print header

15 מרכיבים בתוספי תזונה שכדאי להיזהר מהם

חלקנו נוהגים לצרוך תוספי תזונה מסוגים שונים כדי לשפר את בריאותנו, אך למרות שיש להם תפקיד חשוב מאוד בחייהם של לא מעט אנשים, מתברר שהם גם עלולים להיות מסוכנים. בעשור האחרון מכירות התוספים האלו עלתה בכ-81%, ככל הנראה משום שמדובר בדרך שנראית בטוחה וקלה לשמירה על הבריאות, אולם לצד זאת, ב-3 השנים האחרונות קיבל מנהל המזון והתרופות האמריקאי כ-6,500 תלונות בנוגע לבעיות בריאותיות שנוצרו כתוצאה מצריכת תוספי תזונה, כולל כ-100 מקרי מוות ומאות מקרים שבהם נשקפה לאנשים סכנת חיים ממשית. הנתונים האלו מפתיעים, אך בהתחשב בעובדה שתוספים אלו  אינם עוברים את אותן הבדיקות הקפדניות שעוברות התרופות לפני שהן מגיעות לבתי המרקחת, אי אפשר להגיד שלא ניתן היה לצפות אותם.
 
אם הרופא שלכם ממליץ שתצרכו תוספי תזונה או שאתם מחליטים על כך על דעת עצמכם, כמובן שאין צורך לחשוש יותר מדי, אולם כדאי מאוד שתחפשו את 15 המרכיבים המסוכנים הבאים ברשימת הרכיבים של התוספים ותוודאו שהם אינם כלולים בהם.
 

1. יוהימבה / יוהימבין (Yohimbe)

רכיבים בתוספי מזון
הרכיב הזה נקרא בפי רבים "ויאגרה טבעית", והוא אלקלואיד שמצוי בקליפת עץ היוהיבמה. בנוסף להשפעתו המעוררת מיניות אצל גברים ונשים כאחד, הוא עלול לגרום לעלייה בלחץ הדם וקצב פעימות הלב, כאבי ראש, התקפי אפילפסיה, בעיות בכבד ובכליות והתקפי חרדה. "כל אדם עשוי להגיב אחרת ליוהימבה בהתאם למצבו הבריאותי, אולם יש לו השפעות מזיקות ללב של כל מי שצורך אותו", כך אומר ד"ר מארק מויאד, מנהל מחלקת התרופות האלטרנטיביות במרכז הרפואי של אוניברסיטת מישיגן.
 
איפה תמצאו את הרכיב: את היוהימבין תמצאו בתוספי תזונה שמיועדים לטיפול בחשק מיני נמוך, בעיות בתפקוד המיני, דיכאון והשמנת יתר. 

2. אבקת קפאין (Caffeine powder)

רכיבים בתוספי מזון
אבקת קפאין היא קפאין טהור ב-100%. באופן תיאורטי, כפית אחת של אבקת קפאין שווה לכ-28 כוסות קפה, אולם בתוספי המזון תמצאו כמות קטנה יותר מזו בהרבה. עם זאת, אבקת הקפאין עלולה לגרום להתקפי אפילפסיה והתקפי לב אם משלבים את צריכתה יחד עם צריכת משקאות אחרים שמכילים קפאין או ממריצים נוספים.
 
איפה תמצאו את הרכיב: את אבקת הקפאין בדרך כלל תוכלו למצוא בתוספי תזונה לטיפול בהפרעות קשב, לשיפור היכולת האתלטית ולירידה במשקל.

3. אקונייט / אקונייטום (Aconite)

רכיבים בתוספי מזון
צמח האקונייט התפרסם בזכות יכולתו לבלום תסמיני מחלות טרם הופעתם, אם נוטלים אותו בשלביהן הראשונים. עם זאת, למרות שמדובר בצמח שהשתמשו בו במשך שנים ברפואה הסינית העממית, הוא ידוע גם כרעל עוצמתי ומסוכן. צריכת אקונייט עלולה לגרום לבחילות, הקאות, חולשה, בעיות נשימה, בעיות בקצב הלב ואפילו מוות.
 
