print header

כך תספקו את 12 החשקים הנפוצים ביותר

אתם בוודאי מכירים את ההרגשה - אתם יושבים וצופים בטלוויזיה, ופתאום יש לכם חשק בלתי נשלט למשהו מתוק, או אולי מטוגן, או מלוח. חשקים פתאומיים כאלה הם הדרך של הגוף שלנו להגיד לנו כי יש לו חוסר תזונתי מסויים, אך לא תמיד אנו מפרשים את הצרכים האלה בצורה הנכונה ביותר. הכירו את רשימת 12 החשקים הנפוצים ביותר, ולמדו מה הגוף שלכם באמת צריך כדי לספק אותם.

 

1. שוקולד חלב

אין ספק כי אחד החשקים הגדולים ביותר שאנו מכירים הוא החשק לשוקולד, ואין שום הפתעה בכך, כיוון שהשוקולד גורם לשחרור של אנדורפינים במוח שלנו, כימיקלים אשר אחראים לתחושת העונג וההרגשה הטובה.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
בנוסף לשחרור האנדורפינים, השוקולד גם מספק לגוף מנה נכבדת של מגנזיום, מינרל אשר תורם בין השאר לשחרור והרגעת כלי הדם ולתפוקת האנרגיה של הגוף.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
במקום לזלול שוקולד, עדיף לאכול אגוזים, קטניות, בננות ואבוקדו, כולם עשירים במגנזיום ויספקו את אותו החשק של הגוף. אם בכל זאת מתחשק לכם שוקולד, עדיף שתאכלו שוקולד מריר, שהוא בריא לגוף וגם מספק את שחרור האנדורפינים.

חשקים לא בריאים

Peter Pearson

2. לחם

הלחם מהווה את אחד המזונות הבסיסיים ביותר בעולם, וזאת מכיוון שהוא מספק לגוף אבני בניין חשובות ורבות, אך בימינו רוב הלחמים אותם אנו צורכים הם לחמים לא בריאים, הגורמים להשמנה, לעלייה ברמות הסוכר בדם ולבעיות לב.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
אחד החומרים המזינים המצויים בלחם הן חומצות אמינו חיוניות, אותן הגוף לא מסוגל להפיק בעצמו ולכן אנו חייבים לצרוך אותן דרך המזון שלנו. חומצות האמינו מהוות את אבני הבניין של החלבונים בגוף, הממלאים תפקידים שונים וחיוניים.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
בפעם הבאה שיהיה לכם חשק ללחם, שהוא בעצם חשק לחומצות אמינו, נסו לצרוך אגוזים, דגים, ביצים או קינואה, כולם עשירים בחומצות האמינו החיוניות המצויות גם בלחם.

חשקים לא בריאים

 

3. קפה

הסיבה שהקפה הפך לחלק כה משמעותי בתרבות שלנו, היא הימצאות של הכימיקל הממכר קפאין בפולי הקפה. כידוע, הקפאין מעורר אותנו וגורם לנו להרגיש מרוכזים ונמרצים, אך הקפאין גורם לנו להתמכר למשקה המעורר, שיכול לגרום גם לעלייה בלחץ הדם ולבעיות בריאותיות שונות.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
כאשר אתם חשים חשק עז לקפה, הסיבה היא כנראה חוסר באנרגיה, במיוחד כאשר אנו רוצים לשתות את הקפה על הבוקר או לקראת סוף היום. הבעיה באנרגיה שאנו מקבלים מהקפה, היא שהיא זמנית בלבד, וברגע שהיא נעלמת חוזר החשק לקפה.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
הצורה החכמה לספק אנרגיה לגוף, היא להסתמך על מקורות אנרגיה עמידים ובריאים יותר, כמו בננות, דבש, בטטה, תפוחים או שקדים. מזונות אלה מספקים לגוף את האנרגיה הדרושה להתחלת היום, אך לא גורמים לנפילת מתח לאחר מספר שעות.

חשקים לא בריאים

 

4. סוכר

קשה מאוד להתגבר על החשק לסוכר, כיוון שהסוכר מסתתר במאכלים כה רבים סביבנו. הבעיה היא שסיפוק החשק עם המזונות הממותקים השונים לא מספקת לגוף את חומרי התזונה להם הוא זקוק.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
כאשר אנו מרגישים בחשק לסוכר, זהו איתות של הגוף שלנו שמסמן לנו כי אנו זקוקים לגלוקוז. הגלוקוז הוא שעוזר לנו לשמר את רמות האנרגיה התקינות של הגוף, אך חשוב לצרוך את הגלוקוז יחד עם חומרי נוספים, כגון מינרלים, ויטמינים וסיבים.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
כדי לספק את החשק למתוק, עדיף לאכול פירות, המכילים פרוקטוז בנוסף על הגלוקוז, אשר תורם לפירוק מהיר יותר של הסוכר בדם. בנוסף, הפירות מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים, המעשירים את החוסן הגופני ואת פעילותו.

חשקים לא בריאים

 

5. מזון מטוגן

כאשר אנו אוכלים מזונות מטוגנים, המוח שלנו משחרר חומרים הגורמים לנו להרגיש טוב, זאת בעקבות הצורך של הגוף בשומנים בריאים, אך רוב המזונות המטוגנים שאנו אוכלים מכילים כמות רבה מדי של שומנים, ובדרך כלל מטוגנים בשמנים לא בריאים.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
למרות שלשומנים יצא שם רע, הם חלק מהחומרים שהגוף שלנו זקוק להם כדי לשמור על רמת תפקוד תקינה. החוכמה היא לדעת לבחור את השומנים הנכונים לצריכה: שומן חד בלתי רווי, ורב שומן בלתי רווי, שכן הם למעשה מסייעים בפירוק השומנים שהצטברו בגוף, וגורמים לנו להרגיש טוב.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
השומנים הבלתי רווים, המומלצים לצריכה, מצויים בכמויות גדולות באבוקדו, ובאגוזים כמו שקדים או קשיו, שיכולים לספק לכם גם מנת סיבים תזונתיים. אם אתם מתעקשים לטגן את המזון שלכם, נסו לטגן אותו בשמן קוקוס, שהוא בריא וטעים במיוחד.

חשקים לא בריאים

 

6. חטיפים מלוחים

בנוסף למתוק, המלוח מככב בראש רשימת החשקים הגדולים ביותר שלנו, ולמעשה, רוב החטיפים שאנו רואים על המדפים בסופר הם חטיפים מלוחים, אך חטיפים אלה הם גם בדרך כלל מטוגנים בשמן שאינו בריא, ואינם מוסיפים חומרי תזונה חיוניים לגוף.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
כאשר יש לנו חשק למלוח, זה סימן שלגוף שלנו דרושה מנת נתרן, שהוא אחד המינרלים המרכיבים את המלח. הבעיה היא בסוג המלח אותו אנו צורכים. מלח שולחן פשוט, או המלח התעשייתי המשמש להכנת החטיפים הקנויים, גורם לאגירת נוזלים בגוף, שיכולה לגרום למגוון בעיות בריאותיות.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
הפתרון הנכון ביותר לבעיית המלח, היא פשוט לנסות סוגי מלח אחרים, שהם בריאים יותר ומגיעים ממקורות שונים מאשר מלח השולחן שלנו. מלח הימלאיה ורוד, למשל, הוא מקור מצויין לנתרן, אשר תורם לויסות הנוזלים בגוף, במקום לגרום לאגירה שלהם.

חשקים לא בריאים

 

7. פיצה

אחד הפתרונות הפשוטים ביותר לארוחת הערב היא להזמין מגש פיצה, אבל זהו לא תמיד הפתרון הנכון. הפיצה היא מאכל שומני, המכיל שמנים מסוכנים, בנוסף לכמות פחמימות לא מבוטלת, שגורמת להשמנה מיותרת ולאגירה של שומנים.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
כאשר החשק לפיצה מתעורר בנו, זהו סימן לכך שהגוף שלנו דורש חומצות שומן חיוניות, אומגה-3 ואומגה-6, אשר מתפרש על ידינו כצורך בכל מזון שומני, לא משנה מה מקורו והאם הוא תורם לבריאותנו.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
חומצות השומן החיוניות, אומגה-3 ואומגה-6 הן אחד המרכיבים התורמים לבריאותנו בצורה הגדולה ביותר. כדי לצרוך חומצות שומן אלה, עדיף לאכול מזונות כמו דגי סלמון וטונה, זרעי פשתן או אגוזי מלך.

חשקים לא בריאים

 

8. גבינה צהובה

פעמים רבות כאשר אנו מנסים להתמיד בדיאטה, החשק לגבינה צהובה מתגבר אצלנו באופן חשוד. מרבית הגבינות הצהובות אותן אנו צורכים גורמות לעלייה משמעותית ברמות הכולסטרול, ולנזק רב בנוסף לסיפוק החשק.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
הסיבה לכך שיש לנו חשק רב לגבינה צהובה בזמן הדיאטה, היא שהגבינה מספקת לנו הרבה קלוריות, אותן מנענו מהגוף בזמן הדיאטה. הקלוריות מספקות לגוף שלנו אנרגיה, אך כאשר אנו צורכים יותר מדי מהן, אנו סובלים מהשמנה.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
חשוב לשמור על צריכת הקלוריות שלנו, שכן הן הדלק שהגוף שלנו צורך, אבל חשוב להקפיד לאכול בצורה מאוזנת, ולצרוך ויטמינים ומינרלים יחד עם הקלוריות. ספקו את החשק לקלוריות בעזרת פירות מתוקים ואגוזים, במקום לפנות לגבינה המלאה בקלוריות יתר על המידה.

