print header

אזהרות שחשוב להכיר לפני שצורכים זנגביל

הטבע מספק לנו שפע של תרופות טבעיות ומאכלים בעלי שלל יתרונות בריאותיים, והג'ינג'ר (זנגביל) בהחלט ראוי להיכלל בהם. יחד עם זאת, רבים לא מודעים לכך שלמרות תרומתו הרבה לבריאותנו, ישנם לא מעט מצבים בהם עדיף להימנע משימוש בשורש הזה. על כן, כדאי מאוד שתכירו את המקרים בהם מסוכן לצרוך את הזנגביל ורצוי לחפש מקורות אחרים לטיפול טבעי ויעיל, ובנוסף את המינון הבריא שלו, על מנת שלא תצרכו יותר מדי ממנו.
אזהרות בנוגע לזנגביל: שורש זנגביל
 

יתרונותיו הבריאותיים של הזנגביל

לצמח הג'ינג'ר היסטוריה ארוכה ברפואה העממית, והשתמשו בו לצורך טיפול במחלות ותסמינים שונים כבר בימי האימפריה הרומית. כיום גם הרפואה המודרנית מודעת ליתרונות הרבים של הצמח הזה, אשר רובם נובעים מהרכיב הפעיל Gingerol (ג'ינג'רול) וכוללים בין השאר טיפול בכאבי בטן ובחילות, עיכוב דלקות וסיוע בהגנה נגד מחלת הסרטן. בשל היתרונות הנהדרים הללואנשים רבים ממהרים להזכיר את הג'ינג'ר כרכיב שיש להוסיף לתה בעת מחלה או לצרוך תוספי מזון הכוללים ג'ינג'רול, אך כפי שאתם עומדים לגלות, זהו לא תמיד הדבר החכם ביותר לעשות...

מתי רצוי להימנע מצריכת זנגביל?

1. כאשר נוטלים תרופות מדללות דם

שורש הזנגביל ידוע כתבלין שמדלל את הדם, ולכן כל מי שנוטל באופן קבוע תרופות כאלו ואחרות לטיפול בבעיות קרישה, צריך להתייעץ עם הרופא שלו לפני שהוא מתחיל לצרוך את השורש באופן קבוע. הסכנה העיקרית במקרה הזה היא שהג'ינג'ר יחליש או יעצים באופן מוגזם את השפעת תרופה שהרופא רשם לכם, וכך למעשה יגרום לגופכם נזק במקום תועלת. 
אזהרות בנוגע לזנגביל: תאי דם אדומים

2. אם נוטלים תרופות לטיפול בסוכרת

ג'ינג'ר באופן כללי הוא תבלין מומלץ מאוד לבעלי רמות גבוהות של סוכר בדם וגם לחולי סוכרת שאינם נוטלים תרופות באופן קבוע, אך כמו במקרה של מדללי הדם, הבעיה העיקרית מתחילה כאשר משלבים את הזנגביל עם טיפול תרופתי קבוע. אנשים שנמצאים תחת טיפול שגרתי בתרופות כגון מטפורמין (שמות מסחריים: גלוקופאג', גלוקומיו, מטפורמין-טבע) או שנזקקים לזריקות אינסולין באופן קבוע עלולים לערער לחלוטין את רמות הסוכר שלהם אם יצרכו ג'ינג'ר. לפיכך, חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לבדוק כמה ג'ינג'ר מותר לכם לצרוך, אם בכלל.
אזהרות בנוגע לזנגביל: ערכת סוכרת

3. כשמקבלים טיפולים נגד לחץ דם גבוה

תרופות שמטפלות ביתר לחץ דם, כמו למשל אמלודיפין או כדורים אחרים ממשפחת חוסמי תעלות הסידן, יכולות למרבה הצער לגרום לתגובה שלילית בשילוב עם ג'ינג'ר, אשר מובילה להאטה בקצב פעימות הלב ולהורדת לחץ הדם לרמות מסוכנות. שאלו את הרופא שלכם האם יש צורך בשינוי המינון התרופתי שלכם לפני שתתחילו להוסיף ג'ינג'ר לתפריט שלכם בקביעות, או שאולי אסור עליכם לצרוך אותו באופן מוחלט.
אזהרות בנוגע לזנגביל: תמונה של לב עם רקע של כלי דם
 

4. אם נוטים לסבול מאבנים בכיס המרה

כל מי שסובל מנטייה גבוהה לפיתוח אבנים בכיס המרה (gallstones) צריך להיות מוכן לכך שצריכת ג'ינג'ר תגרום להחמרה במצבו ולכן יש להימנע ממנה. בכיס המרה נאגר נוזל המרה אשר מופרש מהכבד, וכאשר סובלים מאבנים במקום יש סכנה שהתעלות שמובילות את נוזל המרה יחסמו. היות ואכילת כמויות גדולות של ג'ינג'ר מגבירה את ייצור הנוזל בכבד, הנזק שעלול להיגרם אם ייווצרו אבנים בכיס המרה הוא משמעותי מאוד. יש אנשי רפואה שטוענים שדווקא בגלל הסכנה הרבה והנזקים האפשריים של חסימת תעלות נוזל המרה יש לצרוך יותר ג'ינג'ר, וזאת כדי לרכך את האבנים. גישה זה נתונה במחלוקת קשה מאוד ולא מומלץ להסתמך עליה, אלא אם הרופא המטפל שלכם נתן לכם הנחיות מפורשת להשתמש בג'ינג'ר.
אזהרות בנוגע לזנגביל: אבן מרה ליד סרגל

5. בתקופת ההיריון

יש הרבה מאוד דעות שונות ביחס לתרומתו של הג'ינג'ר לבריאות האישה בזמן ההיריון, היות וישנם מעט מאוד מחקרים בנושא אך גם הרבה הוכחות לכך שהשורש הזה מסייע לטיפול בבעיות שונות שתוקפות נשים בתקופה הזו, כמו למשל בחילות. חלק מהמתנגדים לצריכתו טוענים שהדבר עלול להשפיע על הורמוני המין של העובר, אך יש גם השפעה נוספת שהיא אמנם פחות סבירה, אולם הרבה יותר מסוכנת. צריכת ג'ינג'ר ידועה כגורם שמעלה את הסבירות לדימומים, ולכן אנשי רפואה רבים ממליצים להימנע מצריכתו באופן מוחלט במהלך ההיריון. לפיכך, אלא אם אין לכן אפשרות אחרת, סביר להניח שעדיף שתימנעו ממאכלים ומשקאות הכוללים זנגביל במהלך ההיריון, ואם הדבר בלתי אפשרי מבחינתכן, התייעצו קודם עם הרופא המטפל שלכן.
אזהרות בנוגע לזנגביל: אישה בהריון

מהו המינון הבריא של הזנגביל?

בשלב זה ראוי לחזור ולציין שאינספור אנשים מפיקים תועלת רבה משורש הזנגביל באופן קבוע ונהנים מהשפעתו החיובית על בריאותם. המרכז הרפואי של מדינת מרילנד ממליץ שלא לצרוך יותר מ-4 גרם של ג'ינג'ר ממקורות שונים ביום, גם אם אתם לא עונים על אף אחד מהקריטריונים שתוארו. המומחים מוסיפים ומציינים שעבור נשים הרות המינון המרבי המומלץ הוא גרם אחד בלבד, וגם זאת רק לאחר התייעצות עם רופא. המינונים הללו מתייחסים לכל אופן צריכה אפשרי (טרי, מיובש, אבקה, משקה וכדומה), אך יש לזכור שהאבקה היא לרוב הרבה יותר מרוכזת מאשר השורש הטרי, ולכן יש להיזהר במיוחד כאשר מתבלים בעזרתה.

כמה ג'ינג'ר מותר לאכול ביום – המרה לכמויות

המינון "4 גרם" או אפילו "1 גרם" אולי לא אומר לכם הרבה אם אתם לא נוטים למדוד את המשקל של התבלינים והשורשים בהם אתם משתמשים. לכן הכנו לכם כאן כמה המרות קצרות שיראו לכם איך לחשב את הכמות היומית המומלצת עבורכם.

1 גרם ג'ינג'ר שווה:

  • ½ כפית תבלין ג'ינג'ר
  • 1 כפית ג'ינג'ר מגורד טרי
  • 4 כוסות מים חמים עם ½ כפית ג'ינג'ר מגורד טרי
שימו לב שכאשר מרתיחים ג'ינג'ר במים חמים, נדרשת כמות קטנה יותר ממנו כדי להגיע לרמות שבהן הוא עלול לעשות לכם נזק, זאת מכיוון שהחומרים המזינים שבו הופכים להיות מרוכזים יותר. 

אם ג'ינג'ר מסוכן לי – במה אפשר להשתמש במקום?

אם אתם מחפשים תחליף לג'ינג'ר במתכונים, תוכלו להשתמש כמעט בכל תבלין אחר עם טעם בולט ומעט מעקצץ, כמו הל, קינמון או מוסקט. כמובן שהם לא יחליפו את יתרונותיו הבריאותיים או את טעמו, אך הם יעזרו לכם להימנע ממנו אם ג'ינג'ר מסוכן לכם, וזאת מבלי להתפשר על טעמים וערכים תזונתיים אחרים שתוכלו לקבל ממרכיבים ותבלינים מומלצים נוספים.

האם מסוכן לצרוך ג'ינג'ר לפני השינה?

כל עוד לא עברתם את הכמות היומית המומלצת עבורכם ואינכם סובלים ממצבים בריאותיים שמונעים מכם את האפשרות לצרוך ג'ינג'ר, אין כל סיבה שתימנעו מצריכתו לפני השינה. אנשים רבים נוהגים לשתות תה ג'ינג'ר לקראת השינה מאחר שהוא מסייע לעיכול ומונע בחילות וריפלוקס, אולם חשוב להזכיר שלנשים בהריון מומלץ להימנע מתרופת סבתא שכזו. 

לסיכום

כמו תרופות תעשייתיות שונות ומזונות בריאים אחרים, חשוב לזכור שהג'ינג'ר מכיל חומרים פעילים רבי עוצמה שיכולים לספק לנו תועלות רבות אך גם לגרום לנזקים בשימוש לא מושכל. בדיוק כפי שלא תמהרו לערבב תרופות שונות או לעסוק בפעילות גופנית מאמצת בזמן שאתם עוברים הליך רפואי ממושך, כך גם עליכם לנהוג כאשר מדובר בטיפולים טבעיים ומאכלים בריאים כמו הג'ינג'ר. זכרו את האזהרות האלו והשתמשו בזנגביל בתבונה כדי שאתם והאנשים היקרים לכם תוכלו לעבור את החורף בבריאות ובבטחה!
 
מקור תמונות: Jakupica
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.