איפה תמצאו את הרכיב: באקונייט משתמשים לרוב בתכשירים שמטפלים בדלקות, כאבים במפרקים ושיגדון.

4. לראה משולשת / צ'פרל (Chaparral)

רכיבים בתוספי מזון
למרות שבצמח הצ'פרל השתמשו הילידים האינדיאניים שבאמריקה כדי לטפל במחלות מין, הכשות נחש, אבעבועות רוח ושחפת, הצ'פרל שמשתמשים בו בתוספי המזון הוא אינו אותו צ'פרל ממשפחת הצמחים שקיימת ביבשת אמריקה. מנהל המזון והתרופות האמריקאי ממליץ שלא לעשות בו שימוש שכן הוא עלול לעורר בעיות בכבד ובכליות. כמו כן, למרות שיש המייחסים לו את היכולת להקטין גידולים סרטניים, חוקרי סרטן בריטיים ממליצים שלא להשתמש בצ'פרל למניעת שום סוג של גידול סרטני, משום שבאותה המידה הוא גם עלול להחמיר את המצב.
 
איפה תמצאו את הרכיב: בצ'פרל משתמשים בעיקר בתוספי תזונה לטיפול בדלקות, זיהומים, פריחה בעור, סרטן וירידה במשקל.
 

5. טוסילאגו (Tussilago / Colsfoot)

רכיבים בתוספי מזון
בצמח הטוסילאגו משתמשים לצורך הכנת תה משקה תה ומוסיפים אותו לתוספי מזון מסוימים, אך לא רבים יודעים שתועדו מקרים בהם המשקה גרם לנזק בכבד, ובשימוש בעת הריון אף גרם לנזק לכבד של העובר המתפתח. ממשלת גרמניה הוציאה את הטוסילאגו מחוץ לחוק, ובנוסף לכך הוא גם נמצא כחומר מסרטן שמומלץ להימנע ממגע הגוף עמו, הן בטיפול חיצוני והן בטיפול פנימי.
 
איפה תמצאו את הרכיב: בטוסילאגו משתמשים בדרך כלל ליצירת תוספי תזונה שמסייעים למנוע שיעול, כאב גרון, ברונכיטיס, אסתמה ודלקת במיתרי הקול.

6. קומפריי (Comfrey)

רכיבים בתוספי מזון
למרות שתרבויות שונות השתמשו בצמח הקומפריי לצורכי רפואה, הדעות כיום חלוקות לגבי יעילותו לגוף האדם. מומחים טוענים כי אסור לגוף האדם לצרוך אותו באופן פנימי ושמומלץ להשתמש בו אך ורק באופן חיצוני, ולפיכך מנהל המזון והתרופות האמריקאי אסר את השימוש שלו באופן פנימי בשנת 2001, וקבע כי המוצרים שעדיין מכילים אותו ומיועדים לשימוש חיצוני יציגו עליהם אזהרה. קומפריי הוא חומר שעלול להיות מסרטן, ובשימוש פנימי עלול לגרום לנזק רב לכבד.
 
איפה תמצאו את הרכיב: את הקומפריי תמצאו בתוספי תזונה שמסייעים לטיפול בשיעול, דימום וסתי כבד, בעיות בקיבה, כאבים בחזה וסרטן.

7. געדה (Teucrium / Germander)

רכיבים בתוספי מזון
למרות שקיימות אזהרות רבות בנוגע לגעדה, אנשים עדיין משתמשים בצמח לטיפול בבעיות בכיס המרה, וכן בבעיות שקשורות למערכת העיכול כמו שלשולים או כאבי בטן. הצמח ידוע כמחסל חיידקים, ולכן יצרנים רבים משתמשים בו גם במי פה, אולם הוא נחשב לא בטוח לשימוש ובצרפת אסרו את מכירתו, בעוד שבקנדה אסרו את השימוש בו במי פה. באופן כללי מומלץ שלא לעשות שימוש בצמח בצורה כזו או אחרת שכן הוא מזיק לכולם ועבור אנשים מסוימים אף עלול לגרום לנזק בלתי הפיך.
 
איפה תמצאו את הרכיב: בגעדה משתמשים כאמור במי פה מסוגים שונים, אולם תוכלו למצוא אותו גם בתוספי תזונה שעוזרים לרדת במשקל ולטפל בחום גבוה, שיגדון, בעיות בקיבה ודלקת מפרקים.

8. כלידוניום (Chelidonium / greater celandine)

רכיבים בתוספי מזון
הצמח הזה רעיל במידה בינונית כאשר באים עמו במגע, אולם כל עוד משתמשים בו במידות הנכונות הוא עשוי להיות מועיל. עם זאת, בשימוש פנימי הצמח נמצא כמשתק איברים וכפוגע במרקמם החלק של השרירים, ובנוסף הוא גם מגביר את לחץ הדם. בשנת 1978 כימאי אוקראיני טען כי מצא תרופה לסרטן ולאיידס שמקורה בצמח זה, אולם הוא נעצר בווינה בספטמבר 2012 והואשם בתרמית. בשימוש פנימי המרכיב הזה עלול לגרום לבעיות בכבד, ובשימוש חיצוני הוא עלול לגרום לתגובה אלרגית. עד כה לא נעשו מספיק ניסויים כדי לדעת עד כמה הוא בטוח לשימוש.
 
איפה תמצאו את הרכיב: בכלידוניום משתמשים כיום לרוב בתוספי תזונה שמיועדים לטפל בכאבי בטן.

9. תמצית עלי תה ירוק (Camellia sinensis / Green tea extract)

רכיבים בתוספי מזון
קפסולה אחת של תמצית עלי תה ירוק מכילה פי 5 יותר פוליפנולים משיש בכוס תה ירוק, אך למרות שהיא יכולה לסייע למנוע סרטן, גופנו מסוגל לספוג רק עד 26% ממנה, כך שמומלץ להעדיף לצרוך תה ירוק בצורתו הנוזלית. זאת, משום שבשילוב עם תרופות אחרות יכולה התמצית להגביר את העמידות של התאים הסרטניים, ועל כן אינה מומלצת כלל בעת טיפולי כימותרפיה. בנוסף, צריכה רבה מדי של תמצית עלי תה ירוק יכולה לגרום נזק לדנ"א ולאי ספיקת כבד חריפה.
 
איפה תמצאו את הרכיב: בתמצית עלי תה ירוק משתמשים בתוספי תזונה המיועדים לירידה במשקל.

10. קאווה / קאבה (Kava)

רכיבים בתוספי מזון
בקאווה משתמשים כדי להפחית חרדות, תחושות של חוסר מנוחה והפרעות שונות שקשורות לשינה, כמו למשל התכווצויות שרירים, אולם הצמח לא מומלץ לשימוש עבור כל אדם. כמו שאר הרכיבים שברשימה הזו גם הקאווה עלול לגרום לנזק לכבד ואסור לשלב אותו עם אלכוהול או תרופות פסיכיאטריות, כמו נוגדי דיכאון. הדבר החשוב ביותר שעליכם לדעת על קאווה זה שהוא מעכב תגובה מהירה של הגוף, כך שאינו מומלץ כלל למי שנוהג ברכב או מבצע פעולות אחרות שדורשות ערנות וחדות. 
 
איפה תמצאו את הרכיב: את הקאווה תמצאו בתוספי תזונה שמטפלים בחרדות או בהפרעות שינה.

11. שרועה רב שנתית / לובליה (Lobelia)

רכיבים בתוספי מזון
לובליה הוא צמח שמשמש בעיקר לטיפול בבעיות שונות בנשימה, להרגעת השרירים ולהגברת הזעה. הצמח נחשב לא בטוח לשימוש פנימי עבור רוב האנשים, שכן חלק מתופעות הלוואי שלו כוללות בחילות, הקאות, שיעול, סחרחורות, רעידות, ויש לו גם השפעה מזיקה על הלב. לעת עתה לא ידוע מספיק למדענים כדי לקבוע האם התועלת של הצמח עולה על החסרונות שלו, ועל כן מומלץ להימנע ממנו.
 
