print header

הכירו את הבדיקה המתקדמת לאיתור סרטן המעי הגס - בלי כאבים ובלי כאב ראש!

סרטן המעי הגס הוא סוג הסרטן השני בשכיחותו בישראל, ואם עברתם את גיל 50 אתם חייבים להיזהר ממנו ולהכיר את חשיבות האבחון המהיר שלו, משום שהסיכוי לסבול ממנו עולה יותר ויותר ככל שאתם מתבגרים. אמנם כמות החולים בסרטן המעי הגס היא גבוהה, אך כאשר גילוי המחלה נעשה בשלב מספיק מוקדם, סיכויי ההחלמה עומדים על כ-90%! בעבר היה ניתן לגלות את סרטן המעי הגס או פוליפים בעזרת בדיקות פולשניות. כיום לעומת זאת, בזכות חידושים טכנולוגיים משמעותיים בתחום המחקר הרפואי, הרבה יותר קל לזהות את סרטן המעי הגס או פוליפים בשלב מוקדם בו ניתן לטפל במחלה או בפוליפים העלולים להפוך לסרטניים.

למה כל כך חשוב לזהות בזמן את סרטן המעי הגס?

לפני שנמשיך לדבר על כלי הגילוי המוקדם שאוזכר, חשוב מאוד להבין מדוע גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס הוא עניין של חיים ומוות. המחלה הזאת גורמת לכך שפוליפים המתפתחים על דפנות המעי הגס והרקטום הופכים לממאירים בטווח של 10 שנים. כאשר הם שפירים ניתן לכרות אותם בתהליך יחסית פשוט, אך אם לא מאתרים ומסירים אותם בזמן, הם הופכים לסרטניים ואף לקטלניים. הסרת הפוליפים השפירים היא פעולה שלמעשה מונעת את התפתחות סרטן המעי הגס ואי אפשר לאתר אותם ללא בדיקות מתאימות. אם לא מתבצע איתור וזיהוי מוקדם שכזה והמחלה מתפרצת, ההשלכות שלה הן קיצוניות מאוד היות וסרטן המעי הגס הוא אחד משני סוגי הסרטן הקטלניים ביותר בישראל, רק בשנת 2014 נפטרו 1,242 אנשים בשל המחלה הזאת.

 

קולונוסקופיה וירטואלית לאיתור סרטן המעי הגס: פוליפים על המעי הגס
הנתונים האלו הופכים להיות הרבה יותר מטרידים לאור העובדה שתסמיני סרטן המעי הגס מופיעים בהדרגה לאורך זמן רב ולרוב אין להם השפעה משמעותית על חיי החולה עד לשלב מתקדם מאוד. התסמינים האלו כוללים בין השאר שינוי בהרגלי היציאות, צואה חריגה (ריר, דם, צואה שחורה וכדומה), כאבי בטן לא מוסברים, ירידה בתיאבון ובמשקל ועוד. למרות שחשוב להכיר אותם, ממש לא כדאי לחכות עד להופעת התסמינים האלה, שכן במרבית המקרים הם מופיעים רק אחרי שהמחלה נמצאת בשלב מתקדם שמוביל לאחוזי תמותה גבוהים. הרבה יותר חכם וכדאי לפעול לפני כן ולבצע בדיקה לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס, שכאמור היא הרבה יותר נוחה ונגישה כיום משהייתה בעבר.

קולונוסקופיה וירטואלית - הטכנולוגיה החדישה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

כפי שנכתב, מאמצי מחקר ופיתוח מתקדמים הביאו לכך שכיום ישנו כלי המאפשר גילוי מוקדם, נוח ומהיר של סרטן המעי הגס. בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית היא בדיקה מהירה שאינה מצריכה הרדמה או טשטוש ומצטיינת ב-90% אחוזי זיהוי, המסייעים בגילוי מוקדם של המחלה ובהצלת חיים. חוץ מרמת הדיוק שלה, לבדיקה הזאת יש עוד הרבה מאוד יתרונות שנובעים מתהליך הביצוע המהיר והפשוט שלה. קולונוסקופיה וירטואלית מתבצעת בעזרת סריקת CT אחת בלבד של כל איברי הבטן, לרבות המעי. במהלך הסריקה הנבדק שוכב על הגב ואז על הבטן במשך מספר דקות ולא חווה שום כאבים או חוסר נוחות חריג, מיד אחרי הבדיקה הוא יכול לחזור לשגרת חייו וזהו הבדל משמעותי ביחס לבדיקת הקולונוסקופיה הרגילה. לאחר מכן, ניתן לבנות מנתוני הסריקה תמונה ממוחשבת של המעי, אותה סוקרים רדיולוגים מומחים כדי לאתר פוליפים או תסמינים חשודים דומים על דופן המעי. הבשורה הגדולה ביותר שהתהליך הזה מביא איתו בהשוואה לקולונוסקופיה המסורתית היא כמובן הנוחות והמהירות, אך כאמור הקולונוסקופיה הווירטואלית היא גם מדויקת מאוד וניתן לאתר באמצעותה גם ממצאים שקשורים לאיברים אחרים בחלל הבטן כמו הכבד, הכליות וכדומה.

קולונוסקופיה וירטואלית לאיתור סרטן המעי הגס: מכשיר CT

למי כדאי לעבור את הבדיקה הזאת, והיכן?

כפי שנאמר בתחילת הכתבה, גיל 50 הוא הנקודה שממנה והלאה כדאי לעבור בדיקות תקופתיות לאיתור סרטן המעי הגס, אך זאת לא הסיבה היחידה. היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, מצריכה גילוי מוקדם החל מגיל 40 ולא 50. בכל מקרה שכזה וגם באופן כללי, רצוי שתבררו עם רופא המשפחה שלכם האם אתם נמצאים בקבוצת סיכון לסרטן המעי הגס. לאחר שתקבלו את המידע הזה, תוכלו לגשת לרשת מרפאות מור כדי לבצע קולונוסקופיה וירטואלית מהירה ונטולת כאבים, שתבוצע על ידי טכנאי רנטגן מוסמך ורופא מיומן  ותוצאותיה יועברו לפענוח על ידי רדיולוג מומחה. תהליך הפענוח הוא מתקדם לא פחות מהבדיקה עצמה, והוא מתבצע בתחנה ייעודית לפענוח קולונוסקופיה וירטואלית, אשר יוצרת הדמיה תלת ממדית למעי של הנבדק. ברשת מרפאות מור תוכלו למצוא את הציוד המתקדם שמאפשר את ביצוע הבדיקה הזו, ועוד שורה ארוכה של בדיקות וטיפולים מתקדמים שיעזרו לכם לשמור על הבריאות לאורך שנים.

מעוניינים לבצע את הבדיקה לגילוי מוקדם? מלאו את פרטיכם

בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים למור - רפואה מתקדמת בשבילך
 
מקור התמונות: daveyninBlausen Medical Communications
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו