print header

האם צמחי מרפא ותרופות צמחיות יעילים כנגד נגיף הקורונה?

 אין ספק שנגיף הקורונה הצליח להפתיע רבים כשהוא השתלט על עולמנו וגרם לנו להישאר בבתים לתקופה ממושכת. אך היום כבר אין אדישות לחשיבות הטיפול במחלה, ומומחים רבים מחפשים חיסון או תרופה מתאימים שיצליחו להילחם בה. תהליך זה לא כולל רק את מציאת התרכובת שעושה זאת, אלא גם בדיקות שבוחנות את יעילות הטיפול ותופעות הלוואי הנובעות ממנו, ולכן סביר להניח שייקח זמן עד שיימצא מזור למחלה. בשל כך, מדענים ואנשי רפואה מנסים למצוא פתרון מהיר בדמות טיפולים קיימים ונפוצים נגד מחלות אחרות, ואחד מהם הוא נטילת צמחי מרפא ותרופות צמחיות. צמחים שכאלו כבר הוכחו בעבר ביעילים לגוף בתחומים שונים ויש כאלו שאפילו מומלצים על ידי ממשלות ברחבי העולם, אז האם זה באמת פשוט עד כדי כך או שהמציאות קצת יותר מורכבת?
 
צמחי מרפא וקורונה: צמחי מרפא וכדורים בצנצנת

הקשר בין צמחי מרפא למחלות הדומות לקורונה

יעילותם של צמחי מרפא שונים כנגד מחלות ידועה כבר אלפי שנים, הם מחזקים את המערכת החיסונית ועוזרים להתמודד עם שלל מחלות, ולכן הם הפכו לחלק אינטגרלי מהרפואה העממית והמשלימה, ואף בזו המודרנית. למעשה, כבר מימים עברו צמחי מרפא כמו ליקוריץ (שוש קירח), ג'ינג'ר (זנגביל) ואפדרה (שרביטן סיני) שמשו לטיפול בדלקות במערכת הנשימה שנוצרו בשל שפעת ודלקת ריאות. גם היום, משרד הבריאות בסין מעודד את תושביו להשתמש בהם כתרופה אלטרנטיבית כנגד מחלות שכאלו. צמחי מרפא אחרים, כמו פורסיטיה, נמצאו במחקרי מעבדה כיעילים כנגד סארס, וצמחים אחרים ידועים ביכולותיהם לחזק את המערכת החיסונית, ובכך לשפר את תפקודה כנגד מחלות. מפני שצמחי מרפא יכולים לסייע כנגד מחלות במערכת הנשימה והסארס, ולחזק את גופנו בדרכים שונות, קל להניח שהם גם עשויים לרפא קורונה, אך חשוב לדעת שאין מספיק נתונים שמאששים זאת.

מחקר הבודק את הקשר בין צמחי מרפא לנגיף הקורונה

באופן כללי, לא נערכו יותר מדי מחקרים על צמחי מרפא בתקופת הקורונה, מסיבות כלכליות ומפוליטיקה פנימית של תעשיית התרופות. עם זאת, בימים אלו נערך בארצות הברית מחקר מרתק הבודק האם ניתן להשתמש בצמחי מרפא כתרופה נגד נגיף ה-COVID-19, הידוע גם כ"קורונה". המחקר מובל על ידי פרופסור לאנגלנד מאוניברסיטת המדינה של אריזונה, ויחד עם צוותו הוא בוחן מרכיבים אנטי-ויראליים ומשפרי חיסון שמצויים בלמעלה מ-30 צמחי מרפא. החדשות הרעות הן שייקח זמן עד שיהיו תוצאות, לכאן ולכאן, ולפי דבריו של פרופסור לאנדלנד, "אפילו עבור צמחי המרפא שיימצאו כיעילים, אנו רוצים לוודא שאנו בודקים כל סוג של רעל ותופעות לוואי שיהיו מקושרים אליהם, לבדוק את איכות התמציות שלהם ולהתחיל להתקדם".
צמחי מרפא וקורונה: חוקר במעבדה

חשוב להכיר את תופעות הלוואי של צמחי המרפא

בדומה לתרופות כימיות, גם נטילת צמחי מרפא עלולה לגרום לתופעות לוואי שכדאי להכיר. ליקוריץ, למשל, הוא צמח מרפא שמומלץ על ידי הרשויות בסין כנגד נגיף הקורונה ויש לו יתרונות רבים. בדרך כלל משתמשים בו לטיפול בנגיף הרפס, כאשר שמים אותו על פצעים מסוג זה ונותנים לחומרים הפעילים שבו למנוע מהווירוס להשתכפל ולהמשיך לתקוף את הגוף. עם זאת, ליקוריץ גם יכול לעורר הורמון בשם אלדוסטרון, אשר מעלה את כמות הנוזלים בגוף, ועקב כך גם עלול להגביר את לחץ הדם. מפני שאנשים עם לחץ דם גבוה הם בעלי סיכוי גבוה יותר לחלות בקורונה, אדם שנדבק בנגיף צריך לחשוב פעמיים האם כדאי לו ליטול ליקוריץ, במיוחד במינונים גבוהים. צמח מרפא נוסף עם תופעות לוואי הוא פרע (היפריקום), שנטילתו עלולה לחסום את הספיגה של תרופות אחרות ובכך לנטרל את השפעתן על הגוף.
 
בנוסף, נגיף הקורונה עלול לגרום למערכת חיסונית של אנשים רבים להגיב יתר על המידה, וכתוצאה מכך להוביל לדלקות שונות שעלולות להיות יותר מסוכנות מהווירוס עצמו. שימוש לא נכון בצמחי מרפא ותרופות צמחיות, או צריכת מוצרים דומים מאיכות ירודה, יכול להמריץ אף יותר את המערכת החיסונית שלהם, ובכך עלול להוביל לתגובה הרסנית.
 
צמחי מרפא וקורונה: בקבוקים של תרופות צמחיות
 

אז לסיכום, האם כדאי לנסות להשתמש בצמחי מרפא כנגד קורונה?

אנו עדיין לא יודעים את ההשפעה האמיתית של צמחי מרפא ותרופות צמחיות בכל הקשור לנגיף הקורונה, ונכון להיום אין הוכחה לכך שיש להם את הכוח לרפא את המחלה. יכולתם לחזק את מערכת החיסון בפרט והגוף בכלל, חשובה מאוד בימים אלו ללא ספק, אך אין זה אומר שהם יכולים לרפא את מחלת הקורונה. במקביל, יש לזכור כי מידת יעילותם של צמחי מרפא נובעת מגורמים כמו גיל, מצב בריאותי ותסמינים שמהם סובלים, ולכן גם אם צמחי המרפא מצליחים לעזור לאדם מסוים – אין זה אומר שהם יסייעו לאחר. בגלל כל הסיבות הללו, אם אתם מכירים מישהו שנדבק בנגיף ומעוניין ליטול צמחי מרפא כתרופה לקורונה, המליצו לו להתייעץ קודם עם רופא שמתמחה בפעולתם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.