print header

4 מסלולי טיול מומלצים במיוחד בגליל המערבי

ארץ ישראל שלנו שופעת במקומות יפים שניתן לבקר בהם וליהנות מהם, אך יש לא מעט שיעידו שאחד מן האזורים הטובים והמומלצים ביותר לטיול משפחתי במדינתנו הוא הגליל המערבי, היושב בצפון-מערב המדינה וגובל בצדו המזרחי עם הגליל העליון. זהו אזור יפה וירוק כמעט בכל עונות השנה, ויש בו לא מעט אתרי טבע מיוחדים במינם שלא כדאי לכם להחמיץ. אז אם אתם חושבים לצאת לאיזה טיול נחמד עם כל המשפחה, וחשקה נפשכם בביקור בגליל המערבי, אספנו עבורכם המלצות ל-4 מסלולי טיול באזור זה, שתוכלו לממש כבר בסוף השבוע הקרוב או ביום החופש הבא שלכם.

1. נחל בצת ונחל שרך

מסלולי טיול בגליל המערבי: נופים ירוקים באזור נחל בצת

ממש בצפונו של הגליל המערבי, לצד הישובים גורנות הגליל, גורן ואיילון, ממוקמת שמורת נחל שרך, שהוכרה ככזו באופן רשמי בשנת 1969. נחל שרך עצמו, הקרוי כך על שם השרכים הגדלים על גדותיו, הוא ללא ספק מקום יפה המשרה על כל מי שמבקר אווירה קסומה ונעימה, והוא מתאים לטיול יום נהדר לכל המשפחה. סופו של המסלול, בנחל בצת הסמוך, מאפשר לכם להספיק לראות את שני הנחלים היפים הללו בטיול אחד – וזה ללא ספק בונוס מצוין.

איך מטיילים?

המסלול הזה אינו מעגלי והוא מתחיל בחניון שרך, ממנו יורדים עם סימון השביל הכחול אל ערוץ הנחל. בקרבת החניון, לפני שאתם יוצאים למסלול, תוכלו לראות שלט המוביל אל חורבת דנעילה, שהיא חווה חקלאית המתוארכת למאות ה-1-7 לספירה, וכדאי לבקר בה כדי להתרשם מחמישה בתי בד המעידים על ההתיישבות הקדומה שהייתה במקום בעבר. מן החורבה ממשיכים לכיוון נחל שרך, אל שביל מוצל ומשובץ חורש מקומי, וכן שרידים של טחנות קמח וישובים שהיו קיימים לאורך תוואי הנחל.

המשיכו הלאה עם השביל, ולאחר הליכה של 1.5 קילומטרים תגיעו אל מערת שרך. אם הגעתם הנה בחודשי האביב והקיץ (אפריל-אוקטובר) תוכלו להיכנס לביקור במערת בנטיפים המרשימה הזו שאורכה 180 מטרים, ובתוכה 3 מסלולים באורכים שונים. בין אם נכנסתם לביקור במערה ובין אם דילגתם עליה והמשכתם הלאה, כ-400 מטר לאחריה המסלול כבר מתחבר אל נחל הבצת, שלידו יש את עץ הדולב העבה בישראל, ובשנות זרימה טובה אפשר גם ליהנות ממפלונים ומבריכות קטנות. את המסלול מסיימים באזור חורשת האקליפטוסים, ממנה ניתן לעלות לכיוון החניון קיבוץ איילון, שם מסתיים מסלולכם.

איך מגיעים?

מכיוון שהמסלול אינו מעגלי, יש לבוא בשני רכבים: את הרכב הראשון, העומד בנקודת ההתחלה, יש להביא לחניון נחל שרך, אותו ניתן למצוא בשם זה באפליקציית "וייז" או לחלופין לנסוע על כביש 899, ובקרבת כביש הגישה ליישוב גרנות הגליל עליכם, לפנות לכביש הגישה לחניון הנחל, הנמצא בסימון שבילים כחול. את הרכב השני, שיחכה לכם בנקודת הסיום, יש להביא לחניון של קיבוץ איילון - סעו על כביש 899 והיכנסו לקיבוץ איילון, כאן המשיכו כל הזמן ישר עד שתגיעו לחניון הקיבוץ שבקצה הצפוני שלו. 

מסלולי טיול בגליל המערבי: חורש ירוק במסלול נחל שרך

2. ממצפה הילה לנחל כזיב דרך המונפורט

מסלולי טיול בגליל המערבי: נחל כזיב

בליבו של הגליל המערבי זורם נחל כזיב הנפלא – הנחל הגדול ביותר באזור זה של הארץ, הן באורכו והן בשטח אגם ניקוזו. כדי להגיע אליו, לראות אותו וליהנות מיופיו, ניתן לצאת לטייל במסלול מעגלי מומלץ באורך כ-9 קילומטרים, המתאים למשפחות מיטיבות לכת ומתחיל בישוב מצפה הילה, עובר דרך מבצר מונפורט ואזור עין טמיר המשופע בריכות סלעיות, ושב לבסוף לנקודת הפתיחה.

