print header

חשוב: 12 סימפטומים בגוף שעשויים להסתיים במוות!

כשהגוף שלך מדבר אליך תקשיב לו!

ככל מכונה משוכללת בעלת פונקציות רבות, כך גם גופנו. הוא יודע להתריע ולאותת דרך צבעים, קולות וריחות על בעיה באחת ממערכותיו. הוא נותן לנו את הכלים להבין מה קורה בתוכנו בצורות שונות ומשונות שעלינו לדעת לקרוא ולהבין. את הכלים לפתירת הבעיות נמצא במרפאות השונות, ודרך רופאים, אחיות ושלל אנשי מקצוע, שלמדו את הדרך המיוחדת שבה הוא מדבר עלינו, נכיר את סימניו הרבים...


Stockimages

מחלות הלב מוגדרות כיום כגורם מספר 1 לתמותה בקרב נשים וגברים בעולם. הן מהוות 40% מגורמי המוות בעולם המערבי. נתון גבוה בהרבה מאחוזי התמותה הנגרמים ע"י כל סוגי הסרטן גם יחד.

מדוע נצפים מספרים כה עגומים ותמותה כה גבוהה מסוג מחלות זה? אחת הסיבות טמונה באדישות שלנו לאיתותים שנותן לנו הגוף. כאשר הסימפטומים מתחילים להתעורר, אין אנו יודעים לזהות אותם בקלות. הם משתנים מאדם לאדם ואינם ברורים או אינטנסיביים מידי. בעתות שאנו מרגישים ממש לא טוב, אנו ניגשים לרופא, אך לעיתים זה כבר מאוחר מידי...

קשה לאדם הממוצע להבין את הסימפטומים לבעיות לב אפשריות. מסיבה זו ,רופאים ממליצים לא להתעלם מאף סימפטום. כל איתות שנותן לנו הגוף ומוכר כסימפטום אפשרי לבעיית לב, יש לבדוק ולא לזלזל. הטיפ הזה כמובן אינו רק בגדר המלצה לאנשים מעל גיל 65, ובמיוחד לגברים, כמו גם עבור אנשים הנמצאים בקבוצות הסיכון למחלות לב. אנשים אלה סובלים בעיקר מכולסטרול גבוה, לחץ דם שאינו תקין, השמנה, סכרת או היסטוריה משפחתית של מחלות לב.

"ככל שכמות הסימפטומים גדולה יותר, כך הסיכוי לבעיית לב גדול יותר", כך אומר דוד פריד, קרדיולוג במרפאת קליבלנד. לטענתו, "לעיתים אנשים נמנעים להודות בחולשה שלהם, קשה להם להודות בגיל שלהם ובסימפטומים שהוא מביא עימו ,ומתכחשים לעובדה שייתכן וקיימת אצלם בעיה חמורה. בעוד התעלמות מסימפטומים למחלות אחרות לא תמיד מתגלה כקטלנית, בעיות בלב מסתיימות כמעט אותו דבר כאשר מתעלמים מהם - במוות..."

לפניכם רשימה של 12 סימפטומים שמהם עדיף לא להתעלם, במיוחד אם אתם חלק מקבוצות הסיכון של מחלות לב וכלי דם.

1. לחץ וחרדה

גורמים נפשיים מסוג זה יכוים לגרום להתקף לב. כאשר אדם נתון ללחצים רבים וחרדות, רמת הסוכרים והשומנים בגוף יוצאת מאיזון, כך גם לחץ הדם, שעולה יתר על המידה. רמת לחץ הדם ואיזון הסוכרים והשומנים בגוף מהווים גורמי מפתח להתפתחות מחלות לב והתקפות לב. בדיקות תכופתיות יעידו על איזון הגורמים הללו בגופכם ועל טיפול הולם בהם.

*השתדלו להירגע במהלך היום, לשמור על שגרת חיים נינוחה יחסית, שלא תביא אתכם למצב של לחץ וחרדה כרוניים. לרוב, כדאי לפתור את הבעיות הנפשיות ובכך להימנע מטיפול פיזי.

2. כאבים בחזה

כאב בחזה הינו סימפטום קלאסי של התקף לב, "זה הסימפטום הראשון שאנו מחפשים אצל אנשים בקבוצת הסיכון" אומרת ז'אן מקסוויני, דיקנית חקר הרפואה באוניברסיטת ארקנסו ומומחית של סימפטומים קרדיולוגיים, במיוחד אצל נשים. חשוב לשים לב לדקויות - לא כל התקף לב גורמת לכאבים בחזה ולחלופין, לא כל כאב בחזה מצביע על בעיה בלב. הכאב הסימפטומטי של התקף לב הינו ייחודי. זהו כאב המרוכז לעיתים קרובות מתחת לעצם החזה, קצת משמאל למרכז. את הכאב הספציפי ניתן לתאר כ"פיל שיושב על החזה". זו יכולה להיות גם תחושה לא נעימה של לחץ, סחיטה או מלאות. נשים רבות יכולות לחוש סוג זה של סימפטום כצריבה ומשייכות את זה לכאבי בטן רגילים. הן מתעלמות מכאב זה ומתארות אותו כ"כאב קטן " מאחר והן יודעות כאבים מטרידים יותר, בעקבות המערך ההורמונלי שלהן.

3. שיעול

שיעול מתמשך או ציפצופים בנשימה יכולים להתריע על בעיה ולהוות סימפטום של אי ספיקת לב- תוצאה של הצטברות נוזלים בריאות. במקרים מסויימים או קשים יותר, כאשר אדם סובל מאי ספיקת לב הוא יהיה נוכח לדם בליחה או בשיעול.

4. סחרחורת

קיימים שני סוגים של סחרחורות: האחד מסוג ורטיגו (תחושת הסיבוב הקלאסית בה חשים שהעולם מסתובב), השני מסוג דיזינס (טשטוש בראייה ותחושה של סיבוב מבלי לדעת לאיזה כיוון). סחרחורת אינה מוגדרת כמחלה, אלא כסימפטום שאמור להזהיר אותנו. הגורמים לסחרחורות הינם מגוונים, אך בינהם גם הפרעת קצב בלב. הפרעת קצב אינה דבר חמור לכשעצמו ורבים חיים איתה ואף לא מודעים לקיומה, אך לעיתים היא קטלנית ואין להקל בה ראש.

5. עייפות

עייפות יוצאת דופן יכולה להוות סימפטום להתקף לב המתרחשת או עתידה להתרחש, במיוחד אצל נשים. קיימות אינספור סיבות לתחושת העייפות, כדי לדעת לאבחן על סוג העייפות הספציפי המתריע בפנינו על בעיה קטלנית, יש לשים לב לעייפות פיזית ומנטלית שאינה בגדר הרגיל. היא בדרך כלל מלווה בתחושות קשות של חולשה וחוסר אנרגיה כרונית.

6. בחילה וחוסר תאבון

זה ממש לא נדיר עבורנו לחוש בחילה או חוסר תאבון, מספיקה התרגשות או תחושת לחץ כדי לחוש דברים מסוג זה. אך חשוב לדעת כי בחילה מהווה חלק מתחושות ראשוניות טרום התקף לב. נפיחות בטנית הקשורה לאי ספיקת לב מורגשת לעיתים גם בצורה של חוסר תאבון ואין להתעלם ממנה. אם אתם חשים חוסר תאבון ונפיחות בבטן הנמשכים יותר מיממה, גשו להיבדק, במיוחד אם אתם מעל גיל 65.

*אי ספיקת לב הינה הסיבה השכיחה ביותר לאישפוזים של אנשים מגיל 65 ומעלה.

7. כאבים במקומות שונים בגוף

במקרים רבים של התקפות לב, תיתכן תחושה של כאב אשר מתחיל באזור החזה ומתפשט לכתפיים, לזרועות, למרפקים, לגב והצוואר, הלסת או הבטן. לעיתים הכאב כלל לא מתחיל בחזה, אלא מורגש בכל מיני חלקים שונים של הגוף ועלול לבוא וללכת. גברים הלוקים בהתקף לב יחושו לעיתים קרובות כאב בזרוע השמאלית שלהם, בעוד אצל נשים הכאב צפוי להיות בשתי הידיים יחד או בין השכמות.

8. דופק מהיר או לא סדיר

דופק מהיר או לא סדיר, במיוחד כאשר הוא מלווה בחולשה, סחרחורת או קוצר נשימה יעיד על התקף לב מתרחשת, אי ספיקת לב או הפרעת קצב. חוסר הקשבה לגוף שלך במקרה שכזה יכול להוביל להתקף לב ו/או למוות פתאומי.

9. קוצר נשימה

קוצר נשימה במנוחה או במאמץ מינימלי יכול להצביע על אסטמה או מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), אך הוא עלול גם להצביע על התקף לב או אי ספיקת לב. רופאים טוענים למקרים בהם אנשים לא חשים כל כאב או לחץ באזור החזה, אך חווים בכל זאת התקף לב הבא לידי ביטוי בנשימה שאינה סדירה.

10. הזעה

זיעה קרה המלווה בחולשה הינה סימפטום נפוץ של התקפות לב. התופעה מתבטאת בגלי זיעה נוטפים בעוד הגוף הינו קר. היא מופיעה ללא שום סיבה, גם בעת מנוחה וללא שינויים בטמפרטורה.

11. נפיחות

אי ספיקת לב עלולה להוביל לצבירת נוזלים בגוף. הדבר גורם לנפיחויות באזורים שונים בגוף: קרסוליים, בטן ולעיתים קרובות בכפות הידיים. בנוסף לכך, עלייה חריגה במשקל או לחלופין אובדן תיאבון לעיתים יעידו גם הם על אי ספיקת לב.

12. חולשה

אנשים שחוו התקף לב מעידים כי מספר ימים לפני המקרה הם הרגישו חולשה איומה ובלתי מוסברת. הם מתארים את החולשה כה נוראית עד כי אין את הכוח לאחוז בפיסת נייר. שימו לב לתחושות מסוג זה, ייתכן ותוכלו לדעת מה הגוף שלכם מכין עבורכם לימים הקרובים..

 

כלל הסימפטומים שהובאו כאן לפניכם מתארים סימני אזהרה של הגוף, אל תקלו בהם ראש, זה יכול להציל את חייכם...

 

מקור: חן ש.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו