפות זו לזו באופן מסוים: זיכרון ארוך טווח, זיכרון לטווח קצר, זיכרון בקשר לדברים שיש לעשות בעתיד, זיכרון נוהלי ששומר את הידע הנחוץ לצורך ביצוע פעולות שונות ועוד.
הזיכרון נפגע לאורך השנים, אך אולי תופתעו לגלות שאת הסוגים שנפגעים ניתן לשמר ואף לחזק, ועל כך נרחיב ממש עוד מעט. תהליכי הזיכרון הם למעשה שרשרת של קליטת מידע רלוונטי, קידוד ואיחסון שלו על מנת שנוכל לשלוף אותו יותר מאוחר. שרשרת זו מערבת את מרבית המרכיבים שתוארו מעלה. בשל כך, כאשר התהליכים נעשים יותר איטיים ונפגעים מעט, זה מצטבר וכמובן שפוגם גם בתהליכי זיכרון ושליפה. ככל שמאמנים ומאתגרים את המוח יותר ומפעילים אותו בדרכים הנכונות, כך אפשר לשמר ולחזק את היכולות שלו בכלל ואת הזיכרון בפרט.

איך אפשר לשמר ולחזק את היכולות של המוח והזיכרון בגיל מבוגר?

כפי שהבנתם, למרות שהמוח הוא כנראה האיבר המורכב והחשוב ביותר בגוף, וכמו כל איבר אחר הוא מושפע מחלוף הזמן ובשל מורכבותו וחשיבותו, לפגיעה בו יש השלכות משמעותיות הכוללות ירידה באיכות החיים בשלב יחסית מוקדם, הרבה לפני שאנחנו מוכנים להודות בכך. הדרך להתמודד עם התפתחות הנזקים האלו לא שונה בהרבה מזו שבה כדאי לנו לשמור על השרירים והגוף באופן כללי - אימונים, אבל לא סתם אימונים… כאן נכנסת לתמונה תוכנת האימונים של אפקטיבייט, שמטרתה לאתגר את המוח ולעזור לו לשדרג ולחזק את המסלולים בשרשרת הזיכרון. האימונים מבוצעים על גבי מחשב או טאבלט ומשולבים בהם סרטונים המכילים הסברים, אשר בפיתוחם סייעו ועדיין מסייעים מומחים בתחום חקר המוח. את הסרטונים מעביר ערן כץ - שיאן גינס בזיכרון. 
 
 
האימונים המוחיים המהנים של אפקטיבייט מפעילים את בסיסי הזיכרון והקוגניציה, גורמים ל"הזעה מוחית" ובמקביל מלמדים טכניקות ואסטרטגיות לשימוש בחיי היום יום. כל זאת נעשה בהתאם לכך שהתוכנה "לומדת" את המשתמש ומתאימה לו את התרגילים באימונים לפי קצב ההתקדמות האישי שלו. לפני כל תרגול תקבלו הדרכה ברורה שתסביר לכם מה בדיוק עליכם לעשות, כולל אם צריך להשתמש בעכבר או במקלדת לשם כך. מסיבה זו כולם יכולים ליהנות מהם ולאמן את הזיכרון בזכותם, שכן כולם נגישים גם למי שלא מתמצה בשימוש בטכנולוגיה.
 
אפקטיבייט הוכיחה את עצמה כיוזמה ישראלית מבורכת שיכולה לסייע למאות אלפי אנשים לאמן את יכולת הזיכרון שלהם בגיל מבוגר. במחקר בהובלתו של פרופ' בן-דוד מהמרכז הבינתחומי, מבוגרים בריאים מהקהילה בני 60-75 התאמנו באימון המוחי של אפקטיבייט במשך שישה שבועות. תוצאות ראשוניות הראו שיפור קוגניטיבי מובהק בקבוצה שהתאמנה אל מול קבוצה מקבילה שלא התאמנה כלל. תוכנת אפקטיבייט כבר נמצאת בשימוש טיפולי או מחקרי במרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ, לרבות בתי החולים שיבא, ברזילי, סורוקה ואיכילוב.
 

לפרטים נוספים על התוכנה לחיזוק יכולות המוח, מלאו פרטיכם:

 
בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לחברת אפקטיבייט
 
מקור התמונות: Kalvicio de las Nieves
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.