print header

16 טיפים להתמודדות עם יריבות בין אחים

יש האומרים שאח הוא חבר לכל החיים, אך האמת היא שבין אחים ואחיות במקרים רבים מתפרצים ויכוחים וריבים איומים. כדי לסיים פעם אחת ולתמיד את המריבות והיריבות בין הילדים שלכם, הכנו עבורכם רשימה של טיפים מומלצים ויעילים לטיפול בבעיה.

 
אחים
photosavvy

1. הפכו אותם לחברים עוד לפני הלידה

נסו לערוך "היכרות" בין האח הגדול לאח הקטן, עוד לפני שזה נולד. שתפו את הגדול בפרטי ההריון, הראו לו תמונות של העובר, תנו לו להרגיש את התינוק בועט ולדבר אליו בעודו ברחם. פעולות אלו יגרמו לאח הקטן לזהות את קולו של האח הגדול כבר מלידה, ויחזקו את הקרבה שהאח הגדול מרגיש כלפי הקטן. 
 

2. גרמו לאח הגדול להרגיש חשוב

כשילד חדש מצטרף למשפחה, תשומת לב רבה מופנית כלפיו וגורמת לאח הגדול להרגיש נשכח ונעלם. תנו לילד גדול להרגיש שמקומו במשפחה עדיין מובטח על ידי מתן סמכות או תואר לאח הגדול. תנו לאח הגדול תפקיד של "עוזר לאמא" ותפתחו אצלו תחושת אחריות כלפי האח הקטן, תחושה שתלווה אותו במהלך כל ימי חייו.
 

3. חלוקת קשב

אחד הדברים הקשים ביותר לאחים גדולים טריים הוא הרעיון שהם יאלצו לחלוק את ההורים שלהם עם האחים הקטנים. מובן שתינוק דורש הרבה יותר טיפול ותשומת לב מילד קטן, אך לעיתים אפשר לתת תשומת לב לשני האחים. למשל, תוכלו להושיב את התינוק ולתת לו לראות אתכם משחקים עם האח הגדול. פעילות שכזו תבדר את שני האחים ולא תצרוך מכם יותר זמן.
 

4. הפכו את המצב לחיובי

למרות שתוספת של אח וחבר חדשים נשמעת לנו כדבר חיובי, ילדים נוטים להבחין רק בדברים אותם הם מאבדים, כמו למשל זמן איכות עם אמא. נסו "לשווק" את רעיון האח החדש לאח הגדול בצורה שבה תראו לו מה הוא מרוויח, ולא מה הוא מפסיד. למשל, במקום לומר שמעכשיו יהיה לו פחות זמן איכות עם אמא, תוכלו להגיד לו שמעכשיו יהיה לו יותר זמן איכות עם אבא.
 

5. האצלת סמכויות

אחת הדרכים ליצור קשרים חזקים בין האחים היא יצירת מצב בו האחים ידאגו זה לזה, במקום שאתם תדאגו לשניהם. אם אח אחד מצוברח, בקשו מאח אחר לספק לו נחמה ואוזן קשבת, אם הוא נפצע, תנו לאח לעזור לכם לטפל בפצע. תוכלו גם לבקש מהאח הגדול ללמד את הקטן דברים פשוטים, כמו שריכת שרוכים, שריקה או דברים דומים. תחושת האחריות שהוא יפתח תיקלט אצל האח הקטן ותחזק את הקשר ביניהם.
 
אחים
Ben Grey

6. הציבו גבולות

זכרו שאתם עדיין גורם סמכות עבור הילדים והשתמשו בתפיסה זו כדי לקבוע כללים אותם לעולם אין לעבור. כמו שאתם מלמדים את הילד שאסור להרביץ סתם כך לילדים אחרים, כך תוכלו ללמד אותו שגם הקנטות, העלבות או קנאה כלפי אחיו הם מעשים עליהם אתם לא עוברים בשתיקה. מהר מאוד הילדים יאמצו את החוקים.
 

7. ערכו מפגשים משפחתיים

מפגש משפחתי שבועי, בו יועלו טענות על ידי האחים כלפי האחים האחרים הוא הזדמנות אובייקטיבית וניטרלית לילדים להעלות את הבעיות בקשר שלהם עם האחים האחרים. כיוון שכל אח זוכה לקבל את הבמה, איש לא נפגע והאירוע מאפשר קבלה והבנה גדולה של האחר.
 

8. הפכו את האחים לצוות

הטילו על הילדים משימות אותן ניתן לבצע כקבוצה, כמו למשל סידור החדר, סידור השולחן או כל דבר העולה על דמיונכם. הפעולה בקבוצה מגבשת ועוזרת לאחים ללמוד להסתדר זה עם זה למען מטרה משותפת. אם אנשים זרים לומדים לחיות זה עם זה דרך מטלות דומות, ברור מאליו כי גם אחים החיים יחד באותו הבית ילמדו להסתדר.
 

9. למדו אותם אמפתיה

אחד הפתגמים החשובים ביותר ללמד ילדים צעירים הוא "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך". למדו את הילד כבר בגיל צעיר לראות את המצב דרך עיניהם של אחרים, לנסות ולהבין מה מטריד את הזולת ולהתאים את עצמו לצרכים של אחיו. תכונה זו לא רק תגרום לאחים להסתדר טוב יותר, היא גם תגרום להם לגדול ולהפוך לבני אדם יותר טובים.
 

10. חנכו אותם לסובלנות מגדרית

כאשר אתם מגדלים אחים ואחיות, השוני הגדול בין המגדרים תורם לתחושת הזרות והיריבות בין האחים. למדו את הבנים שאחותם אינה שונה מהם בשום צורה, גם אם היא נראית ומתנהגת שונה ממה שהם מכירים. מיותר לציין שאותו התנאי עובד גם במשפחה של בנות עם בן אחד.
 
 
אחים
Aidan Jones
 

11. אל תטרידו את עצמכם בבעיות קטנות

כאשר מדובר בוויכוחים קטנים וקבועים, כמו למשל ריב על צעצוע משותף, תנו לילדים להסתדר בעצמם תוך הצבת אולטימטום. ספרו להם שאתם נותנים להם 5 דקות לפתור את העניין ביניהם או ללמוד לחלוק, ואם לא הצעצוע הולך אליכם. פתרון בעיות משותף הוא אחת הדרכים הטובות ביותר לפתח אמפתיה בין האחים.
 

12. התייחסו לבעיות גדולות

למרות האמור בסעיף הקודם, עליכם לזכור כי יש מקרים שדורשים את התערבותכם המידית. מקרים שכאלה הם מקרים בהם האחים מטרידים אחד את השני, מתעללים בהם או מעליבים אותם דרך קבע. אם תישארו שקטים בזמן שאח אחד מעליב את השני, האח שנעלב ירגיש שאתם מצדדים בצד השני.
 

13. לא כל הילדים דורשים התייחסות זהה

מרבית ההורים נוטים להתייחס לכל הילדים בצורה זהה ולהעניק לאחים את אותם הדברים באותן הזדמנויות, אך האמת היא שילדים מעדיפים שיתייחסו אליהם בצורה אישית. תנו לכל אח ואח את כל היחס ותשומת הלב להם הוא זקוק והשתדלו ליצור איזון בתמונה הגדולה, ולא בפרטים הקטנים. יחס כזה ימנע מהם לעשות משחקי השוואות בינם לבין אחיהם, הגורמים לריבים מיותרים.
 

14. כל ילד הוא מועדף

ברור כי אתם אוהבים את כל הילדים שלכם בצורה שווה, אבל ברור גם כי אתם אוהבים כל אחד מהם בצורה שונה. אם הילדים שואלים אתכם שאלות בסגנון "את מי אתם אוהבים יותר" הסבירו להם שהאהבה שלכם היא כמו אור השמש, היא יכולה להאיר על כולם באותה המידה. בנוסף, ספרו לכל אחד מה מיוחד בו, למשל, "אתה הבן הבכור שלי, ואף אחד לא יוכל לקחת זאת ממך". הילדים לא באמת רוצים לדעת את מי אתם אוהבים יותר, הם רק רוצים לדעת שאתם אוהבים אותם.
 
 
אחים
Vincent_AF

15. צמצמו השוואות

לעיתים קרובות ההורים עצמם הם אלו שגורמים להשוואות, ועקב כך ליריבויות, בין האחים. כאשר אתם מחמיאים להם, השתמשו בהשוואת הילד לעצמו ולא לאחיו, כך שיוכל ללמוד להשתפר ולהפוך לאדם חזק וטוב יותר, ולא לאדם תחרותי המנסה רק "להיות יותר טוב" מהאנשים הקרובים אליו. עצה זו נכונה לציונים בבית הספר, להישגים בספורט, ליצירה או לכל תחום אחר בחיי הילד.
 

16. אחים הם לנצח

אחת העובדות החשובות ביותר, אותה ילדים לא תמיד מבינים או זוכרים בגיל צעיר, הוא שדם סמיך ממים, וגם כאשר חברים באים וחברים הולכים, אחים נשארים איתם לנצח, אפילו אחרי ההורים. הזכירו עובדה פשוטה זו לילדים שלכם כדי שיטמע בהם הרעיון שהאחים שלהם הם החברים היחידים שיהיו להם לכל החיים, מתחילתם ועד סופם.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.