איך מטיילים?

ממגרש החנייה שבמצפה הילה, צאו אל דרך העפר המסומנת באדום, והגיעו לאחר כמה מאות מטרים לנקודת תצפית מצוינת לכיוון אזור נחל כזיב. משם המשיכו אל ירידה תלולה שמצריכה משנה זהירות בעת הליכה בין הסלעים, וכקילומטר וחצי לאחר מכן תגיעו למבצר המונפורט המרשים והמפורסם, שהוקם על ידי הצלבנים במאה ה-12, וממנו ניתן לקבל נקודת מבט יפה על כל האזור. בסיום הביקור במבצר וההתרשמות ממנו, המשיכו במורד ההר על השביל האדום עד שתגיעו לנחל כזיב. הישארו על השביל הירוק העובר בנחל עצמו, וחזו בשפע הצמחייה הארץ הישראלית הטיפוסית המעטרת את המקום.

ההליכה על השביל הירוק תוביל אתכם אל מרגלות מצפה הילה ולאחר מכן אל מעלה הנחל, שם המסלול מתחיל בדרך עפר נוחה ובהמשך חוצה מצד לצד את זרימת הנחל - לכן יש להגיע עם נעליים המתאימות להליכה במים. לאחר הליכה של כקילומטר מן המונפורט תעברו בשדרת עצי דולב מזרחי פורחת, המעניקה צל נעים לאזור, וכ-2 קילומטרים אחריה תפגשו בדרככם בשביל שחור, שעולה חזרה לכיוון החניון במצפה הילה. רגע לפני שאתם שבים לרכבכם ומסיימים את המסלול, המשיכו על השביל הירוק כ-250 מטרים והגיעו לעין טמיר; כאן, באזור רווי הבריכות הזה, תוכלו להשתכשך וליהנות ממי מעיין צלולים במזג אוויר נפלא.

איך מגיעים?

כתבו ב"וייז" מצפה הילה, או פשוט סעו על כביש 89, היכנסו לכפר מעיליא ועקבו בתוכו אחר השלטים המובילים למצפה הילה. כשאתם כבר בדרך למצפה הילה, אל תפנו אל תוך הישוב עצמו אלא המשיכו בדרך עפר המסומנת באדום, עוד כ-500 מטרים, והחנו בסופה.

מסלולי טיול בגליל המערבי: מבצר המונפורט

3. מערת קשת

מסלולי טיול בגליל המערבי: מערת קשת

אם ברצונכם לצאת לטיול יום לא קשה במיוחד בגליל המערבי, שבמסגרתו גם תוכלו לבקר באטרקציית נוף מיוחדת ולחזות בתצורה גיאולוגית יוצאת דופן, הגיעו אל מערת קשת, ותיהנו מאחד מן המקומות המיוחדים שיש לאזור הזה להציע.

איך מטיילים?

הגיעו אל רחבת החניון המרכזית של פארק אדמית, שבו יושבת המערה המפורסמת. צאו מהחנייה אל תצפית לכיוון המערה בשביל נוח להליכה ומשולט, שאורך כ-10 דקות הליכה. כשתראו מן התצפית את האתר המפורסם עצמו, אל תופתעו מדי לגלות שלא מדובר במערה של ממש, אלא בתוצר של תהליכים גיאולוגיים שונים שחצבו בסלע וגרמו לקריסתו, וכך נותרה ממנה כיום רק קשת ענקית ותלויה. מן התצפית ניתן להמשיך בשביל לכיוון הקשת עצמה, ובמהלכו תוכלו לבקר במצפור המשקיף על הגבול בין ישראל ללבנון, ומוקדש לאלדד רגב ואהוד גולדווסר, חיילי מילואים שנפלו בהיתקלות עם מחבלי חיזבאללה בשנת 2006, אירוע שבעקבותיו פרצה מלחמת לבנון השנייה.

בסיום השביל, עם ההגעה אל מערת קשת, תתגלה בפניכם תצפית נפלאה אל נוף ארצנו, שתאפשר לכם להביט עד לים התיכון ורכס הכרמל. אחרי הביקור במערה, תוכלו לחזור על עקבותיכם ולשוב למגרש החנייה, או לחלופין להמשיך עם סימון השבילים האדום היוצא מהמערה ולעלות על שביל אמיר – מסלול קצר (אך סלעי ולא מונגש, שימו לכך לב) שיוביל אתכם למצפור אמיר. במקום מקסים זה תמצאו תצפית שקטה ונעימה המוקדשת לסא"ל אמיר מי-טל שנהרג בלבנון בשנת 1988. ממצפור זה המשיכו בהליכה של 10 דקות, חצו את הגדר הניצבת על הדרך, ועקבו אחר הסימון הכחול שייקח אתכם חזרה לרחבת החנייה.

איך מגיעים?