חשקים לא בריאים

 

9. מאכלים חמוצים

הצורך של הגוף שלנו במזונות חמוצים למיניהם גורם לנו לנשנש עוד ועוד מאכלים כבושים ומוחמצים, אשר מכילים לעיתים כמויות גדולות של מלח. ישנם גם מזונות הגורמים לחומציות בגוף, מבלי להיות חמוצים בטעמם, בינהם ניתן למצוא את החמאה, התירס והחיטה.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
הצורך שלנו במאכלים חמוצים נובע מהצורך של הגוף במגנזיום, אחד המינרלים החיוניים לגוף, האחראי בין השאר על הרגעת הלחצים, שיפור השינה, תחזוק השרירים ומניעת מחלות לב שונות.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
המגנזיום עשיר במיוחד במזונות המכילים כלורופיל, כלומר, עלים ירוקים, אגוזים, קטניות, דגנים מלאים, פולי סויה ובננות. צריכה של מזונות אלה תעלה את רמות המגנזיום, אך תמנע צריכה של החומרים הנוספים, הנפוצים במאכלים חמוצים.

חשקים לא בריאים

Dom Dada

10. פחמימות 

כיוון שאנשים רבים מנסים להוריד במשקל על ידי הגבלת כמות הפחמימות שהם צורכים, הפחמימות נחשבות לאחד החשקים הגדולים ביותר שלנו. מזונות כגון לחם, קטניות, תפוחי אדמה ואפילו פירות מסויימים, מכילים פחמימות רבות אשר פוגעות לנו בדיאטה.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
כאשר אנו מגבילים באופן מלאכותי את צריכת הפחמימות שלנו, אנו מונעים מהגוף את אחת מאבני הבניין החיוניות לו. הדרך החכמה לצרוך פחמימות, היא לשים לב לכמה מהן אנו צורכים, ולדעת לצרוך את המזונות המספקים לכם גם ויטמינים ומינרלים חיוניים, בנוסף על הפחמימות שהם.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
כל שצריך לעשות כדי לשמור על הבריאות, תוך כדי סיפוק החשק לפחמימות, זה לצרוך את המזונות הנכונים. נסו מוצרים מקמח מלא, קינואה, בורגול ותירס, כדי לספק את החשק לפחמימות.

חשקים לא בריאים

 

11. בשר אדום

אין זה סוד כי אכילה של בשר אדום רב מדי יכולה לגרום לבעיות בריאותיות חמורות, כגון רמות כולסטרול גבוהות, השמנה ובעיות לב שונות. הצורך שלנו בבשר הוא עמוק ומושרש בתרבותנו, ולכן קשה מאוד לוותר על אכילתו.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
כאשר יש לכם חשק עז לבשר, זהו סימן לכך שהגוף שלכם צריך חלבונים, מהם מורכב הבשר. החלבונים הן הבסיס עליו פועלים כל תהליכי הגוף שלנו, והם חיוניים לשמירה על פעילותו התקינה של הגוף ועל בריאותו.
 
מה מומלץ לאכול במקום?
במקום לצרוך בשר אדום, שהוא בעייתי מבחינה בריאותית, מומלץ לצרוך מזונות עשירים בחלבון שאינם פוגעים בבריאות באותה מידה. אפונה, קינואה, אגוזים, סויה וקטניות שונות, הן כולן מקור מעולה לחלבון, שאינו מסכן את בריאות הלב שלכם.

חשקים לא בריאים

 

12. שום דבר

לפעמים, אין לנו חשק לכלום, ואפילו ניתן לומר שפשוט אין לנו תיאבון, אך גם זהו סימן לכך שקיים חוסר מסויים בגוף. מצב בו פשוט "לא בא לנו לאכול" לאורך זמן רב הוא מסוכן, ומצביע בדרך כלל על חוסר איזון.
 
מה הגוף שלכם באמת רוצה?
אחד החוסרים הגורמים בדרך כלל לחוסר תיאבון, הוא החוסר באבץ. האבץ הוא מינרל אשר משפיע על מערכת העיכול ועל בלוטות הטעם, ומחסור שלנו יכול ממש לגרום לנו לטעום פחות טוב, מצב שגורם בסופו של דבר לחוסר חשק למזון.
 
כיצד תוכלו להחזיר את התיאבון?
נסו לאכול מעט בוטנים, גרעיני דלעת, גרעיני אבטיח, גרגרי חומוס מבושלים ואפילו מעט שוקולד מריר. מזונות אלה עשירים באבץ, ויכולים, לאורך כמה ימים, להחזיר את התיאבון שלכם לקדמותו.

חשקים לא בריאים

Still_life88_second
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו