print header

5 סוגי דמנציה שונים שחשוב להכיר ודרכים למניעתם

לא מעט אנשים נוטים לתאר ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי של האדם כדמנציה, אך לא מודעים לכך שלמעשה קיימים מספר סוגים שונים של המחלה הזו, שמתאפיינים בגורמים ובדרכי טיפול שונים. כיום, הסוג המוכר והנפוץ ביותר הוא האלצהיימר שזכה לסיקור הרחב מכולם, בזמן שסוגים אחרים שרויים באפלה, מה שמקשה מאוד על הזיהוי והטיפול בהם לפני שנהיה מאוחר מדי. זו הסיבה שהגיע הזמן להכיר את 5 סוגי הדמנציה השונים ואת התסמינים ודרכי המניעה היעילות ביותר שיגנו עליכם ועל האנשים היקרים לכם. 

טיפול בדמנציה: אישה בוגרת סועדת אישה זקנה
 

1. דמנציה וסקולרית 

דמנציה וסקולרית היא הסוג השני הנפוץ ביותר של דמנציה לאחר מחלת האלצהיימר. המחלה פורצת כשכלי הדם המספקים חמצן למוח נחסמים או מתקשים, מה שעלול לגרום למוות של תאי מוח (המתבטא בשבץ מוחי) באזור הקוגניטיבי, ועשוי להוביל לבעיות זיכרון, חשיבה או היגיון, ובמקרים מסובכים יותר אף יכול להסתיים במוות. כמו כן חשוב לציין כי מחלות לב, כולסטרול גבוה, סוכרת ועישון מעלים את הסיכוי לחלות בדמנציה מסוג זה באחוזים רבים, זאת מאחר וכל הגורמים הללו תורמים להיווצרות אוטמים בעורקים, ולבעיות של כלי דם שפוגעים בתאי המוח אשר עלולים להיות אלו שאחראיים על תפקודים קוגניטיביים חיוניים. 

תסמינים שכיחים:

 • בעיות תכנון או ארגון.
 • קושי בקבלת החלטות או בפתרון בעיות.
 • קשיים לעקוב אחר מספר שלבים (בישול ארוחה לפי מתכון לדוגמה).
 • בעיות ריכוז ובלבול פתאומי.
 • קושי בדיבור.

דרכים להימנע מדמנציה וסקולרית:

דניז ארטן יונס, פרופסורית לנוירולוגיה באוניברסיטת אורגון לבריאות ומדע, מסבירה שהדרך הטובה ביותר להימנע מהתקשות או סתימה של כלי הדם היא להקפיד לשמור על רמות כולסטרול ולחץ דם יציבים. כראייה לכך, במחקר שנערך בשנת 1998 נמצא כי נבדקים שקיבלו טיפול להורדת לחץ הדם הפחיתו את הסיכוי שלהם ללקות בדמנציה ב-50%. בנוסף, כפי שכבר צוין קודם לכן, יש להימנע מעישון וממאכלים שתורמים להיווצרות סוכרת, כדי להקטין את הסיכון של פגיעה בכלי הדם. אם ביצעתם לאחרונה בדיקות דם שהעידו על רמות כולסטרול גבוהות בגוף, תוכלו להסתייע ב-10 דרכים יעילות להורדת הכולסטרול, שיחזירו אתכם למיטבכם.

2. דמנציה עם גופיפי לואי

דמנציה עם גופיפי לואי מתבטאת בגושים של חלבון הנקרא אלפא-סינוקלאין, שמתאספים באזור קליפת המוח וכתוצאה מכך מובילים לאובדן הזיכרון וקושי בחשיבה, בדומה למחלת האלצהיימר. עם זאת, דמנציה עם גופיפי לואי שונה מאלצהיימר בכך שהיא כרוכה לעתים קרובות בהפרעות שינה, הזיות ונוקשות שרירים בדומה למחלת הפרקינסון. פרופסור יונס טוענת שאדם הסובל מדמנציה מסוג זה, מתקשה לפרש את מה שהוא רואה בעקבות ירידה בתפקוד של המוח. היא מוסיפה ואומרת שחולים עם דמנציה עם גופיפי לואי עלולים ללכת לאיבוד במהלך נהיגה או בזמן שהם מתכוננים להיכנס למקלחת לדוגמה, מכיוון שמקומות ודרכים שהם הכירו לפני כן כבר לא נראים להם מוכרים. יש בעייתיות רבה בטיפול בסוג דמנציה זה, מכיוון שתרופות המיועדות להילחם בהזיות עלולות להחמיר את בעיות הזיכרון, והטיפול בתסמינים הגופניים יכול להחמיר את הבעיות הקוגניטיביות. 

