print header

16 פרובינציות פולין והאתרים המומלצים בכל אחת מהן

פולין היא יעד מיוחד שישראלים רבים בוחרים להגיע אליו בשל סיבות רבות – בין שזה הטבע המדהים שמקיף את ערי המדינה מכל עבר, בין אם זה הערים עצמן שמלאות באדריכלות מרשימה, או בין אם זה הקשר שלה להיסטוריה היהודית ובאופן פרטני לשואה. עם זאת, אם כבר ביקרתם בפולין בעבר יכול להיות ששאלתם את עצמכם מה עוד יש לעשות בה אם חוזרים אליה בשנית, והאמת היא שבהחלט אפשר לבקר בה הרבה יותר מפעמיים ועדיין למצוא מקומות חדשים לראות ודברים חדשים לעשות. הכנו לכם כאן פירוט על כל אחת מ-16 הפרובינציות (ווייוודות) של פולין, יחד עם המלצות לפעילויות ולאתרים שכדאי לבקר בהם – כעת נותר לכם רק לבחור את האזור שבו תרצו לטייל או כמה שתעדיפו לשלב ביניהם, להזמין כרטיס טיסה וליהנות!
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
ולחצו על שמות המקומות בלועזית כדי לראות את מיקומם על גבי המפה

1. פולין גדול (Wielkopolskie)

פרובינציות פולין: פוזנן
הפרובינציה הזו ממוקמת במערב-מרכז פולין והיא עשירה בהיסטוריה מרשימה. רבות מהערים והעיירות שבה מעניקות לתיירים הרגשה של טיול בגרמניה, וזאת מכיוון שהן נשלטו על ידי פרוסיה והאימפריה הגרמנית לאורך המאה ה-19, על כן בפולין גדול תזכו לראות עירוב של סגנונות אדריכליים. פוזנן (Poznań), בירת המחוז, וגנייזנו (Gniezno) הן שתי הערים האטרקטיביות ביותר לתיירים באזור, זאת בזכות המונומנטים, הכנסיות והמוזיאונים שמציפים אותן, יחד עם הרובעים העתיקים שבהן.
 
כשיוצאים מהערים הגדולות רוב שטח הפרובינציה מורכב ברובו משדות חקלאיים וכפרים ציוריים. עם זאת, עדיין ישנם אזורים טבעיים לחלוטין שבהם תוכלו לטייל, כשהמומלץ ביותר הוא הפארק הלאומי ווילקופולסקי (Wielkopolski Park Narodowy), בו תמצאו לא מעט אגמים מקסימים.

2. קויאוויה-פומרניה (Kujawsko-Pomorskie)

פרובינציות פולין: בידגושץ'
במרכז-צפון פולין תמצאו את הפרובינציה הנפלאה הזו, שבה יש 2 אזורים היסטוריים ששווה לבקר בהם, וששמם מרכיב את שמה של הפרובינציה – קואוויה (Kujawy) ופומרניה (Pomorze). בשניהם תראו טירות מימי הביניים, מבצרים מתפוררים וערים עתיקות עוצרות נשימה. באזורים אלו ישנן גם עיירות פופולריות מאוד כמו בידגושץ' (Bydgoszcz), טורון (Toruńוחלמנו (Chełmno), שגם בהן תמצאו מבנים עתיקים מרשימים.
 
מכיוון שגם פרובינציה זו נשלטה על ידי הגרמנים בעבר, יש לה מסורת תרבותית ייחודית, ורואים את זה בצורה הטובה ביותר בעיירה ביסקופין (Biskupin), שהיא גם ביתו של אתר ארכיאולוגי מרתק. לעומת זאת אם אתם מחפשים נופש רגוע ומפנק, בקרו בעיירת הספא המפורסמת צ'חוצ'ינק (Ciechocinek).
 

3. פולין קטן (Małopolskie)

פרובינציות פולין: בית האופרה של קרקוב
בדרום פולין, בגבול עם סלובקיה, נמצאת פרובינציית פולין קטן, שהיא אחת הפופולריות ביותר בקרב התיירים שמגיעים למדינה. לא קשה להבין למה, כשהיא ביתם של הרי הטטרה (Tatryהמרשימים והעיר ההיסטורית קרקוב (Kraków), אך גם של מחנה הריכוז המצמרר אושוויץ (Auschwitz) אליו באים על מנת לשמר את זכר הזוועות. 
 
בעוד שהעיר העתיקה של קרקוב ואתרי ההנצחה של אושוויץ הם היעדים שמושכים את רוב התיירים לאזור, יש בו גם לא מעט דברים אחרים שאולי תרצו לחוות, ביניהם 6 פארקים לאומיים, מכרות המלח בווייליצ'קה (Kopalnia soli Wieliczkaועיירת הנופש והספא ראבקה זדרוי (Rabka-Zdrój).

4. לודז' (Lódzkie)

פרובינציות פולין: רחוב בלודז'
סביב העיר השלישית בגודלה בפולין, לודז' (Łódź), נמצאת הפרובינציה היפהפייה הזו, שעל אף שרוב שטחיה מאוכלסים ומתועשים, יש בה גם כמה פינות טבע שניתן לסייר בהן, ביניהן הפארקים בגבעות לודז' (Wzniesień Łódzkich), והעיירות פשדבוז' (Przedbórzוסולייוב (Sulejów)
 
אין ספק שהאטרקציה העיקרית כאן היא העיר לודז', בה תראו ארכיטקטורה מדהימה מהמאה ה-19, אך שווה לבקר גם בערים פיוטרקוב טריבונלסקי (Piotrków Trybunalskiולוביץ' (Łowicz), שבשתיהן תמצאו שווקים גדולים ומרשימים. 

5. שלזיה תחתית (Dolnośląskie)

פרובינציות פולין: ילניה גורה
הדבר הראשון שצריך לציין על הפרובינציה הזו הוא הטבע המרשים שלה, שאותו תוכלו לראות במלוא הדרו במקומות כמו רכס הרי הענקים (Krkonošeגבעות שצ'בניצה (Trzebnicaועמק ילנוגורסקה (Kotlina Jeleniogórska). בעקבות הקרבה של שלזיה תחתית לצ'כיה וגרמניה, האזור נשלט בעברו על ידי פרוסיה ובוהמיה, ואת ההוכחות לכך ניתן לראות בערים כמו ורוצלב (Wrocław), בולסבליייץ (Bolesławiec) ושווידניצה (Świdnica), בהן יש לא מעט אתרים היסטוריים ותרבותיים ששווה לבקר בהם.
 
פרט לאתרי ההיסטוריה והטבע הפראיים הרבים שבפרובינציית שלזיה תחתית, מומלץ מאוד גם לבקר בפארק הלאומי קרקונושה (Karkonoski Park Narodowyובשלל עיירות הנופש שבאזור, שעבורן מגיעים רוב התיירים אליו.

6. לובלין (Lubelskie)

פרובינציות פולין: קתדרלה בחלם
בגבול עם בלרוס ואוקראינה, במזרח פולין, נמצאת פרובינציה ירוקה, ציורית ושופעת בעלי חיים, אותם ניתן לראות בפארק הלאומי פולסקי (Poleski Park Narodowyובפארק הלאומי של רוזטוצ'ה (Roztoczański Park Narodowy). מאחר שבאזור זה חיה בעבר אוכלוסייה יהודית גדולה, נערכים בו לא מעט סיורים שמתמקדים במורשת היהודית שבמסגרתם מגיעים לעיירות ואתרים היסטוריים, ביניהם למחנה ההשמדה בלז'ץ (Vernichtungslager Belzec). מבין העיירות והערים שאליהן כדאי להגיע בלובלין נמנות חלם (Chełmהבארוקית וזמושץ' (Zamośćהרנסאנסית.

7. לובוש (Lubuskie)

פרובינציות פולין: גוז'וב ויילקופולסקי
הפרובינציה הזו נמצאת במערב פולין, בגבול עם גרמניה, ויש בה נופים יפהפיים שמורכבים מיערות, אגמים וגם שלל יקבים. הפרובינציה הזו היא למעשה חלק מאזור היסטורי גדול יותר שנקרא "ארץ לובוש", שהבירה שלו ממוקמת מעבר לגבול הגרמני. נהר האודר מפריד בין הטריטוריות, אך הגבול שהוקם בשנת 1945 השתנה פעמים רבות, ולכן בכל האזור ישנו עירוב של תרבות פולנית, גרמנית וצ'כית.
 
בעוד שלובוש לא מיושבת כמו שאר חלקי פולין, יש בה 2 ערים גדולות שבהן כדאי לבקר, והן גוז'וב ויילקופולסקי (Gorzów Wielkopolskiוז'לונה גורה (Zielona Góra), כשהשנייה נחשבת ללב לבה של תעשיית ייצור היין באזור.

8. מזוביה (Mazowsze)

פרובינציות פולין: ורשה
בעוד שרוב המבקרים במזוביה שבמרכז פולין מתעלמים מכל מה שלא קשור לבירה ורשה (Warszawa) - בהחלט יש עוד מה לעשות בסביבת הפרובינציה הזו, כשאפשר למצוא כאן למשל חורבות של טירה גותית בצ'חאנוב (Ciechanówומרכז ימי ביניימי עתיק בפלוצק (Płock). הטבע גם הוא מיוצג בכבוד במזוביה, כשבפארקים הרבים שבאזור ישנם יערות, אגמים ונהרות יפהפיים, כמו שתוכלו לראות בפארק הלאומי קמפינוס (Kampinoski Park Narodowyובפארק קוז'יניצה (Kozienice).
 
כמובן שחובה להקדיש כמה מילים לוורשה, הבירה התוססת וההיסטורית, בה תמצאו את ארמון התרבות והמדע העצום, עיר עתיקה משופצת וחיי לילה תוססים שמזמינים אליה גם צעירים רבים.

9. אופולה (Opole)

פרובינציות פולין: אופולה
הפרובינציה הזו נשלטה לאורך ההיסטוריה כמעט על ידי כל עם שהיה בסביבתה, כולל הפרוסים והאוסטרים מבית הבסבורג, ועל כן לא יפתיע אתכם לגלות שיש בה לא מעט אתרים היסטוריים ששווה לבקר בהם. זהו גם ביתו של המיעוט הגרמני היחידי בפולין, ולכן יש בה עירוב של תרבויות, בו ניתן להבחין בעיקר בערים אופולה (Opole) - שעל גדות נהר האודרה - וניסה (Nysa) הימי ביניימית. ההמלצה החמה ביותר היא לחזות בטירת מושונה (Pałac w Mosznejהמרשימה, אליה כדאי להגיע גם עם הילדים.

10. פודלסיה (Podlaskie)

פרובינציות פולין: ארמון ברניקי
הפרובינציה הזו ממוקמת בצפון-מזרח פולין, ליד בלרוס וליטא, והיא מקום מושלם למי שמחפש לראות את "הריאה הירוקה של פולין". הכינוי הזה ניתן לה בשל 88 שמורות הטבע שפזורות בה, כשבנוסף אליהן ישנם גם 4 פארקים לאומיים שמטרתם לשמר את אוכלוסיית החיות באזור, הכוללת ביזונים, שונרים, איילים קוראים וזאבים, יחד עם שלל זנים של ציפורים.
 
אף על פי שכדאי להגיע לאזור בעיקר בשביל הטבע שלו, ישנן גם עיירות שניתן לבקר בהן כדי לראות ארמונות, כנסיות ובתי כנסת יפהפיים, ביניהן ביאליסטוק (Białystokוטיקטין (Tykocin).

11. פומרניה (Pommern)

פרובינציות פולין: עגורן עתיק בגדנסק
זהו ביתו של קו החוף הבלטי של פולין, ועל כן זו גם אחת הפרובינציות הפופולריות ביותר בקרב תיירים שמבקרים במדינה. שתי הערים הגדולות בפרובינציה זו, גדנסק (Gdańskוגדיניה (Gdynia), מלאות באטרקציות, שהשנייה ידועה גם בכך שהיא מרכז להיסטוריה גותית, רנסאנס ובארוק, ועל כן רבים מכירים אותה כאחת הערים היפות ביותר באירופה. 
 
ביקור בחצי האי הל הוא חובה לכל מי שמגיע לפרובינציית פומרניה – ביעד זה תעמדו על קו דק של חוף שבשני צדיו מי ים מנצנצים. בנוסף, תוכלו למצוא את הדיונות הגדולות ביותר באירופה בפארק הלאומי סלובינסקי (Słowiński Park Narodowy).

12. שלזיה (Silesia)

פרובינציות פולין: טירה בנתיב הנשר
פרובינציה זו ממוקמת בדרום פולין, ועל אף שרוב שטחיה ההיסטוריים חולקו בין פרובינציות פולין האחרות, ואף בין צ'כיה וגרמניה - עדיין שווה להגיע אליה כדי לחצות דרכה את הגבול למדינות השכנות ולחוות גם אותן. בפרובינציה עצמה תמצאו בעיקר אתרי טבע, כמו פארק היורה של פולין (Kraków-Częstochowa Uplandשבו ניתן לעסוק בטיפוס הרים, את הרי הבסקידים (Schlesische Beskidenבהם אפשר לעשות סקי בעונה המתאימה, וכמובן נתיב הנשר (Szlak Orlich Gniazd), שמומלץ אך ורק למיטיבי לכת ובו עוברים בין 25 טירות מימי הביניים.
 
כמובן שיש באזור גם ערים ועיירות שבהן ניתן לבקר, כמו קטוביץ (Katowice) וביילסקו-ביאלה (Bielsko-Biala), שבשתיהן מרתק לסייר ולטייל. כדאי מאוד גם להגיע לצ'נסטוחובה (Częstochowa), שנחשבת לאחד מאתרי העלייה לרגל החשובים ביותר עבור קתוליים.

13. פודקרפאטי (Podkarpackie)

פרובינציות פולין: כפר בפודקרפאטי
הפרובינציה הזו ממוקמת באזור הדרום-מזרחי של פולין, ויש בה שלל הרים מרשימים, כולל חלק מהרי הקרפטים, כששמה של הפרובינציה בתרגום חופשי לעברית הוא "למרגלות הקרפטים". על כן זהו אזור מושלם לכל חובבי טיפוס ההרים, ומדובר בפעילות פופולרית מאוד בפרובינציה הזו. למי שמחפש טיול קצת יותר אורבני, מומלץ להגיע לעיר ז'שוב (Rzeszów).

14. שוויינטוקז'יסקיה (świętokrzyskie)

פרובינציות פולין: קתדרלת קיילצה
הפרובינציה הזו נקראה על שמו של רכס ההרים שעובר בה, והטבע שבה הוא בהחלט כזה ששווה לחזות בו. אפשר לעשות את זה בזמן שנופשים בעיירות המרפא והספא שבאזור, כשמומלץ במיוחד להגיע לבוסקו-זדרוי (Busko-Zdrójבשביל נופש מפנק שאין כמותו. בכל מקום שאליו תלכו תראו נוף מהמם וירוק, והאזור כולו הוא פשוט חלום לחובבי הטבע.
 
גם כאן, כמו בשאר חלקי פולין, תוכלו לראות טירות היסטוריות וארמונות, בין היתר בקיילצה (Kielce), ושווה לבקר גם בעיירה הימי-ביניימית סנדומייז' (Sandomierz).

15. ורמיה-מזוריה (Warmińsko-Mazurskie)

פרובינציות פולין: אגם אלק
לפרובינציה זו יש קו חוף קטן מאוד, אך לא בכך היא ידועה, אלא בשלל האגמים שבאזורה – יותר מ-3,000 שבהם אפשר לשחות, להפליג ולדוג. בנוסף, יש בה כמה עיירות מקסימות ושקטות, ביניהן בירת הפרובינציה, אולשטין (Olsztyn), ומיקולאיקי (Mikołajki) השלווה.

16. פומרניה המערבית (zachodniopomorskie)

פרובינציות פולין: צ'פלינק
נסיים את רשימה זו עם הפרובינציה הצפון-מזרחית, שהיא ביתם של קו חוף יפהפה על הים הבלטי וכמה וכמה יערות ואגמים. כאחד האזורים הירוקים ביותר בפולין, מערב פומרניה מושכת אליה תיירים רבים, ובעיירות שבה תוכלו לראות שלל סגנונות אדריכלות, בין היתר גותית, בארוק ורנסאנס – כולן מקבלות ביטוי בארכיטקטורה שבאזור.
 
העיירות המומלצות ביותר לביקור הן שצ'צ'ין (Szczecinוקושאלין (Koszalinבשל הארכיטקטורה המרשימה, ושווינואוישצ'ה (Świnoujście), קולברג (Kołobrzegודארלו (Darłowoלמי שמחפש נופש על שפת חוף הים.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.