print header

לא טוב היות האדם לבדו - על התפתחות הזוגיות

 

טלי ברוך לנדאו

הכותבת הינה מומחית לרפלקסולוגיה ומומחית בהרגעה מסטרס ולחץ דרך כפות הרגליים, הקלה בכאבי ראש, כאבים רגשיים ונפשיים, ניקוי מרעלים, בעיות עיכול, ובאופן כללי חיבור הגוף לכוחות הריפוי שבו.בתיאוריית התפתחות האישיות של אריקסון אנו מבחינים במספר שלבים המדגישים את הקשר בין התפתחות האישיות לאינטראקציה עם הסביבה של האדם. "האני" מתפתח בשלבים לכל אורך החיים כאשר יש בכל שלב קונפליקט שנפתר בצורה טובה יותר או פחות. כך נבנה הפאזל הבונה את האישיות.

בשנת החיים הראשונה, בתנאי שהאם מספקת את כל צרכי התינוק במידה הנכונה; ניגשת אליו בזמן ומספקת מזון חום ואהבה, יפתח הרך הנולד "אמון בסיסי" בעולם כולו וגם בעצמו. במידה ולא תספק טיפול נאות יהפוך לחשדן. אנו כבוגרים, נפרדים מהסימביוזה ההורית ונכנסים למערכות יחסים. מערכות היחסים שלנו עם אחרים הן "המראות" של עצמינו, האנשים שהגיעו לתוך חיינו משקפים את התכונות הקיימות בנו, כמו כן את האמונות שלנו בנוגע למערכות יחסים (גם במערכת לא רומנטית), אותן למדנו מאותה מערכת יחסים קדומה עם האם והאב.

התכונות שאיננו אוהבים באנשים הן לרוב דברים שאנו לא אוהבים בעצמינו וההיפך. במשך כל החיים נחפש מערכת יחסים שדומה לאותה מערכת ראשונית, כדי לפתור את הקונפליקטים מאז בשחזור אותן תחושות. לרוב, בבחירת הזיווג שלנו אנו בוחרים אדם שעובר איתנו שוב את התהליכים וההתניות כמו שנצרבו אצלנו בינקות כדי להירפא מחדש. (כמובן יש פעמים שהאינטראקציה עם בן זוג תרפא אותנו ויש חלילה שתהרוס). אנו משחזרים תחושות ורגשות עמוקים מאד שהיו בילדות ובינקות, וכך מביאים לפתרונם.

הפסיכולוגים טוענים שכדי להיכנס לקשר זוגי, על האדם "להיות שלם עם עצמו". עוד הם טוענים "עליך להכיל את עצמך ואתה לא אמור למלא חסך של אדם אחר". ביהדות טוענים את ההיפך: האדם הוא חצי בגופו ונשמתו לפני שמצא את זיווגו, ורק לאחר שהתחתן הוא שלם. המצוקה הפיסית והנפשית הנובעת מהבדידות, לפני שהאדם מצא את בת הזוג שלו, היא "פלג גופא" - חצי גוף. לאחר מכן שמצא - הוא שלם. השלם נוצר משני חצאים. (אצל הפסיכולוגיה הקשר "צריך" להיות בין "שני שלמים". ביהדות הקשר בין שני חצאים).

יאמר ה' אלוהים לא טוב היות האדם לבדו אעשה לו עזר כנגדו" (בראשית ב.יט.)
"ודבק באישתו והיו לבשר אחד". הם גם חוזרים להיות נשמה אחת.

לפי היהדות האדם מחפש את אבידתו, חצי הנשמה שנפרדה ממנו, לפני כן הם היו נשמה אחת. לפיכך הזוגיות היא עבודה יומיומית של ותרנות ופשרות, נתינה מעצמך כאשר השניים מתחברים לשלם (והשלם הוא יותר מסכום חלקיו לפי הגשטאלט). בני אדם בנויים מהמון תבניות, חוויות, זכרונות, והתהליך המנטלי הוא יותר מצירוף פשוט של מרכיביו ובהקשר שלנו הזוגיות מניבה יותר תוצאות ומשקלה כבד יותר מאשר כל יחיד המצוי בה. כך "אם יש לך מקום בעולם אתה לא תופס מקום" (ימימה).

ואני קוראת לך: אתה לא לבד! צא וחפש את החצי השני שלך! גם היא מחפשת אותך! בעידן של ימינו יש מגוון רחב מאד של אפשרויות למציאת מערכת יחסים, אם זה דרך רשת חברתית או תיבות קוליות וכלה בהיכרות טבעית "כי אהבה אפשר למצוא גם במכולת....."

בטיפול רפלקסולוגיה קואורדינטיבית, אני עובדת דרך מגע מרפא, כאשר מגע הוא צורך ראשוני בסיסי עוד מתקופת הינקות. אני מאמינה שאפשר להגיע לתוצאות מדהימות דרך כפות הרגליים והשוקיים, כאשר עובדים על דפוסים רגשיים, נפשיים, פיזיים, על פחד וזרימה, על "ללכת עם החרדה" ועם עצמך, לפתוח חסימות רגשיות, פיזיות ולהתחבר למקום הפנימי של הכוח שלך דרך כפות הרגליים והשוקיים, באווירה מאד רגועה בקליניקה שלי במרום נווה.

מקור תמונה: Ambro

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.