איפה תמצאו את הרכיב: את הלובליה תוכלו למצוא בתוספי תזונה שמיועדים לטיפול בבעיות בנשימה, ובעיקר בכאלה שעוזרים להיגמל מעישון, שכן השפעתו על הגוף מזכירה בתהליכים מסוימים את השפעתו של הטבק.

12. אוקסילופרין / מתיל-סינפרין (Methylsynephrine / Oxilofrine)

רכיבים בתוספי מזון
אוקסילופרין נחשב לסם פסיכואקטיבי סינתטי ממריץ, שבין היתר גם מדכא תיאבון. הוא נאסר לשימוש על ידי ספורטאים, אולם נעשה בו שימוש בתוספי מזון לא רק להגברת המרץ, אלא בעיקר לדיכוי התיאבון. החומר הזה עלול לגרום לקצב לב בלתי אחיד ואף לדום לב, בייחוד כשמשלבים אותו עם חומרים ממריצים אחרים. זהו אחד מהחומרים שד"ר מויאד ממליץ להתרחק מהם כמה שיותר, שכן מדובר בסם פסיכואקטיבי לכל דבר. 
איפה תמצאו את הרכיב: את האוקסילופרין תמצאו בדרך כלל בתוספי תזונה להרזיה ולשיפור התפקוד האתלטי והגברת האנרגיה. 

13. שמן נענע הכדורים (Pennyroyal oil)

רכיבים בתוספי מזון
למרות האזהרות החמורות בנוגע לשימוש בשמן נענע הכדורים, עדיין מייצרים איתו תוספי מזון רבים. השימוש בו עלול לשנות את זמן הופעת המחזור בקרב נשים ואף לגרום להפלות, לפגוע בכבד, בכליות ובמערכת העצבים, ולגרום לכאבי בטן, בחילות, הקאות, בלבול, בעיות בשמיעה, לחץ דם גבוה, כשל ריאתי ונזק מוחי. למדענים עדיין לא ידוע מספיק כדי לקבוע האם ההשפעה החיוביות של שמן נענע הכדורים בטיפול בהתקררות ובדלקת ריאות שווה את הנזק שהוא יוצר.
 
איפה תמצאו את הרכיב: את שמן נענע הכדורים תמצאו בתוספי תזונה שמטפלים בבעיות שקשורות לנשימה ולריאות, וכן בבעיות שקשורות לעיכול.

14. אורז שמרים אדום (Red yeast rice)

רכיבים בתוספי מזון
באורז שמרים אדום משתמשים בין היתר במטבח הסיני, אולם עד היום עוד לא הצליחו חוקרים לקבוע עד כמה הוא מומלץ לשימוש. רכיב זה עוזר לשמור על רמות כולסטרול תקינות ולשפר את זרימת הדם, אולם איגוד הלב האמריקאי מזהיר שלא לעשות בו שימוש עד אשר יסיימו את המחקר ארוך הטווח שהם מבצעים בו בשנים האחרונות.
 
איפה תמצאו את הרכיב: כאמור, אורז שמרים אדום ניתן למצוא בתוספי תזונה שמטפלים בבעיות של כולסטרול וזרימת דם.

15. חומצה אוסנית (Usnic acid)

רכיבים בתוספי מזון
בשנת 2013 דווח על מספר רב של מקרים של אנשים שהכבד שלהם נפגע קשה כתוצאה משימוש בתוספי מזון שמכילים חומצה אוסנית, וחלקם אף הגיעו למצב של מוות עקב הפגיעה. בארה"ב מתריעים בנוגע לרכיב זה בתוספי התזונה, ומומלץ שתימנעו בעצמכם מאלה המכילים אותו.
 
איפה תמצאו את הרכיב: את החומצה האוסנית תמצאו בתוספי תזונה שעוזרים לרדת במשקל ולהקל על כאבים. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.