print header

15 אתרי מורשת עולמית בצרפת

מבין שלל היעדים הנוצצים של אירופה הקלאסית, צרפת היא ללא ספק אחת מן המדינות הנחשקות והמומלצות ביותר בקרב התיירות העולמית, והיא מציעה למבקרים בה קתדרלות מרהיבות, ערים עתיקות מתקופת ימי הביניים, טבע קסום ועוד. כראייה לכך ארגון אונסק"ו הכריז לאורך השנים על מגוון יעדים בצרפת כאתרי מורשת עולמית, מתוך ההכרה בערכם הרב ובחשיבותם לשימור ההיסטוריה האנושית. אז בפעם הבאה שאתם טסים לצרפת, נסו לראות כיצד אתם יוצאים לרגע מפריז, והולכים לבקר ב-15 אתרי המורשת העולמית המרהיבים הבאים שיהפכו את הטיול שלכם לבלתי נשכח.
 
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. המונומנטים הרומיים של ארל (Arles, Roman and Romanesque Monuments)

התאטרון הרומי של ארל
 
מלבד היותה עיר חוף מרהיבה, מרכזה התוסס של ארל שבדרום צרפת מציע לתיירים הזדמנות לבקר בכמה מן המונומנטים הרומיים השמורים ביותר במדינה. מבין שלל המבנים ההיסטוריים המעטרים את רחובותיה, התאטרון הרומי שנבנה בשנת 90 לספירה, זוכה למרבית תשומת הלב בשל גודלו הרב ויכולתו להכיל עד 20,000 צופים.

2. מגדלי הפעמונים של בלגיה וצרפת (Belfries of Belgium and France)

מגדל השעון של העיירה אראס
המושג "מגדלי הפעמונים של צרפת ובלגיה" מתייחס ל-56 מגדלי פעמונים הפזורים בצפון צרפת ובבלגיה השכנה. המבנים האלו אלו נבחרו על ידי ארגון אונסק"ו בשל יופיים המייצג תקופות היסטוריות שונות, החל מן המאה ה-11 ועד ל-17. בצרפת עצמה ממוקמים 23 מגדלי פעמונים שכאלה, דוגמת מגדל השעון הגדול שבמרכז העיירה אראס. בנייתו המורכבת של המגדל החלה בשנת 1463 והושלמה רק כמאה שנים מאוחר יותר ב-1554.

3. ארמון האפיפיורים (Palais Des Papes)

ארמון האפיפיורים
ארמון האפיפיורים ממוקם בעיר אביניון והוא נחשב לאחד מן המבנים הגותיים החשובים והמרשימים ביותר בצרפת ובאירופה כולה. בנייתו של הארמון החלה בשנת 1252 והוא שימש כתחליף למשכן הוותיקן בין השנים 1309-1378. המעבר הזמני של האפיפיורים ממשכנם הקבוע נבע מפרעות שהתחוללו בשל בחירתו של האפיפיור קלמנס החמישי לתפקיד, והוא מסמל בעיני היסטוריונים רבים את היחלשות כוחה של הכנסייה באותם הימים.

4. קתדרלת שארטר (Chartres Cathedral)

קתדרלת שארטר
קתדרלת שארטר ניצבת במרכזה של העיר שארטר הממוקמת מדרום לפריז הבירה. יופייה הרב של הקתדרלה שהצליח להשתמר לאורך השנים, יחד עם חלונות הויטראז' המקוריים ששרדו ללא פגע, הובילו את ארגון אונסק"ו להכריז עליה כאתר מורשת עולמית המדגים את אחת מנקודות השיא של האדריכלות הגותית הצרפתית.

5. תעלת מידי (Canal du Midi)

תעלת מידי
תעלת מידי נמתחת לאורך 360 ק"מ ונחשבת לאחד מן הפרויקטים ההנדסיים המרשימים והמורכבים ביותר של המאה ה-17. התעלה נבנתה בין השנים 1667-1694 כשמטרתה הייתה לחבר בין הים התיכון לבין האוקיינוס האטלנטי ולאפשר מעבר סחורות נוח יותר לאורכה של צרפת. כיום ניתן לערוך שיט תיירותי לאורכה של התעלה ולשוט בלב המרחבים הכפריים של צרפת.

6. טירת פונטנבלו (Palace of Fontainebleau)

טירת פונטנבלו
טירת פונטנבלו שימשה כמקום משכנם של מלכי צרפת החל מן המאה ה-12 ועד לימיו של נפוליאון בונפרטה. המבנה המרהיב נראה כאילו ונלקח הישר מן האגדות ומתהדר בגנים מעוצבים המקיפים אותו מכל צדדיו. עיצובו האדריכלי המרשים נחשב בעיני היסטוריונים רבים לאחד מההישגים הגדולים שבישרו על בואה של תקופת הרנסנס.

7. רכס ההרים סוון (Cévennes)

רכס ההרים סוון
רכס ההרים סוון ממוקם בדרום צרפת ומציע לבאי המקום נופים קסומים ואווירה כפרית שלווה. אחד מן המאפיינים המרתקים ביותר של אזור זה הוא תנאי השטח הקשים שלא אפשרו את התפתחותם של הכפריים השונים בו. מסיבה זו, תרבותם המסורתית של יושבי המקום נשתמרה באופן מעורר פלאים, דבר שהוביל את אונסק"ו להכריז על האזור כאתר מורשת עולמית.
 

8. כנסיית סנט סאבין (Church of Saint-Savin)

כנסיית סנט סאבין
על פניו, כנסיית סנט סאבין נראית כמו עוד מנזר משלל המנזרים העתיקים הפזורים ברחביה של צרפת. עם זאת, כל זה משתנה כאשר מסיירים ברחבי המבנה עצמו שקירותיו מעוטרים בשלל ציורים מרהיבים אשר השתמרו ללא פגע מן המאה ה-11.

9. ביצורי וובאן (Fortifications of Vauban)

ביצורי וובאן
ביצורי וובאן קרויים על שמו של המהנדס הצבאי הבכיר סבסטיאן דה וובאן (Sébastien Le Prestre de Vauban) אשר שירת תחת המלך לואי ה-14. תחת פיקוחו האדוק של סבסטיאן, נבנו עשרות ביצורים לאורך גבולותיה של צרפת כאשר 12 מהם אוגדו יחדיו וצורפו לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו בשל מורכבותם האדריכלית ויופיים הרב. אחד מן האתרים הללו הוא המצודה הגדולה בעיר בזאנסון (Besançon) הקרובה לגבולה של צרפת עם שוויץ. 

10. קתדרלת בורז' (Bourges Cathedral)

קתדרלת בורז'
קתדרלת בורז' נבנתה בין המאות ה-12 וה-13 ונחשבת לאחת מיצירות המופת הגדולות ביותר של האמנות הגותית בצרפת. מלבד גודלה הרב המעיד על כוחה של הנצרות במדינה במהלך תקופת ימי הביניים, מתהדרת הקתדרלה בשלל פסלונים המעטרים את חזיתותיה ובחלונות ויטראז' עצומים המקנים לה מראה בולט במיוחד. אחידותו של המבנה ורמת הדיוק הגבוהה עליה הקפידו במהלך הקמתו, הובילו להכנסתו אל רשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

11. האתרים הפרה היסטוריים של עמק וזר (Prehistoric Sites and Decorated Caves of the Vézère Valley)

מערת לאסקו
עמק וזר ממוקם בדרום מערב צרפת ונחשב לאחד מן האתרים הארכיאולוגיים המרהיבים ביותר בעולם. ברחבי העמק ישנם 147 אתרים פרה היסטוריים שבהם נחשפו ציורי מערות עתיקים ושרידים של נשקים שונים. מערת לאסקו (Lascaux) נחשבת למערה המפורסמת ביותר באזור ובה ניתן לצפות באלפי ציורים שונים של חיות, בני אדם וציורים מופשטים.

12. מון סן מישל (Mont-Saint-Michel)

מון סן מישל
האי מון סן מישל שבצפון צרפת הוא ככל הנראה אחד מן האתרים התיירותיים המפורסמים ביותר במדינה מחוץ לפריז. על אי קטן זה שוכן לו כפר עתיק מימי הביניים ובראשו מנזר גותי מרהיב ששודרג באופן חוזר ונשנה החל מבנייתו במאה ה-11 ועד למאה ה-16. תנאי השטח הקשים שעל האי הפכו את הקמתו של המנזר למורכבת מאוד, דבר שהוביל את ארגון אונסק"ו להכריז על המקום כאתר מורשת עולמית.

13. כיכר סטניסלאס (The Place Stanislas)

כיכר סטניסלאס
כאשר מבקרים במרכזה של העיר נאנסי, קשה להתעלם מן ההוד וההדר המאפיינים את כיכר סטניסלאס הגדולה. הכיכר, שנבנתה במאה ה-18, מהווה עד היום דוגמה מופתית למרחב עירוני מתוכנן בקפידה המותאם לצרכיו של הציבור. רבים אף מחשיבים את כיכר זו לאחד מן המרכזים העירוניים היפים ביותר בצרפת.

14. פון דו גאר (Pont du Gard)

פון דו גאר
פון דו גאר הינה אמת מים רומית עתיקה החוצה את נהר גארדון שבדרום צרפת. האמה שנותרה בשלמותה עד ימינו, נבנתה במאה ה-1 לספירה ומסמלת יותר מכל את האדריכלות הרומית במיטבה. בנוסף לעמידותה האיתנה של האמה במבחן הזמן, מבנה זה מגיע עד לגובה של 50 מטרים, מאפיין אשר הופך אותה ליצירה הנדסית מופתית ביחס לתקופה.

15. המבנים העתיקים של העיירה פרובן (Provins)

העיירה פרובן
כאשר רוצים להיכנס לרוח התקופה של ימי הביניים, מומלץ להגיע לעיירה פרובן הממוקמת דרומית לפריז הבירה. בשיאה, אירחה העיירה ירידים רבים והייתה למוקד כלכלי אזורי חשוב. כיום, ניתן למצוא לתקופה זו עדויות אילמות רבות בדמות סמטאות ומבנים עתיקים הנראים כאילו ונלקחו מתפאורה של סרט.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.