print header

המדריך המלא למחלות לב נפוצות

טוב לדעת

מחלות לב, אם לא ידעתם, הן גורם התמותה מספר 1 בעולם כולו. זה הופך אותן לנושא שיח פופולרי, אך בשל העובדה שמדובר בנושא רפואי, רוב המידע הוא מבולבל ולא מדוייק. אנו עושים סדר בבלאגן ומביאים לכם תקציר של מחלות הלב הנפוצות - מה הגורמים להן? איך מטפלים בהן? והכי חשוב, איך ניתן למנוע אותן?

מהי מחלת לב ומהן המחלות הנפוצות?
הדבר הראשון שמצלצל במוחינו כשמדברים על מחלות לב, הוא התקף לב, אך ישנם הרבה מצבים נוספים המונעים מהלב לבצע את תפקידו הכל כך חיוני כמו מחלת לב כלילית, קרדיומיופתיה, הפרעת קצב ואי ספיקת לב. כל אלה הן מחלות לב נפוצות שחשוב מאוד לדעת להכיר את סימני האזהרה שלהן ודרכי ההתמודדות הקיימות. לאט לאט תבינו שהרבה מחלות הן שלבים מקדימים בדרך להתקף לב קטלני. המחלות הללו הן מצבים מצטברים שבכל פעם שהם מגיעים לנקודת קריטית, מחמיר המצב של הלב. בנוסף, מופיעות כאן גם מחלות שעומדות בפני עצמן והן לא פחות מסוכנות.

מחלות לב
 
 

מחלת לב כלילית והתקף לב
מחלה זו היא המצב הקודם והגורם להתקף לב. היא מתרחשת כאשר מצטבר חומר על דפנות אותם עורקים שמספקים דם לפעילות הלב. החומר הזה מורכב מכולסטרול, שומן וכדוריות דם לבנות, המתגבשים לחומר דביק שנצמד לעורק, מצר אותו ומקשה על מעבר הדם דרכו. הרבה אנשים כלל אינם מודעים למצב זה, עד אשר הוא מחמיר לכדי התקף לב. אנו יכולים לדעת שהמצב אינו כשורה כאשר אנו חווים כאבי חזה חוזרים ונשנים, המוכרים בשם אנגינה או תעוקת חזה. במילים אחרות, המצב הזה הוא טרשת עורקים, המתרחשת בעורקים שאחראיים לאספקת הדם לשריר הלב.

איך זה קורה? מסע אל תוך העורקים
החומר השומני המצטבר בעורקים הוא בעל מעטה קשוח, אך הוא רך מבפנים. לעיתים נסדק המעטה החיצוני הקשה של החומר, מה שמביא להיווצרות קריש דם על החומר. אם קריש הדם חוסם את העורק לחלוטין, הוא קוטע את אספקת הדם לחלק מהלב. ללא טיפול מיידי, אותו חלק בלב יסבול מנזק ואף יושמד, כפי שקורה לכל איבר, כשנקטעת אספקת החמצן אליו, אשר כידוע מובל על ידי הדם.

 

 

מחלות לב
 
 

התוצאה - התקף לב
בישראל, כ-30 אלף בני אדם בשנה לוקים בהתקף לב ו-5000 מהמקרים מסתיימים במוות. התקף לב מכונה בשפה המקצועית אוטם בשריר הלב ומדובר בעצם בהפרעה פתאומית לאספקת דם לשריר הלב. כמו כל איבר בגוף, גם הלב שהוא שריר, זקוק לדם כדי לפעול. האירוע של התקף לב מתרחש כתוצאה מחסימה של העורקים הכליליים, העורקים המספקים ללב עצמו את הדם. ללא אספקת דם, הלב עלול להינזק בצורה קשה ובמקרים חמורים אף למות.

סימפטומים להתקף לב אצל גברים
התקף לב הוא מצב חירום המחייב פינוי מייד לבית חולים, אפילו אם הסימנים מופיעים בצורה עדינה או חלקית.
- כאב או לחץ בחזה.
מחלות לב
- כאב או חוסר נוחות המקרינים לגב, לסת, גרון, או זרוע.
- בחילה, תחושה של קלקול קיבה וצרבת.
- חולשה, חרדה, קוצר נשימה.
- דופק מהיר או בלתי סדיר.

סימפטומים אצל נשים
נשים לא תמיד יחושו כאבי חזה במהלך התקף לב. הסימפטומים היותר נפוצים אצל נשים הם: צרבת, חוסר תיאבון, עייפות וחולשה, שיעול ומעין רפרוף של הלב. התעלמות מסימנים מזהירים אלה עשויה להביא לנזק כבד ללב.

אל תחכו עם הסימנים, פעלו מיד!
הזמן לטפל בהתקף לב הוא מיד עם תחילת הסימנים. המחשבה ש-"אולי זה סתם כאבים ולמה להזמין אמבולנס סתם", עלולה לעלות בחייכם. אם יש לכם, ולו החשד הקל ביותר, התקשרו מיד למד"א. הצוות הרפואי כבר ידע להדריך אתכם. בכל מקרה, בשום אופן אל תנסו לנהוג לבית החולים! במידה והמצב יחמיר בדרך, אתם במסלול הבטוח לתאונת דרכים שתסכן גם את סיכויי ההחלמה שלכם וגם כמובן אנשים אחרים.

 
מחלות לב
 
 
מחלות לב נפוצות נוספות

מוות לבבי פתאומי
בשונה מהתקף לב, כאן הגורם המסוכן הוא מערכת החשמל של הלב. הלב כידוע, פועם בסיוע קוצב חשמלי וכשזה מאבד את תקינותו, הלב עובר לפעימות מהירות מאוד ובלתי סדירות. במצב זה, חדרי הלב לא ישאבו ויזרימו דם, אלא פשוט יעברו למעין רטט חסר תועלת. ללא החייאת CPR והשבת קצב לב תקין, המוות הוא עניין של כמה דקות.

מחלות לב
 
 

הפרעת קצב
פעימות חשמליות סדירות הן מה שמייצר את הדופק בלב. לעיתים, הפעימות של הקוצב הופכות בלתי צפויות והלב יחליף בין פעימות מהירות מדי, איטיות מדי, או מצב של רטט. לעיתים מדובר בחילופי קצב בלתי מזיקים, אך אל לכם לקחת סיכון. בכל מקרה של קצב לא סדיר, או דופק המשתנה בצורה משונה, דברו מיד עם הרופא.

מחלות לב
 
 

קרדיומיופתיה
מחלה זו קשורה לשינויים בשריר הלב, המפריעים ללב לשאוב ולהזרים דם באופן יעיל. מצב זה יכול להוביל בסופו של דבר למחלה כרונית הנקראת אי ספיקת לב. קרדיומיופתיה קשורה למחלות כרוניות אחרות, כמו לחץ דם גבוה או מחלה בשסתומי הלב.

מחלות לב
 
 

אי ספיקת לב
בניגוד למשתמע מהשם, המחלה הזו לא אומרת שהלב מפסיק לעבוד. מה שהיא כן גורמת לו, הוא אי יכולת של הלב לספק לגוף את כמות הדם שהוא זקוק לה. עם הזמן, התופעות שיחולו הן גדילה של הלב כדי להחזיק יותר דם, קצב הפעימות יוגבר כדי להוציא ממנו יותר דם וכלי הדם יהפכו צרים. שריר הלב ייחלש, מה שיחליש עוד יותר את הזרמת הדם. כלומר, יש כאן מעגל סגור של תופעות פיצוי שדווקא מחמירות את המצב. הגורמים הנפוצים האחראיים למחלה זו, הם מחלת הלב הכלילית והתקף לב, שכאמור, אם הן לא נגמרו במוות, הן גורמות לנזק חמור לתפקוד הלב.

מחלות לב
 
 

מום מולד בלב
זהו מצב שמופיע מלידה ואינו קשור לאורח החיים של החולה. הבעיה יכולה להיות שסתום עם נזילה, צורה מעוותת של המחיצות המפרידות בין חדרי הלב או בעיות נוספות. חלק מהבעיות לא מתגלות עד אשר החולה הופך מתבגר וחלקן גם לא מצריכות טיפול. בעיות אחרות מצריכות טיפול תרופתי או ניתוחים. לאנשים בעלי מום מולד בלב, יש סיכוי גבוה יותר לפתח סיבוכים כמו הפרעות קצב, אי ספיקת לב וזיהום בשסתומים. אולם ישנן דרכים להפחית את הסיכון.

