print header

13 אתרי מורשת יהודית באירופה שמומלץ לבקר בהם

"לזכור ולא לשכוח" זה הציווי שאנו, בני העם היהודי, קיבלנו בעקבות מאורעות השואה שפקדה את עמנו. אך לא רק את זוועות הנאצים והשמדת יהדות אירופה עלינו לזכור ולהזכיר, אלא גם את המורשת היהודית המפוארת שהתקיימה במשך אלפי שנים באינספור קהילות ברחבי היבשת, על שפע מסורותיהן, אורחות חייהן והשפעתן המשמעותית על הסביבה, שאף אחד לא יוכל למחוק. על מנת שנוכל לזכור ולרומם את כל אלו, מומלץ לכם להכיר את 13 האתרים הבאים, המוקדשים למורשת המרתקת של הקהילות הללו ופרושים בכל רחבי אירופה.

1. הגטו היהודי העתיק, ונציה, איטליה Venetian Ghetto))

 

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: הגטו היהודי בוונציה

הגטו בוונציה הוא מהאתרים היהודים העתיקים והחשובים באירופה, כשלמעשה הביטוי "גטו", המשמש כיום גם בהקשרים שונים, לקוח משמו המקורי של מקום זה. תחום המושב היהודי, שנחשב לאזור המגורים של קהילת יהודי עיר התעלות מן המאה ה-16 ועד היום, כולל כיכר רחבת ידיים (עם באר שעליה תבליט אריה כסמלו של שבט יהודה) ולא פחות מ-5 בתי כנסת עתיקים ומפוארים, המנציחים את ימי הזוהר של יהדות ונציה שהיו בעיקר במאה ה-17, ולדעת רבים הם הסיבה המרכזית לביקור במקום.

 

2. בית הכנסת הגדול, יאשי, רומניה ((Great Synagogue Iași

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: בית הכנסת הגדול של יאשי

יאשי, העיר הרביעית בגודלה ברומניה, הייתה בעבר אחד מן המרכזים היהודים הגדולים והחשובים במדינה המזרח אירופאית רחבת הידיים הזאת, כשבשיאה מנתה האוכלוסיה היהודית במקום יותר מ-300,000 נפשות. בית הכנסת הגדול של יאשי, שנבנה במאה ה-16 בסגנון הבארוק, הוא אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר ברומניה כולה, כמו גם עדות חיה לאותה קהילה מפוארת ומשמעותית שחיה ופעלה פה, ושרבים מצאצאיה חיים כיום בארץ.

3. המוזיאון היהודי בסלוניקי, יוון (Jewish Museum of Thessaloniki)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: המוזיאון היהודי בסלוניקי

יהדות סלוניקי המפוארת – הקהילה היהודית הגדולה ביוון, שמנתה בשיאה בין 50 ל-60 אלף איש, הושמדה באופן טראגי במהלך שואת עמנו. עם זאת, זכרה ותפארתה של קהילה זאת לא נמחקו מן העולם והם מונצחים בגאווה במוזיאון היהודי בסלוניקי, שנחנך בשנת 2001. במקום מוצגים שלל מסמכים, תמונות, פריטי אופנה וחפצי אומנות המשקפים את חייהם של יהודי המקום החל מן המאה ה-3 לספירה. כמו כן במקום ישנו גם קיר הנצחה הכולל את שמותיהם של אלו שנספו בשואת יהודי סלוניקי.

4. וילה טוגנדהאט, ברנו, צ'כיה (Vila Tugendhat(

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: ווילה טוגנדהאט

אולי מבחוץ נראית לכם וילה טוגנדהאט כבית מגורים נאה ותו לא, אך דעו לכם כי מבפנים מדובר בפלא אדריכלי פורץ דרך. הווילה יוצאת הדופן הזאת עוצבה בשנת 1930 על ידי האדריכל הגרמני לודוויג מיס ון דר רוהה, שנחשב לאחד מהאנשים המשפיעים ביותר בתחומו במאה ה-20, כבית מגורים עבור בני הזוג היהודים פריץ וגרטה טוגנדהאט, שעזבו מאוחר יותר את צ'כוסלובקיה בעקבות הסכם מינכן. כיום משמשת הווילה כמוזיאון פתוח לציבור, שאף זכה לתואר "אתר מורשת עולמית" של אונסק"ו בשנת 2001, והיא אמנם יוצאת דופן מבין האתרים ברשימה זאת, אך כדאי מאוד לבקר בה על מנת להתרשם מעיצובה הפנימי המקורי.

 

5. המוזיאון לאמנות והיסטוריה של היהדות, פריז, צרפת (Musée d'Art et d'Histoire du Judaïsme)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: המוזיאון לאמנות והיסטוריה של היהדות

במשך כל שנות קיומו הרבות מספור, תרם העם היהודי לעולם אין ספור פרטי אמנות והיסטוריה, שנוצרו במשך שנים רבות על ידי אמנים יחידים וכן על ידי קהילות. לא מעט מהם נאספו ומוצגים כאן, במוזיאון לאמנות והיסטוריה של היהדות, הממוקם ברובע המארה שבלב עיר האורות, פריז. בין יתר הפריטים שתמצאו במוזיאון המרתק הזה, שנחנך בשנת 1998, ישנם דגם של סוכה מן המאה ה-19, ארון קודש ששרד מן המאה ה-15, שרידי מצבות יהודיות מימי הביניים ואת העותק המקורי של "שערי בית הקברות היהודי", ציורו המפורסם של האמן מארק שאגאל.

6. מרכז הסובלנות – המוזיאון היהודי על שם הגאון מווילנה, ליטא (Vilna Gaon State Jewish Museum(

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: מרכז הסובלנות - המוזיאון היהודי על שם הגאון מווילנה

לליטא יש מקום של כבוד במורשת היהודית – מכאן יצא אחד הזרמים המרכזיים והמשפיעים ביהדות גם כיום, הזרם הליטאי. וילנה, בירת המדינה, הייתה מקום מושבו של רבי אליהו בן שלמה זלמן, מחשובי אנשי הדת היהודים במאה ה-18, שכונה "הגאון מווילנה" - ועל שמו גם המרכז המרתק הזה, שנחנך בשנת 1989. המוזיאון היהודי נחלק ל-5 חלקים, כל אחד מהם מתמקד בצד אחר של ההיסטוריה של עמנו, כשמרכז הסובלנות הוא המציג את מרבית פריטי המורשת וחפצי האמנות המסורתיים שנאספו מרחבי המדינה.

7. המוזיאון והארכיון להיסטוריה יהודית בבודפשט, הונגריה (Hungarian Jewish Museum and Archives)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: המוזיאון והארכיון להיסטוריה יהודית בבודפשט

הרובע היהודי בבודפשט הוא אחד מן הרבעים היהודיים המפוארים והתוססים ביותר שנותרו באירופה, ומספר מכובד של אתרי מורשת יהודית פזורים לכל אורכו ורוחבו – לכן לא פלא שגם המוזיאון והארכיון להיסטוריה יהודית ממוקם באזור רחב ידיים זה. במוזיאון, שנמצא בחלקו העליון של בית הכנסת הגדול של העיר, מוצגים מגוון פריטים הקשורים לפעילות הדתית והיומיומית של יהודי הונגריה, כמו גם מצבות יהודיות מן המאה ה-3 ושלל כלי כסף וכתבי יד שהיו שייכים ליהודי המדינה לאורך התקופות השונות.

8. בית הכנסת הישן בארפרוט, גרמניה (Alte Synagoge Erfurt)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: בית הכנסת הישן בארפורט

במבט ראשון נראה בית הכנסת הישן שבעיר ארפורט במרכז גרמניה כמבנה מט ליפול, אך אל תטעו בו – מדובר באחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר באירופה, שהשתמר עד היום ומשמש כמוזיאון לתולדות היהדות. בין כל המוצגים הנדירים הנוכחים במקום ניתן למנות את אוצר ארפורט – מטמון מטבעות ותכשיטים שהיו שייכים ליהודי העיר שנטבחו במאה ה-14, כמו גם אוסף כתבי יד יהודיים מקוריים מן המאות ה-12-14.  