תסמינים שכיחים:

 • שיבושי חשיבה והיגיון.
 • בלבול וחוסר ערנות.
 • יציבה כפופה, בעיות שיווי משקל ושרירים נוקשים.
 • הזיות ואשליות.
 • קושי לפרש מידע חזותי.
 • אובדן זיכרון משמעותי.
 • הפרעות שינה.

דרכים להימנע מדמנציה עם גופיפי לואי:

פרופסור יונס טוענת שבמקרה כמו דמנציה עם גופיפי לואי, יש לשאוף לפתח את המוח ככל הניתן. לכן חשוב לאמץ תחביבים שונים ולשמר את רמת ההשכלה על ידי קריאה, משחקי זיכרון וכדומה, שעשויים לעזור להדוף את התסמינים של כל סוגי הדמנציה. קראו את 15 העצות הבאות, שאם תקפידו עליהן, תשפרו את ביצועי המוח. בנוסף, תוכלו ליהנות מ-8 אפליקציות נהדרות שישמרו על המוח שלכם בכושר מצוין.
 
טיפול בדמנציה: אישה עם עיניים פקוחות לרווחה
 

3. אלצהיימר

מחלת האלצהיימר מתאפיינת בירידה קוגניטיבית המתבטאת בתחילה בפגיעה בזיכרון, והיא מתעצמת ומשפיעה על תפקודים אחרים שנפגעים עקב התנוונות תאי העצב במוח. עד היום לא נמצא גורם יחיד שמשפיע על הסיכון לחלות במחלה וישנן מספר אפשרויות שמגבירות את הסיכוי ללקות במחלה, כגון: מין (נשים סובלות יותר מהמחלה), גיל (נפוץ בעיקר אצל קשישים), אחוז שומנים גבוה בדם, לחץ דם גבוה, עישון וחבלות ראש חוזרות ונשנות. 

תסמינים שכיחים:

מחלת האלצהיימר הינה מחלה שתסמיניה הולכים ומחריפים לפי השלבים הבאים:
 • שלב ראשוני: קושי בזיכרון לטווח קצר ובחשיבה מופשטת. 
 • שלב מתקדם: קושי בהתמצאות במרחב ואיטיות מוטורית ומחשבתית.
 • שלב מתקדם יותר: קושי בחשיבה לוגית וקושי בביצוע פעילויות מורכבות יומיומיות, כגון רחצה, הלבשה, זיהוי אנשים ועוד.
 • שלב סופי: אי יכולת לזהות אנשים מוכרים, חוסר שליטה על הסוגרים וכושר התנועה הולך ודועך. במרבית המקרים שלב זה יסתיים במצב של חוסר תקשורת מוחלטת ואי יכולת לפעול בצורה עצמאית.

דרכים להימנע ממחלת האלצהיימר:

יש לא מעט שינויים שתוכלו לסגל באורח החיים שלכם שיאפשרו לכם למנוע את מחלת האלצהיימר, ולכן חשוב שתתוודעו אליהם ותכירו 17 דרכים יעילות שונות שיסייעו לכם לחיות חיים בריאים וטובים יותר. 

4. דמנציה פרונטו-טמפורלית

דמנציה פרונטו-טמפורלית מהווה כ-10% מכל מקרי הדמנציה. דמנציה זו מאופיינת בניוון של תאי עצב באזור החזיתי, או באונה הטמפורלית של המוח, והיא בדרך כלל מחלה גנטית. על פי המכון הלאומי להזדקנות של ארה"ב, דמנציה מסוג זה עשויה להיראות אחרת במוחם של אנשים שונים, אך היא בדרך כלל גורמת לשינויים באישיות, בהתנהגות וביכולת התקשורת. דוגמה שכיחה שעלולה להתרחש היא אדם שמתחיל להתנהג באימפולסיביות בדרך שאינה אופיינית לו, והוא יכול להתחיל לבצע רכישות גדולות מבלי להיוועץ בבן או בת הזוג שלו, כפי שנהג לעשות בעבר. לכן חשוב לשים לב לשינוי משמעותי בהתנהגות שעלול להשפיע בהמשך על ביצועים בעבודה או על קשרים חברתיים. 

תסמינים שכיחים:

 • התנהגות בלתי הולמת בציבור.
 • אימפולסיביות (ביצוע פעולה ללא מחשבה מוקדמת).
 • אכילת יתר ונימוסי שולחן ירודים.
 • הזנחת ההיגיינה האישית.
 • התנהגויות כפייתיות.
 • אנוכיות.
 • חוסר יכולת להזדהות עם אנשים, קור ואדישות.
 • גסות רוח.

