print header

מיתוס המים - מה נכון ומה לא!

כולנו יודעים שלשתות מים זה חשוב - 'לפחות 8 כוסות ביום!' לפי המיתוס. יותר מזה, המיתוס לגבי מים אומר גם שתחושת הצמא היא אינדיקציה לשלב מתקדם של התייבשות, שרובינו מיובשים כרוניים ושמשקאות המכילים קפאין, גורמים לנו לאיבוד תדיר של נוזלים. הקביעות הללו השתרשו היטב בתודעה שלנו, עד כדי כך שזה מפתיע ללמוד שקיימת מעט מאוד תמיכה מדעית בתפיסות האלה.

מוניקה ריינגל (Monica Reinagel), תזונאית מוסמכת שחיברה את הספר "Nutrition Diva's Secrets for A Healthy Diet" מתייחסת לשלושה מיתוסים נפוצים לגבי מים ומכנה אותם - טיפה של אמת בתוך ים של אי הבנה...

מים


מיתוס 1#: שתיית מים היא הרגל טוב.

המיתוס הזה הוא חלקי. נכון, על פי רוב שתייה מרובה של מים היא לא דבר רע. היא לא מוסיפה שומן ולא תגרום לריקבון בשיניים, היא לא תוביל להאנגאובר ולא תפגע בכבד. שתייה מרובה של מים יכולה לשכך רעב באופן זמני, לסייע במניעת אבנים בכליות, להקל על עצירות ולעודד תפקוד תקין של מערכות הגוף השונות. ככלל, לגוף יש מנגנון יעיל למדיי והוא יודע כיצד להיפטר מהמים העודפים, ולכן בנסיבות רגילות, זה קשה להגיע למצב מסוכן על ידי שתיית מים. אך ריינגל טוענת שגם אם איננו מקפידים על שתיית 8 כוסות ביום, אין זה אומר שנגיע למצב של התייבשות. "באופן היפותטי", היא אומרת "איננו צריכים לשתות מים בכלל. אנחנו יכולים לצרוך ליטר עד ליטר וחצי מים ביום, רק מהמזון שאנו אוכלים, במיוחד אם מדובר בתזונה עשירה בפירות וירקות שמכילים עד 97% מים".מיתוס 2#: שתיית משקאות מכילים קפאין גורמים להתייבשות.

המיתוס הנפוץ הזה מתבסס על העובדה כי משקאות המכילים קפאין, ביניהם קפה, תה ומשקאות מוגזים, משמשים כגורם משתן, כלומר משקאות שמגדילים את תפוקת השתן ועל כן עשויים לגרום להתייבשות, אך אין זה מדויק. "אם לא צורכים קפאין על בסיס קבוע" מסבירה ריינגל "שתייה של קפאין שוות ערך ל-2/3 כוס מים - כלומר, הקפאין לא יעיל כמו כוס של מים. אך אם צורכים קפאין באופן קבוע, ההשפעות של הקפאין כגורם משתן זניחות כמעט. במילים אחרות, הגוף מתרגם שתיית קפאין בכל יום כנוזל שווה ערך לרוויה ולחיוניות שהוא שואב ממים".


מיתוס 3#: אי שתיית מים צריכה להדאיג אותך.

ישנם מצבים מעטים שהתייבשות היא דאגה לגיטימית. "אנשים שעושים פעילות גופנית מאומצת או נמצאים תקופה ממושכת בתנאים חמים או יבשים, זקוקים להרבה נוזלים כדי למנוע התייבשות" ריינגל מסבירה ומוסיפה כי הזעה מרובה היא חיונית שכן הגוף צריך לשמור על איזון בין כמות הנתרן לבין כמות המים והמלחים, על מנת להימנע ממצב של היפונתרמיה (כאשר איבוד הנתרן גדול יחסית מאיבוד המים) או לחלופין, במצב של הרעלת מים (כאשר שותים כמות גדולה מדיי של מים עם ריכוז נתרן נמוך). "רפלקס הצמא יורד עם הגיל" היא מסבירה, כך שעבור קשישים שנמצאים בסיכון גבוה להתייבשות, יש מקום לדאגה.

"אבל אם הבריאות שלכם אינה לקויה, אינכם חיים בתנאים קיצוניים או עושים פעילות גופנית אינטנסיבית, קרוב לוודאי שתהיו בסדר גמור אם תקפידו על תזונה בריאה ושתייה סבירה של מים, כאשר אתם צמאים".

אין מקום לדאגה, היא אומרת. להבדיל מהרבה פרמטרים בגוף שנדרשות להם בדיקות מקיפות, כשזה נוגע למבחן השתן, לא צריך להיות מומחים גדולים. זה פשוט - אם אנו משתינים מספר פעמים ביום והשתן מתקבל בצבע חיוור, משמע שכמות המים בגופינו היא סבירה. אם השתן הוא כהה, שתו יותר! פשוט ככה. 

מים

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.