maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

15 פעילויות לשיפור יכולות מוטוריות אצל ילדים

כשזה נוגע להתפתחות ילדינו כולנו רוצים לעשות את המיטב כדי להבטיח שתהליך הלמידה ורכישת הכלים שלהם יתבצע בצורה המהירה והיעילה ביותר, בעיקר בכל הקשור ליכולות המוטוריות והקוגנטיביות. הכירו 15 פעילויות מקוריות וחסכוניות שגם יתרמו לשיפור הכישורים המוטוריים של ילדיכם, בדגש על המוטוריקה העדינה, וגם יספקו לכם שעות של הנאה משותפת. מגוון הפעילויות שלפניכם לא דורשות חומרים מיוחדים ותוכלו לבצע אותן בקלות, באמצעות חומרים נגישים וזמינים. רק בחרו את הפעילות שמתאימה לרמה של ילדיכם והתחילו ליהנות.

 

1. צרו אותיות מעיסת מלח

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן ההכנה: קחו קערה גדולה והוסיפו אליה כוס מלח, כוס קמח וחצי כוס מים. לושו ביחד עם ילדכם את החומרים עד לקבלת מרקם גמיש ומעט דביק והוסיפו מעט מים אם אתם חשים שהעיסה דביקה מדי. באמצעות העיסה שיצרתם הכינו יחד עם ילדיכם צורות של אותיות – מומלץ להכין את האותיות שמרכיבות את שמם. לשיפור תהליך הלמידה תוכלו גם לרשום את האותיות על דף ולתת להם לבנות אותן ללא עזרה. לבסוף הניחו את היצירה על תבנית אפייה, אפו אותה בטמפרטורה נמוכה למשך שעתיים וצבעו אותה.

מיומנות נרכשת: היצירה המהנה תשפר את הקשר בין העין ליד של ילדיכם וגם תתרום לשיפור הזיכרון, לחיזוק היצירתיות ולהכרה בסיסית של האותיות.

 

2. למדו את ילדיכם חוקיות בצורה מהנה

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: הכינו משחק מקורי שבנוסף לחיזוק המוטוריקה של ילדיכם גם יתרום לשיפור יכולות הקישור והאבחנה שלהם. כל מה שאתם צריכים זה צורות לגו בצבעים שונים, תבנית ביצים, דפים וצבעים. על הנייר ציירו צורות בכמה צבעים, הדביקו אותו בתוך תבנית הביצים ותנו לילדיכם להכניס את צורות הלגו לתבנית באותו הסדר שבו הן מופיעות על גבי הדף.

מיומנות נרכשת: המשחק יפתח אצל הילד גם יכולות מתמטיות בסיסיות לצד הבנת דפוסי פעולה. 

 

3. הכינו חותמות צבע מיוחדות

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו ספוג מהמטבח וחתכו אותו לצורות שונות. לאחר מכן הראו לילדיכם כיצד לטבול את הצורות בצבעי מים והשתמשו בהן כחותמות ליצירת ציור משותף. תוכלו לצייר ביחד עם ילדיכם גם באמצעות פונפונים שישפרו את יכולת האחיזה העדינה שלהם.

מיומנות נרכשת: בניית ציור מהצורות השונות ושימוש בצבעים יתרמו גם לחידוד יכולות ההתאמה והקישור במוחו של ילדכם. 

 

4. בנו תבנית להתאמת צורות 

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: במקום לקנות לילדיכם את אחד ממגוון המשחקים להתאמת צורות, הפכו את הכנת המשחק לפעילות משותפת שתהיה מהנה לא פחות ממנו. קחו קופסת דגנים גדולה וביקשו מהילד שלכם לבחור משחקים קטנים או פריטים שהוא רוצה לכלול בפעילות. תנו לילד לצייר עם טוש על הקופסה מסביב לפריטים שבחר וחיתכו אותה בזהירות באמצעות סכין על פי הסימון. לאחר מכן תוכלו לשחק עם הילד בהתאמת הצורות בפעילות שגם תפתח אצלו יכולות תכנון ואסטרטגיה.

