maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

13 היתרונות הנפשיים והבריאותיים שיש בזכות נכדים

הנחת שמביאים עמם הנכדים הוא תחושה שאין שנייה לה בעולם כולו – הם תמיד יעלו חיוך על פנינו, ימלאו את חיינו בשלל פעילויות וחוויות חדשות ואפילו ילמדו אותנו דברים שלא ידענו על עצמנו ועל החיים. הנכדים שלנו משפיעים על עולמנו ומעשירים אותו יותר משאי פעם נוכל לתפוס וזוהי ההזדמנות לגלות את כל הדרכים הנפלאות ביותר שבהן נוכחותם והבילוי עמם מעצימים את אורח חיינו, את בריאות הנפש ואפילו את תפקוד הגוף. 

יתרונות הנכדים
 

1. אתם משפיעים עליהם יותר משאי פעם האמנתם

אולי לעיתים קשה להבחין בכך, אבל עבור הנכדים, חוכמת החיים שלכם והניסיון שלכם הם מקור הידע היציב והמהימן ביותר. כל מילה שסבא וסבתא אומרים נתפסת כמועשרת בחוכמה והם ניזונים מהסיפורים שלכם יותר משאתם או הם משערים.

מחקרים מצאו שקשר הדוק עם הנכדים תורם גם לבניית הערכה עצמית גבוהה אצלם, מפתח אינטליגנציה רגשית ובונה כישורים חברתיים טובים יותר. קשר רציף ויציב עם הנכדים יתרום אף לשיפור הציונים בבתי הספר ולהעצמת ההישגים האינטלקטואלים.

 

2. המוח שלכם מתפקד בצורה הטובה ביותר

חוקרים שביקשו לבחון את השפעת הבילוי עם הנכדים גילו תוצאה מדהימה – הזמן היקר הזה שאתם מבלים איתם תורם לשיפור היכולות הקוגניטיביות והזיכרון. בחינת הנושא העלתה שסבתות שבילו אפילו יום בשבוע עם נכדיהן השיגו תוצאות טובות יותר במבחנים פסיכוטכניים ובמבחני זיכרון. 

עם זאת, מסבירה ד"ר שרון ברנגמן מהאגודה האמריקנית לגריאטריה, בילוי זמן אינטנסיבי מדי הנכדים, שכרוך בדאגות ובמחשבות טורדניות עלול להפעיל לחץ שדווקא יפגע במידה מסוימת בתפקוד המוחי. כסבים וכסבתות תוכלו להפקיד את מלאכת המרות על ילדיכם לשם שינוי ולהקפיד שהזמן היקר שלכם עם הנכדים ישמש רק למטרות הנאה ולמידה! 

 

3. יש לכם הזדמנות שנייה לחוויה ראשונית

החל מתפיסת האצבע הראשונה, הצחוק והצעד הראשון, דרך הקניות לכיתה א', ההתכוננות למבחן הראשון, הפרידה בגיוס והרהיט הראשון שאתם קונים לדירה החדשה שלהם – הפעמים הראשונות שלנו עם ילדינו נחרטות בליבנו וזכורות לנו היטב כחוויות המרגשות ביותר עמם.

כעת כשילדיכם יש ילדים משלהם, אתם מקבלים הזדמנות יקרה מפז לחוות את אותם הרגעים הקסומים עם הנכדים. כך תוכלו ליהנות שוב מכל אותם האירועים שיעניקו לכם זריקה של נוסטלגיה מתוקה ויגרמו לכם לחוש צעירים יותר. נצלו את ההזדמנות הזאת והקפידו להיות שם בכל הרגעים החשובים בחייהם.

יתרונות הנכדים
 

4. הגוף שלכם בריא וחזק יותר 

איש לא צריך להגיד לנו שכשאנחנו אוחזים בנכדים שלנו, או כשאנחנו מחבקים את אלה שכבר גדלו אנחנו מבינים מיד בהעצמת התהליכים החיוביים בגופנו. כעת לתחושה זו יש גם ביסוס מדעי - אחיזת הנכד, הליטוף והחיבוק מגבירים את ייצור תאי הדם הלבנים שמסייעים להילחם בווירוסים ובחיידקים ומצמצמים את היקפם של תאים דלקתיים.

