print header

7 עובדות מפתיעות על אמצעי הגנה

חשבתם שאתם יודעים ויודעות הכל על אמצעי מניעה? מתברר שתמיד יש מה לחדש, בעיקר בתחום כל כך פופולרי שמתעדכן באופן קבוע. אספנו עבורכם כמה עובדות מעניינות שבהחלט כדאי לדעת.

עובדות מפתיעות על אמצעי הגנה: גבר ואישה אוחזים ידיים

1. גלולות נגד הריון לא מתאימות לכל אישה

גלולות נגד הריון הן אמצעי המניעה הפופולארי ביותר ואפשר להבין למה. אם לא מדובר באישה שהיא שכחנית כרונית, הרי שזו השיטה הנוחה והבטוחה ביותר למניעת הריון. היא מבטיחה הגנה גבוהה וקבועה ויש לה גם יתרונות לוואי כמו מחזור סדיר וקל והפחתת תופעות של פצעי בגרות ושיעור יתר. מאידך, הגלולה הקטנה טומנת בחובה גם סיכונים בריאותיים. ראשית, היא מכניסה לגוף הורמונים, שלא כל אישה מגיבה אליהם בצורה טובה. הגלולה עלולה לגרום לקרישיות יתר ולפקקת ורידית, בעיקר בקרב נשים בקבוצת הסיכון (נטייה גנטית, עישון, גיל מבוגר). לפיכך, לפני נטילת גלולות חשוב להתייעץ עם רופא, לבדוק את ההתאמה ולוודא שאין סיכון. 

2. שלשולים והקאות עלולים לפגוע באפקטיביות של הגלולה

99% של יעילות במניעת הריון שמורים לגלולה, אך חשוב לדעת שבמקרה שהאישה שנוטלת גלולות סובלת משלשולים והקאות – האחוזים הללו אינם רלוונטיים. שלשולים והקאות עלולים לפגום בספיגת הגלולה. לפיכך, מומלץ כי אישה שחוותה תופעות כאלה תנקוט במשנה זהירות ותשתמש באמצעי מניעה נוסף באותה תקופה.

3. נשים מניקות יכולות לצרוך גלולת מיני 

גלולת המיני היא אמצעי מניעה המכיל פרוגסטרון בלבד, אשר פותח עבור נשים שאינן יכולות לצרוך אסטרוגן. כיום הגלולה הזאת כבר זכתה לכינוי "גלולת הנקה" לאחר שאומצה על ידי נשים מניקות רבות, שנמנעות מצריכת אסטרוגן שעלול לפגוע בייצור החלב. אז לכל אלה שכבר הבינו שהנקה איננה אמצעי מניעה...

4. גם לקונדום יש תוקף

קונדום הוא אמצעי המניעה היחידי המספק הגנה כפולה – גם מפני כניסה להריון וגם מפני הידבקות במחלות מין. הוא מספק כ-97% של הגנה אלא אם כן הוא... פג תוקף? כן, בהחלט, גם לקונדומים יש תאריך תפוגה. קונדום ישן שאינו בתוקף עלול לאבד מהאפקטיביות שלו בעת קיום יחסי מין כיוון שחומר הסיכה שמשוח עליו יכול להתייבש ולפגום בגמישותו. 

5. קונדום – לא לגברים בלבד

לידיעתכן בנות – הקונדום הנשי זמין בשוק בגרסה חדשה ומשופרת ואתן בהחלט מוזמנות להשתמש בו. מדובר בשרוול גומי מאורך, שניתן להחדיר לנרתיק מספר שעות לפני ביצוע אקט מיני. בשני קצות השרוול יש טבעות, שאחת מהן מתלבשת על שפתי הנרתיק והשנייה סוגרת את צוואר הרחם ובכך מונעת מעבר זרע. הקונדום הנשי מספק הגנה גבוהה מפני הריון ומחלות מין, והכי חשוב – אינכן תלויות בצד השני, אתן המחליטות!

6. מדבקה למניעת הריון לא מתאימה למעשנות

המדבקה למניעת הריון מבטיחה רמת הגנה גבוהה מאוד – בדיוק כמו הגלולה. היא מכילה הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון שנספגים דרך העור, עוברים דרך מחזור הדם אל בלוטת ההיפופיזה האחראית על הפרשת הורמוני המין, וכך נמנעת פעולת הביוץ. עם זאת, חשוב לדעת כי המדבקה אינה מתאימה לנשים שמעשנות מכיוון שהיא מכילה מינון גבוה יחסית של אסטרוגן, שעלול לגרום לקרישיות דם, בעיקר למי שנמצאת בקבוצת הסיכון, ואם את מעשנת את בהחלט שם.  

7. הגלולה לגבר כבר לא בגדר חלום 

פיתוח הגלולה לגברים למניעת הריון כבר הגיע לשלביו הסופיים. הגלולה החדשה מורכבת מתשלובת של הורמונים שמצד אחד מחלישים את ספירת הזרע ומאידך אינם פוגמים בחשק המיני. בניסויים שנערכו בשנתיים האחרונות נמצא כי הגלולה הגברית אפקטיבית ובטוחה. גם תופעות הלוואי אינן דרמטיות, כאשר חלק מהגברים שלקחו חלק בניסוי חוו מעט עלייה במשקל וכן ירידה קלה באחוז הכולסטרול הטוב. אז יש למה לחכות... 
 
מקור: בשיתוף Drugstore
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.