9. מוזיאון היהדות והסובלנות במוסקבה, רוסיה Jewish Museum and Tolerance Center))

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: מוזיאון היהדות והסובלנות במוסקבה

יהדות רוסיה וברית המועצות הייתה בעבר מהקהילות היהודיות הגדולות ביותר באירופה, ודאי לאחר מלחמת העולם השנייה, ולכן זה לא מפתיע שבמוסקבה הוקם המוזיאון היהודי הגדול מסוגו באירופה כולה. על שטח של 8,500 מטר רבוע תמצאו מרכז חדשני המוקדש להיסטוריה הארוכה והמפוארת של היהדות במדינה, וכולל שלל מוצגים אינטראקטיביים המאפשרים למבקרים להכיר לעומק את אורחות חייהם של יהודי האזור, מן השטעטל היהודי המפורסם ועד המאבק באנטישמיות ותנועת אסירי ציון שהתחוללו בשנות ה-70 של המאה ה-20.

10. המרכז היהודי במינכן, גרמניה (Jewish Community Center)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: המרכז היהודי במינכן

לעיר מינכן משמעות טראגית בדברי הימים של העם היהודי - מאחר וממנה צמחה המפלגה הנאצית הרצחנית, אך עם זאת לא ניתן להתעלם מכך שגם קהילה יהודית גדולה חיה במקום ומתקיימת בו עד היום. האוכלוסייה היהודית בעיר מונה כיום כ-9,000 נפש – השנייה בגודלה בגרמניה אחרי ברלין הבירה. המרכז היהודי המכובד שנמצא כאן כולל את בית הכנסת אוהל יעקב החדש, מוזיאון יהודי מרשים ואנדרטה תת קרקעית שלאורכה מונצחים 4,500 יהודי העיר שנרצחו בשואה.

11. מוזיאון התרבות היהודית בברטיסלאבה, סלובקיה (Museum of Jewish Culture)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: מוזיאון התרבות היהודית בברטיסלאבה

כ-140,000 יהודים ממגוון מוצאים, קהילות וזרמים שונים ביהדות ישבו בתחילת המאה ה-20 בתחומי סלובקיה, שהייתה אז חלק מן הרפובליקה הצ'כוסלובקית. לאחר טרגדיית השואה שפקדה את עמנו נותרו בה כ-3,000 בלבד, אם כי זיכרון הקהילה המפוארת הזאת נותר עומד ושריר במוזיאון התרבות היהודית, הממוקם בבניין שנותר כשריד אחרון מהשכונה היהודית בעיר, שנהרסה בשנות ה-60'. בתוך המוזיאון ניתן למצוא תצוגה מושקעת החושפת את חייהם של היהודים בסלובקיה, כמו גם אוסף תמונות ומפות המתאר את חיי הקהילות היהודיות השונות ברחבי המדינה.  

12. המוזיאון ליהדות גליציה בקרקוב, פולין (Galicia Jewish Museum)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: המוזיאון ליהדות גליציה

יהדות פולין המכובדת והגדולה, שסבלה קשות מן השואה שחוללו הנאצים על אדמת המדינה, זוכה כאן - במוזיאון ליהדות גליציה שבעיר קרקוב  - להנצחה ניכרת. התערוכה המרכזית במקום, "עקבות של זיכרון", מעלה על נס את החיים היהודיים ששגשגו באזור גליציה (דרום פולין כיום) במשך יותר מ-800 שנה, וכוללת שפע תמונות המנציחות בתי כנסת, בתי קברות ושרידים נוספים של נוכחות יהודית במקום.  

13. בית הכנסת והמוזיאון היהודי בקזאלה מונפראטו, איטליה (Synagogue of Casale Monferrato)

13 אתרי מורשת יהודית באירופה: בית הכנסת בקזאלה מונפראטו

אמנם כיום העיר קזאלה מונפראטו שבצפון איטליה אינה שם מוכר במיוחד, אך בעבר היא הייתה מהגדולות שבערי האזור ועד היום היא שופעת באתרים היסטוריים. גם לקהילה היהודית שחיה בעיר היו ימי זוהר, במסגרתם גם נבנה בית הכנסת המפואר ורחב הידיים, הנחשב למונומנט איטלקי לאומי. בנוסף נמצא בעיר - שנכון לשנת 2011 נותרו בה 8 יהודים בלבד - מוזיאון האורות ובו אוסף תשמישי קדושה מכסף ומסמכים רבים הנוגעים לתולדות יהודי העיר.  

מקור התמונות Michael Sander ,Andrzej Otrębski,Lorenzia, government.ruVarius, Alma Pater, Tilemahos, Ethan_Doyle_Whiter chelseth

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.