מחקר של אוניברסיטת וירג'יניה בארצות הברית מצא שהחזקת הנכד תורמת גם להפחתת כאבים ולהורדת לחץ הדם, בעוד שמחקר נוסף מצא שהפעולה החמימה אף תורמת להאטה מסוימת של תהליך ההזדקנות. זקוקים לעוד סיבה לחבק את היקרים לכם מכל?

 

5. אתם נהנים מסיבוב הגלגל 

בואו נודה באמת, כולנו נקלענו בעבר לחיכוכים עם ילדינו וקיווינו כל כך שנצליח לגרום להם לראות את הצד שלנו ואת ההיגיון שמאחורי החוקים שהצבנו בפניהם. כעת ילדיכם הם אלו שנמצאים בעמדת הפיקוד ואם ירצו בכך או לא – הם מבינים היטב כל אחת מההחלטות שקיבלתם באותו המצב. 

אמת כואבת נוספת היא שכולנו עשינו טעויות בגידול הילדים, כאלה שאנו מתחרטים עליהן והיינו רוצים לקבל הזדמנות לתקנן. כעת יש לכם את ההזדמנות היקרה הזאת להנחיל לילדיכם שיעורים חשובים שלמדתם מהטעויות הכואבות ביותר ולעשות הכל כדי למנוע את ההישנות שלהן בעתיד. 

 

6. אתם מתעמלים אפילו בלי שתרגישו

בין אם אתם הולכים ברחוב עם העגלה של נכדכם הפעוט, רצים בחצר עם הנכדים הגדולים יותר או יוצאים לטיול ברחבי הארץ עם המשפחה כולה – הנכדים תמיד יעניקו לכם סיבה להניע את הגוף ולהפעיל את עצמכם במידה מסוימת. 

הנכד שלכם יתרום לשיפור הכושר הגופני שלכם ללא האילוץ העצמי והמלחמה הפנימית שעולים בכולנו בטרם היציאה לפעילות גופנית. הרצון לבלות עם הנכדים הוא המוטיבציה הטובה ביותר לקום מהכורסה, להתלבש ולחשוב על פעילות מהנה חדשה. אין ספק שזוהי הדרך המהנה ביותר להניע את הגוף.

יתרונות הנכדים
 

7. אתם מחוברים יותר לדור הצעיר

פער של כמה עשורים יוצר מטבע הדברים תחושת ניתוק וריחוק בין הדורות – לעיתים אנו לא מצליחים להבין את המוזיקה של בני הנוער, האופנות שמתחלפות בקצב מסחרר ובמקרים מסוימים אפילו את השפה שלהם. הנכדים שלנו עשויים ליצור השפעה הפוכה וחיובית ולאפשר קירוב ניכר בין הדורות ולתרום באופן כללי להסתכלות חיובית יותר על דור העתיד. 

אם תרצו בכך או לא – הנכדים יביאו איתם לביתכם את המוזיקה שלהם, את הבגדים שאולי ייראו לכם מוזרים ואת צורת הדיבור השונה שלהם. אולי עם הזמן אפילו תלמדו לאהוב את כל האופנות המתחלפות והם ילמדו לאהוב את תחומי העניין שלכם ואת המרכיבים שהפכו את הילדות שלכם לבלתי נשכחת. 

 

8. בילוי עם הנכדים ימנע בעיות נפשיות

היתרונות הטמונים בקשר בניכם לבין הנכדים לא מתמצים בשלבי הילדות המוקדמת והם ניכרים בכל שלב בהתפתחות שלהם עד להגעתם לבגרות. מחקרים הראו כי קשר רגשי קרוב עם נכדים בגיל ההתבגרות תורם להפחתת תסמינים של דיכאון – הן בקרב הנכדים והן בקרב הסבים והסבתות. 

תמיכה רגשית מצדכם כסבים תתרום באופן ניכר לחיזוק הבריאות הנפשית שלכם ושל הנכדים וכן תעניק להם יציבות וביטחון - שתי תכונות שיסייעו להם רבות בתקופה שמאופיינת יותר מכל בחוסר יציבות מטלטלת. 

 

9. אתם דואגים לעצמכם יותר

כולנו רוצים להיות שם בשביל לראות את הנכד שלנו צועד אל החופה, מסיים לימודי תואר או כובש פסגה נוספת בחייו, זוהי מטרה שניכרת גם בצורה שבה אנו מתכננים את עתידנו ומקפידים על הבריאות שלנו. היא מעניקה לנו יעד חשוב שלשמו נעשה הכל כדי להאריך את ימינו בעולם. 

השאיפה הזאת גורמת לנו, אפילו בלי שנבחין בכך, לגלות מאמץ ניכר יותר למען השמירה על הבריאות. תוצאות מחקרים בתחום בריאות המשפחה קבעו חד משמעיות – סבים וסבתות מקפידים לאכול בריא יותר מאשר בתקופה שקדמה לנכדים, לבצע פעילות גופנית וליטול תרופות באופן קבוע. 

יתרונות הנכדים
 

10. אתם פותחים אפיק חדש וחשוב להידוק הקשר עם ילדיכם

במשך שנים רבות הקשר עם ילדיכם היה מושתת במידה רבה על יחסי מרות – אתם הייתם הגורם האחראי שדואג להם ומטפל בהם. כעת כשהילדים שלכם הורים בעצמם אתם "משחקים באותה הקבוצה" – יש לכם מטרה משותפת: לעשות הכל כדי להעניק לדור ההמשך את החיים הטובים ביותר. 

העובדות בשטח מדברות בעד עצמן – כשילדיכם מביאים ילדים משלהם לעולם הם יזדקקו לכם יותר, יעריכו ויכבדו אתכם יותר, זה אומר שהם ככל הנראה יתקשרו אליכם בתדירות גבוהה יותר – כדי לקבל עצה טובה או סתם בשביל מילת עידוד מחזקת.

 

11. אתם חיים את הרגע

יוגה ומדיטציה תפסו תאוצה נרחבת בשנים האחרונות בכל העולם בגלל צורך פשוט ובסיסי של כל אדם – להתנתק מכל הצרות והמטרדים ולהתמקד בהווה בלבד. משימה זו עלולה להיות קשה ומומחים למדיטציה אומרים שהיא דורשת שנים של אימונים, אך כשאתם נמצאים בנוכחותם של הנכדים, אתם חווים את אותה התחושה בעוצמה שמתעלה בעשרות מונים על כל אימון רוחני.

הריכוז והאחריות מצד אחד וההנאה מהצד השני מחייבים אתכם להניח בצד כל מחשבה אחרת שיש לכם באותו הזמן, אפילו אם זה לכמה רגעים, ולהתחבר אל הרגע המיוחד הזה שאתם חווים יחד איתם.

 

12. אתם זוכים ללמוד כל הזמן

בגיל מבוגר אנחנו נוטים לחשוב שאנחנו יודעים הכל וששום דבר לא יכול להפתיע אותנו. תפיסה זו מוציאה מחיינו את ההתרגשות המתוקה שבציפייה לחוויות חדשות וגרוע מכך – היא פשוט מוטעית. 

לא תאמינו כמה תוכלו ללמוד מהנכד שלכם, על אף שהוא צעיר מכם בכמה עשורים טובים. בין אם זה בעולם הטכנולוגיה או המחשבים, משחקים שימלאו את זמנכם ואפילו שיעורים לחיים שניתן להבין רק מנקודת המבט של ילד. עזרה בשיעורי הבית תתרום גם להעשרת עולמכם ולריענון ידע שהיה מאוחסן עמוק בתוך המוח שלכם וחיכה לעדנה מחודשת.

יתרונות הנכדים
 

13. אתם נפרדים מהמושכות ונהנים מהרכיבה

לצד הכיף הגדול שבגידול ילדים, במשך שנים רבות נשאתם גם בנטל רב – ההוצאות הכספיות, הוויכוחים, חוסר השינה ואינספור המחשבות הטורדניות. בתור סבים וסבתות אתם לא צריכים עוד להעסיק את עצמכם בכל הדאגות האלה – אתם יכולים ליהנות מהמשחק עם הילדים, לעזור להם בשיעורי הבית, לשוחח עמם ולצפות איתם בסרטים מבלי שתיאלצו לשאת באחריות הכבדה שבגידולם, אלא אם תרצו בה. השאירו את ההטפות, חילוקי הדעות והחינוך הקפדני להורים ואפשרו לעצמכם ליהנות רק ממה שטוב בתהליך הגידול שלהם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו