print header

סגולותיהם הרפואיות של אגוזי מלך

הם מלאים ברכיבים תזונתיים חיוניים במיוחד כמו נוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים, אכילתם מסייעת לשיפור תפקודי המוח ומערכת העיכול והם אפילו יעילים לצמצום הסיכון לחלות בסרטן. אלו הם אגוזי המלך, ששמם בהחלט מצדיק את עצמו, שכן הם נחשבים למזון על שמסייע לשמירה על בריאות גופנו ומשפר את תפקודו הכללי. עם זאת ולמרות הכל, מומלץ שלא להפריז בצריכה שלהם, כי גם להם עלולות להיות תופעות לוואי. אז האם כדאי להוסיף אותם לתפריט היומי הקבוע ומהי הכמות שמומלץ לאכול? את כל זאת ועוד תוכלו לגלות בכתבה שלפניכם, בה תתוודעו ל-10 היתרונות הבריאותיים החשובים של אגוזי המלך.
 
יתרונותיהם של אגוזי מלך: אגוזי מלך

1. הם ישמרו על הלב שלכם בריא

נתחיל במשהו שאתם כבר יודעים; כולסטרול גבוה מסוכן עבורנו. כשרמת הכולסטרול "הרע" (מוכר גם בשם LDL) בדם גבוהה מדי, היא עלולה לגרום לבעיות לב שונות ומשונות. והנה משהו שאולי לא ידעתם - במסגרת מחקר משנת 2009 נמצא שאגוזי מלך מכילים חומצות שומן שמסייעות להורדה משמעותית של כמות הכולסטרול הרע שמסכן את בריאותנו, וכן שאכילת 7 אגוזי מלך מדי יום תצמצם את ערכי ה-LDL בדם ב-10%, ומנגד תעלה את ערכי ה-HDL (הכולסטרול הטוב) ב-18%. מחקרים אחרים הראו שבנוסף להשפעתם החיובית על רמות הכולסטרול בדם שלנו, אגוזי מלך מסייעים גם להורדת לחץ הדם.

2. הם מסייעים למנוע סוכרת

אנשים בעלי משקל עודף נוטים לסבול מרמת סוכר (גלוקוז) גבוהה יותר במחזור הדם בהשוואה לאנשים בעלי משקל תקין. במצב זה, הלבלב משחרר כמויות גבוהות של אינסולין, מה שלאורך זמן עלול לגרום להתפתחות של עמידות הגוף כלפיו, דבר שמוביל לסוכרת מסוג 2. אגוזים מטבעם הם בעלי מדד גליקמי נמוך, מה שהופך אותם ליעילים למניעת עמידות לאינסולין, וכן הם מכילים מינרלים כמו מגנזיום (150 מיליגרם מגנזיום ל-100 גרם אגוזי מלך) וסיבים תזונתיים, שמסייעים לאיזון רמות הסוכר בדם. בנוסף לכך, אגוזי מלך עשירים בשומנים בריאים ודלים מאוד בפחמימות, וצריכה יומית של כ-30 גרם (כעשרה אגוזים, הכמות היומית המומלצת) מהם מדי יום עשויה להוריד באופן משמעותי את רמת הסוכרים במחזור הדם.

3. מסייעים לתהליכי דיאטה וירידה במשקל

מי שניסה לרדת במשקל לאורך חייו יודע שמדובר במשימה לא קלה, ושבדרך למטרה ישנם מכשולים שעלולים לפגום בהתקדמות, כמו חשקים פתאומיים לסוכר ולמזונות עתירי פחמימות. אם גם אתם נתקלתם בבעיות שכאלה, אגוזי מלך עשויים להיות פתרון נהדר עבורכם, כשביכולתם לדכא תיאבון במידה מסוימת ואף לסייע במניעת אותם חשקים שעומדים בינינו לבין הגזרה הרצויה. במהלך מחקר שנערך בנושא בשנת 2017, חולקה קבוצת נסיינים לכאלו שאגוזי מלך היו חלק מהתפריט שלהם ולכאלו שלא, למשך חודש ימים. לפי מסקנות החוקרים, הקבוצה שצרכה אגוזי מלך דיווחה על הרגשת רעב פחותה בהשוואה לאלו שלא אכלו מהם. כמו כן, החוקרים מצאו שחלקו הימני של המוח - האחראי בין היתר לתחושת השובע - היה פעיל יותר אצל אלו שאכלו אגוזי מלך לעומת אלו שלא. מנגד, חשוב לזכור שאגוזי מלך הם בעלי ערך קלורי גבוה יחסית, ולכן הצריכה היומית המומלצת נעה בין 7-10 אגוזי מלך מדי יום (כ-30 גרם).

יתרונותיהם של אגוזי מלך: בטן של אישה

4. עשויים לצמצם את הסיכוי לחלות בסרטן

הידע שנצבר לאורך השנים כתוצאה ממחקרים שנערכו בנושא סייע לשפוך אור על יכולתם של אגוזי מלך לעזור במלחמה בסרטן המעי הגס, סרטן השד וסרטן הערמונית. ממחקר שנערך במכון האמריקני לחקר הסרטן, נמצא כי בכל האגוזים יש תכונות שעשויות למנוע ולעכב את התפתחות המחלה, אך אגוזי מלך, שנחקרו באופן מקיף, עשירים בחומרים ביואקטיביים (דוגמת חומצה כלורוגנית, הנמצאת גם בקפה) ובנוגדי חמצון שמנטרלים רדיקלים חופשיים המזיקים לגוף האדם. בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הארוורד טוענים כי הכנסת אגוזי מלך לתפריט היומי עשויה להאט התפתחות גידולים סרטניים, וזאת על ידי שינויים גנטיים שנגרמים להם בזכות האגוזים. לשילוב אגוזי מלך בתפריט ישנם יתרונות גם במניעת חזרתה של המחלה, ולפי האגודה למלחמה בסרטן, נמצא כי בקרב חולים שצרכו לפחות 56 גרם אגוזים בשבוע, ירד הסיכון לחזרת סרטן המעי ב-46% כשגם הסיכון לתמותה הצטמצם ב-53%, לעומת חולים שלא אכלו אגוזים.

5. יעזרו לכם להירדם

אם אתם סובלים מבעיות שינה כאלו ואחרות וספירת כבשים לא בדיוק עושה את העבודה עבורכם, ייתכן שיש פתרון קל ויעיל יותר. ידוע שאגוזי מלך מכילים טריפטופן, חומצת אמינו נדירה למדי וחיונית המסייעת לייצור והפרשת הורמוני שינה. כיוון שטריפטופן אינו מיוצר בגוף האדם, יש לצרוך אותו ממקורות חיצוניים - כמו למשל אגוזי מלך - שחופן מהם מכיל 300 מיקרוגרם טריפטופן. בנוסף, נמצא כי הם מכילים גם מלטונין, הורמון המתפקד כמעין רכיב בשעון הביולוגי שלנו שאחראי על מחזורי השינה ותחושת העייפות. המלטונין מיוצר בבלוטת האצטרובל שבמרכז המוח, שמפרישה אותו אל מחזור הדם עם רדת החשיכה על מנת להכין את הגוף לשינה. אצל חלק מהאנשים, קיימות בעיות שונות בהפרשת המלטונין, שעלולות להתבטא בקשיים להירדם ובבעיות שינה שונות. כמו כן, אגוזי מלך מכילים מגנזיום כפי שכבר נאמר, מינרל הממלא תפקיד חשוב בתפקודי המוח ומסייע לו לווסת את פעילות המוליכים העצביים, אשר שולחים אותות כימיים המשרים תחושת רגיעה ומסייעים לשמור על שינה רציפה ואיכותית.

6. יעילים לחיזוק מערכת הרבייה הגברית

זה לא חדש שתפריט לא מאוזן עלול לגרום לאי אלו בעיות בריאותיות, אבל האם ידעתם שתזונה לא מאוזנת פוגמת במערכת הרבייה ובאיכות הזרע אצל גברים? כאמור, אגוזי מלך עשירים מאוד בנוגדי חמצון איכותיים, שמשפרים את איכות הזרע ומגנים עליו מפני תהליכי חמצון שפוגמים בו. במסגרת מחקר שבדק את השפעותיהם של אגוזי מלך על מערכת הרבייה הגברית, נתבקשה קבוצת נסיינים לצרוך 70-75 גרם אגוזי מלך מדי יום למשך שלושה חודשים. בסיום הניסוי, התגלה שיפור באיכות הזרע, ביכולת התנועה שלו ובעמידותו. החוקרים הסיקו כי צריכת אגוזי מלך באופן קבוע תשפר את איכות הזרע והפוריות הגברית, לכן אפשר לומר שאכילה מהם חיונית גם עבור הדורות הבאים...

7. יעזרו לכם להשיג עור בריא וקורן יותר

עור בוהק ורענן מעניק מראה צעיר ובריא יותר, ולשם כך הגוף זקוק לחומצות שומן חיוניות כמו אומגה 3 שמזינות את העור בלחות, ולנוגדי חמצון איכותיים ששומרים עליו ומסלקים ממנו חיידקים ורדיקלים חופשיים שמסבים לו נזק. את כל אלו תוכלו למצוא בשפע באגוזי מלך, בנוסף לוויטמין E וויטמין B7 (כ-6 מיקרוגרם לאגוז) שמסייעים לשיקום והגנה על העור מנזקי השמש ומזרזים את התחדשות תאי העור. כמו כן, אגוזי מלך נמצאו כיעילים גם לטיפול באקנה ובפריחות שונות.

יתרונותיהם של אגוזי מלך: פנים של אישה

8. יעילים למניעת טרשת עורקים

טרשת עורקים נגרמת כאשר הכולסטרול 'הרע' (LDL) מצטבר בדפנות כלי הדם ומצר אותם, ובכך מקשה על זרימת הדם התקינה, כשבנוסף עלולים להיווצר כתוצאה מכך גם קרישי דם. צריכת מינרלים כמו סלניום (מינרל נוגד חמצון שנמצא כיעיל להגנה מפני מחלות לב) וחומצות שומן אומגה 3 מסייעת בהגנה מפני נזק של כולסטרול LDL בדפנות כלי הדם. כמו כן, צריכת ויטמין E מפחיתה את הסיכון למחלות לב - והמשותף לכל הרכיבים הללו הוא שהם נמצאים בשפע באגוזי מלך. 

9. חיוניים לפעילות המעיים

במערכת העיכול שלנו נמצאים מיקרואורגניזמים רבים, המחולקים לחיידקים "טובים" ו-"רעים"; הידידותיים חשובים למערכת העיכול ומסייעים גם בצמצום אוכלוסיית החיידקים 'הרעים'. כשנוצר מצב בו במערכת העיכול שלנו מספר החיידקים הרעים עולה על מספר הטובים, עלולות להיגרם בעיות בריאותיות כמו התפתחות דלקות, האטת קצב חילוף החומרים ובמקרים קיצוניים אפילו סרטן המעי הגס. מחקר שנערך בנושא השפעותיה של אכילת אגוזי מלך על תפקוד המעיים, עקב אחרי קבוצת נסיינים שנתבקשו לאכול כ-43 גרם של אגוזים למשך 8 שבועות. התוצאות הראו שבקרב קבוצת הניסוי שהכניסה אגוזי מלך לתפריט היומי שלה, נרשמה עלייה במספר החיידקים הטובים במעיים, כך שבהחלט אפשר לומר שאגוזי מלך חיוניים למערכת העיכול ולתפקודה התקין.

10. מועילים לתפקוד המוח

יתכן שזה סתם צירוף מקרים שקליפת אגוזי מלך מזכירה בצורתה את המוח האנושי. לעומת זאת, השפעתם של האגוזים האלו על המוח והתפקוד הקוגניטיבי שלנו היא ממש לא מקרית. עם הגיל, אנו חווים לעיתים פגיעה ביכולת הזיכרון ובמהירות של תהליכי עיבוד המידע. אצל חלק מהאנשים ההתדרדרות הזו עלולה להגיע עד כדי דמנציה או בעיות מוחיות אחרות. במחקרים שונים נמצא שמינרלים דוגמת אומגה 3 ומגנזיום מביאים לשיפור ביכולת הקוגניטיבית ותורמים לחיזוק הזיכרון, ואגוזי מלך מהווים מקור מצוין לשני הרכיבים האלו. חומצות פוליות, כמו ויטמין B9 וכן רכיבים כדוגמת ויטמין E, מסייעות אף הן להאטת הדרדרות יכולות המוח ופעולותיו.

יתרונותיהם של אגוזי מלך: המוח האנושי

אבל יש גם צדדים פחות חיוביים...

למרות היתרונות הבולטים של אגוזי המלך כדאי להיות מודעים למספר חסרונות שלהם: ראשית, הם מכילים כמות גבוהה למדי של שומן, והם גם בעלי ערך קלורי גבוה יחסית (654 קלוריות ל-100 גרם), לכן מומלץ שלא לאכול יותר מ-7-10 אגוזי מלך ביום. כמו כן, רצוי להימנע מאכילת אגוזים קלויים, שכן תהליך הקלייה גורם להתחמצנות של חומצות שומן ובמקביל החום שמתלווה לתהליך הקלייה גורם לפגיעה בוויטמינים ובמינרלים שאגוזי המלך מכילים. בהתאם לכך, ניתן לומר שאכילה מתונה של אגוזי מלך בצורתם הטבעית תסייע לשמור על בריאותנו ועל תפקודי הגוף השונים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.