דרכים להימנע מדמנציה פרונטו-טמפורלית:

שלא כמו סיבוכים בכלי הדם, גופיפי לואי ואלצהיימר, אין תרופות שיכולות לייצב דמנציה פרונטו-טמפורלית. זו הסיבה שחשוב מאוד לאמץ אורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית ופיתוח קוגניטיבי, שיחזקו את הגוף והמוח ויאפשרו להתמודד בצורה הטובה ביותר עם המחלה. יש לציין כי בכתב עת של ביקורות טבע, פורסם בשנת 2008 כי יש בהישג יד טכניקות הדמיה מתקדמות שיכולות לבצע אבחון מוקדם של דמנציה פרונטו-טמפורלית ושל מחלת האלצהיימר, מידע שבהחלט עשוי להשפיע על חייהם של אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של המחלות האלו.
 
טיפול בדמנציה: איש מבוגר נראה מודאג ותופס את סנטרו

5. דמנציה מעורבת 

עד כה התוודענו לסוגים שונים של מחלת הדמנציה, אך מה שעשוי להיות מסוכן יותר הוא מצב שבו האדם סובל משילוב של מספר שינויים במוח באותו הזמן. זאת אומרת שפירוק החלבונים הנעשה במוח שקשור למחלת האלצהיימר, מתקיים באותה העת עם בעיות דם הקשורות לדמנציה וסקולרית. בנוסף, השינויים שמתרחשים במוח בעקבות האלצהיימר עלולים להגיע יחד עם התסמינים של גופיפי לואי. במקרים מסוימים, ישנה אפשרות שבמוח יתבצעו שינויים שקשורים לכל שלושת המחלות הללו. יש לציין כי חוקרים אינם יודעים בדיוק כמה אנשים מבוגרים כיום מאובחנים עם סוג מעורב של דמנציה, אך נתיחות שלאחר המוות מעידות כי יכול להיות שמצב שכזה נפוץ יותר ממה שנהגו לחשוב בעבר. בעקבות השילוב של מספר מחלות דמנציה, התסמינים של המחלה מעורבים ויכולים להשתנות בהתאם לשינויים במוח והאזורים שנפגעו. 

דרכים להימנע מדמנציה מעורבת:

מכיוון שהתסמינים והשינויים במוח אינם ברורים, כך גם הדרכים למניעתם. לכן עליכם לשלב אורח חיים בריא עם שמירה על רמת כולסטרול בריאה ולחץ דם תקין, כפי שצוין קודם לכן, כדי להקטין את הסיכויים ככל הניתן ללקות במחלה. 

פרקינסון ודמנציה

לאחר שהתוודעתם ל-5 סוגי דמנציה שונים, ראוי לתת מקום למחלת הפרקינסון ולקשר שלה למחלות דמנציה שונות, כדי שתהיו מודעים להתפתחות האפשרית ולהשלכות העתידיות שלה.
 
פרקינסון הינה מחלה שמתפתחת באיטיות ומאופיינת בהפרעות מוטוריות, ועם התעצמות המחלה חולים שונים נוטים ללקות בדמנציה, ככל הנראה מסוג אלצהיימר או דמנציה עם גופיפי לואי. למעשה נמצא כי 50 אחוזים מהחולים במחלת הפרקינסון יחוו דמנציה, אך הזמן שלוקח לגוף לעבור מקושי בתנועה בלבד לבעיות בזיכרון משתנה מאדם לאדם. חשוב לציין כי בדרך כלל כשאדם חולה בפרקינסון, יחלפו לפחות מספר שנים עד שיחלו השינויים הקוגניטיביים, ורק אז הוא יאובחן עם דמנציה.

תסמינים שכיחים:

 • שינויים בזיכרון, בריכוז וביכולת השיפוט.
 • קושי לפרש מידע חזותי.
 • דיבור עמום.
 • הזיות.
 • דכאון.
 • עצבנות וחרדה.
 • הפרעות שינה הכוללות עייפות ותנועת עיניים מהירה. 

דרכים להימנע מפרקינסון ודמנציה:

למרבה הצער, אין סיבה ידועה שמסבירה מדוע מחלת הפרקינסון קשורה למחלת הדמנציה, וגם לא קיימים מחקרים רבים בנוגע למניעת המחלה. עם זאת מחקר שפורסם בשנת 2001 בכתב עת לנוירולוגיה מצא קשר בין צריכה מתונה של קפאין לבין הפחתת הסיכון ללקות במחלת הפרקינסון, מה שעשוי להשפיע בהמשך על הופעת הדמנציה. כמו כן, רצוי לאמץ את העצות מדרכי המניעה של דמנציה עם גופיפי לואי, ולשאוף לפתח את המוח ככל הניתן, בעיקר אם כבר סובלים ממחלת הפרקינסון.
 
מקור התמונות: McBeth  steve hanna  Neil Moralee  
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.