רשמו ב"וייז" מערת קשת; לחלופין, סעו על כביש 899 (כביש הצפון) ופנו בדרך העולה לקיבוץ אדמית (כביש 8993). כ-300 מטר לפני הכניסה לקיבוץ יש לפנות ימינה לכיוון פארק אדמית.

מסלולי טיול בגליל המערבי: אנדרטה לזכר סא"ל אמיר מי-טל בשביל אמיר

4. שמורת הר מירון

מסלולי טיול בגליל המערבי: הר מירון

מסלול הטיול הזה נמצא בתפר שבין הגליל המערבי לגליל העליון, בהר מירון המתנשא מעל האזור כולו, ואין שום ספק ששווה לכם להגיע לכאן, כי מדובר באחת מפניני החן המיוחדות של ארץ ישראל. ההר השני הכי גבוה במדינה, שפסגתו מגיעה לגובה של 1,204, מזוהה אמנם עבור רבים עם הילולת ל"ג בעומר של רבי שמעון בר יוחאי, אך שווה להגיע בכל ימות השנה לטיול בשמורת ההר המשתרעת על פני שטח של כ-100,000 דונם, כי היא יפה ומרתקת כשלעצמה.

איך מטיילים?

בגלל גודלה רחב הידיים, בשמורת הר מירון יש אפשרויות טיול רבות, שחלקן קלות ומתאימות למשפחות ולכל הגילאים, ואחרות קצת יותר קשות ומתאימות למשפחות מיטיבות לכת ולכאלה הרוצים ויכולים לאתגר את עצמם. אם אתם רוצים ליהנות מטיול קל ופשוט המתאים לכולם, הגיעו אל שביל הפסגה המעגלי שאורכו 1.5 ק"מ והוא מקיף את פסגתו של ההר. מסלול זה מתחיל מחניית הרכבים של השמורה, ובמסגרתו תקבלו תצפית נהדרת כמעט על כל מדינת ישראל: מהרי הגליל העליון והלבנון אל עבר רמת הגולן והחרמון, ועד מישור החוף אפילו.

אם חשקה נפשכם בטיול אתגרי ומאמץ יותר, תוכלו לצאת למסלול שאינו מעגלי לאורך אפיק נחל מירון, המתחיל בחניון מירון ומסתיים בחניון הפסגה. לכו על הדרך היוצאת מחניון מירון, המסומנת בסימון כחול וסימון שביל ישראל (לבן-כחול-כתום); צעדו כקילומטר אחד - בעלייה קשה יש לציין - עד לפיצול השבילים המגיע לאחר כמה דקות הליכה. לכו שמאלה עם סימון שביל ישראל והגיעו לחרבת שמע, שבה יש שרידים של כפר יהודי מתקופת המשנה. מכאן המשיכו לעקוב אחר סימון שביל ישראל, ועלו בעלייה המאתגרת לעין זבד, שם תתרשמו מתצפית על כל אזור הגליל העליון המזרחי. המשיכו משם על מסלול שביל ישראל והתרשמו מההוטות (מערות שנוצרו מחלחול מים בסלע גיר) הפרושות באזור. בשלב מסוים בהליכה במסלול זה, סימון השבילים יהפוך לירוק ותתהלכו בדרך עפר העוברת דרך מטעי תפוחים וחלקות אדמה מעובדות. קילומטר נוסף של הליכה יוביל אתכם לעבר מפגש דרכים נוסף – אם תמשיכו ימינה עם סימון שביל ישראל, תגיעו בסופו של דבר לחניון שבפסגת ההר, ואם תמשיכו ימינה במסלול הכחול תגיעו לחרבת ב"ק - שרידיו של ישוב קדום מהתקופה הביזנטית. משם ניתן להמשיך חזרה על שביל ישראל לכיוון צפון מזרח, ולהגיע אל חניון הפסגה שבו מחכה לכם הרכב השני ומסתיים המסלול.

איך מגיעים?

כדי להגיע לחניון פסגת מירון, תוכלו לכתוב ב"וייז" "שמורת טבע הר מירון – חניון יום הפסגה", או לחלופין לנסוע על כביש 89 (אליו ניתן להגיע אם נוסעים על כביש 70 לכיוון מזרח, או על כביש 90 למערב) ולפנות סמוך לקילומטר ה-32, בין חורפיש לקיבוץ סאסא, בעקבות השילוט לבית ספר שדה הר מירון. המשיכו עד למעלה עם הכביש וחנו ברחבת החנייה שבו הוא מסתיים. אם אתם רוצים לעשות את המסלול המאתגר יותר על אפיק נחל מירון, קחו רכב נוסף והגיעו מחניון הפסגה לחניון מירון, הנמצא גם הוא על כביש 89, בהצטלבות עם כביש 866, בין הישובים מירון לכפר שמאי (ניתן לכתוב "חניון מירון" ב"וייז" ולמצוא את המקום).

מסלולי טיול בגליל המערבי: שלט אל שביל הפסגה בהר מירון

מקור התמונות: David KingCarmelH1TravelmanEran FeldmanMussi Katzד"ר אבישי טייכרתמר מרום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.