print header

כיצד לחזק את הקשר בין הסבא והסבתא לנכדים

רוב הסבים והסבתות נהנים ממקומם ומתפקידם בחיי הנכדים שלהם, והורים רבים מצפים ליום שילדיהם יביאו לעולם תוספת חדשה למשפחה שמאירה מחדש את הבית כשהם באים לבקר. אך לא תמיד קל לגשר בין פערי הדורות, וביחוד בתקופתנו, בה הטכנולוגיה משחקת תפקיד מרכזי בחיי הנכדים, אולם לא תמיד בחייהם של הסבים והסבתות. כדי לעזור ל-2 הדורות האלה לצמצם את הפערים ביניהם ולמצוא מכנה משותף, הכנו עבורכם רשימה של דברים אשר מומלץ ולא מומלץ לעשות כדי להתחבר עם הנכדים. חלק מהטיפים האלה ימנעו מכם טעויות שעלולות לעלות לכם ביוקר ביחסים בינכם לבין הנכדים והילדים שלכם, וחלקם יתנו לכם רעיונות לפעילויות שתוכלו לקיים ביחד עם הנכדים, אשר יגרמו לכם להיות בלתי נשכחים לכל חייהם, ותוכלו להתחיל איתם כבר עכשיו.

Alec Couros

קחו חלק בחיי הנכדים שלכם כמה שיותר מוקדם

אם ברצונכם להיות חלק מחיי הנכדים שלכם כשיגדלו, עליכם להיות חלק מרכזי בהם כבר בשלבים הראשונים להתפתחותם. במחקר שנערך בשנת 2013 באוניברסיטת מישיגן, בו תחקרו נערים-בוגרים (18-27) בקשר ליחסיהם עם סביהם וסבתותיהם, נמצא כי הנכדים שהרגישו שהסבים והסבתות שלהם שיחקו תפקיד משמעותי בחייהם מגיל צעיר, הרגישו כך גם בגיל מבוגר יותר, בין אם היו בסביבתם הפיזית או לא. אז אולי הם לא יזכרו שהחלפתם להם חיתולים, אך מומלץ שתהיו בסביבה בשנים הראשונות שלהם.

הסתגלו לאופי של הנכדים

הנכדים שלכם משתנים מהר, ביחוד בגיל ההתבגרות. יתכן כי יום אחד הם יאהבו רעיון או פעילות מסוימים וביום שלמחרת ישכחו שנהנו מהם אי פעם, או ירגישו שהם כבר גדולים מדי כדי לעסוק בפעילות כזו או להתעניין בדברים כאלה. במקום להזכיר להם שפעם הם ממש אהבו לעשות את הפעילות הזו, התאימו את עצמכם לאופי החדש שלהם. בנוסף, הגיוני שיהיה לכם קשר חזק יותר עם נכדים בעלי אופי דומה יותר לאופי שלכם, אך אם אתם רוצים להיות חלק חשוב ומשמעותי מחיי כל הנכדים שלכם, הכירו בשונות שבהם ואל תגרמו להם להרגיש מאותגרים על ידי הסגנון האישי שלכם, לפחות לא בשלבי ההתפתחות הראשוניים, אז הם דווקא ינסו לדחות אתכם אם תתעקשו יותר מדי.

התחברו לרשתות החברתיות

זה לא סוד שהעיניים של הנכדים שלנו נמצאות רוב הזמן בסמארטפון, ומחקר שנערך בשנת 2012 על ידי חברת מיקרוסופט וארגון הגמלאים האמריקאים בנושא החיבור שבין הדורות, מצא שיותר ויותר נערים מתקשרים עם הוריהם וסביהם דרך הרשתות החברתיות, וההפך, בעקבות היעילות והנוחות שבתקשורת ברשתות החברתיות. תוצאות המחקר היו מאירות עיניים עבור קהילת הגמלאים, והנה הן לפניכם:

  • 83% מההורים, הסבים והנערים חושבים שהרשתות החברתיות מספקות כלים יעילים לתקשורת בין הדורות.
  • 30% מהסבים ו-29% מהנערים טוענים שהאינטראקציה דרך הרשתות החברתיות עוזרת להם להבין אחד את השני טוב יותר.
  • 40% מהנערים עוזרים לסבים שלהם להתחבר לרשתות חברתיות ולהתמודד מול הקושי הטכנולוגי (יש לזכור שלא כל הסבים זקוקים לעזרה הזו).
  • 25% מהנערים יוצרים קשר עם סביהם יותר מפעם אחת בשבוע דרך הרשתות החברתיות.
  • 70% מהנערים אומרים שהמחשב הגביר את כמות התקשורת שלהם עם סביהם, ו-67% מהם אומרים שהוא גם שיפר את איכות התקשורת עצמה.
Alec Couros

שמרו על הבריאות

כמובן שתמיד מומלץ לשמור על הבריאות, אך לצערנו, לעולם לא נוכל להדביק את הנכדים שלנו במרץ שהם מפתחים. אם תשמרו על כושר ועל הבריאות שלכם, תצמצמו את מספר הפעילויות שאינכם יכולים לעשות עם הנכדים שלכם. זה כולל אפילו יציאה לפארק כדי לנדנד אותם בנדנדה או לעזור להם לטפס על המגלשות. אין זה מפתיע שבאותו המחקר מאוניברסיטת מישיגן שצוין,  נמצא כי התהליך הוא דו סתרי, וככל שתוכלו לבלות יותר עם נכדיכם באופן פיזי ופעיל, כך נכדיכם ירצו לבלות אתכם יותר.

מצאו מכנה משותף

בין אם אתם אוהבים לתפור, לתקן, לעצב או לבנות, זה מאוד מפתה לנסות להעביר לנכדים את העיסוק החביב עליכם, אך לעתים קרובות זה מאולץ ועשוי אפילו להרחיק אותם מכם. במקום לנסות לשכנע אותם לעסוק בפעילות שמעניינת בעיקר אתכם, נסו למצוא מכנה שמשותף לשניכם. אין שום מניעה לכך שתלמדו אותם כיצד לשתול ירקות, לסרוג או לדוג. כל שעליכם לעשות זה לדבר איתם על התחביבים שלהם ולספר להם על התחביבים שלכם, וברגע שאתם רואים שעיניהם נפתחות, תוכלו להבין שזה רמז לכך שהם מתעניינים בתחביב שהזכרתם. אל תמנעו מעצמכם עניין בתחביבים שלהם, וזכרו שגם הם יכולים ללמד אתכם דברים חדשים שתיהנו מהם. כך או כך, אם תמצאו תחביב שמשותף לשניכם, תוכלו לבלות זמן איכותי הרבה יותר אחד הם השני.

חלקו איתם סיפורים ופעילויות שרק אתם יכולים לספר וללמד

אחד הדברים המיוחדים ביותר שיכולים להיות ביחסים שבין נכד לסבו, זו העובדה שהסבא הוא גשר לתקופה שלילד אין מושג מה היה בה. יתכן כי הנכד שלכם חושב שפעם, כשלא היה אינטרנט ומחשבים, היה ממש משעמם, אך אתם יודעים שזו לא האמת. למדו את הנכדים שלכם כמה מהדברים המגניבים שהיו פעם ולא קיימים היום. אתם יכולים ללמד אותם איך הכנו מכשירי קשר מ-2 גביעי אשל וחוט, כיצד עשינו צורות עם צלליות הידיים לאור הנר, או לספר להם על הוריהם כשהיו בגילם. תוכלו להראות להם את הטכנולוגיה שהייתה לכם פעם, כמו מכונת כתיבה או פטיפון. תוכלו אפילו לעשות דבר שאף אחד אחר לא יעשה, ולשלוח לנכדים שלכם מכתבים בדואר ישראל. לרוב, גם הקטנים שביניהם ידעו לזהות את שמם בכתב, וכשיראו אותו על מכתב שהגיע בין כל החשבונות המשעממים של אבא ואמא, הם ישמחו עד השמים, ויתכן שיתחילו להתכתב אתכם בעצמם או בעזרת הוריהם.

Captured Writer

אל תפחדו לבקש עזרה

כיום, בעזרת האינטרנט, לנכדים שלכם יש גישה רבה יותר למידע מאשר שהייתה לכם בתקופתכם. הם יודעים המון, ותאמינו או לא, הם יכולים ללמד אתכם יותר מדבר או שניים. בנוסף, כוחם עדיין במותנם, ולעתים קרובות הם בריאים וחזקים יותר מכם. אל תפחדו לבקש מהם עזרה כשאתם זקוקים לה. בין אם אתם צריכים עזרה במחשב, בהתמודדות מול אנשי התמיכה של הכבלים והלוויין, או אפילו בקניות. אם תתנו לנכדים שלכם להרגיש שהם חלק חשוב ומרכזי בחייכם, גם אתם תהיו חלק מרכזי בחייהם. 

