print header

חגיגה תת ימית של צבע ויופי: צפו ב-18 מהדגים היפים בעולם

למי מאתנו לא היה במהלך חייו אקווריום זכוכית קטן בו שחה לו בשקט דג הנוי הנצחי, הלא הוא דג הזהב? ובכן, עם כל הכבוד לדג הזהב הכתמתם והאהוב, דגי הנוי שלפניכם יהפכו כל אקווריום פשוט למיצג מרהיב של צבעים וצורות, מכיוון שאלו הם כמה מהדגים היפים ביותר בעולם! דגים אלו, שחלקם נדירים ביותר ועלותם עשוייה להגיע עד לעשרות אלפי דולרים, נמצאו בכל רחבי האוקיינוסים השונים בעולם, ובסדרת התמונות הבאה תוכלו לצלול אל מסתורי הים ולצפות ביופיו עוצר הנשימה של הטבע בעזרת כל אחד מהם.

1. נצרן ליצן (Clown Triggerfish)

נצרן ליצן הוא אחד מהדגים המרהיבים ביותר מבין הדגים המשתייכים לזן שלו, זן הנצרנים, זאת מכיוון שעל גופו יש מגוון מפואר של סוגי חברבורות בצבעים שונים כמו שחור, צהוב, לבן וכחול בהיר. הדג בעל השפתיים הצהובות הבוהקות מעדיף לחיות לבדו בטריטוריה שלו, כך שבסביבת דגים אחרים, ובעיקר דגים קטנים ממנו הוא עלול להיות תוקפני. בטבע הוא לרוב חי באזורים הטרופיים של האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט וגודלו יכול להגיע עד ל-50 סנטימטרים.

דגים יפים וצבעוניים
 

2. דג תוכי דו-צבעי (Bicolour Parrotfish)

דג זה מזכיר בפניו במקצת את ציפור התוכי, בזכות שפתיו העבות והבולטות שדומות למקור של ציפור זו. בעזרתן, הוא מכרסם את שוניות האלמוגים, לועס את היצורים הקטנים שנמצאים בתוכן ויורק החוצה את שאריות האלמוגים הלא אכילות, כך שגם בדרך אכילתו הוא לא שונה כל כך מהציפור הצבעונית. אך זה אינו הדבר הכי מרשים בדג זה, שכן צבעיו המדהימים שעוטפים את גופו, הם אלו שהופכים אותו ליפהפה כל כך. הוא נחשב לאחד מדגי הנוי הגדולים ביותר שיש, כאשר הוא יכול להגיע לאורך של עד 1.2 מטרים.

דגים יפים וצבעוניים

3. קיסרון הדור (Emperer Angel Fish)

לא בכדי דג זה זכה לשם 'קיסר הדור' – סוג זה הוא אחד מהדגים היפים ביותר בעולם הודות לניגוד הצבעים המדהים שקיים על גופו, אשר מורכב מכחול זוהר, כחול כהה ולבן. אולם הצבעים הללו לא נשארים כך לכל אורך חייו. כאשר הדג מגיע לבגרותו, לאחר כ-4 שנים, הצבעים שמסודרים במעין טבעות עגולות סביב גופו משתנים ומתחלפים עם פסים בצבעי צהוב וכחול, ומסביב לעיניו נוצרים שני כתמים שחורים. דג זה מצוי במקומות שונים בעולם סמוך לחופי האוקיינוס ההודי והשקט והים האדום, כמו במפרץ אילת. 

דגים יפים וצבעוניים

4. פיקסון ים סופי (Picasso Triggerfish)

פיקסון, בן דודו של הנצרן ליצן, קיים גם הוא במפרץ אילת ובשוניות אלמוגים נוספות לאורך האוקיינוס ההודי. לדג מרהיב זה צורת גוף אליפטית, ראש גדול ופה עוצמתי במיוחד שמיועד לשבור צדפות וקונכיות. למרות שדגים נתפסים כבעלי זיכרון חלש לטווח הארוך, דג הפיקסון, ושאר הדגים ששייכים למשפחת הנצרניים, הם דגים אינטליגנטיים שמסוגלים לזכור חוויות קודמות וללמוד מהן.  
דגים יפים וצבעוניים

5. אנג'ל צרפתי (French Angelfish)

למרבה הפלא, דגים מרשימים אלו, בעלי הקשקשים הצהובים שמעטרים את גופם, מיועדים למאכל בשל טעמו הטוב של בשרם, ולכן בחלק מהמדינות תוכלו למצוא אותם למכירה בשווקי הדגים. דגים אלו מצויים במערב האוקיינוס האטלנטי כמו באיים הקאריביים, לאורך חופי מקסיקו וברזיל, וגודלם יכול להגיע עד ל-40 סנטימטרים.
דגים יפים וצבעוניים

6. השושנון - דג הליצן (Clownfish)

את דג השושנון סביר להניח שתכירו בתור "נמו", הדג המתוק שפרץ לתודעתם של המוני ילדים ומבוגרים עם צאת הסרט המצויר "למצוא את נמו". למרות שהצבעים המזוהים ביותר עם הדג הזה הם כתום, לבן ושחור, ישנם דגי שושנון בעלי צבעים אחרים. הדג הקטן, שלרוב מגיע עד לאורך של 8 סנטימטרים, נע בלהקה אשר בראש ההיררכיה שלה עומדת הנקבה השלטת האחראית לרבייה. השושנון קיבל את שמו בעקבות יחסי ההדדיות שקיימים בינו לבין שושנות הים, אשר משמשות לו כמסתור מפני טורפים ומקום להטלת ביצים.
דגים יפים וצבעוניים
 

7. נתחן (Zebrasoma)

דגי הנתחן ידועים בעיקר בצמד הצבעים המשלימים וההרמוניים שלהם: הצבע הכחול-סגול המהפנט שעל גופם והצבע הצהוב הבוהק שבקצה זנבם, הופכים אותם לדגי הנוי המבוקשים והפופולריים ביותר בעולם. יחד עם זאת, דגים אלו משמשים גם כפיתיונות הודות לריח החזק שהם מפרישים, שמושך אליהם דגים אחרים. בסביבה הטבעית הם נפוצים בן היתר בשוניות האלמוגים של יפן, מזרח אפריקה ושונית האלמוגים הגדולה שבאוסטרליה. 

דגים יפים וצבעוניים

8. קרדינל באנגאי (Banggai Cardinalfish)

את הדגים הזעירים והייחודיים האלה, המעוטרים בסנפירים ארוכים ומסולסלים, ניתן לאתר רק במקום אחד בעולם, כשהם בסביבתם הטבעית, והוא איי הבאנגאי שבאינדונזיה. מכיוון שדגים אלו יפים ונדירים כל כך הם הפכו לזן מבוקש מאוד בשוק המסחר של דגי הנוי, שניצוד ונתפס רבות בטבע. בשל כך, ובשל מספרם המועט ההתחלתי מראש של זן זה, דגים אלו נמצאים בסכנת הכחדה חמורה. 

דגים יפים וצבעוניים

9. בלו פייס אנג'ל (Blueface Angelfish)

מבין משפחת דגי האנג'ל, סוג זה הוא הצבעוני ביותר, והוא מתהדר בגוונים רבים של כחול וצהוב, כאשר פניו כפי שמרמז שמו, צבועים כחול. דגים אלו נפוצים במי האוקיינוס ההודי והשקט, בעיקר באזורים הרדודים שלהם, וגודלם נחשב גם הוא ליחסית גדול מבין דגי הנוי, עם אורך של 35 סנטימטרים. לדגים מרהיבים אלו יש תוחלת חיים ארוכה במיוחד, כ-10 שנים, והם נחשבים לבעלי מזג נוח ונעים. על כן גם הם נמנים כדגי נוי פופולריים לגידול ביתי.
דגים יפים וצבעוניים

10. מוריש איידול (Moorish Idol)

דגי המוריש איידול, בעלי הגוף הצר והדק כדיסק, נפוצים באוקיינוס ההודי וסמוך ליפן ולדרום אפריקה. דגי המוריש קיבלו את שמם מהמוסלמים האפריקאים, המכונים גם מורים, שהאמינו כי דגים אלו מפיצים אושר לכל הנקרה בדרכם. יופיים הרב הפך אותם לזן מבוקש בקרב חובבי דגי הנוי, אך משום שדגים אלו עדינים ורגישים, רבים מהם לא מצליחים לשרוד ולהאריך חיים בתנאי שבי.
דגים יפים וצבעוניים

11. נפחותיים - אבו נפחא (Pufferfish)

למרות צורתם המשעשעת של דגים אלו, הנפחותיים הם בין בעלי החוליות המסוכנים ביותר בעולם, משום על עורם צומחים קוצים מלאים ברעל עצבים קטלני הנקרא טטרודוטוקסין. כמה מינים של דגים אלו מצויים במפרץ אילת, שם המודעות לרעילותו של הדג גבוהה ולכן הם לא ניצודים או נאכלים. לעומת זאת, בחלק ממדינות אסיה כמו יפן, סין וקוריאה, דג זה נחשב למאכל גורמה, כך שהרבה אנשים צורכים אותו על בסיס יומי, ומניחים את חייהם בידי שפים מיומנים היודעים אילו חלקים ראויים למאכל ואילו לא.
דגים יפים וצבעוניים

12. קנדי בסלאט (Candy Basslet)

דגים קטנים וצרים אלו המעוטרים בפסים כתומים לכל אורך גופם ובנקודות שחורות בשני סנפיריהם, מצויים בעיקר באיים הקאריביים ובאינדונזיה, אך מכיוון שהם נחשבים לזן נחשק מאוד בתחום הגידול הביתי, הם גדלים בשבי באופן מלאכותי, ונסחרים בהמוניהם לחובבי דגי הנוי בעולם, על אף מחירם היקר מאוד.

דגים יפים וצבעוניים

13. צ'אטודון דאדלמה (Wrought Iron Butterflyfish)

זהו דג נוי יוקרתי ונדיר נוסף, בעל קשקשי כסף מהפנטים וזנב צהוב זוהר. מחירו יכול להגיע עד ל-2,000 דולר בקרב חובבי גידול דגי הנוי. סביבתם הטבעית של דגים קטנים אלו, שגודלם המרבי יכול להגיע רק עד ל-15 סנטימטרים, היא לאורך חופי מרכז ודרום יפן, במערב האוקיינוס השקט.  

דגים יפים וצבעוניים

14. פזית ים סוף (Sea Goldie)

בהיותו מעוטר בשלל צבעים בוהקים כמו סגול, כחול וירוק, דג יפהפה זה נחשב לאחד מדגי הזהב המרשימים באוקיינוס, ולכן קיבל את שמו מהמילה פז – זהב מובחר ונוצץ. הזכרים הם בעלי גוון צבע אדום - ורדרד וסנפיר גב ארוך בחלקו הקדמי, ואילו אצל הנקבה הצבע המרכזי הוא כתום, וצהוב בחלקה התחתון. חובבי הצלילה יוכלו לחזות בדג זה אשר נע בלהקות גדולות בשוניות האלמוגים של הים האדום באילת, באוסטרליה ויפן, וגודלו נע בין 7-15 סנטימטרים.
דגים יפים וצבעוניים

15. גורמי ננסי (Dwarf Gourami)

הדג הזה הוא בין דגי הנוי הקטנים ביותר שאפשר למצוא, כאשר אורך גופו מגיע עד לכ-5 סנטימטרים. הוא התגלה לראשונה בשנת 1822 בדרום אסיה, סמוך למדינות הודו, פקיסטן ובנגלדש. דג זה שוכן במקומות עם מים עומדים או זרמים חלשים כמו אגמים, פלגים ונחלים. קשקשיו הבוהקים, שנראים כמו מחזירי אור קטנים, אינם קיימים ללא סיבה. מכיוון שתנאי הראות בסביבתם הטבעית אינם טובים, קשקשיהם של הדגים האלו משמשים אותם לזיהוי חברי משפחתם.

דגים יפים וצבעוניים

16. דיסקוס (Discus)

בתוך נהרות האמזונס העצומים של ברזיל שוכן לו דג יפהפה זה, שמעדיף להתחבא בתוך צמחייה סבוכה וצפופה ולכן לא תמיד קל למצוא אותו. דג הדיסקוס, שקיבל את שמו בעקבות צורת גופו הפחוסה והעגולה, נחשב לדג אהוב ופופולרי במיוחד בין סוגי דגי הנוי הנפוצים בתחום המסחרי, הודות לצורת גופו וצבעיו המדהימים, אך בעיקר הודות למזג הנוח והנעים שלו. דג הדיסקוס נחשב לאינטליגנטי וחברותי והוא נע תמיד בקבוצות גדולות, עם בני סוגו. גודלו של דג בוגר יכול להגיע עד ל-25 סנטימטרים.
דגים יפים וצבעוניים

17. זהרון (Lionfish)

שוכן בצללים ובמסתורים של שוניות האלמוגים, נע לבד ואורב לאט ובשקט לטרף, דג הזהרון הוא אחד מהדגים המרהיבים אך המרתיעים ביותר מבין היצורים היפהפיים שחיים באוקיינוס. דג זה הוא דג טורף השייך למשפחת העקרבנוניים, ולאורך גופו ניתן לראות שרשרת קוצים גדולה, כאשר כל אחד מהם עטוף בקרום צבעוני, כשאר גופו. כל קוץ שכזה הוא ארסי וכואב מאוד למגע, אך לרוב אינו יכול להרוג בני אדם. סוגים שונים של זהרונים מצויים באוקיינוס השקט וכמו כן גם בים האדום, סמוך לאילת, וגודלם יכול להגיע עד ל-50 סנטימטרים.

דגים יפים וצבעוניים

18. מנדרין (Mandarinfish)

דג המנדרין בהחלט יכול להיחשב לדג היפה ביותר בעולם. יצור מימי זה, שמכונה בלועזית גם דרקון המנדרין, הוא בעל גוף מעוגל וזעיר שבולט מאוד לעין הודות לצבעיו העזים והמהפנטים. הדג נקרא על שם המנדרין, השר הממלכתי בסין הקיסרית ובווייטנאם שהיה לובש גלימות מפוארות. הוא חי באוקיינוס השקט סמוך לשוניות האלמוגים של אוסטרליה ואיי ריוקיו, ולמרות תנועתו האיטית, קשה לאתר את דג זה בטבע משום שהוא לרוב שוחה בצמוד לקרקעית.
דגים יפים וצבעוניים

 

מקור: אבי פטרובר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.