מחלות לב
 
הבדיקות הקיימות לאיתור מחלות לב

בדיקת EKG (א.ק.ג)
זוהי בדיקה המשתמשת באלקטרודות המוצמדות לגוף ומתעדות את הפעילות החשמלית של הלב. הבדיקה מספקת מידע חיוני על קצב הלב ונזק לשריר הלב והיא תסייע לרופא לזהות סיכון להתקף לב, כמו גם חריגות בצורת הלב. הבדיקה המתועדת תסייע להשוואה במקרים עתידיים, בכדי לראות שינוי במצב הלב.

מחלות לב
 
 

בדיקת מאמץ
בדיקת פעילות הלב תחת מאמץ תתבצע בדרך כלל על הליכון או אופני כושר, כאשר רמת הקושי תעלה בהדרגה. בזמן הפעילות הפיזית על המכשיר, יתועדו הפעילות החשמלית של הלב, קצבו וכן לחץ הדם. רופאים משתמשים בבדיקה זו כדי לבחון האם שריר הלב מקבל כמות הולמת של דם.

מחלות לב
 
 

מוניטור הולטר
מוניטור זה הינו מכשיר קטן ונישא המאפשר לתעד ולרשום את קצב הלב. אם לרופא יש חשד לבעיות קצב, הוא יכול לספק לכם מכשיר כזה שיתעד את פעילות ליבכם ביום ובלילה למשך מספר ימים. אם בדיקת ה- EKG היא תמונה רגעית, אז המכשיר הזה שווה ערך לסרט וידיאו. הרופא גם יבקש לתעד את הפעילות היומית שלכם והפרעות או סימפטומים שהתרחשו בזמן נשיאת המכשיר.

מחלות לב
 
 

צילום רנטגן
צילום זה יכול לסייע לבחינת חריגות בצורת הלב והריאות. בצילום זה בצד ימין ניתן לראות למשל חדר שמאלי מוגדל, האחראי העיקרי על שאיבה.

מחלות לב
 
 

בדיקת אקו-לב
בדיקה זו מבוססת על גלי אולטרה סאונד המאפשרים ליצור תמונה נעה של הלב. הבדיקה מסייעת לאבחן ולהעריך את אופן פעילות הלב, החדרים והשסתומים. הבדיקה יעילה במגוון מחלות לב ושימושית גם להערכת יעילות הטיפול בהן.

מחלות לב
 
 

צילום CT (סי.טי)
שיטת בדיקה המבצעת דימוי באמצעות מחשב. המכשיר מספר תמונה מפורטת של הלב וכלי הדם ומחשב הופך אותה לתמונת תלת מימד. הבדיקה תסייע לזהות ולאתר הצטברות חומר שמנוני על דפנות העורקים הכליליים, בעיות בשסתומים ומחלות לב נוספות.

מחלות לב
 
 

בדיקת צינתור
במהלך בדיקה זו הרופא מחדיר צנתר, או קתטר, דרך הזרוע או הרגל. הצינורית הזו מגיעה עד לעורקים הכליליים ודרכה מוחדר צבע אשר מקל על הזיהוי שלהם בצילום רנטגן. כמו כן, הפעולה הזו מאפשרת לדעת האם ישנה חסימה בעורקים, היכן היא נמצאת ועד כמה היא נרחבת. במהלך הבדיקה ניתן גם לטפל בבעיה, על ידי החדרת התקנים מלאכותיים לעורקים, אשר שומרים עליהם רחבים ופתוחים.

מחלות לב
 
מגוון הטיפולים הקיימים

החיים עם מחלת לב
רוב מחלות הלב הן כרוניות, זאת אומרת שהן מצב ממושך המתקיים בגוף לאורך זמן רב ואפילו לכל החיים. בתחילת המחלה, הסימפטומים יכולים להיות קלים מכדי להשפיע על חיי היומיום ובמקרים רבים, טיפול ארוך טווח יכול לשמור אותם תחת שליטה. אולם אם איכות הפעילות של הלב יורדת, החולה עשוי לסבול מקשיי נשימה, תשישות, התנפחות בקרסוליים, כפות הרגליים, הרגליים עצמן והבטן. במקרה של אי ספיקת לב, ניתן לשלוט במחלה באמצעות תרופות, שינוי באורח החיים, ניתוח ובמקרים מסויימים גם על ידי השתלת לב.

מחלות לב
 
 

טיפול תרופתי
תרופות לוקחות נתח גדול מהטיפול בבעיות לב. חלקן מסייעות להורדת לחץ הדם, קצב הלב ורמות הכולסטרול. אחרות יכולות לשלוט בקצב בלתי סדיר או למנוע קרישי דם. לחולים שכבר נגרם להם נזק ללב, מיועדות תרופות המשפרות את יכולת הלב להזרים דם אל הגוף.

מחלות לב
 
 

התקנים מלאכותיים
מה שמכונה אנגיופלסטיקה, משמש לפתוח את החסימה בעורקים של הלב ולשפר את זרימת הדם אליו. ההליך כולל החדרת צינורית דקה עם בלונית בקצה, אל העורק. כשהבלונית מגיעה אל אזור החסימה, היכן שהצטבר החומר השמנוני על דפנות העורק, היא מתנפחת ומרחיבה את האזור הסתום. ניתן גם להכניס מעין רשת קפיצית לתמיכה בעורקים, כך שיוותרו פתוחים זמן רב לאחר הטיפול.

מחלות לב
 
 

ניתוח מעקפים
כפי שזה נשמע, מדובר בניתוח שפותח נתיב חדש וחלופי לדם, כך שיוכל להגיע אל הלב. מדובר ממש בפעילות צנרת, כיוון שההליך עצמו הוא לקיחת עורק מחלק אחר בגוף וחיבורו לעורק באזור שלפני הסתימה. כך הדם מדלג על המעבר באזור החסום.

מחלות לב
 
גורמי הסיכון המשמעותיים

אוכלוסיות בסיכון
בראש ובראשונה, גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בהתקף לב מאשר נשים וגם בגיל צעיר יותר. אולם חשוב לדעת שמחלות לב הן גורם מספר אחת לתמותה גם אצל נשים. בנוסף לכך, אנשים עם היסטוריה משפחתית של מחלות לב, גם הם נמצאים בסיכון גבוה יותר.

מחלות לב
 
 

גורמי הסיכון שבשליטתכם
כולסטרול ולחץ דם גבוהים הינם גורמי סיכון גדולים למחלות לב למיניהן. עודף משקל ואכילת יתר, כמו גם חוסר פעילות גופנית, גם הם גורמי סיכון רציניים. סוכרת, נוספת גם היא לרשימת הגורמים, בייחוד אם רמות הסוכר אינן נמצאות תחת פיקוח ושליטה. חשוב מאוד להיוועץ עם הרופא לגבי גורמי הסיכון, מאחר וישנם צעדים רבים שיכולים למנוע את המחלות מבעוד מועד.

מחלות לב
 
 

עישון
אם אתם מעשנים, יש סיכוי של פי 2 עד 4 יותר גבוה שתחלו במחלת לב, מאשר אנשים שלא מעשנים. אם אתם מעשנים ליד ילדיכם או חבריכם, אתם מעלים גם את הסיכון שלהם. כמות ההרוגים מדי שנה בארה"ב ממחלות לב הנובעות מעישון הוא 135 אלף בני אדם. החדשות הטובות הן שאף פעם לא מאוחר להפסיק: 24 שעות לאחר שהפסקתם לעשן, רמת הסיכון שלכם כבר מתחילה לרדת.

מחלות לב
 
מה כדאי לעשות לפני ואחרי - מניעה ואורח חיים

החיים לאחר התקף לב
ניתן לשחזר את הבריאות לאחר התקף לב. לשם כך יש צורך להימנע מסיגריות, להתחיל פעילות גופנית ולהתחיל לסנן מאכלים. על יד כך אתם נותנים ללב סיכויים טובים יותר להמשיך לתפקד לאורך זמן ובצורה יעילה. ישנן תוכניות מקצועיות של שיקום הלב על ידי שינויים מסויימים באורח החיים. אם עברתם התקף לב או שאתם בקבוצת סיכון, כדאי להיוועץ עם רופא על מנת לקבל תכנית מסודרת.

מחלות לב
 
 

מניעה של כלל מחלות הלב
המפתח למניעת מחלות לב הוא פשוט אורח חיים. זה כולל תזונה מאוזנת, לפחות חצי שעה של פעילות גופנית ברוב ימי השבוע, הימנעות מעישון ושליטה ברמות הסוכר, הכולסטרול ולחץ הדם. שתיית אלכוהול גם היא צריכה להיות מידתית, לא יותר משתי משקאות ביום לגברים ומשקה אחד לנשים. ריתמו את עזרת המשפחה והחברים לאורח חיים זה, הם יהנו גם מכם לאורך יותר זמן וגם מבריאות אישית שלהם.

מחלות לב
 
 

אכילה היא מוקד תשומת הלב
כאמור, לאכילה יש משקל מכריע במחלות לב, היות והחומר השמנוני המצטבר בתוך העורקים, מגיע מהמזון. הקפידו לאכול דגן מלא, אם זה חיטה, אורז או כל דבר אחר. בנוסף, הקפידו על מגוון ירקות בכל ארוחה, קטניות ופירות. שמן צמחי, אגוזי מלך או אגוזים וזרעים אחרים, גם הם מסייעים לשמירה על רמות הכולסטרול ובריאות הלב. אל תשכחו להוסיף לתפריט גם דגים, המספקים חלבון ידידותי ללב.

אכילה היא נושא רגיש כיוון שהכל עניין של טעם. בכדי לאזן את התזונה בצורה המיטבית, מומלץ להשתמש בתוספי תזונה טבעיים. תוספים אלה עושים את אותה הפעולה של המזונות הבריאים, רק בריכוז גבוה יותר ובשילוב רכיבים. כך הם מסייעים ללב ולגוף לקבל את כל מה שהוא צריך מן הטבע. קיים מגוון עצום של תוספי תזונה לתמיכה ושמירה על הלב, אך מה באמת חשוב שיהיה באותם תוספים?

Q10: מגזין הלב האירופאי (European heart journal) פרסם תוצאות מחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת Ancona באיטליה, ובו נבדקו 23 חולים בגיל ממוצע של 59 שנים, שסבלו מאי ספיקת לב מתונה.
החולים טופלו משך ארבעה שבועות, שבהם קיבלו Q10 במינון של 100 מ"ג, שלוש פעמים ביום או פלצבו (תרופת דימוי ללא השפעה) בשילוב פעילות גופנית במשך חמישה ימים בשבוע.
החולים שקיבלו Q10 הראו עליה ב
כולסטרול הטוב- HDL, ושיפור ביכולת הגופנית וביכולת תפוקת הלב, בהשוואה לקבוצת הפלצבו. החוקרים קבעו ש-Q10 משפר את כושר תפקוד הלב במצבי אי ספיקה ללא כל תופעות לוואי.
אומגה 3:
חומצת שומן בלתי רוויה מסוג אומגה 3 הינה בעלת תפקיד חשוב לפעילות תקינה של הגוף. אומגה 3 מכילה את חומצות שומן EPH ו DHA אותן ניתן למצוא בעיקר בדגים החיים במי האוקיאנוס העמוקים. חומצות השומן מסוג אומגה 3 חיונית לבריאות הלב וכלי הדם, כמו גם לתפקוד המוח ומערכת העצבים. ה
תפריט המערבי המתועש, חסר בחומצות שומן אלו ולכן כדאי להשלים אותן כתוסף למזון.

למידע נוסף על תוספי תזונה המסייעים לשיפור ומניעת מחלות לב ליחצו כאן.
 

מחלות לב
 

הלב הוא משאבת החיים. הוא מזרים את הדם שמוביל את החמצן, מה שאומר שכל פגיעה בו, משולה לחנק. החנק הזה יוריד את תפקוד הלב ובמקרים מסויימים אף יותיר אותנו ללא דופק, ואנו יודעים מה קורה במצב כזה.

הפרדוקס הוא שכל הדברים המהנים פוגעים בלב ומה לעשות, ברוב המקרים זה נכון. החוכמה היא לדעת לווסת ולא להגזים. אל תימנעו לחלוטין מהדברים שאתם אוהבים, פשוט למדו לצמצם כמויות. כך גם ההנאה שלכם תגדל פי כמה מכל סטייק עסיסי או גלידת שמנת מפנקת. השאירו את הפינוקים לאירועים חשובים, אך ביומיום, הקפידו על בריאותכם, כדי שתוכלו להנות מתענוגות החיים לאורך זמן רב.
 
 

 

עריכה: בועז מזרחי

מקור ותמונות: medicinenet.com

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.