print header

10 דרכים של הגוף לאותת שאתם לחוצים מדי

רבים מאיתנו מכירים את הבעיות הרפואיות שצצות כל פעם דווקא במצבים הכי פחות מתאימים: כאבי ראש ברגע הפנוי היחיד עם הילדים, התפרצות אלרגיה דווקא לפני פגישה חשובה או חוסר תאבון ביום העבודה הארוך ביותר בשבוע. אנחנו עשויים לכעוס על הגוף שלנו על כך שהוא "קורס" ומאלץ אותנו להתמודד עם חזית נוספת דווקא כשאנחנו זקוקים לתפקוד התקין שלו, מבלי להכיר שלא מדובר בקריסה אלא בניסיון של הגוף להציב בפנינו תמרורי אזהרה חשובים. הבעיות הבאות קשורות במקרים רבים למצבי לחץ ממושכים שאנחנו שרויים בהם מבלי להתמודד איתם, והכרת האיתותים החשובים של הגוף עשויה לעזור לנו להבין את מקור הבעיה ולנסות לעשות את המירב על מנת להתמודד עם הלחץ, במקום להתמקד אך ורק בתסמינים שלו.

גורמים ללחץ
Alon
 
1. כאבי ראש שמופיעים דווקא בסופי שבוע
 
אנשים רבים שעובדים בסביבה לחוצה, מופתעים לבלות דווקא את סופי השבוע שלהם עם כאבי ראש או מיגרנות, מהם הם אינם סובלים לאורך ימי העבודה. צניחה מהירה ברמת הלחץ, המאפיינת פעמים רבות את סופי השבוע, עשויה לגרום להופעה של מיגרנה שכתוצאה מכך תופיע דווקא בימי החופש. על מנת למזער את הסיכונים להופעת מיגרנות בסופי השבוע, השתדלו להקפיד כמה שניתן על שעות שינה קבועות מדי יום, והימנעו מדילוג על ארוחות גם בימי עבודה לחוצים. 
 
2. טנטון באוזניים
 
טנטון באוזן, שמופיע לרוב לאחר חשיפה למקור רעש או עקב פגיעה בשמיעה, עשוי גם הוא להיות סימן מפתיע לכך שהגוף מצוי במצב של לחץ. במצב רגיל שולחת האוזן זרם דחפים עצביים למוח, שמפורש על ידו כקול, אבל מתח ולחץ עשויים לגרום לאוזן לשלוח זרם חריג של דחפים שהמוח בתורו יפרש כטנטון באופן שגוי. בנוסף, כיוון שמתח ולחץ מעודדים מצב של עוררות בעצבים שלנו, יהפוך המוח שלנו במצבי לחץ לעירני במיוחד לכל מצב של רעש וימהר לפרש אותו.
 
גורמים ללחץ
Paul Townsend
 
3. חבורות לא מוסברות
 
האם יצא לכם לגלות חבורות לא מוסברות על פני הגוף כאשר לא זכרתם פציעה או חבלה? קיים סיכוי רב שהדבר קרה בזמן שהייתם נתונים במצב של לחץ. מנגנון ההישרדות של הגוף עובד כדי להבטיח שלא נקרוס במצבים בעייתיים כדוגמת מצבי לחץ, ולכן אספקת הדם במצבים אלו תנותב מהעור לאיברים הפנימיים, להם הוא נחוץ בשעת חירום. העור יהפוך לרגיש מאוד וכל פגיעה קטנה בו תוביל ל"סימן כחול" או חבורה המאפיינים פציעות חמורות יותר. במקביל, ייתכן גם שתתקשו לשים לב בזמן אמת להופעתן של חבורות כתוצאה מחבלה או נפילה, כיוון שלחץ גורם לשחרור של אנדורפינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף, כך שמכה מזדמנת עשויה להיעלם מעינינו ולהתגלות רק בדיעבד. 
 
4. החמרה בבעיות עור
 
בעיות עור נפוצות רבות כמו פריחה, גירוד, יובש או אקנה על פני העור מחמירות תחת לחץ. לפיכך, פעמים רבות אנחנו עשויים לחשוב שמצב העור שלנו השתפר במהלך חופשה עקב חשיפה לשמש או הזמן שבילינו במכוני יופי, למרות שמדובר בשיפור שנובע מכך שגם העור נמצא בחופש מהלחץ בו הוא היה שרוי. אנשים המועדים לפתח אקנה עשויים לסבול בשעת לחץ מהתפרצויות פצעונים, בעוד שאצל אחרים העור עשוי להיראות יבש, חסר חיים וכדומה. ללחץ יש גם השפעות לטווח הארוך על העור שלנו. כיוון שהוא מאט ייצור הקולגן והאלסטין שהם סיבים אשר נותנים לעור את גמישותו, עם הזמן עשוי העור להיראות נפול לא רק בעת החשיפה למצבי הלחץ אלא גם לאחריהם. עד גיל מסוים העור מצליח לרפא את עצמו לאחר כל "טראומה" שכזו, אבל עם הגיל תהליך הריפוי מואט, ובשלב מסוים עשויות ההשפעות של לחץ על העור להפוך לקבועות.
 
גורמים ללחץ
Kyle Ges
 
5. כאבי שיניים ולסת 
 
כאבים באזור הלסת יכולים להיות סימן לחריקת שיניים, אשר מתרחשת בדרך כלל בזמן שינה ועשויה להחמיר מאוד על ידי מתח. אם אתם סובלים מכאבי שיניים ויודעים שאתם חורקים אותן במהלך השינה, הקפידו להניח מגבת חמה על אזור הלסת על מנת להרגיע אותה לפני השינה, נסו לעסות את האזור או בקשו מרופא השיניים התאמת סד אותו תוכלו להרכיב על השיניים בשעות הלילה על מנת להימנע מהבעיה.
 
6. נשירת שיער פתאומית
 
לחץ עשוי להשפיע על השיער בכמה אופנים: הוא עשוי לשנות את הספיגה של חומצות האמינו החיוניות לצמיחת שיער, לגרום לצמצום של העורקים ובכך להגביל את זרימת הדם לקרקפת, לגרום לקבוצות שיער להישאר בשלב ה"מנוחה" זמן רב מכפי שדרוש או במקרים קיצוניים אף לגרום למערכת החיסונית לתקוף את זקיקי השיער ולגרום לנשירתם. חשוב לשים לב לשינויים בצמיחת השיער ולסייע לחידוש הצמיחה על ידי תיקון חוסר האיזון התזונתי באמצעות תוספי תזונה והקפדה על פעילות גופנית רגועה כמו הליכה או יוגה.
 
גורמים ללחץ
Beth Punches
 
7. התפתחות של אלרגיות
 
גם מצב בו נראה שאתם מפתחים אלרגיה חדשה שקשה למצוא לה מקור או שהסימפטומים של אלרגיה קיימת מחריפים, עשויים להיות קשורים לאופן שבו הגוף שלכם מתמודד עם לחץ. מחקר שערכו חוקרים אמריקאיים השווה בין רמת הסימפטומים של נבדקים בעלי אלרגיות שונות לאחר ביצוע מטלה מלחיצה במסגרת הלימודים, לבין רמת האלרגנים בבוקר שאחרי המטלה. תוצאות המחקר אימתו את ההנחה שהורמוני הלחץ עשויים להגביר את הייצור של נוגדנים מסוג IgE, שעולה בדרך כלל בעת החשיפה של אדם לאלרגן, ולגרום להיווצרות סימפטומים שונים על ידי הגוף במטרה להגן על עצמו. אצל מרבית המשתתפים במחקר נצפו הבדלים משמעותיים בין רמות האלרגנים טרם המטלה ולאחריה, כאשר אצל חלקם עדיין נצפו רמות גבוהות מהממוצע אפילו ביום הבא.
 
8. כאבי שרירים חדים
 
האם אתם חשים לעיתים ב"שריפה" באזור הגב, או שאולי העפעפיים שלכם מרצדים לפעמים ללא שליטה? שרירים מתוחים ועוויתות עפעפיים הם מהסימפטומים הבולטים ביותר של לחץ מוגזם. במידה ואתם חשים בתזוזות עפעפיים, הפסיקו את הפעולה שבה אתם מתעסקים למספר דקות, שתו מים ומתחו את הרגליים עד שהריצוד ייפסק. עבור כאבי שרירים, סייעו לבעיה על ידי ביצוע מתיחות חזה וכתפיים מספר פעמים לאורך יום העבודה. אחת המתיחות היעילות ניתנת לביצוע בפינת חדר, באופן הבא: עמדו עם הפנים אל נקודת החיבור בין שני הקירות, כאשר שתי האמות מונחות על הקירות והמרפקים מכופפים בגובה שהוא קצת מתחת לגובה הכתף. הישענו ככל האפשר קדימה, עד שתרגישו מתיחה בחלק הקדמי של הכתפיים והחזה. החזיקו את המתיחה למשך כ-30 שניות, והקפידו לבצע אותה בין 3 ל-5 פעמים ביום.
 
גורמים ללחץ
Aidan Jones
 
 
9. דימום כבד באזור החניכיים
 
מחקר הנערך בקרב 344 סטודנטים אישר כי קיים קשר בין מצבי לחץ לבין בעיות הקשורות לחלל הפה והשיניים. רמות גבוהות של הורמון הלחץ קורטיזול, מהן סובלים באופן כרוני אנשים עובדים רבים, עלולות לפגוע במערכת החיסונית ומאפשרות לחיידקים לפלוש לאזור החניכיים. כך שרצוי שעובדים שנמצאים עד שעות מאוחרות במשרד ואוכלים את הארוחות שלהם מחוץ לבית ישמרו במגירה על משחת שיניים ומברשת שיניים, ויקפידו לצחצח שיניים בסוף הפסקת האוכל. למי שאין את האפשרות לעשות זאת, רצוי להשתדל ולצרוך מזון מופחת סוכר ולהקפיד על שתיית מים במקום שתייה ממותקת, או לפחות ללעוס מסטיק ללא סוכר על מנת לנקות את חלל הפה.
 
10. שינויים בתאבון
 
דרך נוספת של הגוף לבטא הימצאות במצבי לחץ ממושך היא באמצעות מערכת העיכול. בנוסף לבעיות המוכרות של מעי רגיז או כאבי בטן, רבים עשויים לחוש חוסר תאבון או להבדיל, לפתח חשק חדש ומוגזם למאכל מסוים. זכרו שהימנעות מאוכל בעקבות חוסר תאבון לא רק שלא תפתור את הבעיה אלא עשויה אף להחמיר אותה, להקשות עליכם להתרכז ולגרום לבעיות בריאותיות נוספות. אל תאלצו את עצמכם לאכול ארוחת צהריים מלאה אם אינכם רעבים, אולם השתדלו לאכול כריך, פרי או יוגורט. לעומת זאת, אם אתם מפתחים חשק מוגזם למזון לא בריא כמו מתוקים או משקאות מוגזים, זכרו שההקלה שמתלווה לצריכת המזון נמשכת דקות ספורות בלבד, אולם השפעותיה השליליות הן רבות וארוכות טווח. ודאו שתמיד יהיה לכם בתיק תחליף בריא עבור רגעי רעב או רצון בנשנוש.
 
 
גורמים ללחץ
Dainabotty

כעת, כאשר אתם מכירים את סימני האזהרה של הגוף למצבי לחץ מזיק, עשו את המירב על מנת לעזור לגוף שלכם להישאר בריא גם במצבי לחץ ומתח המאפיינים את שגרת החיים של רבים מאיתנו. כדי לעשות זאת אתם יכולים לנסות את 6 תרגילי המתיחה הבאים המיועדים לשחרור של לחץ ומתחים המצטברים באזור הגב, הצוואר והכתפיים, ולבדוק אילו מזונות יכולים לסייע לכם לווסת את הרגשות ולהילחם בחרדה

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.