מיומנות נרכשת: יכולות מוטוריות, דיוק, ותיכנון.

5.  צרו משחק מהנה מכלי מטבח

שיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו מסננת ושיפודים מהמטבח ובנו את המשחק המושלם לחיזוק הקשר בין העין ליד. את הקצוות המחודדים של השיפודים גזרו כדי למנוע מילדכם דקירה וצבעו אותם ביחד. במסננת צבעו את החורים בצבעים שונים ואפשרו לילד להתאים בין השיפוד הצבוע לחור המתאים במסננת.

מיומנות נרכשת: המשחק יתרום רבות גם ליכולתו של הילד להתאים בין צבעים ולשיפור האחיזה העדינה.

 

6. הפכו את מקלות הספגטי לכלי משחק 

שיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו גוש של פלסטלינה והניחו עליו כמה מקלות ספגטי יבשים. לאחר מכן תנו לילדיכם לשזור בעדינות חרוזים על גבי המקלות. התרגיל יכול להיות מסובך מדי לפעוטות ואם אתם חוששים שהם לא יצליחו תוכלו להחליף את החרוזים בדגנים בצורת חישוקים. ניתן להפוך את המשחק לתחרות של ממש שבה המטרה היא להשחיל את החישוקים מבלי לשבור את מקל הספגטי.

מיומנות נרכשת: יכולות מוטוריות, דיוק, ותיכנון.

 

7.הפיחו חיים בהמתנה לאוכל

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: הרעיון הזה יפתור לכם שתי בעיות במקביל – בזמן שהילד שלכם ממתין בחוסר סבלנות לארוחה תוכלו לקחת קש לשתייה, לקפל אותו במרכז ולפזר לידו חתיכות נייר שקיפלתם לחתיכות קטנות. כעת הציבו בפני הילד אתגר -  לאסוף את כל חתיכות הנייר באמצעות הקש ולהכניס אותן לתוך כוס פלסטיק עד שהארוחה מוכנה.

מיומנות נרכשת: שיפור האחיזה, דיוק, יציבות והפעלת כוח מתון.

8. ציירו באמצעות כלים עדינים

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן ביצוע ומיומנות נרכשת: ציור באמצעות צבעי מים משפר את האחיזה, את כישורי התאמת הצבעים ואת יכולת הקישור בין העין ליד. נסו לחפש מברשות דקות וקטנות ככל שניתן בשביל מלאכת הציור ובכך תתרמו עוד יותר לשיפור היכולות המוטוריות של ילדיכם. גם ציור בגיר שבור יוכל לסייע לשפר יכולות אלה, בעיקר בקרב ילדים שעדיין מתקשים לאחוז ביציבות בעפרונות צבעוניים.

 

9. הפכו את זמן המקלחת לחוויה יצירתית

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו חתיכה גדולה של ספוג ליצירה ותנו לילדכם לצייר עליה צורות שונות. לאחר מכן הראו לילד כיצד לחתוך בעדינות את הצורות וקחו אותן איתכם אל המקלחת. בזמן שהילד מתקלח, אפשרו לו להדביק את הצורות על הקיר ולעצב אותו כרצונו. הספוג יידבק בקלות לקיר וישמש כלי משחק מהנה ונחמד שגם יעביר בצורה חווייתית את זמן המקלחת שעשוי להיתפס לפעמים כלא מהנה. אם תרצו, תוכלו גם להדביק את הצורות באמצעות דבק חזק יותר כדי שלא ייפלו מהקיר.

מיומנות נרכשת: יכולות מוטוריות, דיוק, ותיכנון.

10. צרו בובות נייר מתקפלות 

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו נייר וקפלו אותו לצורת מניפה, תנו לילדיכם לצייר בחלקה העליון של המניפה חצי גוף של דמות לבחירתו והדריכו אותו לצייר את היד כך שתיגע בקצה הנייר המקופל. גזרו את הדמות יחד עם ילדכם על פי הקווים שצייר וצבעו את שרשרת הדמויות שנוצרה. 

מיומנות נרכשת: יצירת שרשרת בובות מנייר מקופל היא פעולה שתורמת גם לפיתוח חשיבה יצירתית וגם לשיפור משמעותי ביכולות הקוגנטיביות ובהבנה מתמטית.

 

11. למדו את ילדיכם את המשחק הקלאסי "סבתא סורגת"

שיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: "סבתא סורגת" הוא משחק פשוט שתורם רבות לחיזוק אצבעות הידיים והשליטה בהן, כמו גם לשיפור קשר עין-יד בקרב ילדים. קחו חוט מהנעל או גומייה ארוכה, לפפו אותם סביב האגודל והזרת בשתי הידיים ועודדו את ילדיכם ליצור יחד איתכם צורות שונות באמצעותם.

מיומנות נרכשת: זהו משחק שיפתח גם את יכולות הדימיון וההבנה ההנדסית של הילד הודות למגוון הרחב של הצורות שהוא יכול ליצור במהלכו. 

 

12. הפכו אוכל למתנה מיוחדת 

 
פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו חוט ארוך ופסטה יבשה, רצוי בצבעים שונים, והרכיבו עם ילדיכם שרשרת מיוחדת שתשמש כמתנה לאדם אהוב. אפשרו לילד לבחור מבין מגוון סוגי פסטה וצבעים או לצבוע את השרשרת בצבעי מים שיתרמו להגברת ההנאה והעצמת היעילות של המשחק עבורו.

מיומנות נרכשת: הפעילות המהנה תשפר משמעותית את המוטוריקה העדינה וגם את היצירתיות של ילדיכם.

 

13. השתמשו בנייר דבק לציור

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו דף נייר גדול ועבה ותנו לילדיכם להדביק עליו נייר דבק בכל צורה או דרך שבהן יבחרו. לאחר מכן אפשרו לילדים לצבוע בצבעים שונים כל אזור בתמונה שמופרד על ידי נייר הדבק. הניחו לצבע להתייבש במשך כמה שעות ולאחר מכן הסירו בזהירות את נייר הדבק. הפעילות הזאת תבטיח גם תהליך יצירה מהנה במיוחד וגם תוצר שייצא יפהפה בכל מצב.

מיומנות נרכשת: תהליך העבודה ישפר באופן ניכר גם את כישורי המוטוריקה של ילדיכם וגם את היכולות הקוגניטיביות, ובהן אבחנה וחשיבה יצירתית.

 

14. הרכיבו צורות הנדסיות בדרך מקורית

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: קחו קיסמי עץ וענבים וצרו באמצעותם צורות הנדסיות שונות. לפני תחילת המשחק תוכלו לצייר מספר צורות על דף נייר ולתת ניקוד לכל צורה שילדכם יצליח להרכיב בעצמו.

מיומנות נרכשת: המשחק תורם לפיתוח חשיבה הנדסית וישפר גם את יכולת הסקת המסקנות של ילדיכם.עודדו את הילד ליצור גם צורות תלת ממדיות כמו קובייה או פירמידה לשיפור התפיסה המרחבית. 

 

15. למדו את ילדיכם לתפור בצורה קלה

פעילויות לשיפור היכולות המוטוריות
 

אופן הכנה: היכולת הזאת עשויה להיות מורכבת עבור פעוטות בני 3 ומטה, אך היא מהנה במיוחד בשביל ילדים קצת יותר גדולים – קחו חוטי רקמה צבעוניים וקשרו אותם למחט העבה ביותר שנמצאת בהישג ידכם. חשוב שהמחט תהיה כזאת שלא תוכל לפצוע את הילד. תנו לילדכם צלחת חד פעמית ולמדו אותו את מלאכת התפירה.

מיומנות נרכשת: תוכלו לייצר על הצלחת צורות שונות ומגוונות מפרי דמיונו של ילדכם בפעילות שגם תשפר את יכולותיו המוטוריות וגם תלמד אותו כישור שימושי לחיים. 

מקור: שרונה קלמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.