print header

12 הוכחות לכך שהכלב שלכם מכיר אתכם הרבה יותר טוב משחשבתם

אנחנו כבר יודעים שאין חבר טוב כמו הכלב; הוא נאמן, אוהב ללא תנאים, חכם ותמיד שמח להיות בחברתנו. בנוסף לכל המעלות האלו, מתברר שהחבר הכי טוב שלכם גם יודע עליכם הרבה יותר ממה שחשבתם! הוא מזהה את התחושות שלכם, מבין את התוכניות שלכם לעתיד ואפילו יכול לאבחן את מצבכם הבריאותי. לפניכם 12 דברים שאולי לא האמנתם שהכלבים שלכם יודעים עליכם יותר טוב מכל אדם אחר, ואולי אפילו יותר מכם...
 
יכולת מדהימות של כלבים: כלב מלקק את פניו של ילד קטן

1. הם חשים שאתם זקוקים להגנה

שמתם לב שהכלבים שלכם לפעמים מתכרבלים אתכם במיטה או ישנים למרגלותיה כשאתם מרגישים מעט מדוכדכים, או שהם נצמדים אליכם כשאתם הולכים במקומות חשוכים ומפחידים? הסיבה לכך היא לא בהכרח שהם מפחדים, אלא שכלבים יכולים להריח את שאריותיו של הורמון האדרנלין שמופרש מגופנו כשאנחנו מתמודדים עם סכנה או עם משבר, וחשים צורך להגן עלינו ולעודד אותנו. החושים שלהם מתחדדים עוד יותר כשאחד מבני המשפחה שלנו חסר, והם יודעים שהדבר מחליש אותנו ופוגע בנו.

2. הם יודעים להוציא מכם כל מה שהם רוצים

המבט המתחנן המפורסם של כלבים, ובייחוד של גורים, כבר הוכח כדרך יעילה ביותר להמיס לנו את הלב – הוא גורם להפרשת אוקסיטוצין (Oxytocin), "הורמון האהבה", אשר מופרש גם כשאתם אוחזים בילדיכם. הכלב שלכם יודע יותר מכל אחד אחר איך לרגש אתכם עד דמעות, והוא מכיר את הדרך המושלמת לקבל מכם את הממתק, הטיול או הליטוף שהוא מחכה להם כל כך.
יכולת מדהימות של כלבים: כלב שוכב עם מבט עצוב

3. הם יותר טובים מכם בזיהוי הבעיות והכאבים שלכם

חוש הריח המפותח של הכלבים מאפשר להם לזהות מגוון של בעיות רפואיות, החל מצניחה ברמת הסוכר בדם ועד למיגרנה וכאבים שונים. כלבים מאולפים יכולים להתריע בפני חולי אפילפסיה על התקף שמתקרב, ואפילו לזהות זיהומים בגופם של חולים משותקים שלא יכולים לחוש את הכאבים של עצמם.

4. הם מבינים שהתינוק שלכם עדין ושברירי

כלב הוא חיה שכל מהותה הוא החיים בלהקה והמשפחה שלכם היא הדבר החשוב ביותר בשבילו. הכלב יגן בחייו על התינוק שלכם, שנתפס אצלו כחבר החדש והשברירי ביותר במשפחה. הוא ינהם לעבר כל אדם זר שינסה להתקרב אליו ויהיה ערני לכל פעולה חריגה שמתרחשת כשאדם מחוץ למשפחה משחק עם הילד. אם הוא רק יחשוב שהתינוק נפגע הוא עלול לתקוף את הפוגע מתוך אהבה ודאגה לילדיכם. זה אמנם חמוד ומרגש, אך גם אומר שיש להיזהר ולחשוב טוב למי נותנים להתקרב לתינוק כשהכלב באזור.
יכולת מדהימות של כלבים: תינוק נשען על כלב

5. הם מסוגלים לאבחן גידולים סרטניים

תגלית מדהימה מהשנים האחרונות חשפה שכלבים יכולים לזהות התפתחות של תאים סרטניים בגוף על פי חוש הריח. בזכות האף המפותח שלהם, כלבים יכולים לזהות כימיקלים מסוימים שנפלטים מהגוף כתוצאה מגידולים ממאירים, ולאחר אילוף מתאים הם יכולים אפילו להתריע על כך באופן מדויק להפליא. במחקר שנערך בנושא נמצא כי הם יודעים לזהות הימצאות של סרטן השד בגוף בשיעור של 88% ואת סרטן הריאות בדיוק מדהים של 99%!

6. הם יודעים שאתם עוזבים לזמן ממושך

כלבים שונאים שאתם עוזבים את הבית, ובדיוק בגלל זה הם למדו לזהות את הפעולות ודפוסי ההתנהגות שמופיעים לפני שאתם עוזבים אותם לתקופה ארוכה. הם יודעים שאריזת מזוודה מסמלת חופשה וחלקם אפילו מתחילים לרעוד ולבכות כשהם מבחינים בכם מתארגנים לעזיבה. כדי לסייע לכלב שלכם להתמודד עם הטראומה של יציאתכם מהבית, תוכלו לתת לו לשחק עם צעצוע חדש או להשמיע לו מוסיקה קלאסית, שהוכחה מחקרית כתורמת להרגעתו.
יכולת מדהימות של כלבים: כלב מניח את ראשו על אישה

7. הם יודעים כמה אתם נדיבים

כלבים מונעים מחום ואהבה, ובדיוק בגלל זה הם צופים בנו כשאנחנו חולקים אוכל עם אנשים שזקוקים לו וכשאנחנו מתעלמים מאחרים שזקוקים לעזרתנו. כלב בהחלט מסוגל לגבש דעה על רמת הנדיבות של אנשים שונים ואפילו יעדיף את חברתם של אנשים נדיבים (לא בהכרח רק אליו), בעוד שיבחר להתעלם מאדם שמגלה אדישות לסובבים אותו.

8. הם יודעים שאתם חוזרים הביתה

כשאתם לא בבית הכלבים שלכם כנראה לא עושים הרבה מעבר ללשבת ולחכות לשובכם. הם לומדים להכיר ולזכור את לוח הזמנים שלכם, מאזינים היטב לקולות המכוניות שחולפות ליד הבית ומתרגשים מכל סימן שמעיד על הגעתכם הביתה. אם זה אפשרי, הכלב יחכה לכם ליד החלון ויביט החוצה בציפייה אינסופית, במבט נרגש ועם זנב מכשכש.
יכולת מדהימות של כלבים: כלב משקיף מהחלון

9. הם יודעים בדיוק איפה הייתם

בשביל כלבים, בני אדם הם כמו ספוג – הם סופחים את הריחות של כל מקום שבו היו. בזכות קולטני הריח הרבים שבאפם, פי 60 יותר מאשר בגוף האדם, יכולים כלבים לדעת בדיוק היכן ביקרתם, מה עשיתם ובמה נגעתם. כלבים קנאים יכולים גם לדעת ששיחקתם עם כלבים אחרים, ובניגוד לבני אדם, להם לעולם לא תוכלו לשקר.

10. הם חשים שרבתם עם בן הזוג

גם אם אתם לא צועקים או מביעים תסכול – הכלב שלכם תמיד יידע לזהות שחוויתם ריב קשה על פי השינוי הקל בטון הדיבור שלכם, הקשיחות המסוימת של השרירים בגופכם ואפילו לפי צורת ההליכה והדרך שבה אתם פותחים דלתות. ויכוחים במשפחה משפיעים גם על מצבו הנפשי של הכלב, שמייחס חשיבות עליונה לשמחה ולאושר שלכם.
יכולת מדהימות של כלבים: שני כלבים משחקים

11. הם מאמצים את התחושות השליליות שלכם

כשמתעוררים בכם רגשות שליליים כלפי אדם מסוים, כלבים יודעים היטב איך לזהות את הסלידה שלכם ממנו על פי דפוסי הנשימה שלכם. כלבים מבחינים גם בשרירים שלכם שמתקשים מעט והם אפילו יכולים להריח ריחות עדינים שנפלטים מגופכם בגלל תחושת השנאה. כלבים נאמנים אפילו יאמצו את תחושת השנאה שלכם ויגלו עוינות כלפי האדם שממנו אתם נרתעים.

12. הם מרגישים שמצב הרוח שלכם ירוד

אנחנו כבר יודעים שכלבים יודעים לנתח בצורה מדהימה שפת גוף והבעות פנים, והמידע הזה הוביל חוקרים לבדיקות שחשפו שהם מסוגלים לזהות עצב אפילו מהתבוננות קצרה בתמונה שמציגה פנים חצויות. כלבים יעדיפו לגשת קודם כל לאדם שבוכה או מביע תסכול ויעשו כל שביכולתם כדי לעודד אותו או אתכם הבעלים שלהם – גם אם זה אומר רק לשבת לידכם, להצמיד את ראשם לגופכם ולכשכש בזנב.
יכולת מדהימות של כלבים: כלב מניח את ראשו על ברך של אדם

לסיכום

מערכת היחסים בין האדם לכלב היא דו צדדית - אמנם לעיתים אנו נחשוב שאנחנו אלו שמאלפים את הכלב ודואגים לו, אך האמת היא שגם הוא דואג לנו ואף יודע עלינו מספיק כדי לבצע עלינו כמה טריקים שיעזרו לו להשיג את מבוקשו. כל מי שאי פעם גידל כלב או חשב על כך ישמח לגלות את הדברים האלו, שכן זה פשוט מחמם את הלב לדעת שאנו זכינו בכאלה בני לוויה נאמנים ומופלאים. עכשיו כשאתם יודעים עד כמה הכלב שלכם מכיר אתכם, אתם וודאי יכולים לשאוב הרבה יותר ממערכת היחסים שלכם עם ידידו הטוב ביותר של האדם!
מקור התמונות: Tim DawsonGmipAaron JacobsNoël Zia Lee

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.