print header

11 תופעות טבע מרהיבות שחייבים לראות

העולם מלא בפלאים רבים ומעטים האנשים שלא רוצים לצאת לסייר בו כדי להתחבר עם הטבע ולנקות את הראש. הרוב יוצאים לטיולים "רגילים" בערים שונות ברחבי העולם וזה אכן מספק, אך אם אתם רוצים לטייל כמו שמעולם לא טיילתם, נסו להגיע למקומות בהם יש תופעות טבע ייחודיות שלא ראיתם מימייכם. 11 התופעות ברשימה הבאה מעוררות השתאות בכל מי שזכה לראות אותן, והן בהחלט יכניסו עניין לטיול הבא שלכם. החל מעננים בצורת צלחת באיטליה ועד לעצי גחליליות בהודו, אלו הן התופעות שחייבים לראות לפחות פעם בחיים.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. הרים בצבעי הקשת - ג'אנגיה - דאנשיה, סין

 
תופעות טבע מיוחדות
 
תופעות טבע מיוחדות

בפארק הגאולוגי הלאומי ג'אנגיה דאנשיה שבסין תוכלו לחזות בתופעה יפיפייה שנוצרה במשך 24 מיליון שנים. ההרים הנודעים של הפארק חלקים לאורכם, חדים בקצותיהם העליונים ובעלי גוונים מרהיבים של אדום, חום, ירוק, תכלת וצבעים נוספים. התצורה והצבעים הייחודיים הללו נוצרו כתוצאה משקיעה של מינרלים בצבעים שונים יחד עם אבן חול. ההרים עצמם נוצרו כתוצאה מתזוזה של הלוחות הטקטוניים של כדור הארץ, ותנאי אקלים ומזג אוויר כמו גשמים וסחף חקקו בסלעים במשך מיליוני שנים עד היווצרות הצורה הייחודית שלהם. כדי לחזות בהרים המיוחדים הללו, תצטרכו לטוס תחילה לעיר ג'אנגיה (Zhangye) בצפון מערב סין ומשם לנסוע כ-30 ק"מ עד לאזור התיירות של ההרים, לינדזה דאנשיה.

2. אגם מנוקד - סימילקמין, קנדה

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
האגם הייחודי ומלא הנקודות הזה נמצא בקולומביה הבריטית שבקנדה, וגם הוא כמו קודמו ברשימה, נוצר כתוצאה מתהליכים שארכו שנים ארוכות. על אגם המים המנוקד מצויה שכבה מוצקה של מינרלים שביניהם יש חורים עגולים וגדולים. השכבה הזו והחורים שבה נוצרו כתוצאה מהתגבשות של מגנזיום גפרתי, נתרן, סידן ו-8 מינרלים אחרים. בקיץ החורים באגם "מוארים" בצבעים שונים, שכן מי האגם מתאדים כך שנחשפים הצבעים האופייניים של המינרלים באגם, מה שיוצר מראה צבעוני ומיוחד. כדי להגיע לאגם המנוקד בקנדה, עליכם להגיע תחילה לעמק סימילקמין (Similkameen) שנמצא בחלקה הצפוני של קולומביה הבריטית בקנדה, ותוך כדי נסיעה תגלו שלטים שמורים על מיקומו המדויק. האזור רגיש מאוד מבחינה אקולוגית ולכן נבנתה סביבו גדר שמונעת על כניסה למימיו. מהגדר הזו תוכלו להשקיף על האגם המיוחד שאין כמוהו במקומות אחרים.

3. קרח נפיץ - מחוז קלירווטר, קנדה

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
לאלו שמרחיקים לנופים המרהיבים של קנדה ולאגם המנוקד שלו, מומלץ ללכת גם לאגם אברהם המלאכותי (Abraham Lake) כדי לחזות בתופעה ייחודית; כאשר האגם קופא נוצר מראה שהוא לא רק ציורי אלא טומן בחובו תופעה מיוחדת: קרח נפיץ. הקרח הזה נוצר כתוצאה מהצטברות של גז מתאן מבטן האדמה בשילוב עם מתאן מפירוק של חומרים אורגניים. הגז הדליק הזה נותר שקוע בתחתית האגם הקפוא, ועולה כלפיי מעלה כאשר האגם מפשיר. תהליך זה יוצר כיסי קרח נפיצים, וגורם לאגם להיראות כמשטח עם מדוזות לכודות תחתיו. רבים יוצאים לאגם אברהם הקפוא כדי להחליק על הקרח ולצפות ב"מדוזות" המתאן הקפואות, ואם תצטרפו אליהם תוכלו ליהנות מהיופי של מערב מחוז אלברטה שבקנדה, כשברקע הנופים המרהיבים של הרי הרוקי הקנדיים.

4. שמש שחורה - יוטלנד, דנמרק

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
 

בעונות הסתיו והאביב, אלפי זרזירים בלהקות שונות מתאספים כדי להתחיל את הנדידה שלהם למדינות בים הבלטי שם יוכלו להתרבות. ההתקבצות של הציפורים הללו מעל שמי דנמרק יוצרת תופעת טבע מרהיבה בדמות עיגולים שחורים שנראים מרחוק כשמש שחורה. הזרזירים מתאספים בקבוצות גדולות בשמיים עם סיום השקיעה, עד שהם מחליטים היכן לישון במהלך הלילה. התופעה הזו מתרחשת באזורי הביצות המוריקים של דרום-מזרח יוטלנד (Jutland) בדנמרק, והשילוב בין גווני הירוק של הביצה לבין השמש השוקעת ברקע ולהקות הזרזירים שחגות מעל הראש, יוצר חוויה עוצרת נשימה שלא תישכח במהרה.

5. אגם אדום - ארושה, טנזניה

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות

בצפון טנזניה, קרוב לגבול עם קניה, מצוי לו אגם נטרון (Lake Natron) שהגוון האדום שלו מקנה לו מראה מעורר ייראה והתפעמות. האגם האדום הזה הוא רדוד מאוד יחסית לאגמים אחרים ועומקו 2 מטרים בלבד. התכונה הזו גורמת לכך שמים מתאדים במהרה מהאגם וחושפים תערובת של מלחים ומינרלים בעלי גוון אדום עז. אגם נטרון הוא חם מאוד והטמפרטורה שלו מגיעה ל-60 מעלות בזמנים מסוימים, כך שבשילוב עם כמות המלחים והבסיסיות של המים מדובר בתנאים שלא מאפשרים לדגים וצמחים לשגשג בו. למרות זאת, להקות של פלמינגו שנהנות לעמוד בתוכו, והשילוב בין יופיין לבין השדות המוריקים שסביבו, יאפשר לכם לחזות בטבע במלוא הדרו. 

6. לידת קרחונים - עמק פורטג', אלסקה

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות

אחת מתופעות הטבע שרבים נוהרים לראות בשנים האחרונות היא קרחונים הנמצאים באתרים שונים בעולם, כמו אלסקה. במדינה הקרירה הזו תוכלו לצפות לא רק בקרחונים אלא ללמוד גם על תהליך היווצרותם. עם השנים, קרחונים גדולים הולכים ומתרחבים וחלקים מהם נופלים למים, וכך "נולדים" בעצם קרחונים חדשים. המראה הזה מעורר השתאות ומושך אליו אלפי אנשים שכן החתיכות שנופלות מקרחון שוקלות מספר טונות ויכולות להגיע למאות מטרים. אחד מהיעדים הפופולאריים שבהם ניתן לחזות בתופעה הזו הוא קרחון פורטג' (Portage) שבאלסקה. המדינה האמריקאית הקרה הזו הפכה ליעד תיירות חם בחודשי האביב והסתיו ומלבד הנופים המוריקים, חיות הבר והמים הצלולים, תוכלו לצאת לסיור מודרך בסירה אל קרחון פורטג' עצמו, וממנה לחזות בקרחונים החדשים שמתנתקים מהישנים ונוחתים בים בקול רועם. 

7. עצי גחליליות - פורושוואדי - מהאראשטרה, הודו

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
כל מי שנתקל בגחליליות בילדותו הוקסם מהחרקים המדהימים האלו שפולטים אורות מיוחדים בעונת הזיווג. מדי שנה, במהלך השבוע האחרון של מאי והראשון של יוני, מיליוני גחליליות פוקדות את אזור פורושוואדי-מהארשטרה (Purushwadi-Maharashtra) שבהודו, שם החרקים מתיישבים על עצים ומתחילים במחול החיזור המיוחד שלהם. החרקים הללו פולטים אור זורח שמאיר את העצים והצמחים סביב ומשווים למקום מראה של שמיים זרועי כוכבים. כדי לחזות בתופעה מאירת העיניים הזו, עליכם להגיע לעיירת הנופש בנדאדארה במערב הודו. האזור מושך אליו תיירים רבים, ומראה מיליוני הגחליליות שמאירות אותו מכל עבר הוא חוויה שלא כדאי לפספס.

8. מערה של גבישי ענק - צ'יוואווה, מקסיקו

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
המערה המפורסמת הזו, הממוקמת בעיירה נאיקה שבמדינת צ'יוואוואה (Chihuahua) שבמקסיקו, ידועה גם בשם "מערת הגבישים הענקיים" בשל גודלה וגודל הגבישים בתוכה. הגבישים העצומים מורכבים מסלניט והם מהגדולים ביותר שנתגלו אי פעם. הגביש הגדול ביותר שנתגלה במערה זו היתמר לגובה של 12 מטרים! חלקים מסוימים במערה הם קרירים אך ככל שמעמיקים מטה, הטמפרטורה והלחות בה עולים. ההליכה בתוך המערה ובין הגבישים היא מאתגרת מאוד, ולכן ניתן לעשות אותה רק עם מדריך מקצועי צמוד. סיורים מודרכים בתוך המערה הם קצרים אך שווים כל רגע, וכשתצאו החוצה תוכלו ליהנות ממרגריטה צוננת באחד מהברים בעיר.

9. ענני עדשה - אאוסטה, איטליה

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות

אם חשבתם שיש רק סוג אחד של עננים בעולם, תחשבו שוב. אחת מהתופעות השמימיות היפות ביותר בעולם היא היווצרות של ענני עדשה: עננים שנוצרים לרוב בשכבות ונראים כמו עדשים או צלוחיות המונחות אחת על השנייה. העננים המיוחדים הללו נוצרים כתוצאה מהפרעה בזרימת האוויר בגלל גורמים מלאכותיים כמו בניינים או בשל עצמים בטבע, כמו הרים. בהליך המופרע הזה נוצרות תצורות שונות של עננים, וביניהן ענני העדשה. התופעה הזו נפוצה באזורים מסוימים בארה"ב וגם באירופה, כמו בעמק אאוסטה (Aosta Valley) שבצפון מערב איטליה. לכל אלו שחובבים תרבות ואוכל איטלקי, הנה לכם עוד סיבה טובה לטייל במדינה המיוחדת הזו.

10. יער תת ימי - אלמטי, קזחסטן

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
כשרעידות אדמה מתרחשות במקומות ללא אנשים, הן יכולות לגרום גם לדברים טובים כמו יצירה של יער תת ימי. רעידת אדמה שארעה בקזחסטן בשנת 1911 גרמה להצפה של עצים, וכך נוצר האגם המיוחד קאינדי (Lake Kaindy) שחלקו שקוע במים וחלקו נראה מעל האגם. צמרות העצים מבצבצות מתוך המים כשבתוכם הם שקועים, ואילו הגזעים שלהם נראים רגילים לחלוטין. מי הטורקיז והיער התת קרקעי בקזחסטן יוצרים תופעת טבע ייחודית שמושכת אליה תיירים רבים, אז אם גם אתם רוצים לשוט בספק יער ספק אגם הזה, סעו דרום מזרחית לעיר אלמטי בקזחסטן ותוכלו להירגע בסירה על המים המוריקים והצלולים האלה.

11. עמודי אור - סטוקהולם, שבדיה

תופעות טבע מיוחדות
תופעות טבע מיוחדות
רבים מאתנו שמעו על התופעה של אורות הזוהר הצפוני שמתערבלים בשמיים בימי החורף, אך האם ידעתם שיש גם תופעה ייחודית של עמודי אור צבעוניים היורדים לאדמה? בתופעה המיוחדת הזו, עמודי אור אנכיים נוצרים במפגש בין מקור אור כמו השמש והירח ובין גבישי קרח שנמצאים באוויר, מה שיוצר מראה צבעוני ומפעים שלא ישאיר אתכם אדישים. עמודי האור הללו נוצרים במספר מדינות קרירות כמו שבדיה, ובעיר הבירה שלה, סטוקהולם (Stockholm), תוכלו לראות לראות ביום או בלילה קווי אור נמתחים מהשמיים לאדמה ולתכנן טיול בטבע בין אגמים, הרים ונהרות שימלא אתכם בהשתאות ויותיר חותם חזק בזכרונכם.
מקור התמונות: רחבי הרשת

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.