print header

12 סימנים מוקדמים של מחלת הסוכרת שכנראה לא הכרתם

מספר חולי הסוכרת נמצא בעלייה מהירה בארצות המתפתחות, והמגיפה הזו לא פסחה על ישראל. על פי הערכות משרד הבריאות מהשנים האחרונות, חיים בישראל כחצי מיליון חולי סוכרת ועוד כ-200,000 חולים שלא מודעים למצבם. שכיחות המחלה עולה עם הגיל, ועל פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כ-23% מבני ה-65 ומעלה בישראל לוקים בסוכרת. האנשים אשר סובלים מהמחלה הזו יכולים לטפל בה בעזרת מגוון דרכים, כולל שינויים טבעיים בהרגלי התזונה ואורח החיים, אך המידע החשוב ביותר שכל אחד צריך להכיר מתייחס לשלב מוקדם יותר - זיהוי המחלה. לסוכרת יש הרבה מאוד תסמינים שמופיעים בשלבים ראשוניים, אך חלקם לא נתפסים כמשמעותיים וקל מאוד להתייחס אליהם בקלות ראש. כדי לשנות את המצב הזה, קראו היטב את הרשימה הבאה של 12 הסימנים השקטים של הסוכרת, והעבירו אותה לאנשים הקרובים אליכם כדי שאתם ויקיריכם תדעו באילו מצבים כדאי לקבוע בדיקה עם רופא המשפחה.
 
בדיקת סוכר בדם
 

1. הליכה מרובה לשירותים

על פי ד"ר אהרון סייפיס מהמכון לרפואה באוניברסיטת הרווארד, גופם של אנשים החולים בסוכרת, גם בשלבים ראשוניים, סובל מפגיעה ביכולת לעכל סוכרים ולספוג אותם כראוי. כתוצאה מכך יש בדם כמות גדולה יותר של סוכר לא מפורק, אותו הגוף שואף לסלק במהירות האפשרית. אם אתם מבחינים בעלייה בכמות הפעמים שאתם הולכים לשירותים, דעו לכם שזהו סימן נפוץ מאוד לסוכרת. ד"ר סייפיס ממשיך ומספר שמטופלים רבים לא עוקבים אחרי מספר הפעמים שהם מבקרים בשירותים מדי יום, אך אם אתם בני 50 ומעלה כדאי מאוד שתתחילו להקדיש לנושא את תשומת הלב הראויה.

2. צימאון בלתי נשלט

תופעת לוואי של מתן השתן התכוף היא צימאון, שלפעמים יכול להיות כמעט קבוע. תסמין זה מהווה גם בעיה חמורה שמגבירה את קצב התפתחות המחלה, שכן אנשים רבים מרווים את צימאונם בעזרת משקאות קלים ומיצים העשירים בסוכר. חשוב מאוד שבאופן כללי תמעיטו בצריכת המשקאות האלו ותפחיתו את כמות הסוכר שאתם מוסיפים לתה או לקפה שלכם, ושתזכרו שאם אתם חווים את התסמין הזה כדאי שתתחילו לעקוב גם אחרי מספר הפעמים שאתם הולכים לשירותים מדי יום.
כוס מים עם קרח

3. תחושת רעב ורעד

העובדים במרפאת האנדוקרינולוגיה שבאלבקרקי ניו-מקסיקו מספרים שפעמים רבות הם נתקלים במטופלים שחשים תחושות חולשה ורעב, אשר מובילות אותם היישר לזרועותיהם הפתוחות של מאכלים עתירי סוכר ופחמימות. מדובר במעגל אכזרי של וויסות כמות האינסולין בגוף אשר מוביל לקפיצות דרמטיות במצב הסוכר בדם והאנרגיה שבו. מטופלים רבים שמגיעים למרפאה סיפרו כי הם חשבו שהקושי שלהם לקום אחרי ישיבה ממושכת או תחושת הסחרחורת והרעד שתקפה אותם היו תופעות טבעיות של גילם המבוגר, אך יש לזכור שלא כך הדבר תמיד.  

4. יובש בפה

בעיות רבות שקשורות לבריאות הפה מופיעות אצל האנשים שסובלים מסוכרת ולא מודעים לכך, ביניהן בעיקר יובש קיצוני וחניכיים נפוחות. בעיית היובש בפה קשורה גם לתופעת הצימאון, ואם אתם מקפידים על נשימה דרך האף ואינכם שרויים במצבי לחץ וחרדה, יש סיבה להתחיל לעקוב אחרי הנושא, לבחון את קיומם של תסמינים נוספים ולפנות לרופא במידת הצורך והחומרה. 
שפתיים

5. איבוד משקל

עודף משקל הוא גורם ידוע אשר מעלה את הסיכוי לחלות בסוכרת, ודווקא בשל עובדה זו מפתיע לגלות שירידה לא מוסברת במשקל היא סימן מחשיד ולאו דווקא מעודד. ד"ר סייפיס מסביר את הניגוד הזה בשתי דרכים: תחילה הגוף מאבד כמות נוזלים רבה יותר דרך השתן בעקבות עלייה בתכיפות, בכמות או בשני המדדים הללו. שנית הגוף סופג פחות קלוריות מהמזון שהוא קולט, וכך למרות שלכאורה אין שינוי בהרגלי התזונה, הוא מקבל פחות קלוריות. חולים ואנשים שנמצאים בקבוצות סיכון גבוהות אשר מתחילים לשנות את הרגלי התזונה שלהם לעתים קרובות יחוו עלייה במשקל, אבל זוהי תופעה טבעית ומעודדת שמצביעה על איזון רמות הסוכר.

6. עייפות מתמדת

זהו אחד מהסימנים הקלים ביותר להתעלמות, שכן מי מאיתנו לא עייף כמעט בכל יום? בכל זאת, כדאי לשים לב האם העייפות היא תמידית ועד כמה היא מושפעת מהמזון שאוכלים. מליסה ג'וי דובינס, מטפלת ומחנכת בנושא הסוכרת, מקשרת את התופעה לירידה בכמויות הקלוריות והאנרגיה שהגוף מקבל, ומוסיפה שכאשר מדובר בסוכרת מסוג 2, רמות הסוכר יכולת לעלות לפרקים ולכן הסימן הזה מופיע ונעלם באופן תדיר.
אישה שוכבת על מיטה
 

7. כעס ומצבי רוח משתנים

כשרמות הסוכר בדם לא מאוזנות הדבר משפיע על האיזון של תפקודים שונים בגוף וגם על מצב הרוח. אנשים שנמצאים בשלבים ראשונים של סוכרת, או שכבר חולים במחלה מבלי לדעת זאת, מפגינים כעס במהירות ועלולים גם להציג התנהגות שמזכירה מאוד מצב של דיכאון (עצב ממושך ממקור בלתי מוסבר). פעמים רבות אנשים שסובלים מהתסמין הזה, יחד עם העייפות המתמדת, יחפשו את הפתרון לבעיה בעזרת טיפול פסיכולוגי, ובשעה שמקור הבעיה אכן יכול להיות קשור לתחום הזה, אסור לשכוח את הקשר של התופעות האלו לסוכרת.

8. טשטוש ראייה

ראשית, אפשר להירגע, לא מדובר פה בפגיעות החמורות בעיניים שמתרחשות אצל חולי סוכרת במצב מתקדם וחמור, אלא בסימן מקדים שנוצר בעקבות הצטברות גלוקוז בעין שמשנה את צורתה ומוביל לבעיות מיקוד. ד"ר סייפיס מספר שהוא נתקבל בתופעה הזאת פעמים רבות והוא מרגיע את מטופליו בכל פעם, שכן לאחר 6-8 שבועות של הקפדה על רמות סוכר מאוזנות היא נעלמת.
עין

9. פטריית קנדידה שחוזרת באופן קבוע

רמות גבוהות של סוכר בשתן הופכות את אזור המפשעה לקרקע פורייה לבקטריות וחיידקים, ובשל כך אנשים שחולים בסוכרת נוטים לסבול מזיהומית תכופים, במיוחד של פטריית הקנדידה. החדשות הטובות הן שזהו סימן ידוע מאוד לסוכרת ורוב הרופאים יבדקו את הנושא אם הם ייתקלו בבעיית זיהומים חוזרים אצל מטופלים. לחצו כאן כדי ללמוד עוד על פטריית הקנדידה ועל הטיפול בה.

10. הגלדה איטית

הסיבה לתסמין זה היא שהמערכת החיסונית של הגוף ומגוון המנגנונים האחראים על הגלדה תקינה לא מתפקדים כראוי בזמן שרמות הסוכר בדם גבוהות. כמו כן, במצבים מסוימים כלי דם רבים נפגעים מכמויות גבוהות של גלוקוז, ודם שצריך להגיע לאזור כדי לעזור באיחוי הפגיעה מתקשה לעשות זאת. כתוצאה מכך שריטות, חבורות ושטפי דם מחלימים הרבה יותר לאט, וזהו תסמין נפוץ מאוד לסוכרת. 
ברך חבושה בפלסטר

11. גירודים ושינויים בצבע העור

מדובר בהשפעה נוספת של הנזק שעלול להיגרם לכלי הדם בעקבות רמות סוכר גבוהות, ויש לשים לב אליה במיוחד באזורי המרפקים והצוואר. את הגירודים והיובש קל לייחס בטעות לפגעי מזג האוויר, אך התכהות צבע העור ללא סיבה חיצונית היא בהחלט תופעה שמצביעה באופן ברור על סוכרת. 

12. עיקצוצים ברגליים

ד"ר סייפיס ומליסה ג'וי דובינס מסכימים שהסימן הנפוץ ביותר לסוכרת, שממנו מתעלמים רוב האנשים, הוא תחושות עיקצוצים (נמלים, שריר נרדם וכינויים אחרים) ברגליים, כפות הרגליים והידיים. התחושה הזאת נגרמת בשל נזק קל לעצבים שבאזורים האלו (תסמין נוירופתי). תסמין זה יכול להופיע במשך שנים עד שהמחלה תפגין סימנים ברורים וחמורים יותר, אך במרבית המקרים ניתן לשפר את המצב לאחר זיהוי מקור הבעיה כאשר מושגת שליטה על רמות הסוכר בדם.
 
 
למידע נוסף: www.webmd.com
מקור התמונות: Laitr KeiowsAimee HeartPink Sherbet Photography
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.