צאו לחופשה עם אחד הנכדים

יוצאים לחופשה באילת או בצפון? למה שלא תיקחו אתכם את אחד הנכדים? סופי שבוע מיוחדים שכאלה יכולים ליצור זיכרונות לכל החיים. אחד היתרונות הגדולים ביותר בחופשה שכזו היא שזו ההזדמנות לצאת מהבית ולהיות חופשי ממטלות, סידורים, מחשבים וכל שגרת המשפחה שהנכד התרגל אליה. זה יכול להיות שינוי מרענן עבורכם ועבורו. אם אינכם יכולים להתחייב לכמה ימים או סוף שבוע, תוכלו אפילו לקחת את הנכדים הקטנים לטיול ראשון ברכבת – חוויה שכל ילד קטן ישמח לקחת חלק בה. נסו לקחת אתכם רק נכד אחד בכל פעם. אם אתם יוצאים עם בן או בת זוגתכם, תוכלו לקחת אתכם 2 נכדים, אך העיקר הוא שתוכלו להקדיש תשומת לב מרבית לנכד בתקשורת של אחד על אחד.

הימנעו מטעויות שסבים וסבתות עושים לעתים קרובות

גם אם זה נובע מתוך אהבה ודאגה לנכדים, סבים וסבתות רבים עושים טעויות שעלולות לעלות להם ביחסיהם עם הנכדים ואפילו עם הוריהם. נסו להימנע מהטעויות הבאות:

ניסיון להיות הורים – כן, אתם גידלתם את ילדיכם ועשיתם עבודה מעולה, אבל עכשיו תורם לעשות את אותו הדבר, ולמרות שאתם מרגישים שאתם יודעים יותר מהם, זה כבר לא תפקידכם. כבדו את החלטות הורי הנכדים ונסו שלא לסתור אותם מול הנכדים.

לקנות את חיבת הנכדים – זה מפתה מאוד להרעיף על הנכדים מתנות, אך מומלץ להתייעץ עם הורי הנכדים לפני שאתם קונים להם מתנה. יתכן שההורים מרגישים שלילדיהם כבר יש מספיק צעצועים, ובכלל מומלץ שלא תנסו לקנות את האהבה משום שבטווח הארוך זה לא יחזיק זמן רב. החליפו את המתנה בפעילות מהנה וצרו לעצמכם זיכרונות מיוחדים לכל החיים.

לפנק יותר מדי את הנכדים הראשונים – סבים וסבתות רבים מפנקים יתר על המידה את הנכדים הראשונים במשפחתם ושוכחים לפעול באותו האופן עם נכדים שמגיעים בשלב מאוחר יותר, או מאבדים את יכולתם לעשות זאת. הדבר עלול לגרום לחיכוכים עם הורי הנכדים שהביאו ילדים בשלב מאוחר יותר ולא מקבלים את אותם ה"הטבות" שקיבלו אחיהם מהסבים והסבתות. זכרו שכל דבר שאתם עושים עם הנכד הראשון, בין אם זה עזרה בתשלום ללימודים אקדמאים או טיולים לגן החיות, מהווה תקדים שיצפו מכם לחזור עליו עם הנכדים האחרים.

להתעלם מגבולות – סבא וסבתא שלא אוכפים את המגבלות שניתנו לנכדיהם עלולים ליצור חיכוך עם ההורים. אם תרשו לילדים להתנהג כפי שבא להם כשהם אתכם (לאכול ממתקים רבים, ללכת לישון אחרי שעת השינה וכו'), אתם תעודדו התנהגות שאינה בריאה, אשר הופכת את עבודתם של ההורים לקשה יותר. זה לא שווה את זה. במקום, ספרו להם כיצד הוריהם עברו על החוקים כשהם היו ילדים וכיצד הענשתם אותם בדרכים שיראו משעשעות לנכדים. כך תגרמו להם לשכוח מכמה שאתם שומרים על החוקים כעת.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו