print header

8 דרכים להקלה על רגליים עייפות

חשים כאבים או התכווצויות ברגליים? אל דאגה, לא מדובר בבעיה שמצריכה מכם להתחיל לחשוש ולהתרוצץ בין הרבה רופאים ובתי חולים, מכיוון שיכול להיות שאתם בסך הכל סובלים מרגליים עייפות. בעיה שכזו נובעת בדרך כלל משימוש רב מדי או מועט ברגליים, התכווצות שרירים, תפקוד ורידים או זרימת דם לא טובים, הריון, ולעיתים פחות נפוצות כתוצאה מטרשת נפוצה. למרות שלרוב תופעת הרגליים העייפות אינה מסוכנת כמו תופעות בריאותיות אחרות, עדיין חשוב לשים לב אליה ולטפל בה בזמן – ולמזלכם, יחסית קל להתמודד עימה בעזרת עיסויים שונים, נקודות לחיצה, תנוחות יוגה ותזונה מתאימה. אתם מוזמנים להכיר 8 דרכים שעשויות לסייע לכם לטפל ברגליים עייפות, וחשוב לציין שאף אחת מהן לא נועדה להחליף טיפול רפואי או התייעצות עם רופא, אך הן יכולות להועיל אם רק תתנו להן הזדמנות. מכירים מישהו שסובל מכאבים בכפות הרגליים? שתפו עימו את הכתבה הזו, אולי היא תעזור לו!
 
טיפול ברגליים עייפות: רגליים של אישה שלובשת חצאית ורודה ונעלי עקב אדומות

1. הורדת צריכת מלח

בשנים האחרונות עולה המודעות להשלכותיה השליליות של צריכת מלח מוגזמת, כמו העלאת לחץ דם, אי ספיקת כליות והשפעות נוספות שמופיעות בכתבה הבאה. נזק נוסף שעלול להיגרם כתוצאה מהרגל שכזה, הוא התכווצות ומתח בשרירים שונים ברחבי הגוף, לרבות ברגליים. לכן, אם אתם סובלים מרגליים עייפות, יתכן שאתם צורכים כמות מופרזת של נתרן, שאותה אתם יכולים להוריד בקלות מלבד הפחתת כמות המלח שאתם מפזרים באוכל שלכם, דרכים טובה נוספת לעשות זאת היא פשוט לבדוק את כמויות הנתרן במרכיבי המזון שאתם רוכשים, כמו למשל בלחם ובמוצרים נוספים שמסומנים על גבי האריזה. לפי מומחים, עליכם להקפיד לצרוך פחות מהכמות היומית המומלצת למלח, שהיא 2,300 מ"ג (כפית).

2. לחיצה בו זמנית על שתי נקודות בכף הרגל

דרך נהדרת שעשויה לעזור לכם להיפטר מעייפות כף רגלכם, מהכאב שאתם חשים ומהלחץ שמרוכז בה, היא באמצעות כך שתגרמו לגוף לשחרר אנדורפינים – חומרים כימיים שמסייעים בין השאר לשיכוך כאב ולשיפור מצב הרוח. אחת השיטות לעשות זאת היא ללחוץ במקביל למשך שתי דקות בלבד, על שתי נקודות שנמצאות בסמוך לקצוות של כף רגלכם:
 
 • בחיבור שבין הבוהן לאצבע שלידה.
 • מתחת לחיבור שבין האצבע הרביעית לחמישית.
כדי לזכות ברגיעה מוחלטת, מומלץ לנשום עמוק במהלך הלחיצות. נסו שיטה זו למשך כמה ימים בשתי כפות הרגליים, וראו האם היא אכן מסייעת לכם להיפטר מהכאב.
טיפול ברגליים עייפות: נקודות לחיצה בכף רגל

3. גרביים אלסטיים

כל מי שחש אי פעם רגישות מסוימת ברגליים, למשל לאחר שסובב קרסול או ברך, או אפילו בעקבות נקע, יודע שכדאי לו לגרוב גרב אלסטי כדי להיפטר מהסבל. פריט זה נועד להפעיל לחץ על האזור כדי לעזור לתקינות מחזוריות הדם ולהורדת נפיחותם של ורידים – שתי בעיות שעלולות להוביל לעייפות רגליים. בשל כך, גרביים אלסטיים יכולים לסייע לכם למנוע בעיה זו מלכתחילה ואף לטפל בה כשהיא מתרחשת, ולכן כדאי לכם לגרוב אותם גם מדי פעם בשגרה, ולא רק ברגעים של סבל. חשוב לדעת שישנם סוגים שונים של גרביים אלסטיים, וכדי לדעת איזה מהם מתאים לכם, עליכם להתייעץ עם רופא בטרם אתם הולכים לרכוש אותם בבתי מרקחת. 

4. עיסוי בעזרת עפרון

הכירו נקודת לחיצה נפלאה שתעזור לכם לשחרר כאבים ועייפות בכפות הרגליים בכלל ומהעקב בפרט. לחיצה עליה מסייעת בשחרור מתח שמרוכז באזור זה ובשיפור מחזור הדם, כמו גם בהעלאת הבריאות הנפשית ושמחת החיים. כדי לזכות בכל האושר הזה, עליכם ללחוץ עם עפרון או מקל כלשהו שקצהו שטוח, למשך 30 שניות עד 2 דקות, על הנקודה שמוצגת בתמונה ונמצאת בצד של קרסולכם. אם כואב לכם, אתם יכולים לבצע לחיצות קצרות יותר עם הפסקה, למשך פרק הזמן הזה. לאחר מכן, אתם גם יכולים לערוך בנקודה זו עיסויים קטנים שבמהלכם תסובבו את האצבע או האגודל שלכם נגד כיוון השעון למשך דקה או שתיים.
טיפול ברגליים עייפות: עיסוי בעזרת עפרון בכף הרגל

5. עיסוי עצמי עם אגרוף כף היד

חובבי העיסויים שביניכם ישמחו לשמוע ששיטה זו עשויה לעזור רבות בכל הקשור לרגליים עייפות, בכך שהיא משפרת זרימת דם לאזור זה, מרגיעה שרירי רגליים תפוסים כתוצאה מיציבה שגויה, ומשחררת רגליים נפוחות – והיא למעשה יכולה להוות עבורכם פתרון לבעיות שונות שעלולות לגרום לכאבים בפלג הגוף התחתון. אם תבצעו את העיסוי הבא בעוצמה חלשה תרגיעו מעט את האזור, ואם תפעילו מעט יותר כוח – אתם עשויים להפחית את הכאב והמתח שאתם חשים בשרירי הרגליים. עשו זאת לפי הטכניקה המומלצת הבאה:
 
 • אגרפו את כף ידכם, והכו עימה בעדינות את שרירי הרגל שלכם שנמצאים באזור הקרסול.
 • המשיכו להכות בעודכם עולים במעלה הרגל. התמקדו באזורים שבהם אתם חשים מתח וכאב.
 • חזרו על תנועה זאת לכל אורך הרגל, בהתאם לתחושתכם.

6. תנוחת ויראסאנה

אם אתם חובבי יוגה, תוכלו למצוא ב"ממלכת" המדיטציה פתרון נהדר, שירגיע נפשית את גופכם וגם את הכאב שאתם חשים. הכירו את תנוחת ויראסאנה, או "תנוחת הגיבור" כפי שקוראים לה בעברית, אותה תוכלו לבצע גם מיד לאחר ארוחה. לתנוחה זו יש יתרונות רבים שקשורים לפלג הגוף התחתון כמו חיזוק ירכיים, ברכיים, קרסוליים וקשתות כף הרגל, והורדת נפיחות ברגליים בקרב נשים בהריון. יש לה גם סגולות נוספות הקשורות לשיפור תהליך העיכול, הקלת תסמינים הקשורים לגיל המעבר ולאסתמה, והורדת לחץ דם גבוה. כדי לבצע את התנוחה, עקבו אחרי ההוראות הבאות:
 
 • שבו על רצפה או על מזרן עם רגליים פרושות בצורת האות W, כך שהברכיים שלכם פונות קדימה והרגליים מקופלות לאחור. הצמידו את הירכיים שלכם אחת לשנייה, והצמידו את השוקיים לצד החיצוני של כל ירך – כך שהשוק הימנית תוצמד לירך ימין, והשוק השמאלית לירך השמאלית.
 • הניחו את שתי הידיים על הירכיים שלכם.
 • הישארו בתנוחה זו למשך 2-4 דקות.  
 • ישרו את הרגליים בחזרה, וחזרו על פעולה זו במקרה הצורך.
כדי למזער נזקים שעלולים להיווצר באזורים שונים בגוף ובעיקר בברכיים, אתם יכולים לשבת או להשעין את הרגליים על כרית או מגבת מקופלת; חשוב לציין שתנוחה זו לא מומלצת לאנשים שעברו טראומה פיזית כלשהי.
טיפול ברגליים עייפות: תנוחת ויראסאנה

7. תנוחת בדהה קונאסנה

תנוחה נפלאה נוספת שעשויה לעזור לכם להתמודד עם עייפות רגליים היא בדהה קונסאנה, או בעברית "פרפר בשכיבה על הגב". למעשה, תנוחה זו מתמחה בהרגעת סיאטיקה - מצב רפואי שמאופיין בכאב שמקורו בגב התחתון, ומורגש לאורך הרגל. תועלות נוספות שתפיקו ממנה אם תעשו אותה נכון היא חיזוק הירכיים, שיפור זרימת הדם ופעולת הלב והמרצת תהליך העיכול. כדי ליהנות מסגולותיה, בצעו את השלבים הבאים:
 
 • שכבו על הגב והשעינו את רגליכם על קיר. 
 • קפלו את הרגליים והצמידו את הסוליות שלכם אחת לשנייה.
 • הורידו את הסוליות שלכם לאט לכיוון הירכיים לפי יכולתכם.
 • הישארו בתנוחה זו למשך 3-5 דקות, וחזרו עליה בעת הצורך.
טיפול ברגליים עייפות: תנוחת בדהה קונאסנה

8. צריכת ברזל

גם הרגל שלכם לא מפסיקה לרעוד ולזוז מעצמה בזמן שאתם יושבים או שוכבים? אם תסתכלו סביבכם, תגלו שאתם לא היחידים שסובלים מהבעיה הזו, שנקראת "תסמונת הרגליים חסרות המנוחה" ומקושרת למחסור בברזל וברמות נמוכות של חלבון הפריטין. באופן טבעי, בעיה זו עלולה לגרום לתסמינים של רגליים עייפות, כמו התכווצויות וכאבים באזור זה. בשל כך, לעיתים כל מה שאתם צריכים לעשות בשביל "לעורר" את הרגליים שלכם היא להעלות את רמות הברזל – בעזרת נטילת תרופות ואבקות ייעודיות, או תזונה מתאימה. אתם מוזמנים להיעזר בכתבות השונות שלנו שנועדו לסייע לסובלים מאנמיה, שכוללות הכנת משקאות עתירי ברזל וגם הצעות לטיפולים טבעיים לרבות מאכלים שיחזקו אתכם. אם תפעלו בכל אחת מהדרכים שציינו, תוכלו להשתחרר מהתחושות הטורדניות שמלוות לרגליים עייפות – ואולי אף להימנע מהן להבא.
 
מקור התמונות: brightsideyoutube
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.