print header

הרגלי שינה בחופש – איך משמרים אותם ואת השגרה?

מאת עדי ולטר - יועצת שינה ומדריכת הורים
 
אני רואה בשגרה קבועה ומסודרת דרך חיים עבור הילדים, אני מאמינה שכבר מהחודש הראשון בבית כדאי להקנות סדר יום קבוע שייתן לכם וגם לילדכם תחושת ביטחון. יחד עם זאת, אני גם מאמינה שלכל שגרה יש יציאה מהשגרה וצריך לדעת ליהנות גם ממנה. 
 
בתקופות הלימודים בגן ובבית ספר, כשסדר היום קבוע ומסודר, שעות השינה פחות או יותר קבועות והדבר כולל גם את שעת ההשכבה, שעת היקיצה בבוקר וכן את השינה במהלך היום. עם זאת, בתקופות של חופשים ובעיקר בחופש הגדול, נוצרת תחושת התרופפות בהרגלים הן בנושא הגבולות בבית והן בשעות השינה. הורים רבים מוצאים את עצמם בפעילות מחוץ לבית עד שעות מאוד מאוחרות בלילה מה שמקשה עליהם מאוד, ובטח שעל הילדים שמפסידים שעות שינה, והדבר עלול להתפתח לכדור שלג של ממש.
 
לכן, אני מאמינה שגם בימי החופש, כדאי לנסות לשמור כמה שיותר על שגרה שכוללת השכבה בשעות קבועות ופעילויות מסודרות בשעות הערות החיוניות של ילדכם. בכתבה הבאה תקבלו את הכלים להתמודדות עם הרגלי השינה של ילדכם גם בימי החופש וביציאה מהשגרה.
 
שגרת שינה בחופש
 

 

הבעיה העיקרית - עייפות יתר

כשתינוקות וילדים הולכים לישון מאוחר מדי ובמצב של עייפות יתר, לרוב קשה להם יותר להירדם, הם ישנים פחות טוב במהלך הלילה וקמים מוקדם יותר בבוקר אחרי שלא חידשו באופן מספק את מאגרי האנרגיה שלהם. כמו כן, תינוקות וילדים שלא ישנים מספיק הם פחות חיוניים, קשה להם יותר לדחות סיפוקים ופעמים רבות הם בוכים ומתלוננים יותר מהרגיל. בניגוד למצב של עייפות יתר, ילדים שישנים טוב וישנים מספיק שעות, לרוב יהיו ערניים ורגועים יותר. יהיה לכם כיף יותר בחברתם ולהם יהיה כיף יותר בפעילות היומיומית בשגרה ובחופש.
 
בתקופות של חופשה, שבהן כאמור ישנה התרופפות, אין סדר יום קבוע ושעות השינה נדחות ולא תמיד מספקות. כדאי לאפשר לילדים לישון פחות או יותר בשעות הרגילות שלהם ובכל מקרה לא להזניח את נושא השינה גם בימי החופש וגם בחופשות משפחתיות. כדאי מאוד לתכנן את הבילוי המשפחתי לשעות סבירות ומוקדמות כך שילדכם יגיעו למיטה בזמן ולא בשעות מאוחרות משמעותית מהרגיל. כמו כן, אם אתם יודעים שביום מסוים מתוכננת פעילות עד שעות מאוחרות, אפשרו לילדיכם לנוח יותר במהלך היום. גם אם הילדים גדולים וכבר לא ישנים צהריים – כדאי שינוחו בכדי שיגיעו לפעילות בערב ערניים ונינוחים. שנת הצהריים מסייעת להם לצבור כוחות להמשך היום גם עד שעות מאוחרות.
 
שגרת שינה בחופש
Alessandro Zangrilli

 

שנת צהריים

גם בבית וגם בזמן חופשה משפחתית מנוחת הצהריים עוזרת לכולם ליהנות יותר בהמשך היום. בימי חופשה משפחתית מחוץ לבית, השתדלו לתכנן את ימי הנסיעות בהתאם לשעות השינה של ילדכם במהלך היום. השתדלו שהנסיעה הארוכה תהיה בשעות בהן ילדכם ישן בדרך כלל, על מנת שיוכל לישון טוב בנסיעה שנמשכת פרק זמן סביר. לחילופין, ניתן להגיע ליעד לפני שנת הצהריים ולהשכיב אותו במקום אליו הגעתם. שנת הצהריים אצל תינוקות ופעוטות חשובה מאוד להמשך היום ואף ללילה. פעוט שאינו ישן במהלך היום הוא פעוט עייף ועצבני, מצב קיצוני של עייפות יתר וחוסר הנאה שלו ושלכם, אז כדאי שתתחשבו בגורם הזה.
 
שגרת שינה בחופש
Chris and Jenni

 

לינה מחוץ לבית

תינוקות וילדים עם הרגלי שינה טובים יכולים לשמר את ההרגלים גם מחוץ לבית. אני ממליצה גם בחופשה להימנע במידת האפשר משינוי הרגלי השינה כגון: לינה משותפת במיטת ההורים, הרדמות על הידיים וכדומה, אלא לאפשר לתינוקכם לישון במיטתו. במידה והחלטתם לחרוג משמעותית ולאפשר לילד שלכם דברים שאינכם מאפשרים בבית, חשוב להבהיר לו ובעיקר לעצמכם שהשינוי מוגדר לחופשה בלבד ובבית חוזרים להרגלים שקדמו לחופשה.
 
כמו כן, כדאי להשתדל לשמור על שגרת ערב וטקס שינה מסודר על מנת להקל על תינוקכם בכניסתו למיטה. אם הוא רגיל להקשיב לסיפור לפני השינה – קחו אתכם ספר או שניים לחופשה. קחו אתכם גם דברים שיכולים לעזור לו לישון טוב יותר: אם יש לילד חפץ שהוא קשור אליו, (מוצצים או שמיכה אהובה ומוכרת) או פריטים שיכולים להזכיר לו את מיטתו בבית ולהקנות לו תחושת שייכות גם במקום החדש.
 
שגרת שינה בחופש
 

תשתדלו לקחת לחופשה גם צעצועים אהובים או בובות שיעזרו לתינוקכם להרגיש נוח יותר בסביבתו החדשה. גם אם מדובר בחופשה קצרה או שכבר אין לכם מקום במזוודה, זהו עדיין טיפ חשוב מאוד. הרבה יותר כדאי לכם לקחת לחו"ל פריט שיעזור לילד שלכם לישון יותר טוב מאשר עוד חולצה או מכנס שאתם כנראה לא באמת תזדקקו להם. 

הרדמה:

בסביבה לא מוכרת לתינוקות רבים קשה להירדם, לפעמים מתוך התלהבות וסקרנות ולפעמים מחוסר נוחות. אם אתם רואים שתינוקכם 'לא מוצא את עצמו' ומתקשה לצלול לשינה, תהיו איתו קצת יותר, תפגינו נוכחות בקול ובמגע. עצם הנוכחות שלכם קרוב למיטתו מספקת לילד תחושת ביטחון שתסייע לו להירדם בקלות ולישון טוב יותר. מומלץ לנהוג כך גם אם זה חורג מההרגלים שלכם בבית אך כמובן שכשחוזרים יש לחזור לשגרה גם מבחינת שגרת השינה, טקס ההרדמה ושאר ההרגלים שהיו נהוגים לפני החופשה. לחצו כאן כדי ללמוד 7 עצות שימושיות שיסייעו לכם להרדים את הילדים בקלות ולפתח טקס שינה חכם ויעיל.
 
שגרת שינה בחופש
 

חזרה לשגרה

מומלץ לחזור לשגרה מוקדם ככל שניתן – עם חזרתכם הביתה. במידה והחופשה שלכם נעשתה בסוף החופש הגדול, השתדלו לאפשר לילדיכם כמה ימים של שגרה בבית לפני הכניסה לגן או לבית הספר. אפשרו להם בסוף הקיץ (אם לא עשיתם זאת במהלכו) לחזור לשעות השינה הנכונות שלהם על מנת שיקומו בבוקר רעננים אחרי שינה טובה לתחילתה של שנת הלימודים החדשה.
 
חופשה נעימה!

הכותבת היא מדריכת הורים ויועצת שינה מגיל לידה המתמחה בגילאי 5 ומעלה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו