print header

10 טיפים יעילים כיצד להתכונן למעבר לשעון קיץ

 למעבר לשעון הקיץ ישנם יתרונות רבים, כמו למשל חסכון ניכר בצריכת החשמל לתאורה וכן גם שעות אור נוספת במהלך היום, בהם אנחנו יכולים לבלות בנעימים בחוץ. יחד עם זאת, מסתבר שיש במעבר הזה גם כמה צדדים פחות נעימים: הזזת השעון שעה אחת קדימה הוכחה במחקרים רבים כמשפיעה בצורה בלתי צפויה על גופינו ועל בריאותנו, וזאת בעיקר עקב השינוי הפתאומי המתרחש ביחס שבין שעות האור לשעות החשכה, המשפיע במידה מסוימת על מוחנו, וכן עקב ההפסד הצפוי של שעת שינה אחת, שהופך אותנו לעייפים יותר בימים שלאחר שינוי השעון. כדי להכין את עצמנו ואת בני משפחתנו טוב יותר למעבר הצפוי, ולהימנע מתופעות הלוואי העלולות לשבש ולהפריע את סדר יומנו ושנתינו, כדאי לכם להתחיל ולהתכונן מספר ימים טרם השינוי, ולהמשיך בתהליך ההסתגלות גם בימים שלאחר המעבר. כדי שתדעו כיצד ומה אתם צריכים לעשות כדי להתכונן לכך טוב יותר, אנחנו מביאים בפניכם 10 טיפים ועצות יעילות להתכוננות נכונה למעבר לשעון הקיץ.
 
יד אוחזת בשעון על רקע שמש
 

1. שילטו בעוצמת האור אליו אתם נחשפים במהלך היממה

חשוב לדעת שמנגנון השינה וההירדמות בגופינו נשלט על ידי הורמון בשם מלוטונין, המווסת את פעילות השעון הביולוגי שלנו ועובד למידת החשפיה שלנו לאור: כאשר מחשיך, המלוטונין נכנס לפעולה ומעלה את רמת העייפות , וכאשר השמש עולה רמתו יורדת כדי שנוכל להתעורר ולהתחיל את יומנו. אך המעבר לשעון קיץ עלול לשבש במעט את השעון הביולוגי הפנימי ואת ייצור המלוטנין, וזאת בעיקר עקב שינוי שעות החשיפה לאור של גופינו. לכן, כדי להתרגל לסדר היום החדש ולהסדיר במהירות את פעולת המלוטונין בגופינו, בצעו באופן מכוון פעולות שיסדירו את החשיפה שלכם לאור ולחושך במהלך הימים שטרם המעבר וגם לאחריו. כך למשל, דאגו לפתוח בבקרים את התריסים בחדר בכדי לאפשר לאור להיכנס לתוכו, בשעות היום ואחר הצהריים השתדלו לשהות במקומות מוארים טבעית מחוץ לבית, ובערב, כשאתם חוזרים לביתכם, עמעמו את האורות כמה שיותר על מנת שגופיכם יבין במהירות שזהו הזמן להתחיל להפעיל את מנגנון השינה. 

2. התאמנו ועשו כושר במהלך הימים טרם העברה לשעון

שמירה על כושר ושגרת אימונים הם תמיד דברים מבורכים, אבל מסתבר שגם הכרחיים על מנת לעזור לגופינו להתרגל למעבר לשעון קיץ ולשינוי בשעות האור והחשכה. אימון גופני גורם למוחנו לשחרר את ההורמון סרוטונין, המקושר לתהליך ההירדמות והשינה שלנו ועוזר לגוף להסתגל טוב יותר לשינויים ביולוגיים שונים. אז אם אתם כבר מתאמנים שימרו על שגרת אימונים רגילה, אבל הקפידו להתאמן כמה שיותר מחוץ לבית במהלך שעות האור, והימנעו מאימונים בשעות הלילה המאוחרות, היכולים לפגוע באיכות השינה שלכם. אם טרם התחלתם להתאמן, כדאי מאוד שתתחילו ולו רק כדי לסייע לגופיכם להתרגל לשעון החדש. 
אנשים רצים על רקע שקיעה

3. אל תנמנמו יותר מדי

על אף כל יתרונותיו, המעבר לשעון קיץ כרוך באיבודה של שעת שינה אחת. אמנם כדי להקל עלינו,  קבע המחוקק את המעבר ללילה שבין יום חמישי שישי, אך גם כך רבים מאיתנו עדיין חשים בשינוי ובשעת השינה שאבדה, וסביר להניח שעייפות יתר תורגש אצלנו בימים שלאחר המעבר. חשוב לזכור שעל אף העייפות שתתפוס אתכם לא מוכנים, חשוב להקפיד שלא לנמנם במהלך היום יתר על המידה, כדי שלא לפגוע לחלוטין במחזור השינה הלילי שלכם. אם אתם מרגישים שהעיניים נעצמות ואין שום דרך שלא תיפלו לתוך שינה קצרה, הגבילו את עצמכם לנמנום של לא יותר מ-20 דקות, בשעות אחר הצהריים בלבד, וכוונו לעצמכם מראש שעון מעורר. 

4. אם יש לכם ילדים קטנים, החלו בהליך סידור שעות השינה שלהם מספר ימים מראש

אם אנחנו רגישים למעבר לשעון הקיץ, אז ברור שילדינו רגישים לכך פי כמה וכמה. אי אפשר לצפות שנכוון את השעון קדימה לילה אחד, ושהילדים יתרגלו ישירות לסדר היום החדש, ומובן מאליו שייקח להם יותר זמן מלנו לאמץ את השינוי. כדי לעזור להם להתרגל, מומלץ להתחיל להשכיב אותם לישון בשעה מוקדמת יותר, כ-3-4 ימים לפחות  טרם השינוי הצפוי. למשל, אם שעת ההשכבה הרגילה שלהם היא 8 בערב, אז 4 ימים לפני המעבר לשעון הקיץ קחו אותם למיטה כבר ב-7:45, ביום שלאחר מכן השכיבו אותם לישון ב-7:30, וכך הלאה, עד שיתרגלו להיכנס למיטה בשעה 7:00. אם זה אפשרי, נסו גם להעיר אותם מעט מוקדם יותר מהשעה הרגילה בה הם מתעוררים. באופן הזה השינוי בשעות השינה וההפסד של שעת שינה במהלך המעבר יהיה פחות קשה עבורם והם יסתגלו לשעון החדש ביתר קלות.
ילדה ישנה
 

5. אם יש לכם ילדים מתבגרים, דאגו לכך שלא ייאבדו יותר מדי שעות שינה בעת המעבר

גם השעון הפנימי של ילדים מתבגרים ובני נוער עדיין לא מפותח דיו, ומתברר כי המעבר לשעון קיץ מקשה על קיום רצף שעות השינה הטבעי שלהם. במחקר שנערך בשנת 2015 נמצא כי בני נוער מאבדים זמן שינה יקר בעקבות המעבר לשעון קיץ ומגלים סימנים מוגברים של ישנוניות וזמן תגובה ארוך יותר במהלך הימים שלאחר שינוי השעון. הדבר עלול להתבטאות לא רק בציוניהם בבית הספר, אלא גם בעת שהם נוהגים במכונית שלהם (אם יש להם רישיון נהיגה) או על אופניהם. לכן, גם אם הילדים שלכם הם מתבגרים צעירים שלא קל לשכנע אותם, כדאי לכם בכל זאת להקפיד איתם מאוד בנוגע לשעות השינה שלהם בימים שלאחר המעבר, ולדאוג טוב שהם שומרים על כללי הזהירות טרם יציאתם לרכיבה על אופניים או נהיגה במכונית.

6. הקפידו על תפריט נכון טרם הכניסה למיטה

הקפדה על תפריט נכון ומאוזן טרם השינה הוא דבר שנכון לעשותו תמיד, אך כאשר השעון משתנה חשוב להקפיד על כך שבעתיים, כדי לאפשר לגוף הסתגלות מתאימה ונכונה. מבחינת שתייה, הקפידו להימנע משתייה של קפה ואלכוהול כ-4-6 שעות טרם כניסתכם למיטה, וסיימו לאכול את ארוחת הערב שלכם כ-2-3 שעות לפני השינה. אם תלכו לישון עם בטן נפוחה מדי, מלאה באלכוהול או בקופאין הזורם גם בדם, איכות השינה שלכם תרד באופן משמעותי וגופיכם יתקשה להתרגל לשעון החדש.
כוס קפה, שמיכה וספר

7. נהגו בכביש בזהירות יתר

הימים שלאחר המעבר לשעון הקיץ ידועים כמועדים לפורענות בכבישים, ומחקר שנערך במדינת קולורדו בשנת 2014 אפילו הראה שביום החזרה לעבודה לאחר המעבר, מתרחשות הרבה יותר תאונות דרכים מבכל יום אחר בשנה. הדבר די מובן: שעת השינה המופסדת והניסיון של גופינו להתרגל לשעון החדש גורמים לנהגים רבים לסבול מעייפות וחוסר ערנות על הכביש בימים אלו, דבר המסכן את כלל הנמצאים בדרך. לכן, בימים שלאחר המעבר הקפידו על זהירות יתר בכבישים, אם אתם חשים עייפים מדי הקפידו שלא לנהוג אלא לנוח בצד, ואם כבר יצאתם עם המכונית, נסו להימנע מנהיגה בשעות העומס ונהגו בערנות ובזהירות מרבית. אם אתם מתחילים את יום העבודה שלכם בשעות הבוקר הפקוקות, שקלו לבקש מהמנהל שלכם להגיע בשעות מעט יותר מאוחרות, במידת האפשר, במהלך הימים שלאחר המעבר.

8. הימנעו משימוש במסכים טרם השינה

מסכים דיגיטאליים, כדוגמת מסכי המחשב וסמארטפונים, הם מסיחי דעת ידועים שרבים מאיתנו משתמשים בהם בצורה לא נכונה, ממש לפני כניסתנו למיטה. האור והצבעים שמפיץ המסך גורמים לעיניים ולראש לעבוד ביתר שאת, ובכך מאריכים את זמן ההירדמות שלנו ומפריעים לאיכות ולאורך השינה שלנו. ההשלכות של השימוש במסכים דיגיטליים טרם השינה, בעיקר על רקע המעבר לשעון הקיץ והצורך של גופינו להתרגל לשעות אור וחשכה שונות, יכולות להיות שליליות ביותר. לכן, הימנעו ככל הניתן משימוש בסמארטפונים ובמחשבים הניידים שלכם לפחות כשעה לפני שאתם נכנסים למיטה.  
אדם קורא בסמארטפון שלו בחושך

9. השתדלו להישאר ערניים וממוקדים בעבודתכם ולא לנטות לגלישה סתמית באינטרנט

העייפות וחוסר הערנות הנגרמים בעקבות הפסד שעת השינה בעת המעבר, נותנים אותותיהם גם בכל הנוגע יכולת הריכוז וההתמקדות שלנו בזמן עבודתנו בימים שלאחר שינוי השעון. לדוגמה, במחקר שנערך לפני כמה שנים, נמצא כי כמות החיפושים שנעשו בגוגל אחר ערכים בידוריים כגון "מוזיקה", "וידאו" ו"ספורט" עלו פלאים במהלך שעות העבודה בימים שלאחר המעבר לשעון קיץ, דבר שמצביע על כך שבימים האלו רוב האנשים מרגישים לא מממוקדים ואף מחפשים אחר הסחות דעת. היו מודעים לתופעה והשתדלו להימנע ממנה כדי שלא לייצור לעצמכם הרגל מגונה. במקום זאת, אם אתם מרגישים עייפים, שתו כוס משקה חם או צאו לנשום אוויר כמה דקות כדי להתרענן, והמשיכו בעבודה רגילה.

10. דעו כי שכיחות כאבי הראש עולה בימים שלאחר המעבר

במספר מחקרים, כדוגמת המחקר המתואר כאן, נמצא כי תופעות כגון כאבי ראש כרוניים, כאבי ראש מקבציים ומיגרנות הן שכיחות יותר בימים שלאחר המעבר לשעון הקיץ, ואנשים הסובלים מהם באופן תדיר דיווחו על עלייה ניכרת בהתפרצויות כאבים בימים שלאחר שינוי השעון. אם אתם, או מישהו מיקירכם, סובלים מכאבי ראש שכאלו, השתדלו להקפיד על מנוחה טרם המעבר ובימים שלאחריו, יידעו את סביבתכם הקרובה בעניין זה וזכרו שאם אתם חווים החמרה במצבכם ייתכן מאוד ששעון הקיץ הוא הסיבה לכך.
 
מקור תמונה: Japanexperterna.se
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו